Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (183)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui nelia
A fost cineva in New Brunswick? Am visat aseara ca traiam acolo... nu stiu cum, nu stiu de ce... am visat ca aveam o casa cu vedere spre o apa mare, care semana a ocean sau a mare, o casa mare si frumoasa, foarte luminoasa... si cam in pustietate... iar in zare se vedea un munte, dar nu prea inalt. Nu stiu nimic despre aceasta provincie in afara de faptul ca e singura in care ambele limbi sint oficiale. Ma duc acum sa studiez...[:D]CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">
align="right" id="quote2">Io am fost. E frumos tare! Cum spui tu, apa si padure, cit cuprinde, peisaje superbe, oameni primitori, de bere bautori[:D]. Soare nu prea vazuram, ca ploua tot timpul parca. Dar frumos rau!Am un fost coleg de facultate care si-a deschis o ferma de sturioni pe malul riului St-John si anul asta, in septembrie, ne stringem acolo 4 fosti colegi cu familii cu tot si facem un chef de pomina. Asa ne-am propus. Uite site-ul lui: http://www.acadian-sturgeon.com/I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nelia, noi am batut mai mult de jumate din New Brunswick, si anul asta am fii vrut, dar nu s-a prins decat in Nova Scotia, nu stiu mare lucru despre sistemul de acolo, dar provincia e super faina, in Acadie , la ocean apa e calda numai buna de baie, iar la sud Insula Grand Manan, unde am facut noi acum 2 ani vacanta e foarte frumoasa...Park Fundy e pana acum cel mai frumos parc vizitat in Canada, cu plaja de pietre si vederea superba, ma duc sa-tzi trimit cateva pove pe contul comun, cred ca le-ai mai vazut, ca le-am mai pus eu. St John e orasul meu preferat, si daca nu m-as fii atata indragostit de limba franceza, si ar fii sa caut de lucru acolo m-as muta, cu limba e ciudat ca pana in moncton, partea de nord vorbeste preponderent franceza, in sud e engleza, nu stiu cum e la nivel educational, si unde se folosesc cele 2 limbi exact. E si o familie de doctori acolo, sau era, romanii, au plecat parca acum 2 ani in St John.

 

Si anul asta facem ceva escala la dus, inca nu am facut traseul, mi-ar place mult iar in Acadie, la Boutchouche, la dune, ca pana acum nu am vizitat parcul, era interzis cu cainele, si apoi nu prea aveam ce face cu Toto

 

Steph e pe antibiotic de ieri, avea gatul copt de puroi saracutza, vorbea ca din butoi, a slabit kg pus cu atata truda anul asta in 3 zile, maine se intoarce la scoala, sper sa nu ma cheme astia ca doarme pe ea in clasa

Si eu i-am dat/ folosesc Sucrets, bonboane halls, ricola, sunt unele cu catina, sirop de brad de la Sapino, si Stodal....cam atat, ah si faimoasa crema Vicks mentolata, uleiuri de camfor si mentolate, picaturi in camera

 

Pe langa gatul buclucas, a facut o cistita...ceva remedii naturale? ca ma dispera cu pisu din ora in ora, nu mai pot pleca nici unde cu ea, si apoi vine vara, piscine....

 

Doloresc felicitari pt bb si sarcina usoara

 

Andreeea mult a fost putin a mai ramas, sa mai stea ratoii un pic la caldurica

 

Anka si eu zic la fel cu saltelelele, incearca sa le schimbi daca mai ai factura, daca nu poti incerca o surmatelas, o duci inapoi, daca nu e cea ce cauti.....

si eu vreau sa-i schimb salteaua lui Steph, dar astept sa ma mut la un apartament mai mare sa-i schimb tot patul..mi-ai dat o idee cu surmatelas, poate ii i-au si eu unul bien doudou pana atunci

 

pupici la toate fetele, ma duc sa ma culc

 

 

Corina ,[zana] Stephanie si Yann Edward [caru] + Totoku

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, suna bine ce spuneti voi... io nu stiu de ce am visat, nu am vorbit sau vazut ceva legat dea sta... dar a fost un vis asa, cu detalii, va fac si planul locului daca vreti.[:D] Am intrat acum si m-am uitat pe la poze pe net, ma duc sa le vad si pe ale lui Pucku, nu mai tin minte cind ai povestit... Dar in visul meu era atit de frumos, cred ca era toamna![:D] M-am uitat, e un munte pe acolo, mai inaltut, Mount Mercy se numeste, si nu e inalt... vreo 1600... Io am mai visat, ca voi avea fata, adica pe Agata, si am vazut-o cum arata, ca voi mai avea inca o fata, pe Tudora, si am vazut-o in vis cam pe la 3-4 ani si semana cu Octav... si cu ea.[:)] Si m-am visat plecind in Romania! Nu rideti, am visat acum ani buni, cred ca am povestit aici o scena in care ne faceam bagajele pentru vacanta, si Agata, care era mare in vis, poate mai mare decit e acum, voia sa-si ia toata casa cu ea... si eu ii spuneam lui ta-su ca daca ea isi ia atitea bagaje, atunci eu, Tudora si... Andrei nu ne vom putea lua nimic.[:D] Tudora era micuta, abia o nascusem parca atunci cind am vista, deci al treilea si vacanta erau asa, in vis...[:D] Cine stie daca nu ajung sa traiesc in Moncton sau in St John... Si am mai visat eu, da' nu va spun tot...[:I]

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">

 

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu saltelele - da, mai am factura de la magazin. Cum functioneaza insa schimbatul asta? Ca daca imi da acelasi model nu am facut nimic. Partea naspa e ca magazinul e unul micut, vinde mai mult mobila, dar au si saltele pentru ca vand paturi. Insa nu au site sau catalog personalizat.

Ambalajele de la saltele nu le mai am.

Mai am o nemultumire la saltele, am avut-o de la inceput. Sunt mai inguste cu vreo 6-7 cm, dar mi-am zis ca e mai bine ca nu intra fix pe scheletul de lemn, ca sa pot monta cearsaful cu elastic dedesubt, fara sa fac muschi...

Saltelele ar fi ok, sunt cu arcuri, 320 de arcuri are fiecare, mi s-a parut ok pentru o saltea single, la suprafata ei... Insa nu are nimic de "amortizare" in partea de sus, mi se pare prea subtire, cred ca de-asta e incomoda...

Deci daca imi da acelasi model, n-am facut nimic. Daca imi da alt model si trebuie sa platesc diferenta cine stie cate sute de dolari pe bucata, mai bine iau surmatelas...

Nu stiu ce sa fac.. [bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, salut!

 

Eu nu mai reusesc nici sa citesc, dar sa mai si scriu. Totusi dupa lupte seculare am pus cateva poze de la botez pe contul comun.

 

Si mai am o rugaminte: daca stie cineva un resort, motel, hotel la Wasaga Beach unde a mai fost si poate sa mi-l recomande si mie. Adica sa fie Ok pentru copii, cu piscina, loc de joaca etc. Donia stiu ca tu mi-ai trimis o data datele de la un resort unde ai fost tu, le-am salvat, dar nu le mai gasesc in calc [bang].

 

Doloress, esti insarcinata? felicitaaaaaari si sarcina usoara!

 

Cris, asa si noi de cand am venit in Canada, mai putin cu antibioticele.

 

 

Pupici si sanatate tuturor!

 

 

 

Magda, cu Razvan id="blue"> (19 iulie 2003), Olivia id="red"> (31 mai 2008) si Adamid="blue"> (27 martie 2010)

_________________________________________

"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare magazin are conditiile lui de returns & exchanges. Cu cat mai mari, cu atat mai ingaduitori. Daca nu le poti duce inapoi poti incerca sa cumperi memory foam mattress topper, gasesti peste tot.[:-@]

 

Intreb si io fetele calatoare, am dor de duca, dar nu prea departe. Un hotel/statiune recomnadati? Requirements am putine, numai sa fie in zona frumoasa, restaurante, piscine/plaja si la driving distance. Inclusiv usa. Daca nu gasesc nimic nu-i exclus sa mai dau o tura prin caraibe, dar as prefera sa nu.[8D]

 

cfelinar, insanatosire grabnica si deplina![flo]

 

Sanatate bolnavilor!

 


pepitid="teal"> id="size1">id="Trebuchet MS">
Common sense is not so common...id="red">[Voltaire]
id="left">

id="size1">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mqqm, ceva california? Noi suntem plecati in luna august si ati putea sta la noi. Plaja la 15-20 minute cu masina, Disneyland la 15 minute cu masina, munte la 1,5-2 ore distanta. Sincer vorbesc. Scrie-mi pe PM.

Daca mai sunt fete care vin in California si sunt doritoare sa ne cunoasca, sa dea cu PM, ca noi suntem doritori de cunostinte noi.[pk]

 

Multumesc mult de indicatii la toate fetele. Ce mult m-as bucura sa deschida Antipa, Eric deja viseaza la dinozauri.[:D] Am notat si Muzeul militar si teatrele de copii.

Dintre parcuri, care sunt mai pline de activitati pentru copii, mai atractive?

 

Sanatate multa la toata lumea si multumesc inca o data de sfaturi.[flo]

 

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

 

Ajutati-o pe Diana!id="red">

 

Povestea nasterii!id="blue">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, in Herastrau gasesti multe locuri de joaca pentru copii, noi si interesante!Fetele, lamuriti-ma si pe mine, va rog, ce sunt surmatelas? [:I]Zavalita, nu fac parte din categoria oamenilor care atunci cand iti spui of-ul iti reproseaza ca te vaiti! Toti avem momente dificile in care un umar pe care sa (te) plangi este binevenit! Nu vad de ce ar fi asta un lucru rusinos sau condamnabil![pup] Mult succes! Apropos de televizoare...daca te intereseaza si SH tocmai ieri vedeam pe montreal.ro un anunt cu vanzare televizor. Nu stiu daca era din Montreal, dar ma gandesc ca pentru inceput poate fi si asta o optiune ca sa faci economii. Eu as lua-o in calcul. [:)]Sa aveti o zi minunata! [pup]Alina, mami de Ana Antonia [zana] (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul [hagi] (14 Feb 2003)Ana, minunea mea iubita [hippi] Luca, iubitul mamei drag! [roker]Povestea nasterii Anei [bibe]**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!id="size4"> id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...