Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Separare financiara?!?


Recommended Posts

Am avut o discutie mai aprinsa aseara cu sotul meu legat de un aspect financiar si am avut opinii total diferite (ca de obicei [:D]). M-am hotarat sa va cer si voua parerea asa ca va voi povesti putin din urma. Acum vreo 2 luni sotul meu a luat decizia sa se separe financiar de mine. Motivul a fost ca eu imi doream o masina mai scumpa (mai noua si mai buna decat cea pe care o aveam in momentul ala) iar el nu era dispus sa plateasca mai mult de jumatate din cat sunt eu dispusa. La inceput nu am fost de acord, mi s-a parut ca si o despartire, dar m-am lamurit ca nu este asa ci doar sa ne intelegem fiecare puterea financiara. Ne-am deschis conturi separate, am impartit toate cheltuielile comune in 2 (sau cota parte din cat folosim). Avem doi copii iar cheltuielile cu ei tot in 2 le-am facut. Situatia noastra financiara: eu muncesc, job stabil, salariu maricel. Sotul este pe somaj si la scoala in momentul asta. Veniturile mele sunt aproape duble fata de ale lui. In situatia lui il inteleg de ce ii este teama sa se "arunce" la o masina mai scumpa, dar pe alta parte este de acord ca acea masina este necesara pentru siguranta familiei. Am vandut masina pe care o foloseam eu si acum sunt in cautarea unei alte masini pe care eu o pot sustine fara probleme din salariul meu. Sotul meu tot nu este de acord cu cumpararea ei, dar nu mai este decizia lui in momentul asta. Problema este ca treaba asta cu separarea financiara a ajuns prea departe, pentru ca sotul meu crede ca i se cuvine jumatate si din banii pe care ii mai primesc ocazional de la mama de acasa pentru diverse. De exemplu acum un an mama ne-a trimis 2000$ sa achitam masina pe care tocmai am vandut-o si pe care o foloseam eu 95%. Acum dupa ce am vandut masina vrea jumatate din suma. I-am spus ca da, dar fara cei 2000 de la mama, pe care oricum ii voi folosi ca avans la urmatoarea masina. Nu este de aceeasi parere cu mine si i s-ar parea corect sa ii dau 50% si din acei bani. Peste o luna mai primesc 10.000$ de la mama, care probabil ca vor merge ca si avans pentru a ne cumpara un apartament sau o casa. Sotul meu mi-a spus ca in caz ca vindem casa nu i se pare normal ca cei 10.000$ sa ramana la mine, ci ar trebui impartiti pe din doua. Eu nu sunt zgarcita sau eu mai stiu cum, tot ce fac este pentru familie, pentru noi, dar stiu ca voi mai primi multi bani de la parinti (sunt singurul lor copil si au o proprietate care trebuia sa fie a mea daca ramaneam in tara, dar pe care o vor vinde dupa ce trece criza asta financiara si ma vor ajuta sa dau avans mai mare la casa de aici sau chiar sa o achit). In situatia asta nu mi se pare normal ca la o eventuala despartire (fie ea doar financiara sau chiar divort) ca sotul meu sa ia jumatate din ce mama a vrut sa fie al nostru (dar bani care nu ar fi existat daca nu eram eu, corect?) Acum sotul meu spune ca corect este sa ne intoarcem in timp, sa calculam si ce bani ne-a dat mama lui si mama mea pe care i-am folosit la inceputurile noastre de Canada pentru cazare si mancare, bilete de avion, etc. Mie asta mi se pare o tampenie, asa ceva mi se pare imposibil si cere prea multe resurse de care eu nu dispun (am doi copii si job full time) si i-am spus ca pentru mine asta chiar suna a despartire totala. Scuze ca am scris asa de mult, dar trebuia sa explic putin toata povestea. Voi ce parere aveti? Cum ati face in locul meu si al sotului meu? Cum credeti ca este corect din punct de verede legal? dar uman? Multumesc mult pentru ajutor [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tug-of-war...asta si faceti. Fiecare trage spre el cu toata puterea in directii opuse, pentru a-l invinge pe celalalt. Eu zic sa trageti amindoi in acceasi directie si va fi mai bine. Daca vreti sa fiti amindoi cit se poate de legal in aceasta separare financiara, mergeti si consultati un avocat. Eu zic ca el trece printr-o perioada dificila acum ca nu are munca. Ca barbat se poate ca se simte inferior si "ne-barbat" pentru ca nu aduce baconul acasa. Ai rabdare cu el pina isi recapata increderea in el. Ar fi trebuit sa asteptati sa schimbati masina atunci cind si el ar fi fost in pozitie sa contribuie jumatate la plata. Oarecum off topic: Eu de curind mi-am luat un catelus si trainerul lui mi-a spus sa nu ma joc niciodata cu el "tug-of-war" sau sa las copiii sa faca asta pentru ca in cazul in care cistiga (pentru ca mi-e mila de dintii lui sau imi este frica sa nu se loveasca), il va pune in pozitia de "leader" al grupului (familiei noastre) si apoi va avea atitudinea ca i se cuvine totul in casa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, povestea ta e tulburatoare. Nu am avut timp sa reflectez la ea, dar am vrut sa iti scriu si sa iti spun situatia unei prietene de ale mele. (btw, si situatia noastra financiara e asemanatoare, dar eu in ruptul capului nu i-as cere sotului sa ne separam financiar. Stiu, am inteles ca el a cerut asta, dar mie tare imi suna: fiecare cu jucariile lui) revenind: prietena mea si sotul ei aveau amandoi joburi full time. ea a mai crescut in salariu, cam la fiecare 6 luni, a urcat si ca pozitie in companie, ore multe overtime. Se ocupa la fel de copi, mancare casa. Sotul isi luase job de noapte, ca sa stea cu fata, dar dupa 2 zile cautau disperati day care ca el nu rezista cu copilul singur. (da statea pe net la jocuri...de n-avea aer). Ba mai mult, a inceput cam din 2 in 3 sa nu se mai duca la munca, ca de, sotia castiga mult, si pe el ba il doare aia, ba ailalta. OK, prietena mea a avut o discutie cu sotul, si i-a zis ca ii da ragaz o luna sa se dezmeticeasca, sa se uite pe situatia financiara a familiei ca de nu, fac conturi separate. Si si-au facut! eu am ramas masca cand mi-a povestit: i-am zic ca mie imi miroase a divort. Ea mi-a explicat rational de ce si cum, iar timpul a dovedit ca ea, nu eu, a avut dreptate. Sunt dupa 2 ani de la separarea financiara tot impreuna, ba le merge f bine, si-au luat casa, masina buna, ce mai, sunt mai mult decat ok. Acum tu emisiunea aia de pe W care analizeaza finantele diverselor familii si tipa da sfaturi cum sa iasa din impas? De multe ori, finantzita aia a implementat separarea financiara. A explicat clar ca nu inseamna separarea cuplului. (ca o paranteza in paranteza: ghici cine face overtime si nu-l mai doare nik?) acum, tu spui ca discutia a escaladat pana la ce lapte financiar a "supt" fiecare... revin[pup] Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Happy eu sunt pacifista, dar imi place la nebunie cantecul "Tug of war", iar username-ul pe care il vroiam era luat [:D] [flo] pt parere si tie si maru, citesc si invat. Nu asta imi doresc nici eu de la casnicia mea, nu separare, nu imparteala, dar parca nu il mai pot opri pe sotul meu. Parca totul a devenit prea mult din ce trebuia sa fie la incepuit un test fun [q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigura ca voi aveti o casnicie, sau e doar un business? Nu stiu, parca vorbiti de impartirea venitului unei firme, mi se pare total deplasat ce faceti voi(bani de la parinti impartiti sau nu, privire in trecut sa calculati care ce a platit..) Nu e bine. O casnicie se desfasoara IN DOI, impreuna, spre acelasi tel, nu separat cum faceti voi. Cum adica imparitit cheltuielile copiilor? Daca azi ii iei copilului o guma, maine trebuie sa-i ia el o guma? Ca inghetata costa mai mult?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tog_of_war
Happy eu sunt pacifista, dar imi place la nebunie cantecul "Tug of war", iar username-ul pe care il vroiam era luat [:D] [flo] pt parere si tie si maru, citesc si invat. Nu asta imi doresc nici eu de la casnicia mea, nu separare, nu imparteala, dar parca nu il mai pot opri pe sotul meu. Parca totul a devenit prea mult din ce trebuia sa fie la incepuit un test fun
Ce inseamna literele bolduite? Hm..., aveti o casnicie? Cu bune si rele s-au sint numai frustrari acumulate referitoare la bani. Oricum ar fi, eu cred ca testul,pe romineste spus, nu trebuia sa existe.Exista separare cu motive. [url="http://i41.tinypic.com/219azp5.jpg"]Tashi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ladyJ avem o casnicie, si inca una foarte rezistenta, tinand cont de greutatile prin care am trecut (provocate de viata, nu de noi). Ne iubim (inca [:D], glumeste uneori sotul), nu ne impartim avutul, nu impartim guma copiilor (care oricum sunt prea mici sa manance guma [:)]) si nici nu se pune problema ca nu am avea bani de inghetata. Dar daca asa consideri tu ca ma ajuti fiind ironica, eu iti multumesc [flo] Cand ziceam de impartit cheltuielile cu copii na refeream la daycare, chestii majore ca garderoba de primavara (care costa vreo 3-400 pt ambii copii, de la ciorapi la geci subtiri si tricouri), in nici un caz la maruntisuri, "seminte". Oricum nu cred ca multa lume poate intelege chestia asta cu separarea financiara ca pe ceva benefic unei casnicii pentru simplul fapt ca nu am fost crescuti si educati asa. Daca ai sti cate familii din canada au finantele separate si au casnicii normale, nu business. Si eu am fost impotriva initial, nu vedeam nimic bun din asta. Ba chiar eram convinsa ca pregateste ca despartirea sa fie mai lina. Acum vad ca imi permit mai multe ca inainte iar sotul meu vede ca nu trebuie sa se culce pe o ureche daca in general ne este bine (pt ca eu am un job mai banos momentan) si ca trebuie sa faca si el eforturi sa crestem mai mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maru
Emisiunea e Maxed out, uite linkul: http://www.wnetwork.com/tv_shows/shows/maxed_out/index.asp incearca sa vizionezi cateva episoade, ai sa ramai suprinsa de solutiile date Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
[flo] maru, o sa incerc. Noi nu prea ne uitam la tv, iar cand o facem copii au prioritate la Teletoon. Nu stiu, am impresia ca nimeni nu intelege chestia asta cu separarea financiara ca pe ceva benefic (daca nu este dus la extrem).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi sintem pe conturi separate si chetuieli impartite de la inceputul relatiei. acu 8 ani. consideram ca avem o casnicie inca buna. insa cadourile nu le impartim, le folosim amindoi :) sau fiecare individual, dupa caz. iar achizitiile le facem de comun acord. adica nu cumpara unul ceva important doar pt ca isi permite. ne menajam orgoliile ca sa zic asa [:D] [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...