Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Apocalypto,Mel Gibson


b.nica

Recommended Posts

Conchi, valoarea artistica e una, iar scopul lor alta. Asa cum vad eu arta- per ansamblu, e cam ''strecoara tantarul si inghite camila''. Mai cu seama in privinta artei cinematografice. A, ca unii au dar de la Dumnezeu si picteaza, canta, scriu etc? Corect. Dar arta nu e mantuitoare per ansamblu, caci altfel ar fi necesara pentru mantuire, si nu este. A spune ca pustnicii canta psalmi este extrem de fortat de vreme ce nu stim asta, ca sa nu spunem ca nu se aminteste de asta in scrierile lor. Religia nu implica arta in mod obligatoriu, caci sunt suficienti sfinti, martiri, mucenici, pustnici care nu au avut nici un fel de dar in aceasta privinta, dar s-au sfintit (a se retine: nu vorbim de mantuire ci de sfintire- sunt doua lucruri diferite). Deasemeni cei care au aceste daruri nu s-au mantuit prin darul lor- scriitori, muzicieni, pictori, samd. Oricat ar place cuiva ideea asta, arta nu implica in mod obligator si suficient religia si invers. Ai pus punctul pe i cu propovaduirea in pustiu: mie personal aceea mi s-a parut arta- fiecare cuvintel spus de sfantul Ioan Botezatorul. Ca sa nu mai spunem ca abia aceea este critica constructiva si mantuitoare. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Conchi, din fericire nu sufar de paranoia sa zic ca toata lumea e impotriva mea. Dar nici nu ma bucura atunci cand sunt discreditata eu ca persoana in loc sa mi se explice simplu, ca la prosti, ca deh, poate sunt lucruri care ar trebui sa mi le explice si mie cineva. Ca nu stiu totul din lumea asta, dar prefer sa fiu invatata intr-un anume fel, in care cuvintele sa fie alese cu atentie, ca sa nu le simt eu ca o matura pe spinare. [:D] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Religia nu implica arta in mod obligatoriu, caci sunt suficienti sfinti, martiri, mucenici, pustnici care nu au avut nici un fel de dar in aceasta privinta, dar s-au sfintit (a se retine: nu vorbim de mantuire ci de sfintire- sunt doua lucruri diferite). Deasemeni cei care au aceste daruri nu s-au mantuit prin darul lor- scriitori, muzicieni, pictori, samd. Oricat ar place cuiva ideea asta, arta nu implica in mod obligator si suficient religia si invers.
patul lui procust din nou. uniformizarea prin reguli impuse din afara. asta nu e credinta, mantuire, sfintire, nici macar arta! nu stim noi cine si cum se mantuieste sau sfinteste, Iasmin, iar cu asta stiu sigur ca si eu inot impotriva curentului. nu era vorba despre mantuirea prin arta aici, ci despre mesajul religios dintr-un film pe care tu l-ai desfiintat religios pentru ca te-a iritat estetic -> prea multa violenta. pai si Biblia are prea multa violenta! dar si poezie, aka arta. [8D] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica Eu cred ca se dorea o justificare a ceeace au facut conqistadorii.
am studiat Conquista acum 5 ani, mi-ar fi placut sa pot comenta si filmul, dar nu l-am vazut. inafara de Veronica, Maria Mirabela si alte cateva n-am mai vizionat nimic in ultimul timp. am intrat sa va salut si sa va spun ca s-a confirmat, o sa avem un baietel.[:)] numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stim cine se mantuieste si se sfinteste? Ba stim: calendarul nostru e plin de sfinti. Incepand de la sfintii apostoli incoace. Ba stim si care este ''calea, adevarul si viata". Ba stim numai privind darurile lor: clarviziune, etc. Stim exact cine ne sunt sfintii. Eu cel putin stiu!!!! Si stiu si dupa ce exemplu sa ma ghidez ca sa ajung la mantuire. In tot cazul nu prin arta- in primul rand ca eu n-am asa dar, in al doilea rand ca nu stiu cum e ''arta'' mea in ochii lui Dumnezeu. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Conchi, din fericire nu sufar de paranoia sa zic ca toata lumea e impotriva mea. Dar nici nu ma bucura atunci cand sunt discreditata eu ca persoana in loc sa mi se explice simplu, ca la prosti, ca deh, poate sunt lucruri care ar trebui sa mi le explice si mie cineva. Ca nu stiu totul din lumea asta, dar prefer sa fiu invatata intr-un anume fel, in care cuvintele sa fie alese cu atentie, ca sa nu le simt eu ca o matura pe spinare. [:D] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
nu te-a discreditat nimeni ca persoana, poate imi arati si mie unde. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Conchi, din fericire nu sufar de paranoia sa zic ca toata lumea e impotriva mea. Dar nici nu ma bucura atunci cand sunt discreditata eu ca persoana in loc sa mi se explice simplu, ca la prosti, ca deh, poate sunt lucruri care ar trebui sa mi le explice si mie cineva. Ca nu stiu totul din lumea asta, dar prefer sa fiu invatata intr-un anume fel, in care cuvintele sa fie alese cu atentie, ca sa nu le simt eu ca o matura pe spinare. [:D] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
nu te-a discreditat nimeni ca persoana, poate imi arati si mie unde. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Mey, asta-i o boala pe DC. Am mai fost intrebata ieri sa arat cu degetul ce si cum. Chiar n-am s-o fac. Vrei sa ma intelegi ce zic acolo? OK. Nu vrei sa ma intelegi? Iarasi OK. Restul sunt cuvinte de dragul cuvintelor. Oh si faza cu victimizarea- imi vine rau de acte ori o vad pe DC, crede-ma n-am mai vazut-o nicaieri altundeva. Adica: ''stai sa te bat, dar nu tipa. Ai tipat? Te autovictimizezi..." Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Nu stim cine se mantuieste si se sfinteste? Ba stim: calendarul nostru e plin de sfinti. Incepand de la sfintii apostoli incoace. Ba stim si care este ''calea, adevarul si viata". Ba stim numai privind darurile lor: clarviziune, etc. Stim exact cine ne sunt sfintii. Eu cel putin stiu!!!! Si stiu si dupa ce exemplu sa ma ghidez ca sa ajung la mantuire. In tot cazul nu prin arta- in primul rand ca eu n-am asa dar, in al doilea rand ca nu stiu cum e ''arta'' mea in ochii lui Dumnezeu. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
calendarul e atotstiutor? nu stiam asta! ma bucur pentru tine ca stii, dar ce cale ti-e rezervata tie nu le e rezervata tuturor si nu are rost sa-i iei pe altii la rost cand considera arta ca manifestare divina. tu consideri un film ca e lipsit de valoare pentru ca arata idolatri primitivi si violenta si vrei sa dispara discutia asta altundeva, ti se pare blasfemie sau ce anume? ca sta la SC. furie pe care o inteleg pana la un punct, pentru ca si Moise a dat cu tablele legii de pamant, suparat pe oameni, dar distrugand un dar de la Dumnezeu, ca sa vezi comedie si cu sfinteniile astea. [bibe] Dorotheee, felicitari. [pup] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca e lipsit de valoare din punct de vedere artistic (o boy, here we go again). Dar din punct de vedere religios nu are valoare. Istoric? Da, are valoare. Estetic? De gustibus... Religios? Nu, nu, nu. Cat despre sfinti, Conchi, te rog eu frumos, mai citeste mai, mama, cam cum au ajuns ei acolo...Daca dupa tine ei nu sunt sfinti, apoi ma bucur ca voi fi judecata de Dumnezeu care ii considera sfinti. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Nu ca e lipsit de valoare din punct de vedere artistic (o boy, here we go again). Dar din punct de vedere religios nu are valoare. Istoric? Da, are valoare. Estetic? De gustibus... Religios? Nu, nu, nu.
ca zici tu sau calendarul?
Citat:
Cat despre sfinti, Conchi, te rog eu frumos, mai citeste mai, mama, cam cum au ajuns ei acolo...Daca dupa tine ei nu sunt sfinti, apoi ma bucur ca voi fi judecata de Dumnezeu care ii considera sfinti. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
daca imi promiti ca citesti si tu ce-am scris si imi arati unde am afirmat eu asemenea beep beep ca sfintii nu-s sfinti.[:-@] ok, tu ai chef de cruciade pe-aici sa-ti impui un punct de vedere bazat pe necunoastere, asa cum ai si admis. iar pe mine nu ma intereseaza aspectul, sorry. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...