Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Inot cu delfinii/unde in Europa?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta
Danamiha,noi am fost pana la urma in Tenerife, dar n-am inotat cu delfinii. I-am vazut in libertate si intr-un spectacol superb intr-un parc de acolo, dar de atins animalutu', nu s-a putut. La hotel mi-au zis ca nu exista pe insula. Am mai fost in Spania la mare si pe continent si nici pe acolo n-am gasit.
Multumesc mult[pup] vom sta in august aproape o luna in Spania si ar fi fost ceva deosebit... uite ce am vazut [url="http://www.tvtravel.ro/articole/detalii/1211/1211.html"]aici[/url] ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am fost eu in Tenerife. Exista (sau, ma rog, existau acum 3 ani) doua parcuri in care sunt spectacole cu delfini. Exista LoroParque - cel mai mare si mai cunoscut, care are spectacole si cu balene, foci, lei de mare si Aqua Park - care asa cum ii spune si numele este plin de bazine si tobogane de tot felul. In afara de datul in toate, exista un bazin mare cu amfiteatru unde de doua ori/zi sunt spectacole cu delfini. Reprezentatia este mai spectaculoasa decat cea de la LoroParque si din public sunt "alesi" 2-3 copii care participa la spectacol. Unii stau intr-o barcuta si sar delfinii peste, altul, care tb sa stie bine sa inoate si sa nu fie fricos intra in apa si delfinul il impinge de picioare cu botul. Copilul meu mai mare era disperat ca vrea si el. Nu ne-am prins noi atunci, pe loc, care era afacerea, dar pe bani (nu stiu cat) se putea rezolva. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am fost entuziasmati de aceasta idee, fetita mea are 8 ani acum si am zis ca mergem. Numai ca, dupa o scurta cautare pe net, am concluzionat ca aceasta bucurie a noastra este un chin pentru delfini. In primul rand pentru ca ei obisnuiesc sa doarma cate 10-20 min la cateva ore, parca 2 nu mai tin minte. Iar cei dresati pentru inot cu oamenii sunt exploatati intreaga zi. Si ajung foarte obositi, nervosi si nefericiti. Si m-am gandit sa nu contribuim si noi la nefericirea acestor minunate animale. Am cautat un loc unde aceasta afacere sa se faca avand in vedere si nevoile delfinilor. Nu am gasit. Cu siguranta profitul nu e pe masura. Daca gasiti un asemenea loc, va rog dati de veste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine vrea sa vada animalele in mediul lor natural, puteti incerca in Tenerife (acolo am fost - de acolo va povestesc[:D]). Exista o excursie cu submarinul si la un moment dat un scafadru va momi cu mancare niste pisici de mare si le veti vedea prin hublouri. Evident ca ele vin la mancare (ca ursii nostri la tomberoanele din Brasov) dar nu sunt in bazine, pot sa plece sau sa se supere - sunt in mediul lor natural. In plus am facut o excursie cu vaporul de-a lungul coastei sudice si am vazut delfini sarind din apa in jurul nostru. E un fel de safari, probabil sa-si dau prin statie unde s-au vazut delfinii si vin mai multe vaporase cu turisti, dar delfinilor chiar le placea sa faca salturi pe langa ambarcatiuni. Cand s-au plictisit - au plecat. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...