Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iubire neconditionata


Recommended Posts

Pai, Miss Parker, daca nu ai mai primi, daca nu ar mai veni de la sine, ar mai fi o iubire completa? Ar mai fi alimentata? Daca el ar fi lasat ca intrusii sa faca o bresa in relatia voastra, ce ai fi simtit azi? A ales sa consolideze relatia voastra, asteptarile tale poate nexprimate, dar existente, au fost satisfacute. Si daca ar fi ales diferit, l-ai mai iubit? Sau ar fi ales un compromis intre familli, dar cu niste conditii? Ati fi avut o relatie partial conditionata, gresesc? Vorbim noi aici mult din proprie experienta, dar nu cred ca ne limitam la asta; discutam si la modul general. Toate bune si la locul lor actualmente, dar ce va fi daca...? Miramar, verbul "a constientiza" l-am adus eu de mult in discutie, nu mai stiu pe care pagina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Miss Parker daca ar fi asa "il iubesti pentru ca exista" de ce-l iubesti pe EL??? Sunt miliarde de barbati pe lumea asta si sunt cel putin sute, daca nu mii de barbati care ti-au iesit in cale, de ce tocmai EL?? Altfel sunt de acord cu tine, fericirea este starea ce vine din interior. Insa cred ca esti de acord cu mine ca exista influente puternice din exterior - nu cred de exemplu ca erai fericita in copilarie. La fel altii pot fi nefericiti in iubire. Iubirea presupune atata fericire cat si durere, ambele la niste intensitati maxime. Deci nu vad de ce as mentiona fericirea in relatie directa cu iubirea. De altfel nici n-am mentionat-o [:D] Blue Eyes: scuze ori n-am observat eu mai devreme, ori Miss Parker a dat o cu totul noua interpretare acestui verb in acest context.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a obosit subiectul, m-a obosit disecarea iubirii sub orice forma ar fi ea prezentata/prezenta. In concluzie, dupa cele scrise si citite aici: cele care s-au aflat in barca iubirii conditionate cu siguranta nu sunt asa de cerebrale cum par a fi (eu sunt o romantica), iar cele din barca iubirii neconditionate nu cred ca nu au chiar niciun criteriu de alegere a partenerilor de viata: fie el chiar neconstientizat. Nu cred ca cineva iubeste doar de dragul de a iubi; parerea mea e ca alege, repet - chiar si inconstient, in cine sa investeasca sentimentele sale, cel mai de pret bun al omului. Eu aici ma opresc, nu voi mai raspunde: am obosit! Numai bine tuturor si iubire cat incape, data si primita. [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ultima postare, pentru Miramar(era pe pagina 9): Sunt de parere ca pana si indragostirea "neconditionata" se bazeaza pe niste exigente personale inmagazinate in subconstient. Faptul ca el a oferit ultimul bob de cafea e o atentie pe care Daniela a perceput-o si asimilat-o imediat in ansamblu ei de cerinte, mai mult sau mai putin constientizate. Daca i-ar fi oferit un nechezol prapadit ar fi avut oare acelasi efect pe care l-a avut gestul de a-i oferi o boaba de cafea, dar de calitate? Cand m-am indragostit la prima vedere de un EL deosebit, se petrecuse fara a face inventarul a ceea ce eu aveam deja stocat in magazia mea cu deziderate. Cand m-am dezmeticit am constatat ca domnul era ceea ce in mod constient doream. Constientul=conditii exprimate clar, subconstientul=conditii stocate si transmise la suprafata sub forma de semnale, materializate in actiuni. exemplul 1: vreau sa beau o cafea buna=exteriorizez clar ceea ce vreau exemplul 2: vreau sa beau o cafea=exteriorizez ca vreau o cafea si o vreau bineinteles buna, nici nu mai e nevoie sa accentueaz. Sunt dezamagita ca mi se ofera un nechezol prapadit, asta nu corespunde cerintelor mele, ma ridic si fac stanga-mprejur: conditiile mele neexprimate, dar existente, nu au fost respectate. Primesc in schimb o cafea aromata, conditiile neexprimate, dar existente, au fost satisfacute. Cam asa vad eu la ora asta si dupa o zi in starea perpetuum mobile conditionarea alegerii unui partener.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reciprocitate in sentimente nu inseamna conditii, mai reformulez odata.[:D]
quote:
Originally posted by elise Ce vroiam sa spun - si am spus si in mesajul asta - este ca da, atunci cind iubesti pe cineva nu-l iubesti pentru ce iti face/ia/ofera tie, sau pentru ca vrei, ci pentru ca asta simti. Si ce simti nu controlezi rational, in functie de avantaje/dezavantaje. Si nu poti sa spui "stop, nu mai simt asta, simt altceva". Asa cum nu poti sa spui "a, asta e un tip amabil cu mine, ia sa-l iubesc eu de acum incolo".
Cam astea erau "conditiile" de care se discuta pe primele pagini. Uite ca draga de Elise exprimase si ea cam ce voiam sa spun si eu, dar unii au uitat si au luat-o de la capat. Ba s-a mai exprimat si parerea (trista din punctul meu de vedere) cum ca inselatul poate sa nu afecteze sau sa altereze iubirea etc., deci perspectivele par a fi la fel de diferite ca si personalitatile si experientele noastre de viata. Hai ca ma retrag si eu, in fond important este ca fiecare sa se simta iubit si sa simta ca iubeste, nu?
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by blue eyes
Pai, Miss Parker, daca nu ai mai primi, daca nu ar mai veni de la sine, ar mai fi o iubire completa? Ar mai fi alimentata? Daca el ar fi lasat ca intrusii sa faca o bresa in relatia voastra, ce ai fi simtit azi? A ales sa consolideze relatia voastra, asteptarile tale poate nexprimate, dar existente, au fost satisfacute. Si daca ar fi ales diferit, l-ai mai iubit? Sau ar fi ales un compromis intre familli, dar cu niste conditii? Ati fi avut o relatie partial conditionata, gresesc? Vorbim noi aici mult din proprie experienta, dar nu cred ca ne limitam la asta; discutam si la modul general. Toate bune si la locul lor actualmente, dar ce va fi daca...?
Un ultim raspuns, sa nu se creada ca "fug". [:D] Acei multi "daca" din mesajul tau sustin punctul tau de vedere cum ca nu exista iubire neconditionata. Realitatea mea insa este fara "daca", adica: eu primesc, el primeste, totul vine de la sine, el nu a lasat ca intrusii sa faca o bresa in relatia noastra (de fapt NOI nu am lasat ca intrusii sa faca o bresa in relatia noastra), nu a ales diferit, nu a ales un compromis, nu a pus conditii, deci nu avem o relatie partial conditionata. Cam asta ar fi. Ce rost are sa ma gandesc la "daca", din moment ce realitatea e alta? Si hai sa nu continuam la modul "Dar daca va cadea drobul cu sare in cap la amandoi?". [:D]
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...