Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iubire neconditionata


Recommended Posts

Miss Parker eu am multa iubire. Uneori mi-e frica ca-mi scapa... ...ce sa zic... am momente cand nu iubesc, cand pierd din vedere ...Si aproape intru in panica... Pt. mine iubirea inseamna(in punctul asta al existentei mele) principala motivatie... Mai mult decat oricand altcandva. ...Si mai stiu ca e egoist si nerealist sa pui pe umerii cuiva o raspundere atat de mare. Depinde me mine, de reperele mele sa iubesc dar depinde de el ca iubirea mea sa i se adreseze. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mi-a venit o idee. Tampita sau nu. Si mi-a venit pt ca fetele astea cu care eu nu sunt deloc de acord, spun ceea ce spun cu tot sufletul. Este posibil sa ai aceasta abordare despre iubire atunci cand esti intr-o relatie cu un super tip fatza de care simti mereu ca trebuie sa te ridici la cerintele si standardele lui? Fie pentru ca el este intr-adevar un exemplar exceptional, deasupra normalitatzii. Fie pentru ca el este normal dar tu esti mereu nesigura si tematoare. Stau si io si ma gandesc din toate perspectivele ... Eu ma simt tare egala cu sotzul meu, nu il divinizez si nu ii numar toata ziua calitatile (sau defectele). Si nici nu ma simt stresata sa sar toata ziua la fileu si sa-mi numar calitatile ca nu cumva sa-mi scada cota. I am just beeing myself. Si cred ca asta e cea mai sigura cale sa afli adevarul despre tine si sa-l privesti si pe celalalt dezbracat de diverse conjuncturi care il fac stralucit sau jerpelit. Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea unora este conditionata. Iubirea din viata mea (si a danielei_b de exemplu) nu e conditionata. Cine are parte de iubire conditionata sustine ca iubirea e conditionata, caci n-o stie decat asa. Cine are parte de iubire neconditionata sustine ca iubirea nu poate fi decat neconditionata sau deloc.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

este adevarat discutati de dragul de a discuta . ileana. este adevarat" iubirea este un sentiment ",,,,si sentimentul de unde se naste sau de unde izvoraste...... sa nu-mi spui din inima toate sentimentele nasc din ceva (ex tristetea ,esti trist ca s-a intimplat ceva ,nu fara motiv) ok relatia are la baza iubirea ,iubirea sau sentimentul,acest sentimentul are la baza ce????? sau este fara baza, nu este ancorat de nimic ????? monica mami de print monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, eu nu stiu cat ar fi dispus un om sa dea fara sa primeasca inapoi ceva? Pana unde? Tu ai putea sa dai fara sa astepti sa primesti inapoi? Si NU ma refer la material, care pe multe pagini a fost dezbatut: ajunge! Cine da fara sa astepte o ceva in schimb? Maicutele, preotii, misionarii, ascetii? Pai pana si ei asteapta ceva, o rasplata din ceruri, Paradisul promis de cel pe care ei il iubesc. Dar aici intram intr-o alta sfera! Miss Parker, eu nu am afirmat ca Fromm ar fi scris asta, doar l-am amintit in relatia cu a fi/a avea. Pot emite si eu ceva fara permisiunea lui, nu? [:D] Ah, ich habe Gefühle. [;)] Eu am sentimente, na ca si a avea merge cu iubirea: nu poti spune eu sunt sentimente. [:D] _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala, sexualitatea si stabilitatea economica. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mi-am intrebat sotul dar stiu ca in mod cert a avut repere clare iar faptul ca a ales sa fim impreuna ma face sa ma pretuiesc mai mult. In cei trei ani cat ne-am gandit daca putem sau nu sa fim impreuna(din motive absolut obiective) el a avut o relatie serioasa, o relatie de sase luni, de care de altfel mi-a si spus in vacanta in care ne-am intalnit ca sa hotaram ce facem, daca ne casatorim sau nu. Si l-am intrebat de ce nu a ramas cu ea(bineinteles o intrebare prosteasca da` se cerea), mi-a raspuns ``pt. ca nu era tu``. Eu zic ca era o conditie restrictiva :) nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Elise, eu nu stiu cat ar fi dispus un om sa dea fara sa primeasca inapoi ceva? Pana unde? Tu ai putea sa dai fara sa astepti sa primesti inapoi? Si NU ma refer la material, care pe multe pagini a fost dezbatut: ajunge! Cine da fara sa astepte o ceva in schimb? Maicutele, preotii, misionarii, ascetii? Pai pana si ei asteapta ceva, o rasplata din ceruri, Paradisul promis de cel pe care ei il iubesc. Dar aici intram intr-o alta sfera!
Pai asta nu ne-a mai spus Fromm, cit de dispus ar fi fiecare. :)) Ma refeream la teoria lui cu "a avea", "a avea sentimente", "a oferi"...etc Cu maicutzele nu stiu daca e asa de simplu, si daca toate adopta stilul de viata pe care il adopta in scopul declarat de a se duce in Rai. :) Nu stim daca exista raiul asta, si nici nu stim daca zburam pina acolo atunci cind urmarim asta cu tot dinadinsul... eu nu-s prea religioasa, da' nu cred ca asta e motivatia lor. Iar din punctul meu de vedere... problema nu s epune "cit as fi dispusa" - 1 ca nu pot sa masor, 2- ca daca nu-s "dispusa", ce?! A fi dispus sa iubesti pe cineva tine tot de ratiune si control - sint dispus in anumite conditi, in altele nu mai sint dispus, nu mai vreau, nu-mi mai convine. Ar fi excelent sa inchizi robinetul cind nu-ti mai convine, dar iar revenim la diferentele dintre sentimente si realatii. Si bucuria, tristetea, ura, fericirea sau deznadejdea sint sentimente. Spune-mi ca daca ai fost vreodata disperata ai fost pentru ca asa ti-a convenit tie in ziua aia. E acelasi lucru. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ileanna Este posibil sa ai aceasta abordare despre iubire atunci cand esti intr-o relatie cu un super tip fatza de care simti mereu ca trebuie sa te ridici la cerintele si standardele lui? Fie pentru ca el este intr-adevar un exemplar exceptional, deasupra normalitatzii. Fie pentru ca el este normal dar tu esti mereu nesigura si tematoare.
Nu, Ileanna, nu e asa! am avut o relatie cu un prof univ cu un cv impresionant si nu m-am simtit o secunda inferioara lui, ba din contra! Iar eu eram cu EL, cu persoana, nu cu dom'profesor. Si nici el nu ar fi stat cu mine, daca nu as fi corespuns unor cerinte ale lui. acum sunt cu un "normal", un scriitor, care are si el conditiile lui pentru a sta cu o femeie. Mi-a zis: "daca tu ai fi fost doar frumoasa (o fi obiectiv aici? [:D]) si din gura rujata ar fi iesit bazaconii as fi facut stanga'mprejur" _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala, sexualitatea si stabilitatea economica. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, eu te intreb pe tine, nu pe Fromm, ca nu sunt mediu. [:D] Cu tine, multumita netulul, pot vorbi. Nu cred ca Fromm are conexiune acolo unde e, ca altfel l-as intreba. Tu ai dat des exemple din viata ta pe forum, asa ca esti o carte deschisa, scuza-ma ca o sa te intreb ceva din casa ta! [8)] Cand te-ai maritat ai mers pe mana popii: si la bine si la greu. A venit greul cel greu, infertilitatea. Sotul tau a ramas cu tine si a fost de acord sa o adoptati pe BBLisa. Asta a intarit relatia voastra si implicit dragostea. Te intreb, daca in fata greutatilor si-ar fi pus desaga in spate si ar fi disparut, sau ar fi ramas cu tine si nu ar fi vrut un bb adoptat, ce sentimente ai fi avut pentru el acum? Iubire patimasa sau patima? _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala, sexualitatea si stabilitatea economica. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...