Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (183)


Recommended Posts

Simi - Eliza a avut la 5 ani o poezie la gradinita, de 4 strofe, de Arghezi, cu regionalisme [bang] Ei, pentru 5 ani mi s-a parut mult nene, ea a retinut-o, dar eu nu. Daca ne punea sa desenam, ea nu cred ca ar fi putut. Ca invatatul s-a petrecut in seara de dinaintea zilei in care trebuia sa prezinte poezia, si nu am mai avut timp sa ii explic si toate regionalismele alea [bang] Edit ca am gasit-o: ISCOADA - T Arghezi De cum s-a ivit lumina. A iesit din stup albina, Sã mai vada, izma--creata A-nflorit de dimineata? Se-ngrijeste gospodina De-nfloreste si sulfina, Cãci plutise val de ceata, Asta-noapte, pe verdeata. A gasit toata gradina Inflorita, si verbina, Si s-a-ntors, dupa povata, Cu o proba de dulceata Mi s-a parut foarte complicata [alcool] Eu am detestat sa invat poezii, de cand ma stiu, si nici la copii nu am tinut sa stie poezii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Anka, da, o stim, avem carte de Arghezi, cu desene alaturi, superbe poeziile lui. Simi, si Agata are din clasa intii cite o poezie si tot la doua citiri o stie, are mereu A nu pentru ca stie poezia si pentru ca se rupe in figuri in fata clasei cind o recita... mi-a zis si invatatoarea ca e o figura. Numai ca pe cit de repede le invata, pe atit de repede le si uita... dar mi-a zis ca le uita pentru ca nu are nici un interes sa le retina, nu sint frumoase. Si sincera sa fiu, ii dau dreptate, nu sint! Noi citim acasa poezii mult mai frumoase. Nu stiu ce poezii are Alice, dar aici sint numai prostioare si sint sigura ca sint si poeti francezi sau quebecosi care au scris poezii frumoase pentru copii in franceza, ca si cei romani. Asta nu-mi place, ca nu fac deloc literatura, poate Alice face, dar in programele scolilor publice ea cred ca apare mult mai tirziu. Toate textele sint scolare, nu e nimic literar. Asta e parerea mea, iar dragostea pentru lectura, compozitie, lectura (ca si cea pentru orice forma de arta) vine citind texte adevarate (sau vizionind, admirind, studiind opere de arta), nu din astea scrise sau facute pe genunchi, educative ce-i drept, dar fara sensibilitate.[:D] PPina in clasa a III-a sa zicem ca-i normal, dar daca nici in a patra nu fac, ma supar rau.[:D] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Victor stie din astea care le mai stiu si eu pe dinafara si i le mai spun, de genul: Liniste la galerie, Ca s-a spart o farfurie, Farfuria cu fasole Drept in capul lui .... Victor [:D] Sau Am ciupit-o pe ciupita Plange tare mititica Si ca semn ca o iubesc ... Si mai tare o ciupesc ![:D] Va dati seama ce o sa le spuna bunicilor in Ro :) El are o memorie fantastica, cel putin asa mi se pare mie, asa ca retine fara prea mult efort. Sa vedem daca il tine pana la scoala :) In engleza stie cantecele de la gradi, Alphabet song, Ring around the rosie, aia cu Spiderul si preferatul Twinkle, twinkle little star ! Acum pronunta mai bine in engleza decat in romana, e clar mai usor. Dar canta si in romana, ce ne aude pe noi, Dar aia cu Peter e cam deplasata, parerea mea. Eu zic ca nu e de spus in parc copiilor, Ramona :)) Doloress, tu parca stateai in Lasalle ? Maine mergem la "balci" acolo, undeva intersectie Newman cu Dollard. Victor a fost foarte incantat anul trecut si mergem si anul asta. O sa fim pe acolo dupa amiaza, pe la 4 jumate. Poate veniti si voi cu Patrick ! Noapte buna ! Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Diana2007 Dar aia cu Peter e cam deplasata, parerea mea. Eu zic ca nu e de spus in parc copiilor, Ramona :))
mda - la asta nu m-am gandit. oricum nu e asta poezia. acum venind de la curs (venim spre casa cu acelasi tren), l-am rugat pe coleg sa-mi repete si mie poezia - poate poate o retin. e vb de doua pasarele pe un ... habar n-am - mama ce memorie de scurta durata am ...ma rog - idea e ca sunt doua pasarele - pe una o cheama Peter si pe una Paul. maine il rog sa mi-o scrie pe caietul de notite. [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, si m-am gindit eu dupa ce a postat Ankalaura continuarea ca nu prea e de copii poezia si mi-am adus aminte de alta cu Peter... dar nu mai tineam minte versurile... dupa ce i-am culcat, am cautat-o: Two Little Dicky Birds Two little dicky birds sitting on a wall, One named Peter, one named Paul. Fly away Peter, fly away Paul, Come back Peter, come back Paul! Si am gasit acum ca de fapt, la origini, erau altele numele[:)], dar le-au schimbat cu nu,e de sfinti, ca cele de mai jos par mai de putin sfinti[:D]: There were two blackbirds Sat upon a hill, The one was nam'd Jack, The other nam'd Gill; Fly away Jack, Fly away Gill, Come again Jack, Come again Gill. Ei si cintecel pe versurile astea... Asa, Diana, mai spune... CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maru http://www.sickkids.ca/ProgramsandServices/international-patient-program/index.html am revenit cu linkul pentru Ella. Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Mersi Maru pentru link, la acest spital ma gandeam si eu. Aici a fost sotul operat cand era mai tinerel si o sa mearga el personal acolo sa se intereseze. crisflo34, multumesc mult pentru informatii, o sa-l contactam personal. [flo] ankalaura, Ana Stroe, intr-adevar, le este extrem de greu. Li s-a spus de catre unul dintre medicii care-l urmareste ca ar putea fi un impediment. Si anume: copilul are si sindromul Down, in afara de faptul ca are leucemie, iar faptul ca sufera si de Down i-ar putea scadea sansele de a fi acceptat la o clinica din afara... Cat este de adevarat, nu stiu nici ei, insa vom afla daca-l poate respinge pe motiv de sindrom Down. Mersi!! [flo] _________________________ [url="http://www.immunocal.ro"]Despre glutation si Immunocal[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana azi din pacate e zi de facut mancare la mine, asa ca Patrick merge cu tati la plimbare si la joaca. Am sa-i trimit acolo , e exact langa gradinita lui Patrick. Merci de pont! E exact la intersectia Newman cu Dollard, in fata la Maxi sau unde?
Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia Two Little Dicky Birds Two little dicky birds sitting on a wall, One named Peter, one named Paul. Fly away Peter, fly away Paul, Come back Peter, come back Paul!
Sunt si eu atenta la discutii de-astea... acu ma straduiesc sa fac rost de f-un cd cu cantecele romanesti, ca mi-o murit toti, da' toti neuronii![:D] Si e cam annoying sa tot caut pe iutub in fiecare zi. Ce vroiam sa adaug... eu il stiu asta in ungureste, si uitasem ca exista... :)) in fine, for added fun, asta e un joc in care lipesti cate o bucatica de hartie pe degetele aratatoare si le arati copilului cand pasarelele sunt pe gard si schimbi cu degetele mijlocii cand zboara si inapoi cand vin inapoi. Stiu ca n-ati inteles nik [:D], dar e atat de fun, ca ei percep ca magic treaba. Noh [url="http://www.youtube.com/watch?v=AeOfD9Dk6U0"]iata[/url] ca am gasit in fapte ce ziceam, desi unghiile lui nenea il cam albe si nu se vede chiar bine.[:D] Diana, notat, mersi! Cute! Io le-as colecta si la siropei.[pup] ankalaura, gasit-ai pompa?[:D]
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Doloress
Diana azi din pacate e zi de facut mancare la mine, asa ca Patrick merge cu tati la plimbare si la joaca. Am sa-i trimit acolo , e exact langa gradinita lui Patrick. Merci de pont! E exact la intersectia Newman cu Dollard, in fata la Maxi sau unde?
Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
Uite aici e : http://www.amusementsspectaculaires.com/documentation/Calendrier2010.pdf 9 juin 2010 13 juin 2010 Lasalle Place Newman, 2101, avenue Dollard, coin Newman. Am intrebat sotul si zice ca e langa Maxi. Victor a fost foarte incantat anul trecut, chiar daca nu avea inca doi ani si m-am gandit ca o sa-i placa si lui Patrick. Sper doar sa nu ploua ... Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O poezioara care-i place Isei este cea cu pisicuta. Pisicuta pis-pis-pis Te-am visat azi noapte-n vis Te spalam, te pieptanam, Funda rosie-ti puneam Dara tu te-ai suparat, Pe obraz m-ai zgariat Pisicuta, draga mea De ce esti atat de rea? Nu sunt rea, dar sunt micuta Ia sa-ti mai dau o labuta. Si tot uitandu-ma dupa poezii, am mai dat peste asta, mai tineti minte cele mai de varsta mea, cand eram copii si ne jucam: La popa la poarta o pisica moarta. Cine-o rade si-o vorbi, s-o manance coapta. Cu marar cu patrunjel, cu untura de catel. sau: caramida noua da doamne sa ploua caramida rea da doamne sa stea caramida lucitoare da doamne sa fie soare sau: Melc, melc codobelc Scoate coarne bouresti Ca te duc la balta, Si-ti dau apa calda, Si te duc la Dunare, Si-ti dau apa tulbure, Si te sui pe-un bustean, Sa mananci ...leustean sau: A venit vacanta Cu trenul din Franta Cartile pe foc Hai copii la joc sau: Alunelu alunelu hai la joc Sa ne fie, sa ne fie cu noroc Alunelu alunelu hai la joc Sa ne fie, sa ne fie cu noroc. Cine-n hora o sa joace Mare, mare se va face cine n-o juca de fel Sa ramina mititel.
[hippi] Bijoux by Mitziad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...