Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iubire neconditionata


Recommended Posts

Miss Parker, te rog explica-mi si mie cum iubesti un om atat de mult incat ii dai drumul? Eu cred ca atunci cand iubesti atat de mult un om incat il lasi sa plece este de fapt metafora pentru faptul ca el te lasa, pleaca oricum...pe bune... :) Dar probabil ca nu vad eu in clipa asta explicatia reala... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by nume
toate astea au presupus un efort pe care tu l-ai facut si altele nu. Motiv pt. care valoarea ta e mai mare. nume
Tu vorbesti serios? E ca si cum te-ai vinde la piata. Ai o valoare mai mare hmmm...am sa meditez la subiectul asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna ... Intrebi cate dintre noi pot sa iubeasca atat de mult un barbat incat sa-l lase sa plece cand s-a indragostit de alta... Pai, toate care au fost in situatia asta. Adica ce altceva e de facut?! Da-mi cateva exemple te rog...care sa le lase amandurora un pic de demnitate :) Asta e iubirea neconditionata? Eu cred ca e conditionata de faptul ca el e indragostit de alta si ca...pleaca :) nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nume, din moment ce exemplul pozitiv de implicare era studentul care iti dedica toti banii lui...da, vrei portofelul respectivului, ca sa fii tu sigura. Nu pentru ca ti-ar folosi la altceva decit ca garantie. Nu cred ca cineva a intuit ca n-ai fi independenta material. Repet - nu s-a sugerat ca TU ai fi materialista. Ci ca ai avea o doza de... cum sa-i spun, vad ca "nesiguranta" te deranjeaza [:D]... de "precautzii" nefiresti. De ex: sustii ca:
quote:
Pot sa-ti spun ca e foarte greu ca femeie, sa-ti poti permite o independenta financiara bazata pe munca si comparabila cu cea pe care ai obtine-o in orice tara civilizata, sa poti iubi pe cine vrei... fara sa-ti pese de... bani ... Cel putin asa vad eu...
In paranteza fie spus, mie nu mi se pare greu. Am atins o independentza finanaciara relativ repede, si nu greu. "Poti iubi pe cine cine vrei fara sa-ti pese de bani" - tu sustii ca poti face asta, dar n-o faci:
quote:
Eu nu pot sa iubesc decat in baza unor dovezi: de bogatie afectiva, de inteligenta, de simt al umorului, de responsabilitate, de implicare, de imaginatie etc. Cat despre cadouri... experienta mi-a aratat ca ele sunt indicatori buni ai implicarii. ... Bineinteles ca schimbul nu presupune bani/valori...dar asta nu inseamna ca sunt facute din ... poezie...
Care e motivul? Ca sa iubesti tu iti trebuie implicarea celuilalt, pentru a proba implicarea lui trebuie sa iti ofere dovezi. Materiale. Si garantia ca are un background in care s-a investit. Mult. Atunci la ce iti foloseste independentza materiala si faptul ca poti iubi fara sa-ti pese de bani???!! Corelat cu atitudine fata de "riscul de subevaluare" de a iubi fara garantii, tu insati te evaluezi dupa criteriile: eu am invatat sa dansez, mi-am format o cultura, o pregatire, am citit...etc, din cauza asta eu am valoare. In asta consta certitudinea ta ca esti o persoana care merita apreciata? In faptul ca te-ai straduit? In CV? Atit?! In rest nu? Cam trist... cam trist ca trebe sa ti se demonsteze matematic cu procent din venituri ca esti iubita, altfel nu crezi. Cam trist ca tu nu ai curajul "sa iubesti" decit la schimb si contra garantii. Si cel mai trist este ca si fata de tine insati ai aceeasi atitudine. Incep sa cred ca se confirma teoria aia expusa de Miramar, cum ca fiecare e atras subconstient de ceea ce n-are.... desi initial mi s-a parut cam simplista. PS: nu, nu e nici pe departe e o dovada de insolvabilitate faptul ca pretinzi ca nu-ti doresti nimic. E o dovada de relaxare, pe care o au de obicei tocmai oamenii independenti financiar. Si cei care stiu ca pot, in general, sa cam aiba ce-si doresc, asa ca asta n-ar fi o problema care merita discutata la o cina cu lumanarele (TINSTAAFL, dar cina poate fi free fara costuri ascunse [:D]) Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Luna1
Violeta felicitari. Uite nu m-as arunca in fata tramvaiului insa probabil as lupta pentru iubirea mea, pentru ca in mod egoist m-as gandi in primul rand la ce pierd eu nu la ce castiga el (dreptul de a isi trai povestea de iubire cu alta). As lupta cum as stii eu mai bine, oare asta chiar inseamna ca nu pot iubi cu adevarat? Nu cred, cred ca doar noi oamenii nu suntem atat de altruisti pe cat ne place sa sustinem ca suntem, nici atat de dezinteresati. Luna [gravi]29 sapt+[fetita] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623"]Adelise Raluca[/url] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036"]Cosmin[/url]
Luna,la un moment dat iti mai vine si sa te arunci...undeva...in neant! sa uiti,sa poti scoate din tine iubirea ca sa nu te mai doara... si da,eu am luptat,multa vreme....ca sa nu zic multi ani....dar lupta asta nu e corecta si cand lupti cu morile de vant constati ca te doboara! ajungi sa-ti doresti sa nu mai existe suferinta si sa alegi ceea ce e logic,liberatea .....a lui,a ta.....cauti sa te descatusezi de ceea ce nu se mai poate... pt ca iubirea e mai presus de fiinta ta! cum spune si felicia,trebuie sa treci pe acolo ca sa intelegi,dar fie vorba intre noi,mai bine sa nu [:D].....mai bine sa nu afli cum e ... Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nume, iti inteleg rationamentul dar poate ca nu ai dat exemplele cele mai potrivite. Unii fac cadouri ca sa epateze, altii pentru ca pentru ca sunt cheltuitori sau pentru ca le plac gesturile marete (in general barbatilor le plac gesturile eroice). Pentru mine gesturile de iubire se refera la timpul pe care il acorda acestor gesturi.Dovezile pentru mine se vad in traiul comun, nu in vacantele scumpe bianuale.Apreciez faptul ca mi-a adus micul dejun la pat duminica dimineata. Ca imi cumpara apa care imi place mie (desi lui i se par toate apele plate la fel) si ca pune vasele in masina de spalat cand eu ma culc mai devreme. Imi place si ca imi cumpara cadouri la diversele aniversari, cam la fel de mult. Daca ai bani e usor sa faci un cadou. Intri in primul magazin de bijuterii si ceri vanzatoarei ce are mai frumos. 5 minute. Pe cand o scrisoare de x pagini ia mai mult timp. Si mie imi spune mai multe. Dar intr-adevar iubirea presupune generozitate. Un om zgarcit cu greu ar putea convinge ca iubeste. Pe vremea cand mi-am ales partenerul de viata (acum vreo 10 ani ) apreciam la cineva ce putea deveni partener de viata potentialul. Ceea ce vrea sa faca cu viata lui si cam ce credeam ca ar putea sa faca. Sa fi avut bani atunci nu mi se parea prea important, pentru ca nici eu nu aveam. Preferam pozitii asemenatoare. Acum ca sunt in alta etapa a vietii mele, nu m-as vedea langa cineva care sa nu aiba deja o stabilitate financiara . Mi se par foarte interesanti oamenii boemi, artistii, cei carora nu le pasa daca dorm pe jos si mananca paine cu bere dar se simt liberi, dar nu as vrea sa-mi traiesc viata langa o persoana de genul asta. Daca in schimb maine am pierde tot ce avem, asta e, o luam de la inceput si vedem unde ajungem. Dar stiu macar ca incercam. Da, imi doresc anumite lucruri in viata mea , sa calatoresc, sa vizitez muzee, sa fac scufundari sau rafting, sa beau cafea intr-un oras frumos la o cafenea frumoasa, sa am timp sa ma bucur de viata, da, chiar si sa ma bucur de parfumurile si cosmeticele care imi plac sau sa imi duc copilul la Disney. Si cred ca este datoria mea sa imi organizez cat pot viata pentru satisfacerea acestor dorinte. Fiecare e liber sa traiasca asa cum considera. Eu stiu cum vreau sa traiesc si normal vreau langa mine pe cineva care sa gandeasca asemenator. Eu nu vad dragostea ca o anulare a ratiunii, cum ca nu alegi de cine te indragostesti, si iubirea te loveste ca o boala. Am invatat cred ca pe la 17 ani ca modalitatea de a nu te pierde in relatii aiurea este sa nu le incepi. [gravi] 15s + [fetita] Sophia 80%
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by meg67
quote:
Originally posted by violeta69
quote:
Originally posted by Luna1
Miss Parker ceea ce ai scris tu mai sus m-a dus cu gandul la altceva. Ce inteleg eu prin iubire neconditionata inseamna de asemenea puterea de a ii reda libertatea partenerului tocmai pentru ca il iubim si il vrem fericit. Adica daca intr-o zi el vine acasa si spune vreau sa fiu liber, sau m-am indragostit de o alta femeie, noi sa putem sa-l lasam liber, iubindu-l in continuare insa neincercand sa-l ingradim. Ma intreb cate dintre noi pot face asta? Luna [gravi]29 sapt+[fetita] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623"]Adelise Raluca[/url] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036"]Cosmin[/url]
eu am facut asta... l-am lasat sa plece acolo unde credea el ca e fericirea lui! chiar daca asta a insemnat pt mine sfarsitul a tot.... pt ca mai intai m-am gandit ca asta a insemnat sfarsitul minciunii in care traiam! Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
dar il mai iubesti? meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
da,eu il mai iubesc,l-am iubit mereu.... invers n-as putea spune exact! nu mai cred in nimic.... Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, exemplele mele au fost generale, nu personale... Eu de exemplu n-am invatat sa dansez...da` m-am gandit ca poate alte fete pot identifica usor calitatea asta... In rest, nu stiu, ma ingrijoreaza faptul ca nu ma pot face inteleasa. Pt. ca nu mi se intample frecvent in viata de zi cu zi. Nici nu stiu cu ce sa incep... ca am repetat totul de cateva ori pt. claritate... Nu ``din cauza educatiei mele am valoare`` ci datorita tuturor insusirilor dobandite intr-un fel sau altul. Ele ma formeaza. Sotul meu ma iubeste pt. ca iubesc conform tiparelor unor carti pe care le-a citit si el cand era adolescent, sunt isteata, am o cultura cat de cat, am aceleasi valori morale ca si el etc. Crezi ca vreun barbat din viata ta te-a iubit pt. ca existi, a ramas traznit de iubire cand a vazut ca respiri? ... Tu nu te consideri importanta pt. ce ai devenit? Pt. ce te consideri demna de iubit? CV-ul de care vorbesti e viata ta... In CV-ul asta(a propos mi se pare amuzanta comparatia) scrie romantic: Eu respir. ? Sotul tau n-are calitati? Nu exista un motiv pt. care il iubesti? Il iubesti pt. ca e frumos?... In CV-ul lui scrie : Sunt frumos. ? Pt ca asta ar insemna ca va iubiti neconditionat nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihuta, postarea mea se refera la faptul ca orice relatie presupune un schimb constant. NU MATERIAL! NU BANI!: Timp, atentie, afectiune, intelegere etc Toate astea au valoarea pe care le-o dau cei doi. Daca el nu lucreaza si in general sta pe-acasa; timpul lui nu e foarte pretios, daca atentia lui nu poate fi captata mai mult de 5 secunde pt ca are ADHD nu poti spune ca atentia e calitatea lui de baza, daca pasiunea lui e instinctiva si face dragoste 1 minut jumatate, nu poti spune ca asta e iubirea despre care ai citit cand aveai 15 ani... si tot asa... Dupa cum am mai spus, si spui si tu: timp(dejun la pat), comunicare (scrisoare) etc. Dar tu il iubesti pe el pt. ca stie sa puna farfurioara de cafea pe tavita cu(sa zic simt estetic/care a fost cultivat), dragoste(iar tu stii ce inseamna asta pt el in baza unei comunicari anterioare); pt. ca sta cu tine pana mananci ce e pe tavita(glumesc ca incerc sa fiu explicita) Il iubesti pt. ca iti scrie si-ti recunosti ideile sau i le descoperi pe ale lui, pt. ca ti-e drag... in fine pt. ca este el. Dar el e un cumul de calitati cultivate intr-un fel... el nu e o carapace. Calitatile lui au valoare. Incearca sa nu asociezi cuvantul ``valoare`` cu banii. Bun, acum sesizeaza valenta cuvantului ``valoare``. In schimb el te iubeste pt ca ai un set de calitati, prin care l-ai cucerit si care-l fac sa te iubeasca in contibuare. Ele toate au valoare. In acest sens relatia e un schimb: ale acestor valori. Pot sa fie aceste valori quantificate(am intrebat eu)?! Si am zis ca din punctul meu de vedere pot. (Cadourile, atentiile de care vorbeam la inceput de tot n-au legatura cu acest schimb constant pe care il presupune o relatie. Ele sunt un indicator al implicarii unui barbat pt. ca barbatii sunt materialisti(nici o conotatie negativa). Aceasta remarca a generat confuzie. Nu credeti ca barbatii dau importanta laturii materiale? Uitati-va la procesele de divort...) Ca si tine, eu nu cred ca are importanta ce detine cineva(in relatii amoroase), dar potentialul conteaza(si al tau si al lui) daca ai anumite standarde de viata...pe care doresti sa le atingi impreuna cu el...sau sa le mentii... Potentialul are ``valoare``. :) As vrea un semn ca intelege cineva despre ce vorbesc. Nu ca e de acord...ca intelege... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...