Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iubire neconditionata


Recommended Posts

am actualizat semnatura. [:D] _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala, sexualitatea si stabilitatea economica. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Violeta felicitari. Uite nu m-as arunca in fata tramvaiului insa probabil as lupta pentru iubirea mea, pentru ca in mod egoist m-as gandi in primul rand la ce pierd eu nu la ce castiga el (dreptul de a isi trai povestea de iubire cu alta). As lupta cum as stii eu mai bine, oare asta chiar inseamna ca nu pot iubi cu adevarat? Nu cred, cred ca doar noi oamenii nu suntem atat de altruisti pe cat ne place sa sustinem ca suntem, nici atat de dezinteresati. Luna [gravi]29 sapt+[fetita] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623"]Adelise Raluca[/url] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036"]Cosmin[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu sintem, nu se vede?! aaa... m-am gindit mai bine, si cred ca mi s-ar lua de orice relatie daca toti barbatii pe care i-as intilni mi-ar transmite (cit se poate de subtil) - a, ai fi interesata de mine? Ia sa vedem, ce imi cumperi si cit costa? [^] ... m-as lasa pagubasha... asa ca incep sa-i inteleg cumva si pe aia care au o parere proasta despre femei in general. [alcool] Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad ce legatura au banii cu sentimentele. Pai daca te cunosti cu respectivu la terminarea facultatii, cand amandoi aveti viitorul in fata si o situatie financiara modesta, ce faci? Te gandesti daca peste cativa ani o sa aiba sau nu suficienti bani? Sau ca daca nu o sa faca, il lasi? Sau te orientezi spre altul cu bani??? Cu masina X, care te poate duce la Viena sau stiu eu unde? Asta dupa parerea mea e materialism, nu dragoste. Eu cred ca pentru fiecare exista un suflet pereche si asta iti da o implinire mult mai mare decat banii. Faptul ca sunteti amandoi in aceeasi barca, ca mergeti intr-un sens si ganditi la fel in problemele majore ale vietii, ca va puteti baza unul pe altul si la bune si la rele, astea sunt chestii esentiale. Dar nu general valabile cred:) Sau te uiti dupa unul independent financiar si cu dare de mana, care iti place, si ii dai bice, ca poate pana la urma iese ceva, adica o relatie fericita. Coraly si Sergiu (3 ian 2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/album?.dir=faa4re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/my_photos"]poze [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul - Help Line[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tot la birou...deci nu pot sa intru in detalii... Daca cineva a inteles ca eu as fi materialista e o greseala. Daca am avut vreun complex legat de partea asta, s-a consumat de mult, pe vremea cand ``nu ma interesau valorile materiale``. Pt. mine chiar nu conteaza dovezile materiale de iubire decat ca semnificatie a atentiei. Exemplele le-am dat chiar in sprijinul ideii initiale, ca efortul material spune mult despre implicare. Baiatul cu benzina, care n-avea bani, era mai implicat decat cel cu bomboanele... Asta era comparatia prin antiteza... Nu, eu nici nu am inclus acest criteriu in definitia ``iubirii`, care psihologic inseamna altceva. Nu este un criteriu, este un argument, o manifestare... un semn clar... venit din partea unui barbat... De care ar trebui sa invatam sa ne bucuram, sa-l apreciem. Stiti oamenii care nu se bucura de cadouri? Care le pun de o parte cu aerul ca nu le trebuia nimic da`...merci ?! Ei, asta nu inseamna ca nu le plac ci ca sunt stanjeniti/asa au fost educati sa se fereasca sa aprecieze materialul... Asta nu tine de exigente(cum s-a sugerat) ci de educatia gresita primita in copilarie... zic eu nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by violeta69
quote:
Originally posted by Luna1
Miss Parker ceea ce ai scris tu mai sus m-a dus cu gandul la altceva. Ce inteleg eu prin iubire neconditionata inseamna de asemenea puterea de a ii reda libertatea partenerului tocmai pentru ca il iubim si il vrem fericit. Adica daca intr-o zi el vine acasa si spune vreau sa fiu liber, sau m-am indragostit de o alta femeie, noi sa putem sa-l lasam liber, iubindu-l in continuare insa neincercand sa-l ingradim. Ma intreb cate dintre noi pot face asta? Luna [gravi]29 sapt+[fetita] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623"]Adelise Raluca[/url] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036"]Cosmin[/url]
eu am facut asta... l-am lasat sa plece acolo unde credea el ca e fericirea lui! chiar daca asta a insemnat pt mine sfarsitul a tot.... pt ca mai intai m-am gandit ca asta a insemnat sfarsitul minciunii in care traiam! Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
dar il mai iubesti? meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Daca cineva a inteles ca eu as fi materialista e o greseala. Daca am avut vreun complex legat de partea asta, s-a consumat de mult, pe vremea cand ``nu ma interesau valorile materiale``. Pt. mine chiar nu conteaza dovezile materiale de iubire decat ca semnificatie a atentiei.
nu materialista - ci nesigura pe faptul ca iti acorda suficienta atentie, asa ca tot cauti confirmari - si ti se pare portofelul e lucrul cel mai de pret in viata unui am, deci confirmarea perfecta. [:D] Ileanna a explicat foarte bine. Si a mai pus o intrebare interesanta. Daca nu accezi urgent la portofelul lui, ce faci, il parasesti? Inseamna ca pentru el nu esti cineva important, deci automat n-ai cum sa-l iubesti? Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by blue eyes
quote:
Originally posted by Rosey
quote:
Originally posted by blue eyes
cand am fost la Florenta, m-am intors cu aproape 30 de carti (27, exact)
Si cine le-a platit? Tu sau el?
Ce conteaza? nu ai vazut restul mesajului? uite-l: ), iar tururile mele preferate erau librariile florentine, muzeele si gradinile, nu centrul cu magazinele cu vitrine scumpe. Vreau sa ma pot duce cu omul meu sa gust viata, sa mananc la un restaurant bun, sa cunosc alte culturi si asta costa. Asa cum eu investesc in mine, vreau sa vad asta si la el. Cat costa 30 de carti e irelvant: pot fi 100 € sau 1000 €. Ideea era alta: imi doresc sa pot vedea Florenta? Pai trebuie sa ma duc insotita de un barbat care stie ce ofera orasul respectiv, nu pentru ca e la moda sa fii cool si sa povestesti cartierului ca ai fost si ai vazut "biserica aia imensa". Vreau sa pot face cu el turul librariilor, fara sa caste plictisit si sa prefere o bere. Cam asta ar fi explicatia, cam astea ar fi cateva conditii. Altfel ar fi pacat de bani, daca nu ne-am intelege cum sa-i cheltuim. [;)]
Ba conteaza! Pentru ca daca el a platit pt tot, atunci esti in aceeasi categorie ca si cele care apreciaza un barbat in functie de pretul parfumurilor si rochiilor cumparate. Aaaa, ca tu esti o materialista mai avansata, mai rafinata, dar tot aia e cand tragi linie [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, vorbesti serios?! Intuitia ta iti spune ca eu imi doresc sau mi-am dorit vreodata sa am acces la potofelul unui barbat?! :) ...sau nesigura ca mi se da atentie?! :) Elise, eu cred in iubirea totala intre doi oameni. Am crezut intotdeauna . Toate iubirile mele au fost totale atat cat au durat. Ce spun eu aici, de cateva postari incoace, este tocmai ca pentru barbati sa dea/SA INVESTEASCA in relatie este o modalitate de a arata iubirea. Spune asta ceva despre fata/femeia implicata? Nu. Spun insa acum ca este o lipsa o lipsa de exercitiu financiar(o proba de insolvabilitate) ca o femeie sa faca parada ca nu are nevoie de nimic. Gandeste-te putin la treaba asta, cu sinceritate. Mai spun, tot in ce le priveste pe femei, ca este o dovada de tact(nu de ipocrizie) sa aprecieze orice dovada materiala/cadou etc. Este important sa creezi partenerului de viata impresia ca el ``pune painea pe masa`` si ca eforturile pe care le face sunt utile si apreciate, sa-i lasi locul de cap al familiei. Ileanna m-ai inteles gresit pt ca incerci sa ma ``cantaresti``, sa ma judeci dupa anumite standarde pe care le inteleg. M-a amuzat si remarca destul de personala si naiva ( ``Dar nu uita ca moneda ta de schimb s-ar putea sa nu fie si a celuilalt si atunci ... ori va decideti care e cursul de schimb, ori fiecare in tara lui.``) :) Eu gandesc astfel pt. ca sunt foarte ``educata`` din punct de vedere financiar. Sunt independenta financiar (total) de multi ani. Eu sunt una dintre cred putinele romance care si-au adus sotul in Romania pt. ca imi permitea situatia financiara sa intretin si mai tarziu sa creez un loc de munca similar cu cel pe care l-a avut. Pot sa-ti spun ca e foarte greu ca femeie, sa-ti poti permite o independenta financiara bazata pe munca si comparabila cu cea pe care ai obtine-o in orice tara civilizata, sa poti iubi pe cine vrei... fara sa-ti pese de... bani ... Cel putin asa vad eu... Nu e minunat ca oamenii te pot surprinde, Ileanna? Eu nu pot sa iubesc decat in baza unor dovezi: de bogatie afectiva, de inteligenta, de simt al umorului, de responsabilitate, de implicare, de imaginatie etc. Cat despre cadouri... experienta mi-a aratat ca ele sunt indicatori buni ai implicarii. Altfel, cred ca daca la inceputul unei relatii iti pierzi capul trebuie sa-ti revii relativ repede si sa iei in considerare evidentele: nu exista pranz pe gratis(``there is not such thing as a free lunch``). Prin asta vreau sa spun ca iubirea este un schimb permanent de: timp, atentie, implicare, valori si calitati. Crezi ca vreo valoare dintre astea enumerate nu poate fi quantificata? Din punctul meu de vedere, poate. O ora de consultatie intr-un domeniu profesional este echivalentul a 50-100E, educatia unui om calificat ul costa 100-500.000E(asta include calitatile care decurg) etc. (Faptul ca stii sa te fardezi si sa-ti alegi un parfum, ca stii sa dansezi - asta e o prostie da o spun -, ca ai citit 100 sau 5000 de carti si poti aprecia un act de cultura dupa anumite criterii, toate astea au presupus un efort pe care tu l-ai facut si altele nu. Motiv pt. care valoarea ta e mai mare. El se indragosteste de toate astea si trebuie sa aiba o valoare compatibila ca sa te indragostesti de el.) Sa nu conteze inseamna sa te subestimezi sau sa nu vrei sa gandesti practic... Bineinteles ca schimbul nu presupune bani/valori...dar asta nu inseamna ca sunt facute din ... poezie... Iubesti neconditionat?! Nu cred. Poti sa iubesti o leguma? nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...