Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (183)


Recommended Posts

sau pisicel Pisicutul Pisicel Mic, firav, abia-ntarcat Prin ograda a plecat: Ar vrea sa vada si el, Cum arat-un soricel Ciinele nostru Azor Il simte nestiutor, Si ce-si zice Azorel: -Hai sa rid un pic de el! Il cheama pe Pisicel Ii arata un vitel Si-i spune ca-i soricel! -Vai! se mira Pisicel, Ce frumos e-un soricel! Spune-i draga Azorica Sa se apropie fara frica. Uite zau, ba chiar asa Ma jur pe mustata mea Ca pe el nu-l voi minca! Este primul soricel Si nu ma ating de el OSPATUL LUI PISICEL Aseara, Chiar de cu seara, Pisicel priveste afara, Si cand vede ca-i alb totul, Incepe sa-si linga botul. Miau, miau, miau, Vai, ce ospat! Miau, miau, miau, Ce bunatati! In ograda daca poti Este lapte sa inoti! Iar pe pomi este smantana Sa mananci o saptamana! Si ce branza e pe casa, Branza buna,dulce, grasa! Cu toate ca-i foarte mic, Simte o foame de voinic Si se cere-afar-un pic, Un minut si-a inghetat; Printr-un jalnic mieunat Cere sa-l primim in pat. Azorel, martor la toate, Vrea sa rada, dar nu poate, C-a patit si el la fel, Cand era ca Pisicel: De demult, pe timp de noapte, A crezut zapada lapte. O PATANIE CU AZOREL Toate vulpile sunt hoate, Fura gasye, fura rate, Dar ca vulpea cea roscata Din padurea de pe coasta Nu mai e alta la fel- Noaptea cand e foarte ger, Fura luna de pe cer! Si e lacoma jivina- Fura de pe ou gaina! Iar cand vrea ceva de soi, Se piteste prin trifoi, Se taraste prin noroi, Ca s-ajunga pan-la noi. Ieri nu-i gasca, azi nu-i curca, Pan-se-nfurie mamuca Si-l cheama pe Azorel Sa stea de vorba cu el. Il cearta ca nu-i atent, CA nu este vigilent- Ca in loc sa patruleze cand in jos si cand in sus, Sforaie si doarme dus. La sfarsit ii spune asa: Maine cand oi numara, de n-or fi de n-or iesi, Sase gaste si trei curci, Iti iei traista si te duci. Amarat e Azorel De-l mangaie Pisicel! Pisicel, un suflet mare, Se duce la fiecare Si explica cu mult foc C-Azorel n-are noroc. Strangandu-se mic, cu mare, hotarasc in adunare ca in noaptea urmatoare Sa nu-l lase pe Azor- Sa-i sara in ajutor. Pan-aici stiu pe de rost- Nu stiu noaptea ce-o fi fost. M-am trezit de dimineata Intr-un macanit de rata. CAnd ma uit in batatura intre poiata si sura ce sa vad? Vulpea roscata Era jumulita toata! Azor o tinea de coada Si voia lumea sa-l vada. De mandrie-i lucea blana Si astepta sa iasa mama Sa vada ca el, Azor A-nteles ca are-un rol De o mare importanta In gospodaria noastra. sau asta "E trecut de miezul noptii Canta somnorosi cocosii E o liniste deplina Pana si vantu-n gradina Doarme ascuns dup-o sulfina. Cand, deodata, dintr-un colt, Se aude ront-ront-ront… Pisicutul Pisicel Sare ars dragul de el. Hei, cine-mi strica nopticica? Vezi, n-o trezi pe mamica! A tors toata ziulica Lana de pe o oaie sura Sa-mi faca mie caciula. A tors lana de pe tapi. Sa-mi faca mie ciorapi. Si lana de pe doi ursi Sa-mi faca mie manusi. Arata-te, daca poti, Cine esti si ce hram porti! Soarecele Ront-Ront, Caci el se afla in colt, Se uita la Pisicel, Il vede cam tinerel Si, razand pe sub mustati, Ii zice: Mai, pisoi pe patru roti, Motanica, motanel, Cu labute de catel si codita de purcel, Motanica, motanas, Ai curaj de iepuras Si dinti de lapte si cas! Cand aude Pisicel Cum rade Ront-Ront de el, Zice-n gand: Draga mamica, Fiul tau nu are frica! Si se arunca ca un glont Drept in colt peste Ront Ront. Mai, Ront Ront, esti un bandit Si-nca unul renumit, Ai umblat si-ai tot umblat Dar iata ti s-a-nfundat. Eu te duc la comandant Unde vei fi judecat. Judecat si condamnat Pentru tot ce ai furat, Pentru tot ce ai stricat. Ai ros sacul de malai La familia Mihai Si zece saci de faina In depozit la cantina, Ai ros toata slaninuta In pod la baba Tincuta, Nepoatei lui Mos Istrate I-ai ros camasa de noapte, Iar mosului, un om bun, I-ai ros punga de tutun. Ai ros penare si carti, Gume, creioane si harti. Elevului Ion Timofte I-ai ros carnetul de note, iar pe elevul Bogdan l-ai lasat fara ghiozdan. Si, ca sa iti razi de noi, Ai cautat un cotoi Mai batran, mai somnoros, Si mustatile i-ai ros. Mai, Ront Ront, esti un bandit Si-nca unul renumit Ai umblat si-ai tot umblat Insa acum ti s-a-nfundat. Si cat ai sa porti mustati Tu sa uiti nu ai sa poti c-ai fost prins intr-un tarziu De-un pisoi pe patru roti. Eu te-am prins, eu, Pisicel, Cel mai tanar motanel!" Corina ,[zana] Stephanie si Yann Edward [caru] + Totoku "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Rica nu stia sa zica Rau, ratusca, ramurica Dar de cind baiatu-nvata Poezia despre rata Rica a-nvata sa zica Rau, ratusca, ramurica. Astea le am salvate, le stiam cand eram mica, dar acum imi amintesc doar franturi si le-am cautat. Ne jucam, ne jucam Cu degetul mare noi ne jucam Cand degetul mare a obosit, Aratatorul a si sosit Ne jucam, ne jucam Cu aratatorul noi ne jucam Cand aratatorul a obosit Mijlociul a si sosit Ne jucam, ne jucam Cu mijlociul noi ne jucam Cand mijlociul a obosit Inelarul a si sosit Ne jucam, ne jucam Cu inelarul noi ne jucam Cand inelarul a obosit Mititelul a si sosit Ne jucam, ne jucam Cu mititelul noi ne jucam Cand mititelul a obosit Palmele au si sosit Ne jucam, ne jucam Cu palmele noi ne jucam Cand palmele au obosit Pumnisorii au si sosit Ne jucam, ne jucam Cu pumnisorii noi ne jucam Cand pumnisorii au obosit Picioarele au si sosit Ne jucam, ne jucam Cu picioarele noi ne jucam Cand picioarele au obosit Ochisorii au adormit. [url="http://picasaweb.google.com/smt934"][bonjovi]si[autoroz][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De la unu-ncepi s-aduni Prima zi se cheama LUNI Unu si cu unu-s frati Cea de-a doua zi e MARTI Trei broscute salta-n cercuri Stii c-a treia zi e MIERCURI Patru greierasi vioi Canta pa-n se face JOI Cucu-nvata-a numara Ziua-a cincea-I VINEREA Cocostarcu-n apa sta Ziua-a sasea-I SAMBATA Iar furnica harnica Gateste DUMINICA Zilele le stiti pe toate Dar sa-mi spuneti cate-s: SAPTE [url="http://picasaweb.google.com/smt934"][bonjovi]si[autoroz][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am simtit chestiunea cu vitrina, si nu o singura data. Si de mai multe ori mi-am propus fie sa nu mai scriu, fie sa imi schimb nick-ul, fie... M-am trezit inclusiv cu mailuri avand atasate pasaje din ce am scris (nici prin cap nu mi-ar fi trecut vreodata ca cineva ar putea urmari in felul asta banalitatile pe care le scriu!), pasaje menite... nu mi-e clar ce anume erau menite sa faca, sa imi demonstreze ca ma contrazic in privinta unor lucruri? la momentul respectiv s-a dovedit ca nu era asa, si apoi persoana respectiva a zis sa uitam incidentul, apoi m-am tezit cu "fani" necunoscuti la albumele foto (si de atunci sunt toate private), "fani" care nu aveau albume publice, si al caror ID era compus din cifre si litere aleatorii... Adica... una e sa povestesti aici banalitati si sa iti dai cu parerea despre tusea lui cutare si pantofii lui cutare, despre o joaca in parc sau despre magazinul de bicicleta, si alta e sa te trezesti ca iti spune cineva... "aaa, tu esti cutare, scrii pe DC" Si sa te trezesti ca stie si cum ii cheama pe copiii tai, si cu ce te ocupi, si eventual si unde stai [bang] Si inca ma gandesc la cele ce spuneam, pentru ca ultima data s-a intamplat acum 2 luni... acel eveniment...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a mers la suflet teatrul de ieri, cu tot ce a insemnat, piesa, cadrul, compania. Deja clasez evenimentele astea in categoria Terapie pentru suflet si o sa incerc sa nu ratez nici o piesa de acum incolo. Ana, eu din ce ai scris tu am inteles ca te-a deranjat mai mult tonul si modul in care ti-a vorbit domnul respectiv. De genul, eu te stiu pe tine dar tu nu ma stii pe mine. Si eu m-as fi frustrat. Si mai sunt unele chestii, de exemplu modul in care barbatii percep chestia asta a noastra cu forumul, e asa undeva intre facut misto si recunoscut ca e un tip de relationare care aduce multe lucruri bune in viata noastra sociala (cel putin asa e la mine). Si nu doar barbatii au parerea asta, eu cand am spus familiei/prietenilor din Ro ca am ales nasa Soniei de pe un forum pe care scriu au facut cam asa [wow], soacra-mea crede ca ma duc la un fel de voodoo session cand zic ca ma intalnesc la resto cu fetele de pe forum si exemplele pot continua. La HEC am intalnit la doua cursuri diferite doua tipe care au fost mai mult sau mai putin active pe forum. Una din fete este prietena cu Mikiion, a venit la mine si mi-a spus, eu te stiu pe tine, scrii pe Sezatoare. Dar mi s-a parut ok, nu m-a deranjat, am vorbit despre copii la fel cum am fi facut-o aici, in scris. Cea de a doua este cred andy08, care imi tot povestea in pauze despre alergiile si dermatita baietelului ei fara ca eu sa stiu ca scria aici, asa imi statea pe limba sa-i zic ca mearga sa citeasca pe forum dar m-am abtinut, am zis ca sunt eu prea obsedata. La ultimul curs, i-am spus asa ca info ca scriu pe un forum, atunci am aflat ca si ea a scris la un moment dat. Si in general, fara sa vreau cand cunosc o romanca aici, daca are si copii imediat ma gandesc daca scrie pe forum [:D] Poate ca sunt mai naiva, de multe ori pun poze publice ca mi-e lene sa mai pun nu stiu ce parole pe care le-as uita, dar inteleg foarte bine oamenii care tin la intimitate, la conul lor de umbra. Ce mi-au placut poezioarele [olala] sper sa apuc sa le salvez, poate pune Roxana un link la paginile astea ca sa le avem totusi la indemana. Noapte buna ! Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, omul a fost ok, mi-a facut placere discutia cu el, ca si cu orice alt roman in imprejurari asemanatoare, si ma simt acum naspa ca scriu public despre asta, dar daca mi-ar fi spus <nevasta-mea are nickul X pe DC era ok> si nu m-as fi zburlit, pentru ca cine citeste regulat aici e clar ca are si un user; oricum incerc macar de acum incolo sa nu mai scriu nimic despre mine, desi imi pica extrem de prost momentul, bine ca avem mailul comun; si daca tot am dat in paranoia cu discretia prea tirziu din pacate, eu m-am trezit pe FB cu cerere de prietenie din partea <comunitatii DC>; culmea e ca am acceptat, apoi am realizat ca eu pe FB n-am nici numele real nici mail legat de forum si ma intreb cum m-au gasit. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fost o anonima telelovenista pana cand am aterizat. va citeam rar - alteori mai des ...
Citat:
citat din mesajul lui nelia Cine stie cum se poate salva de pe un CD intreg doar o bucatica de filmulet? Am primit CD-ul cu revista pe gheata si mi-ar fi placut sa scot bucatelele in care apar fetele mele si sa vi le arat, da' nu stiu cum.
eu folosesc VirtualDub - luat gratis de pe net. Open filmul mare, ar trebui in prealabil sa stii cam pe la ce minute apar fetele tale, dai apoi in meniul edit si ai set selection start si apoi set selection end. Apoi dai save as sub un alt nume. Apoi faci acelasi lucru pentru cate filmulete mici vrei sa rezulte din cel mare. Sper ca am fost destul de coerenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, am incercat si nu reusesc, imi da eroare. Mersi, ii spun sotului sa mai incerce miine, ca el are de obicei mai multa bafta cu instalarea de programe... la el si merg, eu doar le instalez.[bang] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...