Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Apocalypto,Mel Gibson


b.nica

Recommended Posts

Incitant acest film difuzat in seara aceasta pe TVR1. M-am uitat si am fost oripilata de scenele "horror",dar am meditat la urmatoarele subiecte: -ce mesaj a dorit producatorul(Mel Gibson!) sa transmita:catolicii i-au "civilizat" pe "salbaticii maya"? -este adevarat ca Mel Gibson este membru "Opus Dei"?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu stiu cum e filmul asta dar eu la ''Patimile'' nu m-am putut uita, pur si simplu mi-a venit rau de la cat sange am vazut + cruzime. Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic. Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar azi am vrut sa-l inchiriez, dar ceva m-a retinut...am ajuns la casa cu o comedie romantica in mana... merita vazut??? Nikole, mami de[url="http://community.webshots.com/user/nikole2910"]Albastrel/Kevin Alexander[/url](4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria(1.04.2010) [url="http://violonist.wordpress.com/"]SA-L AJUTAM PE ANGELO[/url] [url="http://www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html"]CELE TREI RUGACIUNI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punct de vedere al credintei noastre crestine nu este nimic de vazut in el. Un film ca toate celelalte. B.nica asta nu-i subiect pentru Sufletul Credintei (parerea mea). Dar in fine...moderatorii stiu mai bine.... Mie personal nu mi-a placut deloc si nici nu il recomand. Pare un film pentru barbati mai mult- prin violenta lui, este un film care te tine in tensiune pana la sfarsit. O fuga continua, ''salbatici'' si inchinatori la idoli... nimic din ce as vrea sa vad. Ca cineva razbeste si reuseste sa scape dintre ei? Da, omul a luptat si a reusit sa scape. Ce are a face asta cu credinta, ce are a face asta cu Dumnezeu? Nimic. (Pentru fetele care nu l-au vazut: titlul n-are absolut nimic a face cu Apocalipsa dupa Ioan... doar suna asemanator, dar este total altceva.) Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08 [(Pentru fetele care nu l-au vazut: titlul n-are absolut nimic a face cu Apocalipsa dupa Ioan... doar suna asemanator, dar este total altceva.) Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Aa,si eu care exact la asta ma asteptam,adica legatura din titlu cu ceea ce cunosc credinciosii drept Apocalipsa. Atunci inseamna ca ma mai gindesc daca sa-l vizionez sau nu.Cel mai probabil nu,daca ziceti ca-i violent. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikole merita vazut???
eu zic ca merita. mie mi se pare genial, ca multe altele realizate de MG. din pacate, apocalypto a fost sabotat politic, la fel ca si MG din cauza unor vorbe spuse la betie. nu este obisnuita reteta holiudiana de film, avanseaza teme mai presus de arta, da, si poate la asta s-a si gandit b.nica atunci cand a deschis topicul la SC. inchinarea la idoli e un pacat discutabil, e cu dus si intors. cand ai o comunitate umana care n-a auzit in viata ei de papi si patriarhi atot si auto imputerniciti pe planeta, e normal ca aprehensiunea spre divinitate sa se manifeste "idolatric", celebrandu-se fiecare aspect al lumii ca fiind detinator de energie spirituala, aka idolatria. parere personala: "civilizarea" nu a adus prea multe schimbari la nivel spiritual (ultimul racnet la gadgeturi nu-l consider evolutie si civilizare), omul tot lup pentru om a ramas. sa speram ca traim intr-atat incat sa apucam "era oii". [bibe] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie personal mi-a placut filmul foarte mult. Cred ca mesajul lui era ca o civilizatie se distruge din interior, astfel ca atunci cand apare o forta din exterior cucerirea ei devine foarte usoara. Iasmin, iubita, sa stii ca despre acest film am discutat cu mai multe persoane, chiar si cu preoti, si cu toate ca au fost de acord ca e un film dur, l-au apreciat foarte mult ca prezentare a unei civilizatii si a contextului disparitiei ei. Si ce daca erau pagani, nu aveau nici o vina ca lor nu li se propovaduise inca Hristos. Este un film despre istoria unei civilizatii, Mel Gibson a si pus actorii sa invete replicile in dialectul respectiv (ceea ce face filmul si mai valoros), muuuult superior siropelelor romantice pe care ne place noua femeilor sa le urmarim, care de multe ori au personaje si situatii imposibile, nerealiste si care de multe ori ne fac sa simpatizam cu "bietii" adulteri, hoti sau criminali. Spre deosebire de "inofensivele" siropele , "Apocalypto" nu contravine cu nimic moralei crestine, pt ca "salbaticii" prezentati nu sunt crestini si-si duc zilele asa cum stiu ei de la stramosi. Titlul nu are legatura cu apocalipsa Sf Ioan, ci cu sfarsitul unei civilizatii. Nu cred ca regizorul vrea sa tansmita ca bastinasii au fost civilizati de catolici, ci, dupa cum ziceam, ca o civilizatie se distruge in primul rand prin ea insasi. Chiar daca nu se incadreaza neaparat la SC mie mi-a placut subiectul.[flo] De asemenea "Patimile lui Hristos" mi-a placut ff mult. Este un film istoric , nu religios, care respecta desfasurarea evenimentelor si da, e vorba de cruzime, dar de cruzimea romanilor care L-au biciuit pe Hristos si a iudeilor care au cerut sa fie rastignit. Da, e mult sange, dar sa stiti ca asa a fost si in realitate Hristos -Omul a suferit enorm si a sangerat f mult din cauza loviturilor de bici (care avea acele carlige ce sfasiau carnea realmente). Cine nu a vazut in intregime filmul, nu poate sa-si dea cu adevarat seama de ceea ce spun, dar mai multi parinti cu care am vorbit au fost de acord ca e folositor pt cine are taria sa-l vada. Sunt greu de urmarit chinurile la care a fost supus Hristos pt pacatele noastre, dar poate ca vazand filmul le constientizam mai bine si nu ne mai minimalizam pacatele .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca genialitatea se traduce prin jertfa umana, prin haituirea unor oameni, ma lipsesc... Chiar nu asta vroiam sa vad vreodata. Este atata cruzime in filmul asta ca preferam sa merg la macelarie daca eram atata de insetata de circ de genul asta. Mie mi-a displacut profund, m-a oripilat. Dar ajungem stiu eu- la arta, si iar discutia eterna despre arta=credinta si credinta=arta...Ceea ce din punctul meu de vedere cel putin in cazul de fata nu are a face cu subiectul...Pe mine filmul asta nu ''m-a eliberat'' de nimic. Nici nu mi-a provocat vreun soi de placere vizuala. Deloc. Despre ''civilizatie'' sunt perfect de acord. Nu face omul mai bun- nici tehnica avansata, intrucat nu opereaza asupra sufletului, ci strict asupra comfortului fizic. Dar credinta - cea cu adevarat traita, are efectul asta: face cu adevarat oamenii mai buni. Cel putin ceea ce numesc eu credinta. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...