Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat....adoptie (28)


Recommended Posts

La multi ani fetelor! am lipsit foarte mult dintre voi si am trecut prin clipe de cosmar cu micuta mea. Ochiii nu mi s-au uscat din 27 dec 2005. V-am spus ca fetita era foarte racita.eu am luat-o in joia Craciunului foarte bolnva.A venit pediatra a consultat-o si i-a prescris cefaclor,ambroxol.Nu araspuns insa la tratament.Marti dupa Craciun a venit din nou pediatra ,a consultat-o si ne-a trimis cu salvarea la spital.Fetita avea pneumonie interstitiala,otita,adenopatie,un rahitism sever.Fontanela era foarte marita -44 ceea ce indica o hidroencefalie.De revelion am stat in spital(de fapt azi am ajuns acasa).A facut tratament cu antibiotice injectabil si cand sa zicem si noi "hop"a contactat un microb din spital si a inceput sa vomite si sa aiba scaune diareice.A stat pe pefuzii pana azi dimineata.Acuma se simte bine ,dar sunt distrusa cu fontanela asta.Dimineta i-a facut ecograf la fontanela,mare lucru nu s-a vazut.Fontanela azi masura 42,5 deci e in regresie.O sa-i dau vigantol 6 pic pe zi.Nu i s-a facut profiolaxia rahitismului si cred ca ,capul avea forma ciudata din cauza ca fetita nu putea sa stea pe parti. Acuma caputul s-a mai rotunjit.,Dar sunt diperata fetelor.De ce ma pedepseste Dumnezeu?De ce? Daca stiti cumva unde pot sa ma duc cu ea sa elimin orice suspiciune privind hidroencefalia va rog sa -mi spuneti.Sunt distrusa! corina urziceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Corina , imi pare tare rau pt ce ti se intampla.Sunt sigura ca pana la urma totul va fi OK ; asa cum ai luptat pana acum ,o sa gasesti putere sa lupti si in continuare. Dumnezeu e mare si o sa te ajute. Toate ne rugam pt sanatatea bebicului tau.[amoras] Imi pare sincer tare rau. Eu am o bucurie pe care vreau sa o impartasesc , stiu ca vine cam aiurea dupa vestea Corinei , dar : Luni se va naste finutza mea pe care o iubesc enorm de mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, imi pare rau pentru ce ai patit cu fetita.Sa dea Dumnezeu sa se faca bine cat mai repede.Din pacate eu nu stiu ce sa-ti spun , cum sa te ajut in privinta tratamentului sau a doctorilor. Pupici tie si fetitei. Dana [url="http://community.webshots.com/user/danavas"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina mi se rupe sufletul, sincer. fi tare pentru micuta pe care Dumnezeu va trimis-o, cred ca voi sunteti salvarea ei. imi pare tare rau ca dupa atata asteptare trebuie sa treceti prin asa ceva. vorbeste cu pediatra ei pune 10000 si una de intrebari legate de toate suspiciunile tale si roag-o pe ea sa te indrume unde trebuie. trebuie sa aiba colegi care va pot ajuta. sa fi sigura ca se va rezolva, cu dragoste si rabdare veti trece peste tot. toate gandurile mele bune pentru voi. [pup] Lorelei si [url="http://photos.yahoo.com/eduardfritz"]ROBERT[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina draga, incearca sa nu disperi, cauta un medic bun pediatru, in care sa ai mare incredere, si mergi si vb cu el, nu asculta pe toti ca si eu cand erau copiii mici, ma speriau cu de toate, pana am invatat sa nu ma mai speriu, sa gasesc o persoana competenta, in care sa am incredere si pe care s-o ascult! Copii mici cu carente de calciu, cum sigur are micuta ta, isi revin bine daca li se face tratament corespunzator, nu tye speria din cauza fontanelei, pt ca ai vazut ca daca i-ai dat picaturi de vigantol, deja reactioneaza. Eu zic sa stai calma pe cat poti si sa vezi, probabil ca datorita faptului ca a trecut prin atatea, si nu a foost ingrijita corespunzator este mai sensibila, dar acuma e pe maini bune si ai s-o ajuti sa recupereze. Din cate stiu eu, otita e o boala frecventa la copiii abandonati, pt ca li se da biberonul in poz culcat, si laptele le ajunge la urechi, un coleg de-al Patriciei, in spital, avea aceasta probleme, si am vb cu doctorita si mi-a spus ca asta e cauza, dar ei fiind micuti recupereaza f repede si usor. Sfatul meu din suflet e sa cauti sa te convingi ca pediatrul la care sunteti e cel mai bun, si sa-i urmezi sfaturile fara sa intri in panica, pt ca de multe ori e mai putin decat pare, si copilul simte daca tu esti agitata! Multumeste-i la Dumnezeu ca o ai acasa, si ca de acum , pt ea va fi tot mai bine. Dragostea voastra sunt convinsa ca o va ajuta f mult, si te vei convinge si tu ce mult vei schimba acest copil, in cateva luni vei uita greutatile de acum de la inceput. Stiu ca si Aissa a avut probleme cu micuta la inceput, si uite ce printesa mare, frumoasa si sanatoasa are! Corina, noi toate suntem alaturi de tine, si daca crezi ca te putem ajuta cu ceva, spune-ne, poate cu vorbe bune, sau numai faptul ca ai cui te plange si si asta conteaza! Ma rog pt puiuta ta, si pt linistea voastra, sa depasiti cat mai repede aceasta perioada!Am avut si eu perioade cu baiatul meu cel mare, cand am crezut ca nu mai am iesire, ca va suferi toata viata, la 8 luni avea doua punctii, una in coloana si una in plamani,si avea 6.5 kg, si am crezut ca Dumnezeu ma pedepseste pt ceva, dar au trecut, e un ditamai flacaul sanatos si frumos, de pe la 4-5 ani nici nu mi s-a mai inbolnavit, e importanta Marea pt ei, dar asta vom mai povesti, totul e sa treceti peste perioada asta, si sa intrati in normal. Asta e cea mai grea sarcina pt mama, cand puiutul e bolnav, dar se face ea bine si vei vedea ce bine e! Pupici si multa sanatate! Dora,o mamica fericita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina asa cum zic si fetele pentru inceput nu dispera. Stiu ca e greu, ca eu la 3 zile dupa ce am adus fata acasa plangeam de mama focului ca varsa la 1 m in fata si nu stiam ce gresesc, ce sa ii fac si era duminica seara... Deci, intai de toate pune fata pe picioare, dupa boala va asimila repede ca au o capacitate de refacere fantastica. Apoi, daca ai acolo un pediatru bun urmariti o perioada cum raspunde la 6 picaturi de vigantol. Nu a propus Vitamina D injectabil? Sau nu exista vreo forma mai rapida de a asimila, asta nu stiu sa zic. Chiar daca e rahitism nu-i bai, e reglezi tu, la 1 an o sa fie ok. Faza cu hidrocefalia poate fi de speriat, dar eu zic sa stai deocamdata calma pana afli daca intr-adevar sufera de asa ceva. Forma capului la varsta asta e neconcludenta, Ale era pur si simplu intr-o dunga pe partea pe care dormea era tesita, si acum are capul perfect. Nus tiu ce sa iti zic sa te incurajez. Daca ai posibilitatea sa vii in Bucuresti la Grigore Alexandrescu sau in alte parti iti vom recomanda cu toate medici. A mea e la neonati la terapie intensiva, e um medic minunat. Si nepotul meu a avut meningita la nastere si tratat de ea e un copil normal acum. Te pup si mult curaj, fiecare incercare are rostul ei! Cristina si [zana] Ale (30.09.2004)[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina asa cum spune valiburu medicii au un comportament ciudat cand e vorba de copii adoptati.Dumnezeu stie de ce.Asa ca evita pe cat posibil sa spui asta. Ii doresc multa sanatate fetitei tale si sa stii ca si Razvan al meu a fost diagnosticat cu rahitism sever si acum dupa un an i-au iesit analizele foarte bine de si doctorita s-a mirat. Am pus poze noi in albume. [url="http://community.webshots.com/user/ubi19"]Familia mea[/url] [url="http://community.webshots.com/user/razvan2004"]Razvan[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...