Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Apocalypto,Mel Gibson


b.nica

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Katya A propos de lumina,zic Parintii ca omul o suporta cu cit e mai induhovnicit:pe Tabor Ilie si Moise puteau sta in plina stralucire,apostolii au cazut la pamint in schimb,un sfint catolic am citit ca abia o putea privi pe Maica Domnului,doar cu cite-un ochi,apai noi la stadiul nostru..nu-i chiar gresit ce zici tu ascunsi in pesteri,zgribuliti pe-acolo...
a propos de asta. sfintenia e in toti si nu doar ca potential, ci pur si simplu ca realitate, ca unica realitate. sfintenia e spiritul, este esenta divina din care suntem creati. exista un singur adevar, dar in infinite manifestari. daca noi stam si chibzuim aici la intrarea in pestera - drumul lu' marin nu duce la dumnezeu, drumul lu tanti viorica nu duce la dumnezeu, etc -, ce facem, de fapt??? negam ca Dumnezeu a sadit Sfantul Duh in fiecare dintre noi, asta facem! negam ca suntem in viata si respiram, cam cu asta echivaleaza, pentru ca daca fratele nostru nu e sfant deja, nici noi nu suntem si din aproape in aproape ajungem la concluzia ca lumea nu exista, e doar in visul unui mutant, si ala orb si cu inima doar o amintire de inima! impunand bariere, reguli, ritualuri de acceptare, casapind gratia divina dupa standardele noastre si luandu-i locul la masa judecatii si a dreptatii, pai il negam pe insusi dumnezeu, desi o facem zornaitor, folosind vorbe de dragoste patimasa. sa zici ca dumnezeu s-a revelat oamenilor incepand strict de acum 2000 de ani si exclusiv in ierusalim, iarasi imi suna absurd, incorect, ignorant. e ca si cum ai spune ca dumnezeu fuse nitel in delegatie pana in momentul x, dar ca i-a vazut pe cei de-acum 2000 de ani cat de speciali sunt, si-a amintit ca tre sa ne rascumpere. eu cu asa poveste imbarligata nici macar pe un copil de 5 ani nu-l pot pacali. imaginati-va dumnezeu: saptamana asta faceti lumea de care stiu oamenii, nu neaparat lumea in general. plamaditi si oamenii, apoi ii abandonati cu totemurile lor. asa, pur si simplu. in primul rand, ca io nu stiu ce artist isi abandoneaza creatia imediat cum a expulzat-o. si-apoi sa revina la ea cu o dragoste reinnoita, aspect pe care nu-l inteleg. ori iubesti si la revedere, ori asa ceva cu abandon si dupa aia dragoste mare pana la sacrificat propriul Fiu, nu prea se leaga. parerea mea, sustinuta consecvent de-a lungul timpului in toate discutiile pe forumul asta, este ca Dumnezeu nu si-a abandonat niciodata creatia pentru ca este insasi creatia! asadar si prin urmare, "primitivii" nu-s niste aratari inumane si lipsite de spirit si care nu-l cunosteau pe dumnezeu, dimpotriva. semne sunt peste tot, in toate timpurile si in toate civilizatiile - dumnezeu a fost prezent in permanenta. Biserica, incercand sa reordoneze in dogma ordinea deja creata de dumnezeu, nu poate aduce decat haos. dovada extremismele din toate culturile si religiile, ignoranta si fanatismul. o opera de arta este oglinda lui dumnezeu. lasati-o pe noptiera, sa se bucure altul de ea macar, nu aruncati cu pietre aiurea, asta e tot. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
sa ma scuzati din nou, dar asta este, am opinii personale
conchita [pup], eu apreciez opiniile tale personale. Ma mai pui pe ganduri :), mai vad si eu pe unde mai am de lucru, pe unde mai gresesc, mai imi intaresc unele opinii.... ..si apropos de libertate "toate lucrurile ne sunt permise, dar nu toate ne sunt de folos" spune Biblia. [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
B.nica, nu stiu de ce compari (de unde pana unde macar ideea) jertfa mayasa cu jertfa lui Hristos. Stii diferenta dintre ele? Pentru ca nu au numic in comun (asta daca esti ortodoxa). Hristos o fi om pentru unii, pentru noi este insa Fiul lui Dumnezeu!!! Noi credem ca ortodocsi nu ca a fost jertfa umana ci jertfa lui Dumnezeu pentru oameni. Adica exact sensul invers a ceea ce se intampla ma mayasi: - la mayasi se jertfeau oamenii pentru Dumnezeu - la ortodocsi s-a jertfit Dumnezeu pentru oameni - la mayasi cei sacrificati nu isi doreau asta - la noi stim ca Dumnezeu a ales asta in perfecta cunostinta de cauza si a dorit-o, chiar asa inspaimantatoare cum a fost.
Iasmin,in primul rand sunt ortodoxa si sunt mandra de asta mai ales in contextul care urmeaza. Eu,cu umilele mele cunostinte stiu ca Iisus era Fiul lui Dumnezeu,dar intruchipat in om,el a suferit ca om/b]! Daca nu ar fi fost asa,inseamna ca Patimiile nu au fost reale,ceeace mi se pare total gresit.Aici este jertfa:[b]suferinta fizica a unui om care in suferinta ne-a fost egal,tocmai ca sa ne arate ca este cale spre mantuire pt. oricare om! De ce jertfeau mayasii oameni nu avem de unde sa stim pt. ca nu avem documente(au avut unii grije sa stearga urmele!))care sa explice ritualul si mai ales semnificatia smulgerii inimii. Dar pe aici,in Europa,s-a practicat "jertfirea" unor asa-zisi pacatosi cu aceeasi credinta crestina,fara pic de mila crestina si justificare religioasa! Este de ajuns sa pomenim de martiriul Cathar!Este cunoscuta afirmatia cinica a "prelatilor" cand au fost intrebati cum ii deosebesc soldatii pe catharii "eretici" de crestinii "neeretici":"omoratii pe toti ca o sa-i deosebeasca Dumnezeu pe cei ce nu sunt,de cei ce sunt eretici!" Si i-au omorat pe toti,chiar si femei,copii,batrani. Asa ca poate si mayasii ne-ar fi considerat barbari vazand cum ne casapim confratii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bnica, nu este asa. Nu este doar suferinta fizica a unui om, nici a unui om special macar, este suferinta fizica SI NU NUMAI a lui Dumnezeu, a celei de-a doua Persoane a Sfintei Treimi. Chiar daca El are limite fizice identice cu ale unui om oarecare, constiinta SA este dumnezeiasca, iar suferinta LUI cea mai mare n-au fost durerile fizice, ci faptul ca stia deja ca o mare parte a omenirii va da cu piciorul la aceasta unica sansa de mantuire. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
iar suferinta LUI cea mai mare n-au fost durerile fizice, ci faptul ca stia deja ca o mare parte a omenirii va da cu piciorul la aceasta unica sansa de mantuire.
Crinuta [asia], ce frumos ai spus, si cata dreptate ai... [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
[url="http://ro.wikipedia.org/wiki/Panteism"]Panteismul[/url] este cel care confunda creatia cu Creatorul. Ortodoxia nu are nici o picatura de panteism in ea. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
probabil ca nu m-am exprimat clar: daca Dumnezeu e in toate (si este, in ortodoxie, de acord?), atunci Creatia e insusi Creatorul. Dumnezeu e si-n frunze, si-n gaze, si-n omul incapatanat sa accepte ca este creat pentru LIBERTATE. asa actioneaza liberul arbitru, nu doar in alegeri care ne duc in rai sau in iad, ci in transformarea de sine, in auto-creatia asimptotica perfectiunii divine. si cum Dumnezeu e in noi, iar noi suntem creatia lui in chipul si asemanarea (deci creatori la randul nostru), voila. dar pe noi ne influenteaza mai mult patternurile culturale, in care suferinta este ridicata la rang de cale spre mantuire si cumva ne simtim nevrednici daca NU suferim, daca nu ne dam bice pe spinare, daca nu ne lasam ingenuncheati de frica. scrie super super clar in Biblie ca Dumnezeu ne vrea fericiti, impliniti, prosperi, iubitori! asta e promisiunea! si cu fiecare picatura de incrancenare a noastra, cu fiecare judecata adresata noua si semenilor, nu facem decat sa mai infigem un cui in trupul lui Iisus! noi, ca mame, ca parinti, ne-am sacrifica oare pentru copiii nostri pentru ca ei sa traiasca in continuare in bezna, teroare, inlantuiti in cusca, neindraznind sa...indrazneasca, pentru ca, vezi doamne, si-ar pierde mantuirea deja promisa?? logic ca nu. patou, nu vreau sa destabilizez credinta si postul nimanui pe-aici. dar poate ca postul asta o fi o noua sansa, a milioana, sa reflectam in sinele nostru si sa intelegem ca Dumnezeu nu a creat sclavi, ci oameni liberi. frica, limitele auto-impuse, auto-flagerearea, etc nu-s in spiritul libertatii totale intrinseci fiintei umane. daca dam un pas inapoi (ma rog, cateva milioane de ani lumina de pasi inapoi) si ne uitam, pe cat putem, la intregul univers, vedem cat de lipsit de insemnatate este faptul ca un artist de pe planeta cutarescu intelege divinitatea doar recreind-o cu pensula pe panza. iar daca va fi irelevant pentru noi, simpli muritori (desi si asta e discutabil), atunci cand luam distanta si ne modificam perspectiva, e clar ca pentru Dumnezeu e si mai irelevant. inclusiv ce fusta lunga si basma poarta cutarescu imaginandu-si ca aparentele il vor califica drept membru in armonia universala, ca trivialitatile astea pot schimba un suflet si-l pot mantui, in schimb ce ideile divine ale unui creator uman, ale unui artist, nu. acum vezi diferenta intre absurd si frica, pe de o parte, si care-i perspectiva corectiva a libertatii? :-) cheia e sa luam distanta de fiecare data cand incercam sa inghesuim lumea in sabloane stramte sau cand altii incearca sa ni le impuna. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...