Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Separare financiara?!?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO There is an important exception to this general rule that affects the family home. If you use the money from the sale of the car to pay down the mortgage on your family home or to renovate it, you must share the full value of the family home with your spouse if you separate. Once money is put into the family home it must be shared, even if the money came from a gift or an inheritance or other property that the law says you do not have to share with your spouse.
uite ca Happy ne-a lamurit pe toate, cu legea in mana. deci daca tu primesti 10.000 de la mama ta si ii investesti in casa, i-ai pierdut la o eventuala impartire. daca ii pastrezi, sunt ai tai integral la un eventual divort, fiind considerati cadou. ceea ce imi suna un clopotel in cap, adica de unde stie sotul tau legea pentru divort si separare? ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mie imi place ideea de separare financiara, mi-a placut din totdeauna, dar nu am avut cu cine[:-@][:-@] Atunci cand l-am cunoscut pe sotul meu, eu eram angajata, salariul mic spre bunicel, el afacere proprie, bani buni. Am hotarat sa punem la comun totul, normal, apoi i-am zis s-o lase naibii, sa nu mai discutam de salariul meu, oricum traiam bine din banii lui, banii mei se duceau mai mult aiurea, pe haine sau cosmeticale. In continuare a zis Nu si nu a ramas. Mult, putin, puneam la comun si cheltuiam la comun. Acum roata s-a intors:afacerea lui este pe butuci, eu tin casa, rate etc. Stau si ma gandesc: daca eram separati financiar, cum i-ar fi fost lui acum? Mai stresat si mai nervos decat este in momentele astea? Asa macar am scapat de-un stres, acum este ceva de genul : Este randul tau sa fii stalpul casei[:D] Ai in vedere ca roata se intoarce, poate pe tine de "coafeaza" in momentul asta separarea, dar mai departe nu stie nimeni ce va fi. Pe de alta parte, daca o tine , fa-o, numai sa nu fie cumva vreun prim pas spre despartire. [flo][flo][flo] Mamica de [baietel][url="http://good-times.webshots.com/photo/2724144260103994286dqcqUj"]VLAD[/url] 19.10.2008 [url="http://b1.lilypie.com/nirDp2.png"]minune[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=128641"] Povestea lui Falkone zis si Ventuza[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=122112"]D'ale gravideniei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui felicic76
mie imi place ideea de separare financiara, mi-a placut din totdeauna, dar nu am avut cu cine[:-@][:-@] Atunci cand l-am cunoscut pe sotul meu, eu eram angajata, salariul mic spre bunicel, el afacere proprie, bani buni. Am hotarat sa punem la comun totul, normal, apoi i-am zis s-o lase naibii, sa nu mai discutam de salariul meu, oricum traiam bine din banii lui, banii mei se duceau mai mult aiurea, pe haine sau cosmeticale. In continuare a zis Nu si nu a ramas. Mult, putin, puneam la comun si cheltuiam la comun. Acum roata s-a intors:afacerea lui este pe butuci, eu tin casa, rate etc. Stau si ma gandesc: daca eram separati financiar, cum i-ar fi fost lui acum? Mai stresat si mai nervos decat este in momentele astea? Asa macar am scapat de-un stres, acum este ceva de genul : Este randul tau sa fii stalpul casei[:D] Ai in vedere ca roata se intoarce, poate pe tine de "coafeaza" in momentul asta separarea, dar mai departe nu stie nimeni ce va fi. Pe de alta parte, daca o tine , fa-o, numai sa nu fie cumva vreun prim pas spre despartire. [flo][flo][flo]
felicic, Ai perfecta dreptate.[flo] Intr-o casnicie, ca si in viata, roata se invarte. Cand s-a mutat barbata-miu cu mine, el avea un salariu mic, eu tot salariu mic. Dupa cateva luni a plecat de la acel serviciu pt un salariu mult mai bun. Dupa un an de casatorie, am nascut. Au trecut anii, si eu tot acasa stau. Daca mi-ar fi zis sotul : ia sa ne separam cu banii ca prea ma incurci... Daca i-as fi zis eu lui asta, ar fi ras o zi intreaga. Probabil ca sotul tau a fost motivat de orgoliu cand a propus sa va separati financiar, dar nici tu nu te mai arunca la cheltuieli pe care voi doi impreuna nu vi le permiteti. Poate ca ar fi mult mai bine, pt casnicia voastra, sa puneti banii la comun, avand si cheltuieli realiste. Sa nu se mai iste asemenea ciocniri, pana a va gandi chiar la divort. lisaelisa mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buli in cazul vostru particular, cred ca ai apasat cam tare pedala pe chestia cu masina. din cauza asta probabil, pentru ca nu are argumente sotul tau a ajuns la aceste pretentii cam exagerate. eu cred ca va puteti intilni la jumatate, pina la urma o casnicie e mai importanta decit o masina sau orice alta achizitie. iarasi, daca as fi in locul tau, as lasa balta pe mment discutiile despre cadourile de la parinti, chiar as renunta la ele pentru o vreme, pina se aseaza lucrurile. sint oameni care daca sint calcati pe orgoliu reactioneaza neplacut, si chair ca e pacat.
Si eu am aceeasi impresie. Lasa SUV-ul deoparte deocamdata, mai ales ca vine vara si cateva luni nu va mai trebui sa va luptati cu gheata si nametii. Amana si tu discutia pana in toamna, poate pana atunci isi gaseste si sotul tau servici si se mai linistesc apele. Cred ca e o idee f buna sa aiba fiecare banii lui de buzunar de care sa nu trebuiasca sa-i dea socoteala celuilalt, de o cafea, un suc, o bluzita, o discheta etc. Dar cand e vorba de cheltuieli de cateva mii de dolari, daca nu arde, mai bine nu le faceti daca nu sunteti amandoi ok cu decizia. Asa cum bine spune Buli, pana la urma e mai importanta casnicia decat o masina sau un laptop. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca ma bag si eu la subiectul asta nu dau sfaturi pentru ca din start mie chiestia asta cu separarea (de proce natura ar fi ea )mi se pare aiurea o sa iti povestesc insa ceva din viata mea cand la m cunoscut pe sotul meu el avea o afacere infloritoare eu inca studenta reziltatul:plimbari saptamanale,cadouri flori ,plimbat cu taxiul zilnic ,filme ,cluburi (cele mai fitoase etc )90 la suta platite din banii lui bieninteles cu vreo 3 sau 4 luni inainte de nunta afacerea lui s a dus pe rapa eu imi gasisem un job super bun si intre timp mostenisem o casa am vandut casa si am pus banii in contul lui ,am avut deplina incredere in el nu ma m gandit ca o sa fuga cu banii sau altceva cu toate ca toata lumea a aincercat sa ma faca sa am razgandesc concluzia :suntem de 5 ani impreuna acumavem amandoi job uri bune platite sotul meu inca vb de cata incredere am putut avea in el si a ramas marcat in bine de acel moment multa bafat va doresc si sa aveti grija de voi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui stockholm
hai ca ma bag si eu la subiectul asta nu dau sfaturi pentru ca din start mie chiestia asta cu separarea (de proce natura ar fi ea )mi se pare aiurea o sa iti povestesc insa ceva din viata mea cand la m cunoscut pe sotul meu el avea o afacere infloritoare eu inca studenta reziltatul:plimbari saptamanale,cadouri flori ,plimbat cu taxiul zilnic ,filme ,cluburi (cele mai fitoase etc )90 la suta platite din banii lui bieninteles cu vreo 3 sau 4 luni inainte de nunta afacerea lui s a dus pe rapa eu imi gasisem un job super bun si intre timp mostenisem o casa am vandut casa si am pus banii in contul lui ,am avut deplina incredere in el nu ma m gandit ca o sa fuga cu banii sau altceva cu toate ca toata lumea a aincercat sa ma faca sa am razgandesc concluzia :suntem de 5 ani impreuna acumavem amandoi job uri bune platite sotul meu inca vb de cata incredere am putut avea in el si a ramas marcat in bine de acel moment multa bafat va doresc si sa aveti grija de voi
Stockholm...o fi ramas el 'marcat in bine' dar daca era intr-adevar fair-play si avea aceeasi incredere...iti adauga numele la cont...nu?Dureaza cateva minute la banca...max jumatate de ora.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off topic:lara iubita nu a fost nevoie sa imi adauge numele pentru ca nu l am cerut nu am considerat necesar banii au fost cheltuiti de amandoi asa ca din punctul meu de vedere astea is frectii avocatesti si hai sa ne batem in mandrii eu nu am calculat never ever cat a cheltuit el din banii aiai sau cat eu sau cat familia noastra canh prefer sa fac altceva mai bun decat sa stau cu creionul in mana si cu creierii pe bigudiuri ontopicc:eu cred ca daca oamneii ar avea mai mulat incredere unii in altii si nu sa r mai pierde in maruntisuri ar fi mult mai bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...