Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iubire neconditionata


Recommended Posts

Miss Parker ceea ce ai scris tu mai sus m-a dus cu gandul la altceva. Ce inteleg eu prin iubire neconditionata inseamna de asemenea puterea de a ii reda libertatea partenerului tocmai pentru ca il iubim si il vrem fericit. Adica daca intr-o zi el vine acasa si spune vreau sa fiu liber, sau m-am indragostit de o alta femeie, noi sa putem sa-l lasam liber, iubindu-l in continuare insa neincercand sa-l ingradim. Ma intreb cate dintre noi pot face asta? Luna [gravi]29 sapt+[fetita] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623"]Adelise Raluca[/url] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036"]Cosmin[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Adica daca intr-o zi el vine acasa si spune vreau sa fiu liber, sau m-am indragostit de o alta femeie, noi sa putem sa-l lasam liber, iubindu-l in continuare insa neincercand sa-l ingradim. Ma intreb cate dintre noi pot face asta?
Cite dintre noi pot? Cele care iubesc cu adevarat. Doar ele vor accepta pur si simplu faptul ca fiintza iubita este fericita. Si nu vor incerca sa impuna fericirea proprie in schimbul fericirii lui. Cam putine cazuri... intr-adevar... Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dc omul ala pe care il iubesti ca pe okii din cap vine frumusel la tine si iti zice ca e indragostit cobza si sufera dupa ea ... ce poti sa ii faci??? Dc in schimb te inseala, iti zambeste seara la culcare gandindu-se la mangaierile amantei ... iti ataca clar nevoia ta de respect ca persoana, de consideratie. Si atunci sigur ca scuipi foc si para. Dar daca esti suparata si i-ai crapa capul nu inseamna ca nu il mai iubesti. Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise eu recunosc ca nu ma simt in stare, desi imi iubesc sotul cu adevarat zic eu (sau mai bine zis, conform cu principiile mele asa cred). De aceea nu cred nici in iubire neconditionata intre adulti. Doar la copii... Asta am simtit cand l-am vazut prima data pe fiul meu cum se uita la mine. El este singurul care ma va iubi no matter what. Cel putin asa cred eu. Luna [gravi]29 sapt+[fetita] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623"]Adelise Raluca[/url] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036"]Cosmin[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe...ce adancime a capatat discutia :) Eu n-o sa raspund pt moment la ideile din postarile voastre; ca sunt la birou :). As vrea sa clarificam un pic cum ne raportam la bani ca sa avem o baza de discutie cu...iubirea si interesul. Nu cred ca se poate face abstractie de proprietate. In nici un mediu, in nici un fel de relatie. In lumea reala, manifestarile de ostentatie sunt la fel de jenante ca si cele de saracie. La noi sunt generate de o incultura Est Europeana in a ne gestiona imaginea integrand aspectul material. Motivele sunt simple, de fapt simplificate la extrem: saracia. Este anacronic sau naiv sa nu dai atentie valorilor materiale. Oamenii saraci(aici intra parintii nostrii indiferent de nivelul de trai pe care considerau ca-l au sau chiar il aveau la timpul respectiv) cultiva alte valori pt. ca nu au de ales. ei le transmit copiilor(probabil noi) carora li se pare imoral sa dea semne mai tarziu ca ii intereseaza banii, dar dau. Sa spui ca nu dai atentie valorilor materiale e ipocrit daca nu esti foarte tanar(a). Oamenii din generatia mea care spun ca nu-i intereseaza banii sunt oameni complexati de insolvabilitatea lor. (Fetelor cunosc milionarii reali, oameni educati, care au facut sume mari in afaceri IT sau altfel, prin propria munca, sunt oameni extrem de modesti care negociaza la sange. Copiii lor muncesc de la 18 ani si nu se bucura de cine stie ce lux, cunosc valoarea muncii lor. Asta e cultura contemporana a banilor.) Revenind... eu nu ma refeream la ostentatie/incultura/Columbeanu(ca s-a adus in discutie)/aspiranti modesti la imaginea lui Columbeanu. Nu ca n-ar fi o categorie dar nu de ei vorbeam. Generozitatea spune mult. Uite, de exemplu, intr-o perioada de mult trecuta a vietii mele am avut un prieten care cred(acum retrospectiv) ca-si dadea tot salariul pe benzina(Eu pe vremea aia eram prinsa sa fiu ``dezinteresata`` si in consecinta nu dadeam atentie gesturilor de genul asta.) Eram proaspat angajati(studenti), n-aveam casa si stateam in fiecare seara, dupa servici, ore intregi, de vorba in masina. Era iarna. Cu mintea de acum cred ca se imprumuta ca sa vorbim atata. Ani mai tarziu, dupa divort, cand incepusem sa dau importanta aspectului asta dar mi se parea ca e deplasat, m-a curtat un tip cu fabrici de cherestea, care imi aducea bomboane. Sase luni mai tarziu am aflat ca era insurat. In ani standardele s-au schimbat dar pot spune ca concluzia mea e fundamentata: investitia intr-o relatie este si materiala(mai ales din punctul de vedere al unui barbat). ...nu mai pot sa scriu...revin nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
La noi sunt generate de o incultura Est Europeana in a ne gestiona imaginea integrand aspectul material. Motivele sunt simple, de fapt simplificate la extrem: saracia. Este anacronic sau naiv sa nu dai atentie valorilor materiale. Oamenii saraci(aici intra parintii nostrii indiferent de nivelul de trai pe care considerau ca-l au sau chiar il aveau la timpul respectiv) cultiva alte valori pt. ca nu au de ales. ei le transmit copiilor(probabil noi) carora li se pare imoral sa dea semne mai tarziu ca ii intereseaza banii, dar dau. Sa spui ca nu dai atentie valorilor materiale e ipocrit daca nu esti foarte tanar(a). Oamenii din generatia mea care spun ca nu-i intereseaza banii sunt oameni complexati de insolvabilitatea lor.
Nume, in primul rind, defineste ce intelegi prin "bani". Bani de trai? Bani pentru o casa si mashina? Bani de fabrici si uzine? La care bani te referi, care-s aia de care trebe sa ne pese musai si sa incercam sa-i obtinem printr-o relatie conjugala, altfel sintem adolescenti sau ipocriti? N-am prea inteles nici paralela cu iubitii tai: era jignitor ca un om iti aducea doar bomboane, desi ar fi putut sa-ti ia o mashina, de exemplu? Consideri ca pentru el erai o nimeni pentru ca iti aloca o suma mica de bani? Iar pentru student erai cineva, daca isi dadea salariul pentru tine? Asta denota o nesigurantza, cumva?[:D] Oare de ce nu consideri ca unul facea show off asa cum putea el, sa nu il consideri un sarantoc, fiind complexat de aspectul asta, iar celalalt considera ca te putea cuceri aratindu-ti cit e de frumos si destept? Asta e doar un exemplu... Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Miramar La fel pentru o pers. care traieste si activeaza intr-un mediu cultural sau in invatamant de exemplu care intalneste pers. imbracate simplu si calatorind cu tramvaiul, cel mult conducand o Dacie 1300, stanjenite si stangace o data scoase din cercul lor - un domn spilcuit, ce vrobeste 5 limbi straine, care le deschide usa Mercedesului, le ofera o seara la opera la Covent Garden sau o vizita la biblioteca Vaticanului poate fi interesant...nu!? Depinde foarte mult de asteptarile proprii. Ceea ce am vrut sa subliniez eu este ca ceea ce ne atrage nu este o trasatura anume ci un tot unitar.
Eu, persoana din invatamant, m-am indragostit de el, tot din invatamant(superior, stie 4 limbi), inainte sa stiu ca masina avea: abia dupa ceva timp am vazut Mercedesul. Si nu l-am iubit pentru Mercedes sau pentru ca era prof univ, l-am iubit pe EL, persoana care era cu mine, care mi s-a deschis si m-a apreciat. Nu m-am simtit absolut niciodata stanjenita sau stangace in prezenta lui. Iubirea conditionata nu inseamna neaparat materialism, cum vor unii sa intelega. Conditiile care pot fi puse sunt si de alta natura. _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rosey
quote:
Originally posted by blue eyes
cand am fost la Florenta, m-am intors cu aproape 30 de carti (27, exact)
Si cine le-a platit? Tu sau el?
Ce conteaza? nu ai vazut restul mesajului? uite-l: ), iar tururile mele preferate erau librariile florentine, muzeele si gradinile, nu centrul cu magazinele cu vitrine scumpe. Vreau sa ma pot duce cu omul meu sa gust viata, sa mananc la un restaurant bun, sa cunosc alte culturi si asta costa. Asa cum eu investesc in mine, vreau sa vad asta si la el. Cat costa 30 de carti e irelvant: pot fi 100 € sau 1000 €. Ideea era alta: imi doresc sa pot vedea Florenta? Pai trebuie sa ma duc insotita de un barbat care stie ce ofera orasul respectiv, nu pentru ca e la moda sa fii cool si sa povestesti cartierului ca ai fost si ai vazut "biserica aia imensa". Vreau sa pot face cu el turul librariilor, fara sa caste plictisit si sa prefere o bere. Cam asta ar fi explicatia, cam astea ar fi cateva conditii. Altfel ar fi pacat de bani, daca nu ne-am intelege cum sa-i cheltuim. [;)] _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Luna1
Miss Parker ceea ce ai scris tu mai sus m-a dus cu gandul la altceva. Ce inteleg eu prin iubire neconditionata inseamna de asemenea puterea de a ii reda libertatea partenerului tocmai pentru ca il iubim si il vrem fericit. Adica daca intr-o zi el vine acasa si spune vreau sa fiu liber, sau m-am indragostit de o alta femeie, noi sa putem sa-l lasam liber, iubindu-l in continuare insa neincercand sa-l ingradim. Ma intreb cate dintre noi pot face asta? Luna [gravi]29 sapt+[fetita] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623"]Adelise Raluca[/url] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036"]Cosmin[/url]
eu am facut asta... l-am lasat sa plece acolo unde credea el ca e fericirea lui! chiar daca asta a insemnat pt mine sfarsitul a tot.... pt ca mai intai m-am gandit ca asta a insemnat sfarsitul minciunii in care traiam! Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nume, este adevarat ca in Europa de Est valorile materiale sunt exagerat de minimalizate. Mi-a spus mie un client francez si full de bani ca numai la un roman sarac poti auzi ceva de genul "da-i incolo de 10.000 de lei! ce mai conteaza?". True. Ei siii??? Ce legatura are asta cu iubirea? C'mon ... Si eu as zice ca logica ta denota nesiguranta (nu ca ar fi de blamat asemenea sentimente pe care eu cel putin le-am incercat si le incerc). De fapt subiectul tau de discutie nu este "efortul financiar ca masura a iubirii" ci pur si simplu "dovezile de iubire". Tu ai ales banul din motivele tale. Dar nu uita ca moneda ta de schimb s-ar putea sa nu fie si a celuilalt si atunci ... ori va decideti care e cursul de schimb, ori fiecare in tara lui. Dar eu am o alta intrebare pentru tine, vazand ca pui accentul tare de tot pe dovezi de iubire. Tu decizi ca nu iubesti pe cineva daca el nu iti arata ceea ce consideri tu dovada de iubire? Cum le masori? Cat timp are la dispozitie ca sa isi dovedeasca implicarea? Nu spun ca nu ai dreptatea ta in ceea ce priveste dovezile de iubire. Trebuiesc luate in considerare daca esti o persoana realista si nu vrei sa cazi in false expectations. Pentru ca asa ajungi sa crezi ca ala si-ar da viata pt tine si afli ca bea apa plata in loc de cafea k sa duca de mancare la copii (am patit si eu asta). Deci undeva ai dreptate, se leaga. Numai ca as zice sa fii atenta sa nu exagerezi cu acest tip de rationament care denota o mare teama sa nu te implici aiurea. Nu poti totusi sa faci bugete pe sufletul tau. Decat daca vrei o relatie gen parteneriat business. Tu singura ai zis ca studentul ala saracu' murea de foame ca sa stea o juma de ora cu tine intre 4 ochi. Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...