Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Separare financiara?!?


Recommended Posts

buli imi vine sa te strang in brate si sa te pup ([:I] cu toate ca nu te cunosc). Poti sa imi povestesti mai multe (cand ai timp) cum functioneaza la voi? Mie nu imi place chestia asta, tot ma face sa ma simt despartita de sotul meu (adica ma face sa nu mai simt ca suntem intregul ala care eram) dar daca pe el il face fericit, sunt de acord. Ce v-a facut sa va separati financiar? Imi amintesc ca acum vreo 6 ani (eram doar prieteni pe atunci) imi spunea sotul ca el cand se va insura va fi separat financiar de sotia lui. Iar eu i-am spus ca nici nu concep asa ceva, deci cu siguranta nu ne vom casatori [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si daca el spre exemplu nu face plata la chirie sau la mortgage o luna-doua... ce se intimpla? Sau daca luna asta nu iti da bani pentru mincare sau pentru day-care? Unde se trage linia si cum? Stiu si eu cupluri care convietuiesc asa de la inceput si le este foarte bine. Amindoua cuplurile insa sint necasatorite si nu au copii. Au casa la comun si in caz de se despart impart profitul in doua. Citeste despre asta, sint sigura ca exista carti sau articole, informeaza-te si educa-te intr-o alta mentalitate decit cea clasica "la oala". Eu asta as face, as cauta sa fiu cit mai informata. Da-i si lui sa citeasca si in felul asta veti stii amindoi cum sa actionati in diferite circumstante: cind unul isi pierde munca, intra in concediu de maternitate, cind apare vreo boala in familie etc... Nu este neaparat o treaba rea separarea asta financiara, nici fara suflet. Este o varianta realista intr-o lume moderna in care traim. Dar, daca dai acestei variante o nunanta emotionala, poate deveni dezastruoasa. Asa ca...banii sint bani dar iubirea e iubire, familia e familie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vrut sa fiu ironica, scuze daca asa ai inteles. Chiar ma minunam, nu dadeam cu parul. Din punctul meu de vedere, daca ai decis sa scrii oful aici, e clar ca ceva ceva nu merge si nu esti sigura ca aceasta solutie ar fi cea mai buna. La voi, am impresia ca nu e vorba doar de separarea finantelor(adica fiecare cu banii lui si ce-i la comun impartim pe din doua) La voi e problema de vanatoare deja. El, mai exact.Cum adica ´´sa va intoarceti in timp, sa calculati ce bani ati primit de la mama lui´´? Asta e deja din categoria ´´hai sa ne scoatem ochii, IMI datorezi ceva´´. Plus, pretentia la bani pe care o are, bani primiti de la ai tai. Si..refuzul tau. Acum intelegi de ce am spus ca e ca un business?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca trebuie sa imi pun problema ca nu va plati chiria sau daycare la copii. Am incredere foarte mare in el. Pana acum ne-am ajutat si ne-am sustinut foarte mult (de exemplu: luna trecuta si-a platit VISA din salariul meu, mi i-a dat inapoi abia zilele trecute, cand a avut bani), inca facem multe chestii la comun, numai ca eu fac cinste tot timpul cand mergem la un resto sau fast-food ca el zice ca este "homeless" (in gluma [:D]) si nu isi permite. Iar mie imi face o placere foarte mare sa platesc pentru mici placeri de genul asta, decat sa renuntam ca sotul este frustrat ca nu contribuie cu prea multi bani la bugetul familiei. Pana la urma tot ce am povestit eu pare de groaza la prima vedere. Dar nu uitati ca este un test, sa ne intelegem fiecare puterea financiara. De multe ori eu aveam tendinta sa risipesc banii, sa fac cheltuieli care din prisma sotului erau considerate necugetate. Atunci ma frustram ca de ce nu pot sa imi fac si eu placerile, ca doar muncesc si am si eu dreptul la mici bucurii, nu doar munca "and no play". Apoi venea sotul tare incantat ca uite ce a vazut si ii place si vrea sa isi cumpere, dar mie mi se parea o cheltuiala necugetata, tinand cont de situatia noastra financiara actuala (de exemplu un laptop de $3000). Il inteleg ca si-l doreste, si eu mi-as dori sa mi-l pot permite doar ca sa il fac lui cadou si sa il vad cum se bucura de el, dar ii spuneam ca nu este momentul potrivit. De aici se frustra el ca nu isi permite... si tot asa. O sa incerc sa citesc niste articole legate de planificarea asta financiara a familiei, thanks Happy pentru sfat [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Nu am vrut sa fiu ironica, scuze daca asa ai inteles. Chiar ma minunam, nu dadeam cu parul. Din punctul meu de vedere, daca ai decis sa scrii oful aici, e clar ca ceva ceva nu merge si nu esti sigura ca aceasta solutie ar fi cea mai buna. La voi, am impresia ca nu e vorba doar de separarea finantelor(adica fiecare cu banii lui si ce-i la comun impartim pe din doua) La voi e problema de vanatoare deja. El, mai exact.Cum adica ´´sa va intoarceti in timp, sa calculati ce bani ati primit de la mama lui´´? Asta e deja din categoria ´´hai sa ne scoatem ochii, IMI datorezi ceva´´. Plus, pretentia la bani pe care o are, bani primiti de la ai tai. Si..refuzul tau. Acum intelegi de ce am spus ca e ca un business?
ladyJ eu sunt cam singura pe aici, nu am multe prietene si nici una de suflet. Am lasat tot in Romania. Am scris aici pentru ca voi sunteti prietenele mele virtuale si cand am ajuns in "punctul mort" aseara cu sotul meu am simtit nevoia sa cer o a treia parere. I-am spus si lui ca va voi cere parerea, pentru ca imi este greu sa cred ca eu gresesc 100% si ca sotul meu are dreptate 100% (pentru mine viata este mai mult gri, pt sotul meu trebuie sa fie ori alba ori neagra) Tocmai ca aseara parca a devenit vanatoare, cum spuneai tu. Asta a fost senzatia mea. Si inca o data zic este vorba de principiu, de cine are dreptate nu ca chiar am face imparteala asta cu banii de la mama sau de la maica-sa. L-am intrebat daca , ipotetic vorbind, mama imi cumpara casa aici si dupa 1 an noi ne despartim (repet, totul este ipotetic [:D]) i se pare corect sa impartim si casa cumparata din banii mamei mele? El a zis ca "da, pentru ca mama ta ne-a dat banii noua, ca familie, nu doar tie" si ca daca mama lui ne-ar da bani ar face-o pt amandoi pt ca ma iubeste (si eu pe ea [pup]) si ca ar vrea ca banii aia sa fie impartiti in 2 daca ne despartim. Eu nu cred chestia asta, dar mi-e jena sa o intreb direct pe soacra-mea ce crede ea, ca o sa o bag in boala pe saraca femeie, o sa creada ca noi chiar vrem sa ne despartim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Tog of war, la intrebarea cu contributia mamelor cred ca raspunsul ar fi ca la inceputuri cand au contribuit mamele si veniturile voastre erau impreuna, deci problema se pune de acum incolo, dupa separarea conturilor. Parerea mea e ca e normal ca daca cei 2000$ sunt de la mama ta, sa-i folosesti ca avans pt. ce-ti doresti tu, respectiv o masina noua - mai ales ca pe viitor o vei folosi tot in interesul familiei[:I] Multa bafta, [pup] O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La ultimul tau post raspund ca este total exagerat cu pretentia asta, donatiile parinte-copil se fac de obicei in nume personal, daca mama ta ar face-o pe numele ambilor soti practic ar insemna ca-i face donatie lui personal pt. jumatate din suma. O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare sinistra situatia. Tu castigi bine, el nu castiga nimic, ma rog ce ia de la somaj. Tu iti permiti masina noua pe care o doresti, el nu isi permite laptopul pe care il doreste si ar vrea sa ceara la tine dar tu ii spui nu, ca unui copil. Toata treaba asta nu poate duce la ceva bun...nici macar nu inteleg de ce trebuie sa ceara, sau de ce trebuie sa mentionezi ca "faci cinste" cand mereti la restaurant.Sunteti casatoriti nu sunteti buddies. La noi, sotul lucreaza, eu am un job marunt cu care castig bani cam 2-3 luni pe an, deci clar sotul aduce bani mai multi in casa decat mine.La noi nici macar nu se pune problema cerutului, imprumutului sau mai stiu eu ce. Nu am cerut niciodata bani pt nimic si nici sotul nu m-a facut vreodata sa ma simt prost spunandu-mi ca plateste el din banii lui.Cheltuielile mari sunt discutate in familie si ajungem la comun acord mereu fara scos de ochi. La noi nu exista al tau, al meu, numai al nostru. Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005) [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful. If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent. If he is both able and willing, then whence cometh evil? If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Mie mi se pare sinistra situatia. ......................................... La noi nu exista al tau, al meu, numai al nostru.
De asta ti se pare sinistra situatia? Ca nu poti intelege si altceva? Asa mi s-a parut si mie acum 2 luni, cand a hotarat sotul (deci nu eu, repet) ca merita facut un test sa vedem unde ne situam financiar. Dar cand am inteles despre ce este vorba nu mi s-a mai parut asa "sinistra situatia" [:D] Stii, problema este ca amandoi ne permitem si masina si laptopul, luate in rate binenteles. Dar daca sotul meu hotaraste ca si o masina de $10.000 este ok, iar eu vreau una de $20.000 si 4x4 pt siguranta copiilor, atunci nu ma simt vinovata sa ii readuc aminte ca putem fi amandoi multumiti si fericiti. Sotul meu nu cere (sau nu cerea) sa faca ceva, se consulta cu mine. Imi zicea ca a vazut chestia asta care ii place/si-o doreste/are nevoie mult si hotaram impreuna daca este momentul sa o cumparam sau nu. Daca era chiar la sfarsit de luna si nu mai aveam decat bani de chirie si alte maruntisuri, dar stiam ca peste o saptamana iau salariul atunci amanam treaba cu o sapt. Sau o luam pe VISA si gata. Sau nu o luam deloc daca era chiar peste puterile noastre Iar chestia cu "sa iti fac cinste" este o gluma (nu stiu cum de nu ti-ai dat seama), chiar si acasa il intreb "hai, iti fac cinste cu o friptura?" din gratarul facut de el cu o zi in urma. Oameni buni, nu mai transformati tot ce zic eu aici, suntem o familie normala (sau in limitele normalitatii, in masura in care poate fi ea definita in zilele noastre), dar traim intr-o societate foarte libera, putin mai evoluata, cu siguranta mai civilizata si incercam sa invatam din ea, sa experimentam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pretentiile sotului tau la tot ce primesti sau ce ai, sa impartiti pe din doua, mi se par meschine. Nici nu poate fi vorba de iubire din partea unui barbat care pune problema atat de materialist. Este hotararea ta, dar cred ca pt binele tau si al copiilor tai, separa-te financiar de el. Are comportamentul unui copil razgaiat, nu al unui sot si tata. Multa luciditate iti doresc ! lisaelisa mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...