Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iubire neconditionata


Recommended Posts

Nume - mea culpa sunt obosita si suparatam-am certat rau cu barbati-miu, asa de rau ca ma doare gatul de cat am tipat - culema ironiei nu - si stau pe DC predicand in favoare iubirii de care-o fi ne sau conditionata [alcool][alcool] Acum am recitit (ca io-te-mi scapase) ce-ai scris la pag. 2: "Scuze, scuze, am mai spus la un moment dat, la alt topic - eu nu imi bat capul cu chestii pe care mintea mea nu le cuprinde; cum ar fi iubirea ideala. Din acest motiv simplu pentru mine situatiile ideale isi pierd calitatea de...ideal :)" O sa-mi revizuiesc atitudinea cand te combat [:D] In orice caz ce-am scris cu providerul ramane valabial, dar te scutesc a-mi mai raspunde la intrebare ca tu defapt raspunsesei dinainte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai fetelor, Va citesc de 10 pagini si parca acum inteleg de ce exista razboaie civile [bang] Eu sunt un mare fun al Elisei, si Adela si de asemenea Miramar, dar pe bune, de nu o inteleg perfect si pe nume. Sunt de acord cu Elise ca dragostea vine de unde nu te astepti fara prea multe calcule...sunt casatorita de 11 in primii zece am crezut ca imi iubesc sotul ca sa ma indragostesc lulea acum un an de un adolescent acneic dar al naibii de destept...deci eu stiu despre ce vorbesti tu, Elise. Nume, parerea mea este ca femeile carieriste pot fi asexuate, mai ales cele care vor sa se remarce numai prin cariera. Dar aici pe forum sunt multe mamici care sunt si carieriste la fel de bine. Eu sunt inca studenta sotul ma intretine de 10 de ani acuma am 30, dar eu am avut 3 copiii, i-am crescut i-am educat acum el este mindru de ce copii are, eu intr-adevar putin complexata de faptul ca inca nu am nu stiu ce careiera, dar sa stii ca pot foarte bine sa lucrez de la 38 la 48 si atit...voi fi medic stomatolog. Eu sunt intr-adevar un pic complexata de lipsa carierei, dar stiu foarte bine cupluri unde ea cistiga mai mult ca el, si tot asa, unora le merge, altora ba. Mie imi place ca barbatul aduce bani mai multi, ma simt protejata, mai pot copilari un pic alaturi de baietii mei. Desi diferenta dintre noi nu este mare, eu nu prea am avut alte relatii si ma simt mai degraba un copil, fata de el, si sa stiti ca imi place rolul de protejata. Sunt citita , plimbata, aranjata, si ca sa va spun sincer el ma considera trophee wife uneori si eu nici nu ma supar.Nu ii este rusine sa ma scoata in oras si mie imi place sa ma dau rotunda cu el. Cred ca este de datoria noastra sa fim mai pisici linga ei, si nu sa le stirbim masculinitatea. Si sa va mai spun ceva, celor care lucreza foarte mult, femei sau barbati, parerea mea este ca le lipseste ceva...nu se simt suficient de buni sa mai fie si altceva decit provideri. Cit despre mine, eu sunt cea mai fericita ca femeie parfumata, aranjata cocheta, odihnita, alaturi de baietii mei pusi la 4 ace...deci feminitatea si ideea de mama sunt cele mai importante la mine. Cariera o pot face oricind, dar copiii mei numai o data sunt clasa 1...deci ati auzit si o alta parere. oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa folosesc in continuare termenul "BANI", bani ca atare, cit timp reprezinta "sigurantza economica", "vinatul de pe plita", "situatie materiala", "financiara", "venituri", "provideri" etc - si iti reamintesc ca tu esti cea care a introdus si mentinut discutia in jurul banilor. Pe "badaranul care isi trimite copii din fosta casnicie la studii" il desconsideri pentru simplul motiv ca isi cheltuie niste BANI cu copiii lui in loc sa-ti indeplineasca tie niste orgolii inutile si gratuite. Este strict vorba de bani si aici. Tii sa ne raportam la valori, ok - ok, badaranul respectiv dispune de responsabilitate si integritate, de exemplu. Sint doua valori principale pe care clar ca nu te identifici, vad ca nici macar nu le intelegi. Si nu trebuie sa fii mama ca sa fii un om responsabil si integru - asa ca asta nu e o scuza. Nu jigni si toate femeile care n-au copii cu asemenea generalizari. Si asa jignesti toti barbatii care's asa de prosti incit nu-si doresc de la viata decit sa-i fie utili doamnei, si toate femeile peste 30 de ani care-s sau asexuate sau un fel de intretinute ipocrite, pentru ca jumulesc ce nici macar nu le trebuie (situatie inferioara ca valoare unei amarite care vineaza pentru bani - macar o face ca sa traiasca). Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lucamatei[asia] si io o-nteleg pe nume nume[flo] mie chiar imi face impresia ca tu iubesti neconditionat, doar ca ai ales sa analizezi si sa sistematizezi iubirea. poate dintr-o dorintza de a ti-o explica. cred ca ti-e greu sa accepti (in ce te priveste, nu si la modul general) ce nu poti intelege, rationaliza. io nu cred ca tu ti-ai ales iubitul dupa toate criteriile expuse ci dupa ce "ai picat pe spate" :-) ai incercat sa intelegi de ce.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miramar, imi pare rau ca te-ai certat cu sotul. Si al meu a avut o tentativa azi :)... E ceva in aer :) ``Pana una alta chiar daca subiectul a divagat eu incerc sa-l readuc la origini - vorbeam de iubirea pura, neconditionata si nu-mi explic de ce a trebuit sa introduci in ecuatia ASTA nu cea a unei relatii de succes, partea materiala?`` Nu eu am introdus partea materiala. Asta este fragment din prima postare cu implicatii materiale care s-a afisat, scris de Elise: ``De exemplu: exemplul controversat al sotului care pocneste sau inseala, poftim. Daca singura vina a sotului este ca nu ti-a facut toate mofturile nu este "frumos" sa nu il mai iubesti din cauza asta, se considera ca esti interesata, deci esti o persoana meschina. Dar e absolut normal, in schimb, sa nu-l mai iubesti pentru ca te-a agresat. De fapt, nu ambele sint conditionari? Asta nu e iubire "pentru ca" - deci egoism, narcisism, sau cum vrei sa-i spui? Daca luam varianta "nu il mai iubesc pentru ca nu ma duce la Paris" - toata lumea strimba din nas. Adica e obligat sa te plimbe prin lume ca sa nutresti sentimente fata de el?`` ...E drept ca daca se posta in continuare pe tema iubire totala/ neconditionata/oarba/cu obiect nedefinit... sau ar fi luat tenta religioasa... eu nu mai scriam... Din motivul pe care l-ai mentionat deja... Acum Elise, ce inseamna integritate si responsabilitate? Ceva legat de bani? Crezi ca poti sa emiti judecati despre mine, despre normele mele morale, pt. ca mi-ai citit 30 de postari? Nu ma deranjeaza, ma distreaza. ...Poftim, in exemplul dat de mine, din punctul meu de vedere (ca devin redundanta)... tipul insurat si cu copii ar trebui sa aiba mai clare notiunile astea de care pomenesti, nu crezi? Si uite, cu toate ca nu m-am gandit cand am scris; faptul ca trebuie sa-si trimita copii la scoala... inseamna ca ar trebui sa aiba alte prioritati decat sa se implice(ca despre asta vorbim) intr-o legatura/relatie/iubire... deci ESTE un indicator. As vrea sa stiu daca cineva se simte jignit de postarile mele. Mai vreau sa mentionez ca generalizarile pe care le fac se refera la experienta mea de viata (presupus trecuta), nu au cum sa se refere la nici o persoana de pe acest forum. Nu mi-a trecut prin minte nici o secunda ca cineva de pe acest forum s-ar putea simti asimilat cu experienta mea de viata. Habar n-am cine sunteti. Unele dintre voi mi se par destepte, unele simpatice, unele incrancenate :). Imi face placere sa dialoghez. Nu urmaresc sa stabilesc adevaruri sau sa schimb viata cuiva. Consider orice alta opinie la fel de valida cu a mea. Adela nici nu stii cata dreptate ai :) Eu am avut doar foarte mult timp sa ma gandesc de ce il iubesc. Vreo 3 ani m-am gandit de ce el. De ce nu altul. Si toti barbatii pe care i-am cunoscut si m-au curtat in timpul asta mi-au intarit hotararea. Nu pot sa-ti spun ce satisfactie imi da remarca ta prin faptul ca m-am facut inteleasa. ...Mi-am citit toate postarile de 2 ori incercand sa vad unde am rupt firul si am creat confuzia... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nume, [flo]; n-am gasit nimic jignitor in postarile tale, din contra nici eu nu iubesc neconditionat[:D] m-am indragostit lulea, am petrecut o luna impreuna si desi a fost o luna de vis, inainte de a pleca definitv din tara mi-am lasat portite deschise, pt ca mi-am spus: daca ceva nu va fi ok, ma intorc, fara sacrificii inutile, oricat de mult il iubesc... ce mi-a "conditionat" iubirea? faptul ca e destept, cultivat; ca nu mi-a adresat niciodata vreun cuvant urat indiferent cat de nervos a fost; ca ii pasa cand sunt bolnava, si pt el a face un ceai nu e subtilitate, e capabil sa stea in cap numai sa nu sufar; a avut/are incredere in mine si ma incurajeaza; participa "activ-material" la indeplinirea visurilor - in el e prezent vanatorul (nu de femei[:D]) Pt el femeia e fragila, trebuie "ocrotita"; daca vreau, pot sa lucrez- ceea ce si fac, insa, el se considera responsabil pt vanat; castigul meu, e al meu si fac ce vreau insa el lucreaza in 3locuri pt a avea ce ne dorim de ce l-as parasi imediat? daca ma inseala; caci daca o face, mi-e clar ca a gasit-o pe respectiva extraordinara, fie si pt cateva minute; caci nu e genul care inseala ca sa-si demonstreze masculinitatea... si l-as parasi imediat pt toate calitatile descrise anterior puse in sens invers iubirea mea e materialista? nu cred, poate sunt eu f pretentioasa/panselutza, nu sunt dispusa sa accept umilinte, compromisuri dupa 2ani de casnicie inca ne pupam ca disperatii, ne sarim in brate si mergem mereu tinandu-ne de mana, ne prostim si ne comportam ca 2adolescenti... si inca platim facturi mari la tel. ca sa ne spunem dulcegarii, si inca ne oferim flori... O
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragostea este conditionata ,este conditionata atit constient cit si inconstient, conditionarea inconstienta este exact arma noastr de aparare,este subconstintul care pune limite pentru a ne proteja de esec. ce s-ar intimpla daca persoana pe care o iubim isi schimb caracterul ,bea si devine agresiv ,subconstientul nostru incepe sa frineze acest sentiment,cred ca nici una din noi poate pune celalalt obraz ,sau ar sari de gitul barbatului agresiv spunindu-i cit de mult il iubeste, cind acesta ii trage palme. daca iubirea nu ar fi conditionata am iubi atunci in toata viata noastra un singur barbat pina la moarte indiferent daca ne zvinta in bataie ,indiferent daca este sau nu jumatatea noastra.am nutri pentru el doua sentimente cel de dragoste si cel de frustrare,pentru tot restul vietii noastre,lucru care ar intra in patologic .asta se intimpla doar in dragostea ptru parintii abuzatori care este inconditionata,ii iubim de cind suntem doar un mormoloc si daca ne abuzeaza continuam sa-i iubim dar suntem frustati la maturitate.. pe cind in dragostea in doi avem deja criteriile de cum vrem sa fim iubite si cum vrem sa iubim ,si frinam ce nu corespunde cu criteriile noastre de a iubi. de cite ori nu ne spunem il iubesc ,pentru ca este amabil ,dulce ,intelegator,ma topesc cind il vad cum isi ingrijeste fiul si de cite ori spunem ,,, il iubesc pentru nimic??? ca putem trece din dragoste peste multe detalii mai mult sau mi putin placute, da sunt de acord dar ca este total incoditionta nu cred.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nume, vad ca iti continui atutudinea sentimentalo-defensiva cind ceva nu-ti convine din postarile celelalte, si in principal mesajele mele nu iti prea convin. So, considera raspunsurile mele in context. Daca spui "nu ma cunosti dupa 30 de postari" - asa e, nu te cunosc pe tine ci pozitia radicala pe care o adopti in cadrul acestui subiect si la ea ma refer. Nu mai personaliza, ca nu ma intereseaza. Ti-am mai spus asta de citeva ori. N-as vrea sa dam in jelanii si victimizari gen "cum s-a ajuns la egoism", "egoismul e sau nu fals control", de ce simti nevoia neobisnuit de puternica de a te proteja de vreo relatie potential toxica etc. Deci - de la inceput discutia a fost "egoism vs. sentimente", tu te situezi la extrema egoista pe care o aperi cu inversunare. Asta din start presupune anularea unor valori general acceptate. Pe parcurs, in procesul de argumentare, sint kilarite si alte valori. Si am dat exemple concrete, cu citate din mesajele tale. Care dintre ele te nedumereste? Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nume de jignit nu m-ai jignit si sincer mi s-ar parea dificil ca vreodata postarile tale sa devina jignitoare. Ti-ai exprimat doar opinia. Insa trebuie sa recunosc ca ai lovit in acele categorii de persoane pe care le-a enumerat Elise. In unele dintre ele m=am regasit, dar asta e irevalant insa cidat este ca ai lovit si femeia provider si femeia dependenta inacelasi timp...ori oare u e asta cam contradictie in termeni?! In ce priveste treaba cu copiii, din nou in nici un caz nu ma simt jignita, eu n-am, mi-i doresc si visez la ei insa poate de aceea simt mai "matern" [;)] Tu n-ai ajuns INCA la nivelul asta si pentru tine aspectul prin urmare nu are aceeasi importanta, iar ELise dupa multe obstacole, ajunsa acum in starea maternitatii oricat as empatiza cu ea se afla si ea la o extrema si exagereaza judecand si cantarind totul mai intai prin prisma maternitatii sale proaspete pe care o simte si o traieste cu toata fiinta ei. Elise [flo] ...dar ma bucur ca reincepi serviciul...si daca numai pentru ati recupera obiectivitatea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...