Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Feriti-va de Medsana


Recommended Posts

De ce? Pentru ca nu mi se pare normal ca dupa ce am facut FIV la ei si am embrioni congelati la pastrare sa nu ma anunte ca ei nu mai fac FIV. Iar in momentul in care am sunat sa cer informatii, dupa ce m-au evitat cat au putut(revenim noi, aveti rabdare), mi-au spus ca trebuie sa-mi gasesc o clinica unde sa fac transferul embrionar. Nu asigura transport special, nu asigura nimic. De altfel, mi-au spus ca nu cred sa existe vreo firma in Bucuresti care sa faca astfel de servicii. Dar ca spera ca viitoarea mea clinica sa gaseasca o solutie! Deci ei se spala pe maini, nu au nicio obligatie fatza de mine. Mi-au si spus cu oarecare satisfactie ca ei sunt acoperiti contractual, nu au decat obligatii de stocare maximum 5 ani si sa-i anunt cand imi gasesc clinica. Cu alte cuvinte noi ne-am luat banii, am facut profit frumos, nu ne mai intereseaza daca nu ne iese nimic la afacere. O astfel de clinica nu merita sa mai aiba pacienti, probabil ca nimeni dintre cunoscutii mei nu va mai calca acolo nici pentru luat tensiunea.
[url="http://infertilitateaesteoboala.wordpress.com"]Infertilitatea este o boala[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Medsana a avut, am gasit un ordin al ministerului sanatatii din 2006 unde era pe lista, intrebarea e ce au facut intre timp de le-a fost retrasa. Nici nu vreau sa-mi inchipui, probabil au vrut sa evite un scandal. In tara asta nu ma mai mira nimic. Mihaele, asa sper si eu, sa gasesc o solutie. Cred totusi ca nu sunt singura in situatia asta, pacat ca probabil nu citesc fetele respective pe aici.
[url="http://infertilitateaesteoboala.wordpress.com"]Infertilitatea este o boala[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cata nesimtire! Nu stiu, la faze de-astea ramai asa, fara replica. Ce naiba sa faci? Cu cine sa te certi? Sa le spagi geamurile? Psj, iti inteleg socul si frustrarea, dar cumva iti vei lua puii acasa. Eu vad doua solutii. Memoria mea elefantina inregistrase informatia ca Pisix a reusit pana la urma sa transporte spermatozoizii congelati din Ro in Austria. Si am gasit informatiile: FIRME CARE TRANSPORTA PROBE BIOLOGICE(embrioni, spema, etc.) Compania [url="http://www.teentrans.com/index-en.html"]TEEN TRANS[/url] se ocupa de transport probe biologice inclusiv de tot ce e necesar pt transport (nitrogen lichid/ gheata cabonica + cutie polistiren etans) si eprubeta speciala (sticla se sparge la minus 70 de grade. Compania [url="http://www.linde-gaz.ro/international/web/lg/ro/like35lgro.nsf/docbyalias/prod_gheata"] LIDE GAZ[/url] comercializeaza gheata carbonica (11 eur/kg) necesara transportului de probe biologice. Din pacate nu comercializeaza si recipientele speciale necesare transportarii. Asta e una din solutii. Cea de a doua este sa convingi un medic sa vina cu tine la Medsana si sa iti faca loco transferul (te va costa, insa). Tu inca nu ai facut procedura, ET e un gest simplu, dureaza un minut in sine. Intrebare: oare au cei de la Medsana conditii macar pentru decongelarea cum se cuvine a embrionilor? --------------------------- New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult! De nervi nici n-am cautat firmele care ar face asta. Iti dai seama ca n-au avut nici minima curiozitate sa se intereseze, mi-a zis din prima ca nu exista. Cred ca ar fi putin ilegal sa vin cu un medic acolo daca ei tot nu au autorizatie. Nu cred ca ar accepta nici cei de la Medsana, nici medicul. Mai ales dupa ce ne-am "imprietenit" azi cred ca ma tine minte. Nu cred ca au prea multi embrioni la congelat. Cred ca asta e cea mai buna solutie, transport in alta parte, mai ramane sa gasesc clinica. Mihaele, la cord blood center e alta treaba, e doar sange, nu sunt conditii asa drastice. Sper sa am mana mai buna la ales clinica de data asta :) Va multumesc mult!
[url="http://infertilitateaesteoboala.wordpress.com"]Infertilitatea este o boala[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu au fost niste probleme cu acreditarile clinicilor de fertilizare din Bucuresti si au ramas acreditate doar spitalul Giulesti si clinica lui Tutunaru -Genesys. Restul fac in acest moment FIV-uri pe raspunderea lor si bineinteles ca nu fac acest lucru cunoscut. ( l-am auzit pe Dr. Tutunaru vorbind de acest lucru in ultima emisiune Tv). Probabil ca Medsana si-a pierdut acreditarea si nu dorit sa faca in continuare pe "NV".Oricum nu e drept ce s-a intamplat cu tine. Probabil ca trebuiau cel putin sa plateasca si sa organizeze transportul embrionilor tai. Iti doresc sa reusesti sa-i transporti si sa fie o reusita. Pupici, Heleny [gravi]16+[copil][copil] Sarcina TESA+ICSI in Israel cu Dr. Felberg din cauza de azoospermie Data nastere septembrie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, mi s-a confirmat parerea despre clinica lui papuc! Mizerabil, n-am ce zice mai mult. Acum 2 ani m-am programat la ei pt HSG, m-am dus cu analizele in dintzi, in ziua care trebuia, cu tot curajul dupa mine si o tipa de la receptie imi spune senina ca s-a pierdut programarea mea. Si la fel de senina ma intreaba daca imi amintesc cum arata cea care mi-a facut programarea, sa o sune sa vada unde e eroarea. Evident ca n-am reusit sa mai fac niciun HSG si numai bunul simtz m-a tinut sa nu dau cu ei de peretzi. So, sfatul lui psj e foarte bun! [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu li s-a retras acreditarea. Pur si simplu nu mai fac FIV. In momentul in care nereusitele au inceput sa fie mult mai multe decat reusitele au inchis portile. Iar FIV-urile nu le facea Medsana . Erau facute de Dr.Protopopescu si Ancar. Iar Dr. Protopopescu dupa ce "si-a format" mana si-a deschis clinica. Este adevarat , nu este normal sa se procedeze asa si sa nu fie anuntate familiile care au embrioni congelati. Dar imi este greu sa cred ca nu se va gasi o solutie. Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...