Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Oua fierte


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica
Le prajesti.[:D] Banui ca te referi la ouale de paste.Stiu ca se pun in cirapi cu diverse frunzulite,se leaga strins si banui ca atenueaza loviturile cirapul si nu se mai sparg. Dar asta-i numai folclor,ca n-am facut niciodata.Totusi ma gindesc serios sa initiez si eu procedura in sinul familiei,fiindca sigur o sa-i placa lui Rares(5 ani), sa spargem vreo 20 inca din faza asta.[pup] dulcetica
eu folosesc metoda asta de ani de zile ies foarte frumoase ( nu am cum sa pun poze ca sunt la lucru ) dar se coloreaza decat dupa fierbere adela [mamica] de [zana][url="http://b3.lilypie.com/yqCEp3.png"]alexia maria[/url]( 13.01.2007 ) [gravi] 20+ cu [baietel] [url="http://bd.lilypie.com/K3uqp3.png"]razvan andrei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Yuuupiiii ... am fiert oole ... record anul acesta, din 15 mi s-a crapat doar unul. Explic exact cum am procedat, poate e de folos si altcuiva. Am scos oole din frigider si le-am lasat vreo 30 min. pana sa le ferb, ca sa fie la temp. camerei. Pus in oala potrivita cat sa le cuprinda toate (deci nici prea mare sa ramana spatiu, nici prea ingramadite) cu apa rece, sare si otet, la foc mic. Cand au fiert le-am dat sub un jet de apa rece ... si gata! Multumesc, fetelor, pt. sfaturi! Paste fericit tuturor! ___________________________________________ Nessuno è perfetto ... ma chi vuol essere nessuno???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tu michi tu, da' la tine acolo acasa nu existau "leacuri" si pt.asta? ma indoiesc... eu credeam ca vii tu cu vreun sfat de genul celui pe care-l ceri tu, si tu acum ma faci de ras [;)]... ai noroc ca te cunosc! [pup] 1.pui ouale in apa rece la fiert; 2.pune putina sare la fiert; si 3.cand sunt gata de fiert, scurgi apa clocotita si le pui repede repede sub apa rece (sub jet care curge mereu sau in multa apa rece, pt.ca altfel se incalzeste si apa imediat); teoretic atunci cand are loc socul 'apa rece rece pe oul fierbinte' se produce separatia cojii de albus.. dar nu se stie niciodata... ar trebui sa punem intrebarea la baietii aia sturlubatici de pe Discovery sau unde erau difuzati sa distruga mituri... [vrajitor] hai acum ca a trecut timpul banuiesc ca n-ai ramas cu ouale nefierte.. ia zi, ai ciocnit? s-au curatat usor? fara albus pe coaja? [:)] karligutza sunt mamica [url="http://b2.lilypie.com/6GCZp3.png"]Adelutei[/url] [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

karli, draga......nefierte n-au ramas dar nu cred ca ai vrea sa vezi cum arata oole mele umplute.....jumate de albus a ramas pe coaja. am vrut sa le arunc......noroc cu mama ca le-a curatat ea.....si le-am mancat in familie[:D][:D]. am facut exact ce ai zis, la fiert in apa rece, sare la fiert, insa la racit le-am pus in apa rece si le-am lasat acolo. cred ca la faza asta am gresit.........deh, nimeni nu-i perfect......nici macar io[pup][pup][pup] * za rabbit rules [paste]*
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine se intampla asa cu ouale care trebuie fierte pentru vopsit: - mai intai, le pun sa le spal intr-un vas cu apa, in care le las vreo 10 minute la inmuiat. Dupa ce se inmoaie, se vede mai bine care oua sunt crapate - pe alea le si indepartez, evident; - daca se poate si daca imi aduc aminte, le tin la temperatura camerei (macar) juma' de ora inainte de a le pune la fiert; - le pun la fiert in apa rece; - vasul in care vor fierbe incerc sa il potrivesc, ca marime, cu ouale: respectiv, cele mai bune rezultate [:D] le am cu vasele in care ouale incap toate intr-un strat pe fundul vasului. Cred ca se agita [:D] mai putin la fiert; - le fierb la foc mic, de la inceput pana la sfarsit; - le fierb muuuuult timp (practic, le uit pe foc vreo ora); asta necesita si un volum maricel de apa pus de la inceput in oala; - dupa ce opresc focul, ouale pentru vopsit le las in apa in care au fiert, sa se raceasca o vreme, apoi le vopsesc cand sunt calde. Din cate stiu, ca sa se curete bine, nu e atat de important sa pui apa rece peste ele, cat sa nu le tii scoase din apa (adica la aer), pana se racesc; a, si ouale foarte proaspete se curata mai prost. Acuma... asa fac eu de fiecare data. Anul asta nu mi s-a spart nici macar un ou [cool], da' in anii trecuti, in care procedura era aceeasi, aveam pierderi. [:)] Concluzia mea este ca e important sa ai oua bune (ha-ha!): anul acesta, am avut oua ecologice cumparate din Carrefour. Oricum, si daca se sparg, eu trec lejer peste problema, ca intotdeauna mai si primesc oua vopsite si oricum se aduna prea multe. A, si pe aici nu se merge cu imparteala (pomana) pentru sufletul mortilor, ca la mama acasa, asa ca mai toate ouale pe care le vopsesti ramane sa le si mananci! Distractiv ce tratate scriem noi despre fiertul oualor pentru vopsit! EllaX cu Ana (30 iunie 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza
Citat:
citat din mesajul lui felicia74
De la Horia Varlan citire[:D] - ouale fierte se crapa usor ;i se pun in apa rece. Am incercat metoda si merge.
adik le fierbi, le crapi si dupa aia le pui in apa rece???? * za rabbit rules [paste]*
da. Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133766"]Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...