Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iubire neconditionata


Recommended Posts

IUBIREA exista in sufletul fiecaruia in mai multe forme! eu cred ca iubirea nu moare niciodata atunci cand ai iubit cu adevarat! te doare dar nu dispare... depinde de om,de felul lui interior.... eu ce am iubit odata n-am putut face mai apoi un "nimic", a ramas acolo ...s-a modificat,a luat poate o alta forma, dar si forma aceea se numeste tot iubire.... uneori forma aceea se numeste protectie! spun asta din experienta si nu din filosofie.... poate ca asa sunt eu, asa am simtit si timpul mi-a demonstrat ca nimic nu a distrus ceea ce a crescut in interiorul meu.... pt ca iubirea e mai presus de vointa,de constiinta,de fiinta.... IUBIREA esista pur si simplu! Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Elise
Daca ne gindim ce mult ne-am bucura ca partenerul sa ne dea un sut in fund pentru cineva mai bun/mai tinar/mai frumos - sau pur si simplu ne-ar arde citeva scatoalce peste oki, realizam limita egoismului.
Adica culmea egoismul e sa cerem iubitei sa ne trozneasca, dea cu masina peste noi etc?[:D]Da mama cu biciu-n mine[:D] A L’amore che move il sole e l’altre stelle. [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada"]Camera lui Marcu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu cu o alta forma de iubire: iubirea platonica este sau nu conditionata? Daca da, de ce anume? Sexualitatea, interesele materiale, planurile de viitor lipsesc. Ce anume alimeteaza o iubire platonica? _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de meg67 ca initiatoare a topicului am sa raspund prima: nu prea cred ca putem iubi "neconditionat" si nu prea cred ca astfel de iubire exista acest lucru cred ca e demonstrat si in viata de zi cu zi dar si de unii cu ceva greutate in ceea ce priveste gandirea; rousseau sustinea spre exemplu ca nimic nu e gratuit, totul are un pret - material sau nu meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Uite, pentru ca rousseau nu mai este printre noi si tu esti initiatoarea topicului, ma bazez pe tine sa definesti iubirea si sa-i dai niste valori de la care sa plecam noi, judecatorii acestei iubiri. Adica , vrei sa vorbim despre iubire ca ideal (concept) sau iubire ca sentiment (traire, simtire). Iubire ca iubire sau ca dragoste? Iubire ca dragoste sau ca dedicare a sufletului? Iubire ca dedicare a sufletului sau implicare emotionala ? Iubire ca implicare emotionala sau capacitate de jerfta a propriului eu, un fel de ce descrii tu ca "neconditionat" si care se poate confunda cu iubirea? Te intreb aste lucruri fiindca eu, oricit am cautat n-am gasit alt raspuns decit : Iubirea nu presupune, nu cere, nu exista ci ESTE pur si simplu, si atit. Iubirea nu poate fi descrisa, cind incepem sa-i gasim trasaturi ea inceteaza sa fie, incepe sa existe sub diferite forme, gratioase si de bun simt. Vorbim deci despre dragoste sau iubire sau...manifestari, neconditionate? Iubirea ca forma de apropiere a doua suflete sau ca ceva nesfirsit, inefabil, ceva ce niciun filosof, scriitor, om de stiinta, poet, cercetator, n-a stiut sa descrie? Sau iubirea ca sentiment banal, ce e buzele a multora, mai tot timpul, ca justificare a unei atractii, relatii, comportament? Qi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite de asta imi place mie forumul asta ...ca ma face sa ma gandesc la chestii uitate :) Termenul ``platonic``a fost interpretat de contemporanii lui, in mod corect, ca fiind consecinta negarii lumii materiale. Iubirea platonica este de fapt admiratia frumusetii si subtilitatii intelectuale ale unei persoane de acelasi sex. Platon a fost homosexual iar descrierea iubirii lui se refera la Socrate :) ...deci... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by blue eyes Ce anume alimeteaza o iubire platonica? _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Pff! Imi dau si eu cu parerea (de parca as sti...[:D]). Cred ca iubirea platonica dar chiar si aia NE-platonica, este alimentata in totalitate din tine (ala, eul care iubeste profund si care in creierii mei se confunda cu iubirea neconditionata care nu asteapta nimic, dimpotriva isi doreste (ea, iubirea, sa se rafineze si mai si! in caz de-o asteapta vreo suferinta ( ma scuzati dar eu inca n-am citit nicio palpitanta lectura despre dragostea iata neconditionata dar implinita, pfff din nou), daca nu, ghinion[:D], se transforma in casatorie! hi-hi!, hold your horses, I mean your stricatten potatoes ,for later!), am si eu un defect, cred in iubire ca ideal nu ca model! A! Si daca tot am luat-o pe spaniola [:D]...sa termin tot asa: vorbetos la peretos dar nos problemos, bine ca vorbimos! HAsta luegos! Beibi! Qi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume
Platon a fost homosexual iar descrierea iubirii lui se refera la Socrate :)
Platon a accentuat de-a lungul vietii ca s-a tinut departe de grupurile de baieti care gravitau in jurul lui Socrate(cel care isi exprima dragostea fata de barbati). Oricum erau vreo 45 de ani diferenta intre ei. Dar Platon a descris in Dialogurile lui dragostea pe care Socrate n-a apucat/vrut sa o scrie, A L’amore che move il sole e l’altre stelle. [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada"]Camera lui Marcu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nume, Din punctul meu de vedere, iubirea n-are nimic de-a face cu narcisismul - aceste doua sentimente, puternice amindoua, ce-i drept [:D] - se anuleaza una pe cealalata. Probabil sint persoane incapabile sa simta altceva decit nevoia de a se proteja pe sine, deci incapabile sa iubeasca, si care "inlocuiesc" asta cu modul in care se proiecteaza ceilalti asupra binelui personal. Ele probabil chiar considera ca "iubesc".... le sint indeplinite pretentiile, deci iubesc. Ele iubesc "pentru ca". Altfel, cred ca iubirea autentica poate fi foarte bine si platonica (n-are importantza homosexualitetea lui Platon [:D]), poate fi iubire pentru cineva care iti este ostil - nu in pofida faptului ca iti este ostil, nici datorita acestui fapt, ci pentru ca pur si simplu iubesti persoana respectiva, nu raporturile in care persoana respectiva este cu tine. De exemplu: exemplul controversat al sotului care pocneste sau inseala, poftim. Daca singura vina a sotului este ca nu ti-a facut toate mofturile nu este "frumos" sa nu il mai iubesti din cauza asta, se considera ca esti interesata, deci esti o persoana meschina. Dar e absolut normal, in schimb, sa nu-l mai iubesti pentru ca te-a agresat. De fapt, nu ambele sint conditionari? Asta nu e iubire "pentru ca" - deci egoism, narcisism, sau cum vrei sa-i spui? Daca luam varianta "nu il mai iubesc pentru ca nu ma duce la Paris" - toata lumea strimba din nas. Adica e obligat sa te plimbe prin lume ca sa nutresti sentimente fata de el? Daca luam cealalta varianta "il iubesc desi ma calca in picioare" - intrebarea fireasca e "a, da' cum poti sa il iubesti in conditiile astea?" Nu este un paradox?! Iubirea tine de moda in societate, si faptele acceptabile sau nu in cadrul social in care traim?! Sau asta e o falsa iubire - o masca?! Andrada - era exact invers - nu limitele egoismului, ci limita de la care incepe egoismul. M-am exprimat eu gresit. Ce vroiam sa spun - si am spus si in mesajul asta - este ca da, atunci cind iubesti pe cineva nu-l iubesti pentru ce iti face /ia/ofera tie, sau pentru ca vrei, ci pentru ca asta simti. Si ce simti nu controlezi rational, in functie de avantaje/dezavantaje. Si nu poti sa spui "stop, nu mai simt asta, simt altceva". Asa cum nu poti sa spui "a, asta e un tip amabil cu mine, ia sa-l iubesc eu de acum incolo". Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by Elise
nume, Daca luam varianta "nu il mai iubesc pentru ca nu ma duce la Paris" - toata lumea strimba din nas. Adica e obligat sa te plimbe prin lume ca sa nutresti sentimente fata de el? Daca luam cealalta varianta "il iubesc desi ma calca in picioare" - intrebarea fireasca e "a, da' cum poti sa il iubesti in conditiile astea?" prima e rasfat... a doua e masochism! vorbim de IUBIREA adevarata! la "a doua" ma mai gandesc, ca asta nu am trait-o totusi![:D] Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...