Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (183)


Recommended Posts

Va inteleg tare cu "vitrina". Asa am simtit si noi,"la france" si ne-am dus pe un forum privat pe care doar o mana de fete il stiu si unde ca sa ai acces la toate utilitatile forumului, inclusiv citit, scris, trebuie sa te prezinti si sa ai 5 mesaje ca sa poti continua sa citesti. Ar fii o idee sa facem asta(vin si eu cu voi :) ), insa e pacat de toate informatiile de aici. Pe acel forum suntem doar o mana, 15 cred de toate, dar care avem dorinta de a fii impreuna, de a socializa una cu alta, fara sa judecam, fara sa ne suparam una pe alta, acceptam ca suntem diferite si nu putem avea toate aceeasi parere. Fetele care sunt mai aproape una de alta se frecventeaza in week-end-uri, altele in vacante. E o atmosfera super. E pacat sa trebuiasca sa-ti pui bariere atunci cand iti doresti sa socializezi cu cineva, intr-un grup…devine totul fals. ANA ai dreptate sa te simti astfel dupa conversatia cu omul ! Pacat ! Cu vecina, fetele au zis bine, asa cand va vedeti la gard, daca ai chef, poti sa-i zici . Daca nu ai chef sa-ti vina, pai ii spui pur si simplu, ca ai prefera sa nu se joace cand nu santeti acasa din cauza de piscina ! ANKA.. .ce pove tu s-a intamplat aici pe forum ? Aici la sezatoare ? Nu prea inteleg eu oamenii care-si permit sa judece pe altii, dar ma rog…trebuie sa fie si d’astia ca sa formam o lume ! O zi placuta dragelor ! Daca va intereseaza ideea cu forumul, am o adresa unde se pot creea forumuri gratuite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, noi ieri am facut pe turistii prin oras vreo 6 ore. Culmea locuim aici de aproape un an si e doar a 4 oara cand merg in familie in vechiul Québec. [q] Un drum de mai putin de 10 minute cu masina si un bilet de parcare...... Unde pot sa-l duc in Montreal, pe Marc sa vada tunuri si fortificatii???? Despre subiectul zilei...Eu cred ca iti trebui un anumit tip de personalitate ca sa fii activ pe forum. Plus un gen de viata care sa-ti permita asta. (Daca reusesti si in pauza de pranz de la servici e ideal, eu care nu mai pot sa fac asta sufar[q] si imi dau seama ca in ritmul asta o sa dispar de aici putin cate putin)Plus in cazul meu a fost nevoia de a comunica, ca vrand nevrand ne simtim izolati aici mai ales cand esti in concediu de maternitate acasa, fara familia extinsa sau prietenii din Romania. Pt. ca cei care sunt activi nu vad forumul doar ca o sursa de informatii, ci ca o sursa de prieteni, la inceput virtuali si din fericire care devin reali.( Abia astept viitoarea intalnire Dc[flo][flo])Eu de ex. n-as fi intalnit-o pe Pucku, daca nu era forumul. Ca nu ne invartim absolut deloc in acelasi cercuri( chiar daca comunitatea romaneasca e super mica aici). [pk] Asa ca inteleg ca nu toata lumea are, sa zicem, curajul sa fie activ pe aici. Insa de multe ori e o mina de informatii forumul asta. Si daca uneori aflu ceva si zic pe forum nu o spun doar pt. cele active. Ci si pentru cele sau cei care doar citesc. Si nu se simt bine sa scrie..... Fiecare poate avea o istorie in spate care sa-l faca sensibil la anumite lucruri.... Eu o admir pe Dana ca a ramas aici, luand precautiile de rigoare, normal. Dupa povestea aia de acum cativa ani( cea cu conationala care s-a dus sa verifice daca casa din poze e chiar a ei). Eu cred ca n-as mai fi avut curajul. Eu tot am tras-o pe anka de mana pe PM sa nu mai spuna atata despre situatia ei financiara sau personala pe forum........ [:D] dar uneori toate uitam ca e public forumul asta.... Si ca comunitatea romaneasca din Montreal e doar cat un sat mai mare...... Bine ca s-a inventat FB[:D] Dar nu prea inteleg lumea care are un limbaj mai colorat, se cearta se injura. ( nu la noi, la alte rubrici) Ca eu daca as face asta si m-as intalni apoi cu cineva in persoana de pe Dc as muri de rusine.... dar poate asa se poarta unii si in viata reala. De FB, voi stiti ca puteti seta nivelul de confidentialitate in functie de grupul de prieteni? Eu v-am pus pe voi intr-un grup si voi aveti toate drepturile[:D]. Am alt grup cu colegii de la scoala, francofoni.... Ei de exemplu nu imi vad pozele si nici ce scriu, ce comentez cu voi, doar profilul minim.... Mi-a trebuit cateva minute bune sa ma prind cum se face, am facut mai multe incercari pana am reusit.... Puteti chiar sa vizualizati, in timp ce faceti setarile, ce vede fiecare persoana din grupul de prieteni. Va sfatuiesc si pe voi sa o faceti!!!! Eu dupa ce am avut piratat contul de la kijii saptamana asta..... iar fratele meu mi-a spus ca are colegi carora li s-a piratat contul de FB...am inceput sa ma cam ingrijorez...... Yupi , nu ploua!!!!!Iesim afara iar.
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, doamnelor si domnisoarelor! (asa cum zici, draguta mikiion, nici eu nu reusesc sa fiu activa aici, mi se pare ca toata lumea se cunoaste asa de bine si cum sunteti foaaaaarte multe, eu simt ca nu voi ajunge niciodata sa va cunosc! [:-/]) Asadar, acum intru pentru ca am de pus un anunt. Sper sa nu deranjez pentru ca intru numai cand "am nevoie"[:I]. Altfel, sa-mi spuneti, va rog! Anuntul este urmatorul: Numai pentru nou-venitii fara pretentii de lux. Sau… Du jamais vu au Rive-Sud? Possiblement! Bine, eu exagerez cred. Apartamentul nostru de 4 ½ cu piscina exterioara ;) , altfel spus 2 dormitoare si o sufragerie , in St-Lambert (Rive-Sud), va fi liber pentru 2 luni si o saptamana, mai exact de la 23 iunie la 29 august. Cum asa? Noi petrecem vara in Romania . Cum experienta noastra de sosire in Canada a fost pe cat de frumoasa, pe atat de grea, (eram pe atunci un cuplu cu un copil de 6 ani, acum suntem 4 in total :happy: ), trebuind sa locuim pentru mai mult de o saptamana intr-un motel cu tot ceea ce tine de aceasta, bunul Dumnezeu s-a gandit sa faca prin noi un gest frumos pentru nou-venitii fara pretentii de lux. Asadar, acestea fiind zise, asteptam. Pretul? Vom ajunge cu siguranta la o intelegereNumai familii cu copii/copil sau cupluri serioase va rugam mult de tot. Cred ca sunteti de acord cu noi ca intre o familie cu copii/copil si un cuplu, vom alege familia cu copii/copil. Biserica ortodoxa romana Sf-Gheorghe http://www.sfgheorghe.com/ unde slujeste Preotul Daniel Sandu, este relativ (foarte) aproape, in functie de mijlocul de transport folosit: masina, bicicleta sau mersul pe jos. Fiti bineveniti in Canada :happy: Cristina Felinar PS Pentru aceia/acelea care citesc fara sa fie neaparat interesati de oferta: va rugam sa transmiteti mai departe informatia. Multumim! O vara frumoasa va doresc tuturor! Cu drag, Cristinittta ;) "Insistons sur le développement de l'amour, la gentillesse, la compréhension, la paix, Le reste nous sera offert ." Mère Thérèsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delphin - da, de aici de pe forum a fost luata informatia, insa persoana nu cred sa fie membru, si nici maca cititor de ocazie, cred ca a cautat dupa nick-ul meu... Pe mine nici macar nu ma deranjeaza sa dau informatii, nu o data am fost intrebata pe PM, mail sau messenger, si am raspuns bucurandu-ma ca pot ajuta cu o informatie sau cu o parere personala, pe care persoana respectiva o putea adapta propriei situatii, sau pur si simplu o putea compara cu experienta altcuiva. Insa cand mi se intampla "nefacute", ma intreb daca nu cumva am scris cine stie ce, in cine stie ce moment, deh, sunt momente cand esti vulnerabil poate, poate scrii mai multe decat ai scrie intr-o zi de moral normal, cine stie.... Si eu mai citeam la sezatoare fara sa particip, foarte rar, e drept, pentru ca nu regaseam, era si normal, voi povesteati de lucruri locale, eu nu le traiam, nu le asimilam, dar eram activa la alte sectiuni, acolo intersectam persoane de la sezatoare, si cum vedeam "canada" la locatie, cum ciuleam urechile si mai citeam o data. Prima a fost Donia [flo], apoi multe altele [flo] De altfel forumuri nu am timp si nici nu ma simt atrasa, de FB nici atat. Asa ca probabil atunci cand voi simti necesar, o sa renunt complet si gata, fara inlocuitor virtual.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu contul pe FB, in lista mea de prieteni am doar persoane cu care simpatizez, cu care am "echanges" . Colegi de servici sau vecini sau altele nu! Sunt cateva fete de aici cu care am "echanges" placute si mi-ar place sa le intalnesc in Canada, deci automat intra si ele in lista mea, pt. ca mi-ar face placere sa le cunosc persnal. Sunt multe dintre voi pe care as vrea sa le intalnesc, sa le cunosc...asa cum am spus-o de multe ori tare-mi sunteti dragi, in acest mod stiu ca nu voi pierde contactul. Aici pe forum, intru pt. voi si pt. lectura de la alte subiecte. Cand detin o informatie care e necesara cuiva o dau cu placere...dar nu intotdeauna se merita. E adevarat ca e o super sursa de informatie, pacat sa degenereze in altceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin, ca am mai digerat subiectul. Si am mai ajuns la concluzia ca e normal sa nu scrii, ci doar sa citesti, dar nu cred ca e normal sa folosesti sezatoarea noastra ca motiv de barfa si discutii ...... Delphin pai in domeniul meu e f. f. impportant sa pastrez relatiile cu fostii colegi din facultate..... Totul e pe retele aici, retele de contacte....mai ales in domeniul meu care e foarte restrans, unde sunt f. putini cu meseria mea. Noi iar am fost la plaja pe malul fluviului, nu stiti voi ce norocoasa e Pucku ca are asa o comoara langa casa.....
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar noi am fost la concertul de pian si de acolo in MontRoyal, in parc. Agata avea antrenament la karate, dar nu am mai ajuns pentru ca ne-am oprit la... tobele africane. A fost atit de frumos, am stat vreo doua ore, timp in care Agata a dansat incontinuu. Am facut poze si filmulete, cind le pun va anunt. Superb, ne-am simtit minunat. Iar cu scrisul... eu am mai incercat sa ma cenzurez, nu-mi prea iese, eu asta sint, ce simt, aia scriu, bine sau rau, face placere sau deranjeaza... Daca imi impun sa fiu atenta la ce scriu, nu mai scriu, pentru ca nu mai sint eu. Asa ca, din moment ce sint pe un forum public si scriu, cumva ma expun singura... Normal ca nu mi-ar facea placere ca aceasta sa se intoarca impotriva mea la un moment dat, inteleg senzatia. Dar altfel, eu cum cunoastem atitea fete frumoase si minunate!?![pup] Macar si pentru asta, merita sa ma expun...[:D] Delphin, pe FB eu nu am timp, am incercat in ultimul timp, nu ma prinde, nu stiu de ce... nu am rabdare sa stau mai mult de cinci minute, arunc rapid un ochi si ies. Dar mi-e si teama sa ma prinda, pentru ca eu sint cam dependenta de DC, nu am stare daca nu intru o zi, macar zece minute, sa vad ce faceti... ziua in care nu intru aici la subiectele unde sint fete dragi, vreo patru cred, e o zi trista pentru mine, iar cind nu am timp, sufar.[:D] Dar daca ma iei si pe mine in grupul ala privat si Mikiion la fel... poate ma razgindesc, si intru mai des.[pup] Aoleu, si acum imi suna tobele alea in cap, ce ritm, dom'le! Anka, tu esti aproape, ai putea sa te duci, sint la intrarea de pe... oh, am uita, pe unde trec 144 si 80, la intersectia aia, nu mai stiu ce strazi. CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pus poze, pe cel de la semnatura, parola e pe contul comun. Sa va uitati la unu'[olala], ala cu tricou verde, nu-mi mai luam ochii de la... tobele lui.[olala] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poezia cu piticul i-o spuneam eu lui Patrick cand era mic : Un pitic mi mic Pe nume Patrick Facea baie-ntr-un ibric Si pitic i-a ramas numele de la poezia asta. Bine, numai atat ziceam ca apoi in continuare e destul de morbida, piticul se ineaca parca, nici nu mai stiu exact. Al meu pitic iar face febra [bang] Maine ajungem la doctor. De miercuri e asa, nu am ajuns pana acum pentru ca are momente cand face, cand nu face, si nu are nici un alt simptom, abslout nimic. NUmai cateodata febra peste 39. Doctorul lui e in vacanta, ne-a trimis in alta parte, azi, insa azi nu mai facea, dimineata. La pranz a inceput iar. Are o fetita la gradinita (pe care o iubeste si o pupa toata ziua) cu mononucleoza. Am inteles ca da oboseala si vad ca doarme de 5 ore, de la 1 si e 6 deja si el tot doarme. Ma gandesc o fi asta? A avut vreunul din copii vostri asa ceva? Cum s-a manifestat? Eu una sunt bucuroasa ca acest forum exista, pe mine m-a ajutat mult, numai cu doctorii de pilda, de cand a avut Patrick in iarna penumonia si ne-ati trimis la Tiny Tots, [asia] multumim, am ramas la ei de atunci si suntem multumiti. AM cunoscut si fete minunate, mai schimbam o vorba, mai socializam, mai ales eu de cand muncesc de-acasa sunt destul de rupta de realitate. Normal iti trebuie putin curaj sa scrii, intr-adevar te expui, e un forum public, nu stii cine citeste si cine nu. EU una niciodata nu prea m-am cenzurat, de obicei cand imi dau drumul la vorba, nu ma mai opresc. Dar asa sunt eu si in realitate, an open book, si chiar cred ca toata lumea e buna si de treaba, deocamdata nu prea am avut multe dezamagiri, sper sa n-am nici in continuare. Eu sper sa nu plecati de-aici si nici sa va retrageti ca e pacat, deja mi se pare ca activitatea s-a redus simtitor, mai demult era mai multa verva, din pacate pe vremea aia nu aveam timp nici de scris, nici de citit prea mult.
Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia super pozele, Agata are ritm nu gluma! Nici eu n-am fost niciodata, am trecut cu masina, am auzit si mereu am zis ca merg insa iata ca n-am ajuns din pacate. Vara asta sigur ajungem insa, vrem sa luam toate marile parcuri la rand. Diana a fost piticul la balci cu taica-su, i-a placut tare! Imi pare bine ca a fost frumos la teatru si ca v-ati simtit bine fetelor!
Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...