Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV Dr. ALBU DRAGOS 5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

adi e vineri, inca de la prima ora, ca ma opereaza la 9:30 [nebu]

mirelus ti-am dat luna pentru operatie gresita, nu-i 07, ci 06...dar las-o asa, ca oricum tre' sa modific datele despre trompe saptamana viitoare [:D]

samiroooo vorbeste soro cu doctorasul ca sotiorul meu are diabet de tip 2 (adica non-insulino-dependent) si ia 1/2 siofor 850 dimineata, 1/2 siofor 850 seara, in rest tine diabetul sub control din mancare (fara fasole+mazare+pastai, fara paine, orez, paste fainoase, fara prajeli, fara banane, struguri, migdale, pepene galben si mananca la greu salate, piept pui, vita pe gratar, la cuptor sau fierte, 1 ou fiert la 2 zile, fructe cat cuprinde, lactate, la fel....regimul e usor de tinut, in plus, se cam pupa cu ala al gravidutelor)[pup]

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTAid="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello

 

adishorule,pai tocmai pe mine ai uitat sa ma intrebi de dr.A???

nu stii ca mai nou il bantui si pe asta!!![:D]i-am dat o pauza lu doftorasu cu ochi albastri si mi-a casunat pe Albu acum[:D]

 

mai fetelor...endocrinologul l-a care m-a trimis dr.Albu mi-a dat doza asta-dr.Copaescu de la Medlife...desi nu am diabet-glicemia 80...am insa in familie boli cardiace si diabet si se pare ca desi nu am diabet am rezistenta la insulina foarte crescuta.

i-am spus ca fac Fiv...trallala...ca am 2 nereusite...etc etc...si asa mi-a spus sa iau timp de 2 luni....dupa care refacem markerii endocrini-ca acolo se descopera rezistenta asta la insulina....si daca s-au modificat...modificam si tratamentul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Samira, vreau sa te intreb ce analiza se face pentru aceasta rezistenta la insulina? Am si eu probleme in familie, diabet, probleme cardiace, ma confrunct cu infertilitatea si am un fiv nereusit si ma gandesc sa fac si eu aceasta analiza.PCOS nu am, dar am ovar micropolichistic.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati-ma ca ma bag si eu pe aici! Sunt si eu o luptatoare cu infertilitatea, de vreo 4 ani de acum.

Vreau sa-i raspund Andei82 ca pentru rezistenta la insulina se face testul de toleranta la glucoza (TTGO), aproape la orice laborator mai de doamne ajuta, dar cred ca mai intai ar trebui recomandat de catre un medic endocrinolog.

Eu sufar de PCOS si nu reusesc sa am deloc ovulatie, dupa doua laparoscopii, 3 ani de metformin si multe stimulari, si multi medici schimbati, atat endocrinologi, cat si ginecologi.

Incerc sa ma indrept catre un FIV si nu reusesc sa ma decid daca sa merg la Giulesti sau la Medlife, pentru ca sunt singurele locuri unde imi permit financiar.

Anda82 unde ai facut FIV-ul si cu ce doctor? In afara de ovar polichistic mai exista si alte probleme la tine sau la sot?

Va pup si bafta multa in continuare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirela,de 1000 am si eu...juma de pastila in primele 7 zile...jumate dimineata si jumate seara in urmatoarele 7 zile si cate o jumatate dimi ,la pranz si seara incepand cu a3a saptamana si pana la 2 luni.

 

anda,uite,astea sunt analizele care mi-au fost recomandate mie de catre medicul endocrinolog pentru depistarea rezistentei la insulina:

-anti-tireoperoxidaza

-antitiroglobulina

-insulina

-testosteron

si din Biochimie

-glucoza serica

-hemoglobina glicolizata

-uree

-creatinina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Redramy, multumesc pentru raspuns.Eu am ovulatie dar tarzie prin ziua 19, 21.Iar menstra vine intre 31 si 35 de zile.Am facut si investigatia trompelor insa nu am ramas niciodata insarcinata de mai bine de 7 ani. Fiv-ul l-am facut la Giulesti cu Marinescu, insa asta doar din motive financiare.Daca aveam bani m-as fi dus la Dr Dracea...dar asta e.Oricum sa stii ca in perioada in care am facut eu, au fost multe reusite.M-am imprietenit cu 5 fete, si au reusit 4 dintre ele.Trei dintre ele erau la prima procedura si au reusit.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc Anda82 pt raspuns. Eu daca ar fi sa fac FIV-ul la Giulesti cred ca l-as face cu dr. Codreanu, sunt pacienta ei de mai bine de jumatate de an. Stiti reusite mai recente la dansa? Eu am citit doar despre o reusita cu gemene.

In ceea ce priveste analizele recomandate de endocrinolog Samirei anti-tireoperoxidaza si antitiroglobulina sunt anticorpi cu rol in formarea hormonilor tiroidieni. Dereglari ale tiroidei nu sunt legate de rezistenta la insulina dar pot fi asociate.

Insulina, glicemia si hemoglobina glicozilata intr-adevar sunt importante. De obicei in PCOS insulina este mare, glicemia are variatii mari, poste fi ori foarte mica ori foarte mare. Hemoglobina glicozilata este un indicator al glicemiei in timp, pe cand glicemia indica valoarea doar in momentul cand ti-ai recoltat.

Testosteronul este de asemenea mare in general in cazurile de PCOS, dar nu cred este relevant pentru rezistenta la insulina. Daca nu ai par in exces sau acnee (simptomele testosteronului ridicat) nu cred ca e nevoie.

Ureea (produs final al metabolismului aminoacizilor) si creatinina (corelata cu metabolismul muscular) nu sunt legate strict de metabolismul glucidic care este defectuoas in cazurile de rezistenta la insulina, probabil ca endocrinologul a vrut sa vada cum functioneaza sistemul metabolic in general.

Sper ca am spus ceva coerent si a inteles cineva cate ceva. Eu pot da multe amanunte in ceea ce priveste PCOS si rezistenta la insulina si analizele legate de asa ceva, doar ma lupt cu ele de vreo 4 ani.

Va pup! Noapte buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...