Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (183)


Recommended Posts

Trebuie sa impartasesc cu voi totusi ceva ce ma framinta. In primul rind sint cam ravasita, imi pleaca fata pentru doua luni, asta ma face sa vad totul in negru.

 

Deci, simbata a avut spectacol de balet si hip-hop. A trebuit s-o duc acolo la ora 3 dupa amiaza si spectacolul a inceput la 7.30 seara si s-a terminat la 10.30h. Va imaginati ca erau si fetite de 3-4 ani care participau, toti copiii erau frinti, iar noi, parintii, cu nervii prastie. Dar nu asta-i problema. Problema e ca pur si simplu aceste spectacole in care copilul e machiat ca o femeie si i se cere sa danseze pe muzica de Lady Gaga cu miscari inapropriate virstei ei... zau, mie una imi lasa un gust amar. Am plecat de-acolo nu stiam ce sa fac, sa rid sau sa pling! Pote ca eu sint mai ciudata, dar un copil trebuie sa ramina copil si nu pricep de ce la sfirsitul unui an de efort copiii trebuie sa se dea in spectacol in felul asta!

 

Am decis sa n-o mai lasam la dans de anul asta, ma scot din sarite cu spectacolele lor in care copilele isi leagana soldurile ca niste cadine. Ce dumnezeu, ce-i invatam pe copiii nostri, ca fetitele sint facute sa devina niste obiecte sexuale, sa-si legene soldurile si sa se tavaleasca pe jos cu niste miscari obscene, de, va spun, m-i se facea parul maciuca. Daca aveam mai mult guts ma duceam pe scena si-mi luam copila imediat de-acolo, dar am fost prea lasha (sau mi-era mila de ea, nu vroiam s-o fac de ris cu asa mama obtuza ce sint).

Si nu-i vorba numai de scoala unde a facut ea dans anul asta. Nu, acum doi ani a facut gimnastica pe Ile Bizzard si spectacolul a fost si mai penibil. La fel, dansuri lascive la copii de 9-10 ani!

 

Am decis, face karate de anul asta! Acolo poate ca nu devine gheisha!

 

Poate ca eu nu-s normala, nu stiu! Dar asa ceva eu nu pot sa accept!

 

I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Simi, legat de spectacol, te inteleg perfect, nici eu nu as fii de acord. Mi se mai intimpla sa mai vad la televizor, cind fac zap-zap, concursuri de frumusete pentru fetite, este absolut dezgustator...Antonia face balet clasic de 3 ani, miscarile sint f.gratioase, costumele frumoase (fara machiaj), muzica superba. Spectacolul de sfirsit de an a fost de fiecare data f.reusit. Incepe la 18h00 si se termina la 20h30, exact cit sa fie suportabil si pentru copii si pentru parinti. Deci se poate [:D]

 

Despre scrisul pe forum, eu am redus si mai mult informatiile personale, din aceleasi motive...In general am incercat sa nu dau f.multe amanunte, dar evident ca ne tradeaza anumite detalii. Dar schimbul de informatii il consider extrem de folositor si sper sa continuam sa ne ajutam reciproc.

 

Oana, mama lui Antonia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit asa pe sarite, da' tot am ris la mesajul Simoneiid="red">, din astea avem si noi, da' al tau e mai original.[:)]

 

Si am mai vazut St Lambert[olala], eu sint topita dupa orasel, m-as muta si miine acolo. Asta si Sutton-ul sint singurele de care mi s-a lipit sufletul in Quebec... Cind locuiam in Longueuil si plimbam copilul imi placea sa merg pe jos pina acolo si sa beau o cafea la

Café Passion alaturi de o prajitura[pofta]... merita mersul pe jos pina acolo. Eu ii ziceam cafeneaua artistilor, ca erau numai tipi din astia excentrici si boemi si imi placea sa-i privesc si sa-mi imaginez povestile lor... in timp ce-mi savuram cafeaua excelenta pe care o servesc acolo. Si apoi plimbam odorul pe stradute, sint case din secolul 18 si 19... superb! Stiu si biblioteca![:)]

 

Gata, ma intorc la lucru... mai vin io, stau cu ochiul pe voi, sa stiti![pup]

 

 

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">

 

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miki, nu pasaroiul e cauza depresiei, ori mai bine zis, alt "pasaroi" e cauza depresiei!

Pasaroiul din noptile mele insomniace e un criminal! nu canta, nu triluieste! ma omoara cu zile!

 

mamana, si zi asa, pleaca socri pentru toata vara[:D]Vin cand incepe scoala?[:D]

 

anka, Andrei a venit si m-a intrebat daca e politicos sa i se zica asa. El e un copil tare linistit, si care isi adora profesorii, si-i pune pe un piedestal, si o chestie de asta...il da peste cap!

 

simi, in alta nota, al meu copil mi-a cerut sa il inscriu pe vara la ore de dans[olala]

 

Emma Aida e inger[ruga]

Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simiid="red">, in sfirsit cineva care gindeste si simte ca mine![pup] Te inteleg perfect, am aceeasi problema. Eu am ales si subiect de tema acum un an, hipersexualizarea fetitelor, nebunia asta de a le transforma in mici adolescente la nici 4 ani, prin hainele pe care le scot pe piata, muzica, tot felul de idoluri din astea fabricate care le invata cum sa se imbrace sau sa se poarte (v. HM). Am schimbat scoala de salsa, de dans sportiv si social din acest motiv. Acum, sintem la o scoala de balet clasic, sint foarte modesti, au in repertoriu melodii pentru copii, din filme cu copii, chiar si din alea clasice, muzica pe care invata miscarile este foarte antrenanta, dar nu ma deranjeaza si de multe ori sint chiar bucati clasice. De cind sintem aici, fetele nu cauta numai videoclipuri sa danseze, imi cer sa le pun muzica clasica, e un mare pas inainte... Nu stiu la hip-hop cum e, eu nu o las pe Agata, am zis![:D], desi ma bizie la cap (i-am zis ca are youtube-ul la dispozitie, sub supravegherea mea bineinteles si poate sa invete sa danseze cit vrea... am luat-o de la dansuri traditionale si pina la zumba[:D])id="size1">, dar cea de la balet si jazz e in regula. Noi avem spectacol simbata si Tudora danseaza pe o melodie despre pinguini (si are costum alb cu negru) si alta grupa mica pe muzica lui Michael Jackson copil[olala]... iar Agata are ceva din filmul Fame (bataia cu perne[:D]).

 

Insa, eu sint pentru miscarea corpului, in orice fel. Daca nu sint gesturi cu conotatie sexuala (la Salsa erau), nu ma deranjeaza sa le vad dansind. Agata acum e la dansuri africane si din buric, lasa-o sa-si scuture ala cit vrea, ca il face frumos si abdomen ferm si plat. Atit i-am spus: ca dansul este ceva superb, numai ca indiferent ce mesaj transmiti prin miscarile tale, trebuie sa-ti pastrezi naturaletea si feminitatea, sa nu pici in vulgar... i-am si aratat ce gesturi pot fi considerate vulgare... de aceea am dus-o la balet si jazz, ca sa invete sa-si miste corpul elegant in timp ce danseaza.

 

Dar, nu sint pentru machiat si dansuri senzuale la copii. Eu am cerut sa nu mi le machieze decit foarte putin, pentru ca au probleme cu pielea, li se irita.[:D] Asa ca, si la patinaj si la balet, sint machiate ori de mine acasa, un pic, doar sa dea bine pe scena (consider necesar, si la cursurile de teatru ii invete ce anume trebuie sa iasa in evidenta cu machiaj)... dar atit. Am vazut mame care si le machiaza ca pe ele, arata fetitele alea ca niste... Of! Si acum le-am cerut sa nu fie machiate cu rimel, sa li se puna un ruj, un pic de contur cu negru la ochi si putin praf stralucitor pe pleoape si in par.

 

Intr-un an la patinaj, parintii benevoli mi-au machiat-o pe Agata atit de strident incit pur si simplu m-am suparat. Am ridicat problema in prima adunare cu parintii si le-am spus ca sint atit de frumosi acesti copii asa, naturali, incit nu avem nevoie de machiaje si ras-machiaje ca sa-i infrumusetam. Se uitau la mine ca la masini straine... La patinaj, cred ca e singura care intra pe gheata aproape nemachiata. Am grija de coafura, sa-i stea parul lins, i-am luat si fixativ si sclipici (asortat la culoarea rochiei) - face parte din regulament si poate fi depunctata la partea artistica unde ii este evaluata tinuta, ii pun un pic de ruj tot care merge cu rochia si un pic pe pleape... si e foarte frumoasa, nu vad de ce as vopsi-o ca la circ. Nu vrei sa le vezi pe fetite cum arata, cit de machiate sint, nici nu pot clipi![bang]

 

Uite clipul de la Fame, dans in adevaratul inteles al cuvintului nu ma deranjeaza, dar stiu la ce te referi pentru ca asta am vazut si eu la scolile celelalte: www.youtube.com/watch?v=TqeO3pXQWFU&feature=relatedid="size1">

 

Eu tind spre balet, dar trebuie sa ai si talent pentru asta. La inceput se fac de toate, dar baletul e greu si daca nu-ti place, nu poti sa-l faci. Sper ca Tudora, care vad ca e atrasa de balet, va alege sa faca clasic, dar Agatei... ca si Alicei[:D], zic mersi daca alege jazz, vad ca asta ii place acum, ea a vrut si vrea si la anu'...

 

Karate zici... Agatei i-au cerut echipament de protectie ca sa o puna la un nivel mai... dur, ta-su e superincintat, toata ziua se bat si citeodata ii articuleaza cite una Agata de vede stele verzi, eu... mai putin.[:I] E de doua luni la scoala asta si deja bate tot ce apuca, numai cu picioarele pe sus sta... nu mai cred eu va mai face ea dans la anul, sper macar la patinaj sa nu renunte. Deja mi-a spus ca ea nu vrea decit inot, pe asta l-ar face de performanta daca as lasa-o si karate Kyokushin kaikan, vrea sa aiba si ea centura neagra. Asa ca, nu-ti dori ceva prea mult, ca s-ar putea sa ai, adica fata care se bate... nu da din solduri.[:D]id="size1">

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">

 

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Duminica, 4 iulie, biserica "Sfintii Martiri Brancoveanu" din Lachine organizeaza un picnic in Parcul Agrignon. E chiar de ziua mea [:I]

 

Ma gandeam ca ar putea fi o buna ocazie sa ne intalnim acolo, daca mia sunt binevoitori. Putem cumpara mici, bere, suc, or sa fie prajituri, copiii se pot juca la iarba verde si putem sta de vorba. :)

 

E cineva doritor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna [pup], te sun...trece timpul si nu reusesc sa misc mare lucru legat de mine, ma ocup tot cu altele;

mi-a ajuns mama cu bine, va recomand cu drag serviciul de weelchair a functionat perfect; sa va spun ca se cauta in buzunare sa-i dea 10$ salariatei de la aeroport care a adus-o (noroc ca n-avea marunt), si se pupau la sfirsit, mama ii povestea romaneste, dna raspundea in quebs [:D]

copilu' a avut din nou un atac de febra astazi, alergam intre tiny-tots si aeroport, se pare ca-i virusul de care vorbeati voi.

Casandra, eu as fi venit cu placere dar nu cred ca mama va fi interesata.

Simi, ai dreptate, ma dispera si pe mine cind vad fetite cocotate la postura de domnisoare, parca n-ar avea destul timp sa creasca;

Karatele sunt preferatele si lui Tudor, are deja un sac de centuri dar eu am cam intrerupt.

Mihaela, vezi ca noua posta canada ne-a tot adus una si pierdut trei scrisori desi platisem pentru un an la ultima mutare; uite, de aia imi vine sa-mi pling de mila cu gindul la urmatoarea in anul care vine sau dupa, cu cite complicatii administrative; altfel mie imi place sa ma tot mut:))

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am trimis invitatie la poze pe contul comun

 

Steph a stat acasa ca acules un virusache a facut febra si o doare in gat...Osi si el s-a racit, asa ca am stat pe baricade sa-mi tratez familia

 

Nelia am vazut pozele, foarte frumos, ai niste copii superbi, si realizez ca totusi Agata face o gramada extra pe langa scoala, si are si note bune[flo][flo][flo]..cand plecati? poate mai vorbim pana plecati, da-mi un call cand ai niste timp liber

 

maru un buchet de [flo][flo]de la mine, sa iesi din starea de insomniaca....sper ca e doar asta, si ca altfel esti bine. ce mai face Andrei? Laura cum este? poate ne scrii pe mail despre episodul petrecut, poate invatam si noi ceva, si luam masuri aferente

eu cred ca de fapt din cauza asta nu-mi fac cont pe Fb, cine stie peste ce maniac mai dau, cu toate ca de multe ori ma gandesc ca mi-ar placea sa mai gasesc cunostinte pierdute si sa stiu ce mai fac.

 

in alta ordine de idei,noi am gasit pt Steph un centru de calarie therapeutica si de anul asta merge acolo, se vede diferenta de a lucra dintre cele 2 centre, imi place mult de tot, stie sa-i atraga atentia si sa o faca sa lucreze, fara a mai fii don quihote pe cal[:D][:D][:D]....din pacate datorita costurilor ridicate vom merge doar odata la 2 saptanmani

 

Simi poate gasesti totusi o alta scoala de dans pt Alice, poate balet, daca fetei ii place. Nu ma prea cunosc pt ca la noi se prefera de departe sculptura, arta, calaria....dar ma gandesc ca ar fii pacat, ca e asa bine sa stie sa danseze... eu sunt anti machiat si farduri, folosesc foarte rar, si nu as accepta sa mi-o macheze cineva pt un spectacol, la 18 ani sa se machieze singura daca o vrea, dar pana atunci eu nu accept, iar dansurile alea lascive...of, le sta asa de urat fetitelor cand fac asta, cand mai vad si parintii care le incurajeaza....si a mea vrea karate, sa vedem, poate ar motiva-o un pic....Steph a facut un pic de dans la scoala anul asta, dar abea astepta sa se termine a declarat ca nu mai vrea si ca-i e tare greu....of cat o inteleg eu sunt un antitalent am 2 picioare stangi, nu stiu sa ma coordonez bine, stanga cu dreapta, pana si la zoomba eram tot timpul pe invers....

 

ana, a ajuns mama ta? cat timp o sa stea? ma bucur mult ca ai reusit sa o aduci si sa-tzi fie aproape, si tu iei....ar putea sa iasa din casa acum cand o vede pe fata venind, sau ai putea lasa un mesaj scris ca stii cine este, si ca daca mai continua o vei spune parintilor/ anunti politia

 

Mihaela esti mortala cu posta[:D][:D] am cautat azi si spectacolul la care vreau sa merg e in 3 4 iulie asa ca in principiu putem iesi in 24...cred ca o sa am si-un Totolica, ca pleaca 'parinti adoptivi' in vacanta

 

cfelinar, ce bine aratati, cu fetita ta...

eu personal, nu mi-as lasa casa asa la un necunoscut fie el roman, pe o perioada asa lunga...si noi plecam pe o perioada si ne-am gandit sa-i fac cuiva un bine, dar apoi ne-am razgandit...pai ce fac cu toate actele intre timp, lucrurile personale....asa o persoana care o cunosc, cu care am un schimb e altceva, dar un necunoscut...mi-e greu de acceptat

 

Anka sanatate

 

doloress cum e Patrick?

 

mei cu scoala m-atzi lasat asa un gust amar, adica nu le da 100% daca fac, din principiu....asa sunt toti? aveam si noi un prof de mate, care zicea ca 10 e nota profesorului, dar tot am avut 2 la el, se lua greu dar se lua...uf

 

gata, imediat ma trezeste mimilicu ca vrea tzitzica

 

Corina ,[zana] Stephanie si Yann Edward [caru] + Totoku

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara![:)]

Ana - bun venit mamei tale![flo]ma intereseaza si pe mine chestia cu weelchair.unde ai intrebat de el ,cat te-a costat extra?(visez si eu sa vina si la mine in vizita si incerc sa fac tot ce pot sa le fie mai usor)

 

mii de multumiri si sper ca nu va suparati [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana am scris in acelas timp, sanatate lui Tudor si ma bucur ca mama ta a ajuns cu bine

 

cassandra si la noi tot in 4 e hramul bisericii cu mici, bere si voie buna

 

Corina ,[zana] Stephanie si Yann Edward [caru] + Totoku

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...