Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iubire neconditionata


Recommended Posts

Miss Parker inseamna ca un foarte bun exemplu de: "iubirea neconditionata este aceea care nu solicita nimic. " ... na ca iar te-a citat cineva [:D] sunt cele "banale" dar atat de adevarate, date de Coraly: "Pai cand iubesti pe cineva care nu iti impartaseste sentimentele sau nu stie despre ele - iubirea in tacere. Sau cand ai avut o relatie cu cineva pe care l-ai iubit, viata v-a despartit si continui in sufletul tau sa-l iubesti, chiar daca nu mai sunteti impreuna. " ...sunt convinsa ca asta ai vrut sa zici nu!? [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pai cine iubeste in tacere mi se pare ca stabileste in mintea sa o relatie. Cand iubeste foarte tare se cheama erotomanie, iar definitia e chiar asta. Iar cand iubesti dupa ce relatia s-a incheiat eu cred ca de fapt relatia o regreti, la ea te raportezi... Iubirea, cred eu, intotdeauna solicita... ceva... Ce spune Macmurray pare sa se refere la viata intr-o secta, in kibutz, miscarea hippy(cs?) sau in comunism. Pe bune, mai citeste o data citatul si incearca sa-l asociezi cu ceva. Toate in teorie au sunat bine, ba au fost si operationale un timp dar s-au dovedit a fi utopice. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miss Parker, eu nu ti-am rastalmacit niciun cuvintel: am pus doar o intrebare bazandu-ma pe ceea ce tu ai scris. Ai scris clar: iubirea cere. A cere e deja un deziderat, o conditie, o pretentie, zi-i cum vrei. Sensul l-am priceput: daca nu treci la fapte, iubirea se sufoca, nu se manifesta, nu? Nu are cum sa traiasca. Iubirea vine cu timpul, daca se investeste in ea. Sentimentul acesta e ca o floare care se dezvolta in toata frumusetea ei, doar daca e ingrijita. Iubirea neconditionata poate exista doar in forma obsesiva, sau platonica, ori nemarturisita etc; dar nici asa nu sunt prea sigura, ceva trebuie sa o alimenteze. Dar noi vorbim despre iubirea intr-o relatie, in care avem 2 participanti. Miss Parker, de ce zice neamtul geben und nehmen? (pt. non germanofone, geben und nehmnen = a da si a lua). De ce le asociaza? De dragul lingvisticii? Sa faca un joc de antonime? Nu, sunt doua opusuri compatibile, paradoxal. Tu iti iubesti sotul, da? De ce? Pentru ca are niste calitati si prin ele iti da mult: fericire, siguranta, viata etc.( sunt pe fuga si in criza de timp) Il iubesti, fara a mai face inventarul, nici nu e nevoie, te simti bine alaturi de el si basta. Daca nu ar fi asa cum e, cat de intensiva ar fi iubirea ta? Daca ai fi intr-o situatie de criza cu el, nu te-ai intreba de ce stai cu el, de ce il mai iubesti, ce iubesti la el? A-si pune intrebari cere raspunsuri. In cate din raspunsuri ai putea identifica niste cerinte (haideti sa nu mai zicem conditii, ca suna intr-adevar ca intr-un contract; suna a marketing, ori o relatie de iubire intre doi oameni nu e asta.) Cum vad eu iubirea in ansamblul ei: Iubind nu suntem singuri, cineva e acolo, intr-o camaruta a castelului numit suflet. Imi imaginez sufletul ca pe un castel cu multe odai, cate una pentru fiecare om care a trecut prin vietile noastre. Usile odailor oamenilor care ne-au ranit vor fi ferecate. Pe cele ale oamenilor care ne-au daruit ceva le vom deschide uneori si vom privi in ele cu nostalgie. O lacrima va cobori pe obraz si se va opri in coltul gurii care zambeste animata de o amintire frumoasa. Prefer sa sufar din dragoste, decat din lipsa de dragoste. Na, ca iesi romantica din mine! [amoras]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume
Iar cand iubesti dupa ce relatia s-a incheiat eu cred ca de fapt relatia o regreti, la ea te raportezi... nume
Nu neaparat. La mine nu a fost asa. Il iubeam in continuare pe cel de care ma despartisem, in ciuda faptului ca relatia ajunsese sa fie un dezastru spre sfarsit. In ciuda faptului ca iubirea lui se transformase in ura. Relatia devenise imposibila. Dar iubirea nu a disparut, in momentul in care ea s-a incheiat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Miramar
Miss Parker inseamna ca un foarte bun exemplu de: "iubirea neconditionata este aceea care nu solicita nimic. " ... na ca iar te-a citat cineva [:D] sunt cele "banale" dar atat de adevarate, date de Coraly: "Pai cand iubesti pe cineva care nu iti impartaseste sentimentele sau nu stie despre ele - iubirea in tacere. Sau cand ai avut o relatie cu cineva pe care l-ai iubit, viata v-a despartit si continui in sufletul tau sa-l iubesti, chiar daca nu mai sunteti impreuna. " ...sunt convinsa ca asta ai vrut sa zici nu!? [:D]
Da, exemplele sunt perfect valabile dupa parerea mea pentru a demonstra ca iubirea respectiva e neconditionata. Adica nu trebuie neaparat sa fiu iubita ca sa iubesc (pentru ca, nu-i asa, a iubi inseamna a nu cere nimic la schimb, nici macar inconstient) si la fel, daca odata ai iubit pe cineva neconditionat, indiferent ce se intampla in viata vei continua sa-l iubesti la fel. Ca relatia se va schimba, ca viata poate va va desparti, iubirea neconditionata ramane acolo, altfel nu ar fi neconditionata, nu? [:D]
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[
quote:
Originally posted by Miramar
Miss Parker inseamna ca un foarte bun exemplu de: "iubirea neconditionata este aceea care nu solicita nimic. " ... na ca iar te-a citat cineva [:D]
Da, si eu am zis "te iubesc si nu-ti cer nimic in schimb" (ce frumos!). Nu ii ceream nimic concret (sa ma ia de nevasta, de ex.), pentru ca deja imi daduse mult prin ceea ce era el, prin cum ma simteam eu cu el. Daca nu ar fost asa cum era, daca dezideratele mele nu ar fi fost saisfacute, nu l-as fi putut iubi. Ce sa fi iubit la el? Ochii lui frumosi? Am si eu, mai frumosi decat ai lui, sic! [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

blue eyes, am spus iubirea cere nu in sensul de solicita, ci ca si cum as fi spus "definitia iubirii cere fapte". Acum e mai clar? Si am spus ca toate vin natural si fara conditii. Cel putin in relatia mea de iubire. [:D] Geben und nehmen vin de la sine, nici nu le constientizez si nici nu mi-au trecut prin cap atunci cand am simtit ca-l iubesc pe cel care ulterior mi-a devenit sot. Deci nu aveam nici un fel de pre-conditii pe care sa le aplic ca pe o grila: ia sa vedem ce calitati are, unde bifez si unde nu. M-am bazat doar pe ce am simtit.
quote:
Tu iti iubesti sotul, da? De ce? Pentru ca are niste calitati si prin ele iti da mult: fericire, siguranta, viata etc.( sunt pe fuga si in criza de timp) Il iubesti, fara a mai face inventarul, nici nu e nevoie, te simti bine alaturi de el si basta. Daca nu ar fi asa cum e, cat de intensiva ar fi iubirea ta? Daca ai fi intr-o situatie de criza cu el, nu te-ai intreba de ce stai cu el, de ce il mai iubesti, ce iubesti la el? A-si pune intrebari cere raspunsuri. In cate din raspunsuri ai putea identifica niste cerinte (haideti sa nu mai zicem conditii, ca suna intr-adevar ca intr-un contract; suna a marketing, ori o relatie de iubire intre doi oameni nu e asta.)
Eu imi iubesc sotul pentru ca il iubesc. In plus, eu nu privesc calitatile lui umane ca intrand in categoria de "conditii" despre care vorbeste topicul asta. Sorry. Conditiile erau altceva. Cel putin pana acum. Redefineste te rog. Am trecut noi impreuna prin mai multe momente de criza (inclusiv cand ai mei parinti si a lui sora au incercat sa se amestece brutal intre noi, fortandu-ne sa alegem intre ei si perechea noastra!! si am facut alegerea buna [:D]), dar eu nu m-am intrebat nici o secunda de ce stau cu el, de ce il iubesc sau ce iubesc la el, nu am simtit nevoia niciodata sa-mi pun intrebari din astea. Sincer. Cat despre ironia (extrem de ieftina) a lui principe cum ca "unii" s-ar fi prins abia in ultimele trei luni ca iubirea lor e neconditionata, eu zic ca cine mi-a vazut pozele din "Our love story" poate constata ca din 2001 si pana azi expresiile noastre au ramas la fel de radioase si de iubitoare unul langa celalalt [:D] Repet, pe aici fiecare vorbeste despre ce cunoaste.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miss Parker deja aduci in ecuatie un nou termen "constientizarea" Respectiv apreciezi calitatile partenerului, il alegi pentru ele, iti implinesti nevoile prin ele, te completezi cu ele, fara ele nu ai fi ales, respectiv nu ai fi iubit, insa faptul ca totul a fost si se desfasoara in subconstient face iubirea sa fie necoditionata!? Pai daca-i pe-asa il iubesc si eu pe barbati-miu neconditionat [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Miramar
Miss Parker deja aduci in ecuatie un nou termen "constientizarea" Respectiv apreciezi calitatile partenerului, il alegi pentru ele, iti implinesti nevoile prin ele, te completezi cu ele, fara ele nu ai fi ales, respectiv nu ai fi iubit, insa faptul ca totul a fost si se desfasoara in subconstient face iubirea sa fie necoditionata!? Pai daca-i pe-asa il iubesc si eu pe barbati-miu neconditionat [:D]
Nu pot decat sa ma repet. Cand il iubesti pe celelalt neconditionat nu iti implinesti nici un fel de nevoi (nici constiente, nici inconstiente) cu el, caci altfel e dependenta, egoism, narcisism etc., tocmai in asta consta una din diferentele esentiale. Inteleg ce vrei tu sa spui, ca partenerul te face fericita cand te iubeste neconditionat, dar nu e corect sa pui ca si conditie: sa ma faca fericita. Fericita nu te poti face decat singura, fericirea e in noi, nu poate sa vina X din afara sa ma faca pe mine fericita daca eu nu pot fi fericita singura. Asta ar fi una din nevoile inconstiente si nu, daca asemenea nevoi exista fie si doar in subconstient, atunci iubirea nu poate fi neconditionata. Uite, luam un exemplu (ideal) in iubirea mama-copil. Mama (ideala) isi iubeste copilul pentru simplul motiv ca el exista. Ei, cam asa e iubirea neconditionata. Nu trebuie calitati, nu trebuie conditii, nu trebuie premize etc. Nu exista nevoi, nu exista completare, nu exista cereri etc. Repet, la o mama ideala. Mutatis mutandis, neconditionat este si la adulti atunci cand no matter what, ii doresti celuilalt sa fie fericit si contribui activ la fericirea lui. Bre, cate definitii sa mai gasesc, ca acu' vine sefu' pe la mine prin birou si ma da afara [bang]
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume
Pai cine iubeste in tacere mi se pare ca stabileste in mintea sa o relatie. Cand iubeste foarte tare se cheama erotomanie, iar definitia e chiar asta. Iar cand iubesti dupa ce relatia s-a incheiat eu cred ca de fapt relatia o regreti, la ea te raportezi... Iubirea, cred eu, intotdeauna solicita... ceva... Ce spune Macmurray pare sa se refere la viata intr-o secta, in kibutz, miscarea hippy(cs?) sau in comunism. Pe bune, mai citeste o data citatul si incearca sa-l asociezi cu ceva. Toate in teorie au sunat bine, ba au fost si operationale un timp dar s-au dovedit a fi utopice. nume
Imi pare rau ca ai trecut prin experiente de viata care sa te determine sa gandesti si sa simti asa.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...