Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Apocalypto,Mel Gibson


b.nica

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui b.nica Stie cineva ce semnificatie avea ritualul de sacrificiu prezentat in film?
Nu stiu despre 'semnificatii'. Pot sa fac niste presupuneri despre intentii: - ca sa bage groaza in oameni (asa, ca arsul pe rug perfectat de Torquemada si Savonarola); - ca sa sa faca populatia cat mai controlabila (asa, cum face adesea politia religioasa); - ca sa satisfaca prejudecatile incredibil de crude ale majoritatii (ca la multe populatii primitive).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui beren - ca sa satisfaca prejudecatile incredibil de crude ale majoritatii (ca la multe populatii primitive).
Hm. crude? primitive? Cu ce este mai evoluata o civilizatie care a ucis intr-o fractiune de secunda, cu o cruzime infinit mai mare, o suta de mii de oameni (Hiroshima)? A judeca drept incredibil de cruzi oamenii de acum cateva sute, cateva mii sau cativa zeci de mii de ani ar fi prea simplist si mai ales nedrept. Pana si canibalismul este reevaluat in ultimii ani in lumina noilor descoperiri arheologice si mai ales a minutioaselor analize si corelatii de tot felul, pierzandu-si aura de abominabil. Ceea ce faceau oamenii primitivi este crud pentru NOI, dar noi avem o mostenire culturala pe care ei nu aveau cum sa o posede pentru ca tot ei au fost chemati sa o imbunatateasca generatie cu generatie. Conchistadorii au fost mai cruzi si mai criminali decat cei pe care i-au macelarit (cu milioanele!) in numele domnului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si unde e contradictia? Faci presupunerea (fara nici un argument de la mine) ca eu as considera oamenii mai putin cruzi in ziua de azi. Nu cred asta. Populatii primitive avem peste tot si in ziua de azi. Populatii ne-primitive (unde functiile superioare ale intelectului primeaza, nu cele inferioare, in sens cognitiv) existau si acum 400 de ani, si acum 40 de ani, exista (pe ici pe colo) si in ziua de azi. Dar nu sunt majoritare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iasmin, nu-ti prieste postul, vad. ocolesti raspunsul catre mine, dar directionezi replici fara sa mi te adresezi. ai ceva contra opiniilor personale? ca ai dat un link, mentionand ca asta e punctul de vedere ortodox, fara coruperi individuale. as vrea sa inteleg si eu fenomenul: punctul asta de vedere e un balon asa atarnat in aer rarefiat la care mocofanul de rand nu ajunge? pai daca mantuirea are loc atunci cand faci voia lui Dumnezeu, de unde stiti voi, tu si restul anti-arta, care e voia lui pentru ARTIST? sau balonul ala e monopolist, dictatorial si, de fapt, mai primitiv decat idolatrii din film? Katya, nu am nimic cu mersul la biserica sau cu literatura sfintilor parinti! dar am ceva cand mersul asta la biserica e vazut drept ceva asa, glorios si vanitos care da dreptul unora sa fulgere sabia lu procust prin aer si sa zica: tu esti bun, tu esti rau, tu mai stai in training, tu esti definitiv pierdut ca te cheama michelangelo si-ai mazgalit nuduri goale si dezbracate! eu in asta vad frica, lipsa de libertate, inchistare in prejudecati, ignoranta si obscurantism. si ma indoiesc profund, dar profund de tot, ca Dumnezeu ne vrea niste creaturi zgribulindu-se in pestera, pentru ca lumina e prea puternica si, daca nu o intelegem si ne arde pielea, aka spiritul, precis e de la necuratul. vreau sa apuc ziua in care sa vad crestini luminati, liberi, indrazneti, iubitori de oameni fara limite si conditionari izvorate din minti si mai fricoase. dumnezeu nu judeca atat de mult cat judeca mintea umana pe semeni... [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mayasii, care sacrificau ritual UNII prozonieri de razboi (din motive care sunt justificabile in contextul cultural si, mai general, cognitiv, al vremii) au fost printre cele mai avansate civilizatii din toata istoria. Nicidecum primitive. Filmul lui Gibson prezinta doar o mica latura, si aceea profund denaturata, sacrificata pe altarul thrillerului comercial. Mayasii aveau o astronomie foarte exacta, cea mai performanta de pana la renastere, o aritmetica de invidiat (sunt printre cele patru civilizatii care au inventat independent scrierea pozitionala, si au inventat si cifra zero independent de restul lumii, ba chiar inaintea ei - si mai culmea, aveau doua tipuri de zero, zero cardinal si zero ordinal!), o retea de canalizare bine pusa la punct. Toate acestea sunt posibile numai punand mult suflet in demersul cognitiv. Mayasii nu erau barbari ci oameni la fel ca noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul Mayasii aveau o astronomie foarte exacta, cea mai performanta de pana la renastere, o aritmetica de invidiat (sunt printre cele patru civilizatii care au inventat independent scrierea pozitionala, si au inventat si cifra zero independent de restul lumii, ba chiar inaintea ei - si mai culmea, aveau doua tipuri de zero, zero cardinal si zero ordinal!), o retea de canalizare bine pusa la punct. Toate acestea sunt posibile numai punand mult suflet in demersul cognitiv. Mayasii nu erau barbari ci oameni la fel ca noi.
Ori criteriul avansurior stiintifice si tehnice (cele de mai sus, sau bomba atomica mentionata mai sus) este valid pentru civilizatie avansata (nu sunt de acord), ori nu. In orice caz, vad o contradictie in argumentul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita,mai mult decit ce ti-am spus,nu mai stiu a-ti spune...lasa ca ne-om mai intilni cindva pe la asemenea teme si-om mai vedea,ca degeaba-ti spun ca n-am nimic cu nudurile sau altele,te cred ca nici tu n-ai contra bisericii,poate ne intelegem gresit,dar ne-om lamuri si cu timpul.A propos de lumina,zic Parintii ca omul o suporta cu cit e mai induhovnicit:pe Tabor Ilie si Moise puteau sta in plina stralucire,apostolii au cazut la pamint in schimb,un sfint catolic am citit ca abia o putea privi pe Maica Domnului,doar cu cite-un ochi,apai noi la stadiul nostru..nu-i chiar gresit ce zici tu ascunsi in pesteri,zgribuliti pe-acolo... (Mi-ar placea tare mult sa primesti de la mine o carte in dar,nou nouta,cumparata special pt a fi daruita,in lb romana[:)],cu arte,biserica,o primesti?Astept adresa atunci pe privat,da?Noapte buna!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

B.nica, nu stiu de ce compari (de unde pana unde macar ideea) jertfa mayasa cu jertfa lui Hristos. Stii diferenta dintre ele? Pentru ca nu au numic in comun (asta daca esti ortodoxa). Hristos o fi om pentru unii, pentru noi este insa Fiul lui Dumnezeu!!! Noi credem ca ortodocsi nu ca a fost jertfa umana ci jertfa lui Dumnezeu pentru oameni. Adica exact sensul invers a ceea ce se intampla ma mayasi: - la mayasi se jertfeau oamenii pentru Dumnezeu - la ortodocsi s-a jertfit Dumnezeu pentru oameni - la mayasi cei sacrificati nu isi doreau asta - la noi stim ca Dumnezeu a ales asta in perfecta cunostinta de cauza si a dorit-o, chiar asa inspaimantatoare cum a fost. (...)Jertfa lui Dumnezeu: duh umilit; inima înfranta si smerita Dumnezeu nu va urgisi. Asta este jertfa placuta lui Dumnezeu, nu jertfa mayasa. Ca ortdodox nu pricep de ce ai pune vreodata egal intre credinta noastra si aceea. Indiferent cat de avansati or fi fost in barbaria lor. Beren[asia] sunt de acord cu mare parte din ideile tale. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katya, vorbim pe privat. [pup] sa ma scuzati din nou, dar asta este, am opinii personale: mi se pare o mare aiureala, ca sa nu zic mai mult, asta cu jertfele placute lui dumnezeu. ca si cand ar exista moarte. uite, pana si stiintificii de la topic va pot confirma ca nu exista moarte, pentru ca energia nu moare. spiritul nu moare. or datatorul primordial de viata, sursa spiritului/energiei, nu poate, dupa nici cea mai complicata logica din lume, sa doreasca o mortaciune pe altar ca jertfa! pai aia ar fi insulta. adica el da viata, iar omul omoara capre sa i le daruiasca! pai ce, omul a creat capra si oaia? ca ne intoarcem la cain si abel, o sursa de rau mai mare decat diavolul (imaginar sau nu, dar asta e alta discutie), cand un frate l-a omorat pe alalalt pentru ca jertfa aluia a fost acceptata.[bang] in primul rand, eu ma indoiesc teribil ca dumnezeu a fost acela care a acceptat jertfe, acum si-n vecii vecilor amin. asta e doar proiectia psihicului uman, incatusarea de care va ziceam mai devreme, lipsa de spirit, nu manifestarea spiritului! cum sa-i fie moartea placuta lui Dumnezeu, cand totul e viata si lumina in densitati si forme diferite si toate se transforma si nimic nu moare definitiv, pentru ca daca ar muri, existenta in sine a mortii ar nega intreg Universul. ar fi de ajuns sa "moara" o molecula, acela ar fi sfarsitul, pentru ca ar marca si-un inceput. viata si universul sunt infinite, fara inceput, fara sfarsit. "jertfele" de graunte si slanina sunt pur si simplu stupide. de parca dumnezeu ar muri de foame sau s-ar plictisi de ambrozie si nectar si-ar zice, hai sa mai incerc si carbohidratii si proteinele pamantenilor sa vedem ce gust au. [:-@] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...