Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Constanta!!! (89)


Recommended Posts

neatza! Marilen eu avand experienta hipocalcemiei acute pot sa iti spun ca unul dintre simptomele clasice este voma...dar totusi este insotita si de alte manifestari. Dianei ii reiese hipocalcemia din analize? nu stiu nimic de dr. Dumitru. stiu doar ca Cornelia a avut o experienta pozitiva cu un psiholog pediatru, poate reuseste ea sa iti dea mai multe detalii. succes mult! noi suntem bine, nimic nou...Patrick se prosteste ca vrea non stop la plaja si ieri a avut o altercatie cu un baietel la tobogane....intram in perioada de batausie. sper sa nu il tina prea mult! o zi frumoasa tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 299
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna, fetelor.noi am terminat vineri cu tratamentul pentru angina.ieri cand am fost sa-l iau de la cresa mi-au spus ca e o fetita suspecta de scarlatina si sa vin azi cu razvan la cresa sa-i faca un exudat ca are rosu si sa-l tin acasa.eu le-am spus ca rosu il mai are de cand cu puroiul si ca nu cred ca ar fi suspect de scarlatina.dar nu ai cu cine sa te intelegi.mai ales ca a stat toata saptamana acasa si l-am dus doar luni si marti.i-au facut exudat si l-au chinuit cu batul ala pana a dat sange.ca asa a spus dr de la cresa.dar unde o fi fost doctorul asta cand l-am luat de la cresa cu 39 temperatura si puroi in gat?imi vars oful la voi. roxa, cum e cu scarlatina?am citit un pic pe net.ar fi suspect razvan de scarlatina daca a avut tratament injectabil cu antibiotic si a stat si acasa?ca vineri a zis sa sunam sa vedem rezultatul de la exudat si daca e negativ venim inapoi la cresa daca nu stam 3 saptamani acasa. [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/nastasie_adriana/my_photos"]albumul meu[/url] adriana&[copil]razvan 01.11.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, calciu ionic ii iese mai mic decat pragul minim, nu mananca lactate(nu ii plac) si acum 2 zile i-am facut o analiza la dr.Marcu(calciu metabolizat de ficat)si care i-a iesit 130. Dr. mi-a spus ca ar trebui sa fie 300.Deci.... Ea a facut tratament cu calciu(chiar injectabil i-a dat) dar probabil ca nu suficient.Oricum pe perioada verii nu se da calciu(dr.Ciobanu a zis ca doar plaja ,2 luni zi de zi).M-as mai linisti daca asta ar fi asta cauza, dr.Ciobanu mi-a spus ca este palida tot de la lipsa de calciu(Hg. este 12), este primul medic care mi-a spus ca lipsa calciului poate da varsaturi, oricum ea are si alte simptome:senzatie ca nu are aer,intepaturi in inima,etc. ________________________ Si nu m-as plange de singuratate,ci as binecuvanta aceasta stare fertila si de-a dreptul implinitoare pentru fiinte ca mine care nu vor luna de pe cer,ci cerul senin si intreg in priveliste.Constanta Buzea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adriana - pupici lui razvan. parca au innebunit astea la cresa.eu sunt in certuri cu ele.ca vor sa duc iar copilul cu pampers ca cica nu spune ca face pp si kk si face pe ea.in loc sa imi ajute copilul sa evolueze ele vor sa o dea inapoi. ori eu sunt ferm convinsa ca face ptr ca si noaptea se trezeste si cere pipi oala.apoi eu in weekend vad ca fata cere la oala si chiar isi da singura chiloteii jos si se aseaza pe vine (si face in dovlecei mei din gradina [:D]) acu au vrut sa ii duc olita de acasa.am dus-o.au mai vrut s aii cumpar si un scaunel de plastic ca vezi mama doamne toti copii au adus si fiimea nu avea.si m-au apucat nervii: nu puteau sa spuna pana acum.mi-au zis dupa 4 luni ca fata mea nu are scaunel. imi vine sa le iau la bataie, le e sila sa puna copilul la oala.pai copilul meu nu face la comanda cand vor ele.ele vor sa faca o data la ora 9 o data la ora 12.30 si apoi o data dupa somnul de pranz. ori alexandra care bea apa multa cum naibii sa faca de 3 ori? si ma enerveaza ca tot timpul ele comenteaza la orice face fiica mea. trag concluzia ca asteapta mici atentii.dar nu or sa pupe. asha ca adriana te inteleg. marilen tinem pumnii. restul fetelor ce fac? multumesc de intariri in privinta sotului.am lasat de la mine dar am senzatia ca daca tac ma ia de fraiera.asha ca i-am zis ca nu e chiar asha cum isi imagineaza el. pupici jo [hippi] si alexandra [testoasa] [url="http://360.yahoo.com/jonelip"]recomandari[/url], *************** home sweet home!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://community.webshots.com/album/559429550KnaNND Am pus si noi cateva poze (m-am descurcat cu programul de descarcare pana la urma) Marilen, David pe la un an si ceva a inceput sa refuze orice lactat, de vre-un an bea din nou lapte, dar branza, iaurt, unt nu vrea sa vada... Eu ii suplimentez lipsa de lactate cu legumele si fructele care sunt bogate in calciu si am grija sa manance in fiecare zi cate ceva... Roxa, si noi am trecut prin perioada asta...noroc cu educatoarele lui DAvid care au facut minuni[:D]

It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation
Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga [cool] :
[url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta[/url], [url="http://good-times.webshots.com/photo/2854699730087737923yPfWZD"]poze[/url], [url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
[url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80065"]Atelierul Piticilor[cool][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marilen am inteles. deci in mod clar hipocalcemia este acuta. administrarea de calciu in aceste cazuri NU se opreste vara, eu cel putin luam non stop. este asociata si cu anemie? nu ma refer le hgb ci la sideremie, cat e? sper sa nu ajungeti in perfuzabile. un produs tare bun este Ca+Mg efervescent. plus dieta bogata in calciu, nu musai lactate! contrar parerii generale din produsele lactate doar branza este bogata in calciu (+caseina, extrem de importanta pentru metabolizare), restul...asa si asa. insista pe carne pe gratar si pe verdeturi proaspete, patrunjel, busuioc, ce vrei tu, puse crude pe friptura de exemplu. de ajutor mai sunt bananele, kiwi si fructele rosii care acum sunt chiar in sezon. sanatate multa! Adriana depinde cand a izbucnit scarlatina la gradinita. daca in perioada de extindere a fost Razvan la gradi...ata ete [:)]. succes mult. antibioticul administrat poate sa nu conteze. sper ca proba faringiana sa iasa negativa. succes! Jo imi pare rau de problemele voastre de la gradi, poate ar trebui totusi sa le imbunezi nitel pe "doamnele" alea....sa nu se poarte mai rau cu Alexandra. Sanzilescu pot sa il duc si pe Pat la educatoarele lui David? [:D][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am fost la dr, e ok, doar tre' sa i facem profilaxia rahitismului. isi tine labuta de la un picior intoarsa in interior, de cand s a nascut, si nu ca nu poate s o indrepte, dar ii e mai placut asa, ca e ca la mama in burta, cand n avea griji...mai mergem peste 2 luni insa, sa i vada piciorusele in general, ca e taaare, tare cracanici. asta e obsesia mea cea mai mare, dealtfel, si sper ca acum, cu calciu si cresterea de vigantol la 4 pic, sa fie si ea fetita frumoasa, cu picioruse drepte. stiu ca pare rizibil, la 3 luni jumate sa ma preocupe asta, dar nu asa sint mamele? camelia: vad ca pasarica ta e nascuta pe 27 februarie. a mea s a nascut la fix 12 noaptea, pe 27, iar dna dr. m a intrebat cand vreau s o treaca, 27 sau 28. eu, buimaca, numai la asta nu mi statea capul dupa nastere, desi gasisem putere sa ma uit la ceasul de la mina si vazusem si eu ca era 12 cind a iesit. si, fiindca dra mi a sugerat s o trecem pe 28, 28 februarie a ramas. dar eu si acum o gandesc si simt ca nascuta in noaptea de 27, la sfarsit. acum, daca tot ati fost asa dragute si nu intindem coarda prea mult, cel mai bun pediatru de la noi...se poate?[:D] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu supararile mele marunte am uitat sa va zic:INVATAM POIEZIE! o prostioara de poiezie: tica tica tica ma batut mamica c-a mancat pisica toata mancarica. rad de pic de pe scaun cand o aud cum spune.a nu! nu o recita singura stati linistite recita dupa mine vers cu vers.dar maipierde cate un cuvant si inghite pe "r". si nr 2 in distractie e cu zisul :"ptiu!panarama!" iese orice mai putin cum trebuie in general iese "ptiu pamamamama" de unde vorba? surioara mea mica e la noi si si-a adus si hamsterul. alex a mea sta la distanta si scuipa brocanul si zice "ptiu!pamamama!"si nor radem cu lacrimi. va pup si o seara placuta. tineti-mi pumni ca azi ma duc sa ma tund. jo [hippi] si alexandra [testoasa] [url="http://360.yahoo.com/jonelip"]recomandari[/url], *************** home sweet home!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pentru raspunsuri, sper sa-i dam de cap pana la urma.Astazi am aflat si de o d-na psiholog -Mihalache, este si profesor universitar, am inteles ca e ff.buna,vin oameni de la Bucuresti pentru ea,peste 40 de ani de activitate,specializata pe psihol.copilului. Roxana, sideremia am cerut-o eu din proprie initiativa la laborator dar acum vreo 2 ani(era buna), de atunci n-am mai repetat-o. Sanatate multa! ________________________ Si nu m-as plange de singuratate,ci as binecuvanta aceasta stare fertila si de-a dreptul implinitoare pentru fiinte ca mine care nu vor luna de pe cer,ci cerul senin si intreg in priveliste.Constanta Buzea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...