Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat....adoptie (28)


Recommended Posts

Neata! La multi ani Ioanelor (Rufus si Claudia_a), sa speram ca in curand si lui Alexa Ioana [:D]. Ce faceti? Noi speram sa va dam vestea cea buna (FINALIZAT) cat mai repede, dar pana nu vad scris negru pe alb in hotarare (sau macar in condica) refuz si sa ma gandesc si sa ma bucur. Alexia creste ca Fat Frumos (a propos, cred ca Fat Frumos crestea in halul ala pt ca manca Humana), saptamana care vine mergem la vaccinul de 4 luni. Si-a descoperit mutrita in oglinda si se hlizeste la ea de mai mare dragul, a invatat sa scuipe, ce mai, e o minune. Si e foarte zambareata. Vrea cu tot dinadinsul sa stea in fund, gata, e un copil mare. Hai ca incepe cioara sa-si laude puii [:D]. Mimsi si [copil] Alexia(10.09.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Corina, imi pare rau de situatia prin care treci, dar nu lua de bun tot ce-ti spune un dr. Parerea mea e sa vii la Bucuresti pentru un consult, cu siguranta vei gasi medici mai competenti. Si neonatoloaga Alexiei a spus ca are fontanela prea mare, ca trebuie sa-i facem eco atat pt fontanela cat si pentru sold (ca si acolo i se paruse ceva in neregula, apoi sa-i facem analize ca sa vedem cum a asimilat fierul - dar nu am facut nimic din toate astea, ci am gasit un alt medic (competent) care ne-a linistit si pana acum totul este OK. (la faza cu fierul dr nostru a zambit si a spus ca "asta nu-i copil anemic"). Intr-adevar, asa cum au zis si fetele, majoritatea medicilor au pareri preconcepute cu copiii adoptati. Dar mai sunt si oameni normali. Deci inca o data-ti spun, daca ai cum vino la Bucuresti pentru un consult si vei vedea daca intr-adevar e cazul sa te panichezi. Iti tinem pumnii. Mimsi si [copil] Alexia(10.09.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Ioni si Ioane! (am si eu 2 in casa[;)]) Corina vorbeam aseara cu Rozi si a zis sa iti spun ca are o prietena al carei baietel sufera de hidrocefalie, a fost operat si are o evolutie foarte buna. A zis ca daca vii la Bucuresti te poae pune in legatura cu prietena ei sa vezi la ce medic a fost... Oricum, parerea mea e ca trebuie intai sa afli daca intr-adevar sufera de asa ceva! Mimsi, sa vina hotararea cat mai repede si sa te trec la finalizate! Cristina si [zana] Ale (30.09.2004)[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Va doresc o zi frumoasa la toate. La noi azi e sarbatoare. Azi strangem bradutul. De maine asteptam primavara.[bis] La multi ani tuturor celor care poarta numele Ioan-Ioana! Alexa Ioana astept un semn de la tine![flo] [url="http://community.webshots.com/user/ubi19"]Familia mea[/url] [url="http://community.webshots.com/user/razvan2004"]Razvan[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, subscriu la ce a zis Mimsi. Sunt medici si medici. Medicul de familie mi-a spus ca e cam slabut ca nu maninca insa imi dadea o elimentatie cam saraca in vitamine. Noroc ca am gasit un medic competent si, cu alimentatia pe care mi-a dat-o s-a ingrasat baiatul. Nici nu-i venea sa creada medicului de familie ce bine a luat in greutate (la urmatorul control). Din fericire, totul s-a intimplat datorita acestui medic minunat pe care l-as recomanda tuturor. Vino in Bucuresti si te vom ajuta toate cu to ce stim si putem. Sanatate Emmei. LA MULTI ANI tuturor Ioanelor si Ionilor in aceasta sfinta zi. Irina si [copil]Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ,va multumesc din suflet ca-mi sunteti alaturi. Micuta mea e in sfrasit acasa,se simte bine,papa tot ,la trei ore.azi i-am dat mar cu biscuite si a papat ca un om mare.A apucat lingurita cu manutele si nu mai voia sa-i dea drumul.Este vesela,rade cand ma vede,se gadila(lucruri pe care nu le stia).Nu stiu daca v-am zis dar i-am facut si radiografie de craniu si fond de ochi.Toate au iesit super bine.suspiciunea cu hidrocefalia o au din cauza fontanelei care este osificata.Au vazuto 2 pediatri.Desi stiau ca e adoptata medicii s-au purtat exemplar cu noi.Eram vedetele spitalului (cu cea mai mare vechime).Eu i-am disperat pt ca o vedeam asa bolnava si aveama impresia ca nu se ocupau suficient de ea.dar toti medicii si asistentele au fost minunati.A avut perfuzii in mainute si la picioruse.E cumplit cand vezi copilutul tau lipsit de apararae,implorandu-te sa-l salvezi.A avut niste crampe ingrozitoare ,se arcuia si gemea ca un om mare.Sotul meu zice ca este o lupatataoare la fel ca si mine.Nu a dormit de duminica dimineata pana luni la 24,30 de dureri.I-au administrat algocalmin,metroclopramid,fenobarbital ...si nimic.Era groaznic de obosita,vlaguita.Ce sa va mai spun?In momentul internarii medicul m-a privit disperat si mi-a zis:"Domna chiar o vreti pe micuta asta"i-am raspuns"Da"Fetita era deshidratata,avea pielea solzoasa,vinetie.Iti era frica sa o atingi ca nu cumva sa se rupa.Apoi a venit si chestia cu hidrocefalia si mi-am zis:nu se poate,de ce ni se intampla asta noua?In tot cazul,mititica se comporta normal,rade,gangureste.Trebuie sa pleca pt ca s-a trezit si face rau,rau la fomica!!!!!! corina urziceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani fetelor, sa va triasa bebicii, sa creasca mari , sanatosi! N-am mai intrat, dar n-am pierdut nici un mesaj, v-am citit zi si noapte si m-am bucurat pentru fiecare dintre voi, am suferit si sufar pt Emma si Corina si ma rog Domnului sa va fie bine voua si bebicilor vostri. Simt nevoia sa scriu si voi sunteti cele mai in masura sa ma ascultati. Au trecut 5 luni jumate de cind mi-astept fetita si nici azi nu pot spune ca am rezolvat. In decembrie a fost prima sedinta la tribunal pt deschidere procedura adoptie dar naturala nu s-a prezentat. De sarbatori am petrecut cele mai minunate zile- am facut bradut pt. Alessia, am avut-o linga mine, dar sarbatorile au trecut atit de repede si ea a trebuit sa plece. Bucuria a fost imensa cit a fost cu noi, dar...durerea si suferinta dupa plecarea ei e fara margini. Miine urmeaza sa o vizitez, dar simt ca orele se scurg prea incet, pling cu gindul la ea si-mi fac planuri pentru miine. Ce gol imens am in suflet, cit imi lipseste. Am in minte zimbetul si ochii ei cirpiti de somn la trezire, minutele ei gingase mingiindu-ma pe obraji, minuta ei in mustatile lui tata, urechile-mi sunt pline de ginguritul ei si...toate astea ma fac sa ma "frig" de dor. Vreau sa fiu tare pentru ea, dar sunt terminata...5 luni jumate de asteptare...lacrimile curg in fiecare zi cind sun sa aflu vesti despre ea si...tiris, in genunchi m-as duce, dar...regulile sunt reguli si cit ti-ai dori sa le incalci te abtii sa nu faci o miscare gresita, sa nu superi pe nimeni. Nici nu stiu daca a mai existat cineva, vreuna dintre voi atit de greu incercata, nici nu stiu de ce la mine totul merge cu pasi de melc, cite zile oare or sa mai treaca pina ce-mi voi vede copilul in patutul care o asteapta de atita amar de vreme? Cu drag si multumiri ca m-ati ascultat Elena Ultima speranta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...