Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (183)


Recommended Posts

dana eu inca mai am acasa la mamica sticluta goala de parfum charlie[:)] de cate ori il miros sau imi aduc aminte de mirosul ala, imi aduc aminte de liceu; am gasit la winners o data charlie, nu era parfum, nici macar apa de toaleta, dar tot mi-am luat maru [flo] cand o rasari soarele la tine sa-l trimiti si la mine nelia ti-am vazut copiii, am gasit intai parola de la celalalt cont al tau si l-am vazut pe lisandru in rochita portocalie[olala] cand ziceai ca pleci? duminica imi pleaca socrii la vancouver si se intorc cand incepe scoala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mamaana, c'est moi cu Charlie...si eu tin sticluta :)

 

Ana, nu m-ai mai sunat. SUNA-MA!

 

Nelia, nu stii tu cite cintecele de-astea avem... Acu' cintam pe melodia lu' "Cine-i nascut in ianuarie" ceva de genul: "Catrinel e cea mai daguta, asa mi-a zis mamica... Sa se ridice cit poate de sus si sa strige cit poate de tare, Catrinel e cea mai draguta, e ca o raza de soare!". Si la strofa a doua draguta se schimba cu frumoasa si mamica cu taticul si, respectivelly, cu buna, cucuiata, dragalasa si alte alea, in timp ce toata familia se perinda prin cintecel si isi da cu parerea despre Infantissima.

 

Amu', domnul ala tare urit a facut ca n-a zis cine-i neFasta-sa, si NeFasta-sa si mai urit face ca spioneaza.

Ca una-i cind citesti ca se te informezi si alta-i cind ajungi de stie PINA SI barbac'tu ca Ana si ce face ea si Simonna si ce face ea si bla, bla, detalii despre cele care scriu vreau sa zic. Deja nu mai citesti ca sa afli lucruri noi, nu mai citesti nici ca te omoara plictiseala, citesti pe motive de birfa si circoteala.

Am mai scris si-am sters, si iar am scris si iar am sters, ca n-am scris lucruri frumoase si-i pacat de forumul asta. Si, cum mi se trezeste copilul, mai am de zis: Lady, get a life!

 

No ca nu se trezeste. Ana, vorbeste cu mama copilei. SI, vorba lui Maru (cred), cheama politia cind mai gasesti urme, pateste drac' copila aia ceva si pina se lamureste cine ce a fost de vina ti se intoarce viata pe dos!

 

Io, acu' ca tot se termina scoala, madame a noastra a mai bagat o chestie "pedagogica". A lucrat fiu-meu ca turbatul la proiectul cu lupu' (cine-a stat linga mine la intilnire stie cum musc din masa acum! :) si-a luat 90%. Copilul, in all good faith, a intrebat-o pe profesoara ce putea sa faca mai mult ca sa aiba 100%. Si desteapta pamintului, om cu cariera didactica de 25 de ani, i-a raspuns: "Nimic, ca NU SE PUTEA sa iei 100%". Mesaj de mesaj, dom'le!Mobilizator tare, motivator tot pe-atita!

Da' se termina, mai are doua zle de scoala, una de Olimpiade si un sortie saptamina asta si duoa zile jumatate saptaina viitoare si Madame o sa fie amintire...

 

Pup,

Simonna

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

profa de mate a lui fiu-miu la liceu: se duce sa intrebe unde sa gaseasca probleme sa lucreze in plus.Raspuns: I don't know. I guess it sucks to be you!

altfel e buna ca profa, in ceea ce priveste predarea, urmarirea temelor, atentia la detaliu, dar relatia cu elevii, ca sa zic ca ea: sucks big time!

Mai are o expresie, acum nu mi-o aduc aminte!

 

ana, prin analogie: stiu cazul unei familii de aici, care a avut o petrecere. In drum spre casa, unul din invitati a avut accident de circulatie. Pusa fiola, alcoholemie peste limita. Unde ai baut? si asa au ajuns sa fie anchetati de politie. Au scapat numai cu avertisment, astia au zis ca nu l-au vazut bind toata seara, dar...

chiar daca nu raspunzi nici penal, nici civilmente, o ai pe constiinta!

 

Emma Aida e inger[ruga]

Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna, si pe mine m-a mancat undeva si am scris un mesaj invatatoarei din Montreal , intreband ce se poate face ca Victor sa aiba peste 90%

 

Raspuns: Aici, la noi in Qc, nu se incurajeaza rezultate de peste 90% si ca e bun un punctaj de 90%.

 

Si a mai comentat si in sedinta cu parintii mesajul meu, asa ca ma stiau de mama nemultumita toti parintii.

 

Invatatorul de anul asta, ii da lui V. "double vert" sau "cadeaux" adica in ultimele sapt., n-a mai rezolvat probleme, ca le facuse bine pe cele dinainte.

 

Cristina,

mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt cu cersitul de info[pup]...stiti cumva cum imi pot recupera banii pe traduceri? mi-am adus aminte ca traducatoare mi-a spus ca pot sa-mi iau banii inapoi de la emploi quebec. ce trebuie sa fac? plz

 

are vreo legatura cu evaluarea comparativa a diplomelor? ca eu n-am facut-o si nici nu am de gand sa fac evaluarea asta. la ce mi-ar ajuta?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Anca! Multumesc, Maru! (ha, ha!)

Da, Ana, ai dreptate, in oct 2008 am revenit din Romania dupa 4 luni de locuit acolo. Fetita abia a implinit 13 ani, incheie secundar 1, iar baietelul are deja 4 anisori si merge la aceeasi gradinita unde sunt si eu educatoare. ([:)] Au insa acelasi tata![:)]) Mai nou, eu lucrez numai 2 zile pe saptamana, din motive medicale!

Va imbratisez cu drag![flo]

Cristinittta[:)]

 

"Insistons sur le développement de l'amour, la gentillesse, la compréhension, la paix,

Le reste nous sera offert ." Mère Thérèsa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Simonna
Amu', domnul ala tare urit a facut ca n-a zis cine-i neFasta-sa, si NeFasta-sa si mai urit face ca spioneaza.
Ca una-i cind citesti ca se te informezi si alta-i cind ajungi de stie PINA SI barbac'tu ca Ana si ce face ea si Simonna si ce face ea si bla, bla, detalii despre cele care scriu vreau sa zic. Deja nu mai citesti ca sa afli lucruri noi, nu mai citesti nici ca te omoara plictiseala, citesti pe motive de birfa si circoteala.
Am mai scris si-am sters, si iar am scris si iar am sters, ca n-am scris lucruri frumoase si-i pacat de forumul asta. Si, cum mi se trezeste copilul, mai am de zis: Lady, get a life!


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
align="right" id="quote2">
Simmona mi-ai luat vorba din gura, dar eu nu stiu sa o spun asa bine ca tine.[flo]

Maru chiar asa de rau e pasaroiul ala de la tine din padure, te baga in depresie? Iti trimit un buchet de flori[flo] ca sa-ti treaca.
Eu n-am ce sa ascund inca[:D], ca in ritmul in care ne mutam in ultimul timp n-au cum sa stie casa din interior si nici din exterior....Oricum e un apartament prapadit....Dar si eu mi-am pus parola la cont acum cateva luni...

cfelinar bine ai revenit pe aici. Si sanatate.

cge e politica «Niveler par le bas »

Fac hot-dog lui Marc ( ca ieri a mancat din asta) . Il pun pe farfurie, cand ma intorc, Marc a mancat toata painea cu mustar si ketchup si a lasat carnea afara.... Ca ma fac eu cu mofturosul asta?[bang]

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SIMONNA - m-am distrat de numa' la mesajul tau [:-)))]

MARU - asa a zis? "It sucks to be you"?? Am ras, dar drept sa spun, e de plans...

ZAVALITA - hm, interesanta chestiunea cu banii pe traduceri. Nu am auzit pana acum insa, poate aflu si eu cu ocazia asta...

CFELINAR - eu nu stiu unde e St Lambert. "Fetita" are 13 ani? Care fetita, ca este domnisoara in toata regula [olala]

MIKI - cat mai aveti cu mutatul? Sa aveti spor!

Cu mofturosul... n-am din pacate idei. Am si eu una la usa, chiar mai rau, are fite, ca uneori mananca diverse, si cand mi-e mie lumea mai draga se razgandeste, zice ca nu ii place [bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua Doamnelor!

 

Ana, trebuia sa-i spui sotului doamnei care ne citeste ca voyeur-ismulid="red"> e pedepsit de lege[:D] On s'en fout, hein? era sa zic On s'en calice, dar sintem niste doamne...id="size1">

Inseamna ca sintem o gasca interesanta, daca altii ne citesc regulat si nu au curaj sa zica macar hello![:D]

 

Maru,mamaana ma primiti si pe mine in clubul vostru?[q]

 

O sa revin cind imi revin.[pup]

 

 

 

 

 

I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

zavalita mi-am adus aminte din perioada copilariei mele in Canada.... Pe vremea mea era asa, doar daca erai pe ajutor social si /sau faceai traducerile cu scopul de a intra intr-un ordin profesional sau ceva de genul asta. Cum nu a fost cazul meu , am platit din buzunar. ( Dar niste prieteni au reusit pentru ca intruneau conditiile) . Acum nu sunt 100% sigura ca au trecut niste guverne de atunci. Si acum din interior vad cum se schimba multe de la un guvern la altul....

Anka: Mi-am adus aminte si de programul asta: http://www.habitation.gouv.qc.ca/programmes/allocation_logement.html#qui_adresse

E pentru familii cu copii si cu venit minuscul. Dar cand esti student te poti califica. Nu stiu daca imediat, ca abia ati venit. Dar la anul poate merge. Trebuie sunat ca sa primesti formularul , dupa ce te intreab la telefon niste chestii. Dar cum e vorba de Revenu quebec cred ca trebuie produsa o declaratie de venit inainte.

St Lambert e superb, e pe Rive sud exact in fata centrului Montrealului. Deci usor de ajuns la mine la job. Au o biblioteca super[:D]Acolo as visa eu o casuta. [pofta]

 

Cu mutatul, eu stau pe forum( citeam noul topic cu sa imigrez sau nu) in loc sa schimb adresa [bang] pe la tot felul de institutii. Ca s-au adunat nu gluma...Am o lista[q]...si la multe trebuie sa sun[bang] Noroc ca la majoritatea e online....

Si culmea culmilor, mi-am dat seama ca m-am mutat asa de repede ca devine haos la Posta canada. Am redirectionat anul trecut posta spre adresa din Quebec pana la 1 august 2010.... Acum o redirectionez spre Montreal de la 1 iulie 2010. Daca cineva imi trimite o scrisoare la adresa de acum un an scrisoarea se va plimba de la Montreal la Quebec si apoi de la Quebec la Montreal. [:D]

 

Am uitat sa spun.Sunt si eu posesoarea mandra de un numar de telefon cu 438!!!! Banuiesc ca si la celulare va fi la fel. [bang]

 

By

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...