Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iubire neconditionata


Recommended Posts

quote:
As vrea un semn ca intelege cineva despre ce vorbesc.
Nume, eu inteleg :-) si imi place ce scrii.
quote:
Crezi ca vreun barbat din viata ta te-a iubit pt. ca existi, a ramas traznit de iubire cand a vazut ca respiri?
se mai intampla si din astea. se numeste dragoste la prima vedere.[amoras]
Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus. Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Teodora, multumesc pt. intelegere si solidaritate :) As vrea sa aduc o completare ca sa alimentez polemica :). Fac precizarea ca nu ma refer la cadourile/indici de interes :) Toate aceste calitati/componente(atentie, timp...n-o mai iau de la capat) sunt intersanjabile in timpul schimbului intr-o relatie. Ex: ea ofera timp, romntism, feminitate(orice inseamna asta); el ofera atentie, eruditie, simt al umorului. Aceste componente nu pot fi contabilizate dar fiecare are o valoare oscilanta in ochii celuilalt. Pt. unul poate parea putin, pentru altul mult sau exact ce trebuie. Pt. ca barbatilor le e mai usor sa echivaleze(sa zic asa), materialul poate inlocui o componenta sau toate dintre cele pe care le ofera. O sa va scandalizati si nu inteleg de ce. Atat timp cat schimbul e estimat ca fiind corect de catre ambii, care e problema? Adica mi se pare corect ca o femeie care are calitati dar n-are securitate materiala si asta isi doreste de la partener sa fie multumita cu un partener mai trecut dar generos. Cred ca poate fi iubire sincera in functie de reperele lor... De altfel un barbat trecut prin viata apreciaza faptul ca este considerat ca pretendent pt. siguranta/stabilitatea pe care o poate oferi si care e calitatea lui principala. Usor iritant este cand ambii se prefac ca e vorba de altceva, cand sfideaza evidenta...in virtutea unor valori ipocrite din punctul lor de vedere...ipocrite zic pt ca sunt mai degraba general acceptate decat valabile in context. Pe de alta parte, dupa cum zic si Blue Eyes, Miramar si Meg(cu diferente de nuantare), nici o femeie trecuta de 30 de ani nu face abstractie total de situatia materiala a partenerului. Nu ca ar fi un criteriu, dar conteaza daca ai ceva expectante de la viata care se refera la experiente de orice fel in afara resedintei personale :) Femeia care isi asuma rolul de barbat si plateste pt. totul nu-si refuza experientele dar o face cu pretul relatiei: se masculinizeaza chiar in ochii partenerului, aduce relatia intr-un mediu neutru... asexuat. Tind sa cred ca a doua varianta e trista. De asta am si spus ca nici o femeie nu da dovada de tact spunand ca nu ii trebuie nimic. Nu mai intru in detalii legate de zgarcenie... ce implicatii are trasatura asta... Sau ostentatia care nu e decat o manifestare de prost gust si lipsa de educatie... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nume, multumesc, asa este [:D] dar sa stii k toate remarcile mele sunt personale, nu doar aia. Daca sunt naive ... nu m-am gandit, dar voi medita. Daca vrei sa te convingi si sa ne convingi k (,) cunosti barbatii si ai facut o alegere foarte buna, si ca iti cunosti valoarea, eu una nu te contrazic. Si sa stii ca ma numar printre cele care te inteleg dar nu sunt de acord. Argumentele tale mi se par valide dar nu sunt de acord cu prioritatea pe care le-o dai. Oricum ma bucur ca in timp ai mai nuantat si ai ajuns de la ideea ca iubirea se masoara in efort financiar la orice relatie presupune un schimb constant. NU MATERIAL! NU BANI!: Timp, atentie, afectiune, intelegere etc . Asta poate fi pericolul cand cineva ajunge sa-si anunti parerile si perceptiile pe post de principii de capatai, for ever si general valabile. Si de fapt cand te incurci in printipuri folosindule ca sa-ti demosntrezi ca ai ales corect si esti pe partea safe: ajungi sa emiti gratuitati ca "orice relatie presupune un schimb constant". Pai normal, pana si natura se bazeaza pe schimburi constante, pana si legumele de care vorbeai :). Spui ca iubesti numai atunci cand ti se ofera dovezile de iubire care trec examenul din punctul tau de vedere. Cum este? Atunci cand s-a facut punctajul spui "start" si "incepi" sa iubesti? Poate confunzi iubirea cu decizia de a te implica intr-un anume fel sau de la un anume nivel intr-o relatie = a te muta cu el, casatorie etc, sau de a o continua. Si pana la urma ... daca asa functionezi tu, ai tot dreptul sa fii diferita si nu sunt eu aia care sa decida cum este ... hm ... "normal". Tu vorbesti aici mai degraba despre nevoia de a sti / simti ca esti iubita, si cred ca toata lumea are asa ceva. Dar mai cred ca duci asta la o extrema care pe mine nu ma caracterizeaza. Spui ca nu putem iubi o leguma si ca il iubim pe alesul pentru ca este: a, b, c, d, f. Mergand putin la absurd (de dragul teoretizarii, pt ca asta facem aici) eu spun ca am putea iubi pe oricine dar ... alegem fata de cine dezvoltam si cultivam acest sentiment. Alegem pe cineva care ne completeaza sau ni se aseamana, cultivam iubirea si ne implicam intr-o relatie. Nu iubim pe toata lumea si asta nu inseamna ca iubim conditionat. Dar nici nu contabilizam dovezile de iubire, daca am primit exact cate credem ca trebuie ... Eh, sper ca am fost coerenta pt ca ma trezisem doar sa beau o gura de cola :). Mai vorbim luni pt ca dimineata dau o fuga la mare, fie ca ploua fie ca ninge. Una peste alta, o sa ma draia o pauzasc puternic la subiectul asta pt ca nu am de gand sa ma transform in "fata care o contrazice pe nume" :) Va doresc un we super!!! Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buuun subiect cred ca doar dragostea ptru copii este inconditionala ,il iubim inca de cind este doar un punct negru in uterul nostru ,fara nici o caracteristica daca stau si ma gindesc cred ca dragostea pentru EL trece prin citeva etape : initiala ,cind este conditionata (inconstient),, alegem barbatul care ne place , ne plac deobicei barbatii ce inspira vitalitate ,sanatate,inteligenta,siguranta ,nu-i de mirare,pentru ca natura ne-a inzestrat cu un mare rol cel de a perpetua specia ,si deci masculul trebuie sa fie pe masura ca sa poata proportiona exemplare viabile ,si rezistente.cred ca de aceea nu prea ne inghesuim sa avem o relatie cu o persoana cu vreun handicap,sau care are lupus de exemplu sau alta boala vizibila apoi trecem in faza de dragoste oarba care nu mai este conditionata ,l-am ales dam friu liber sentimentelor,suntem orbi la tot si la toate nu mai are importanta nimic, faza cind totul este picatat in roz . dar asta nu prea dureaza mult ,si incepem sa vadem treptat treptat alb -negru apoi chiar in culori dragostea nu mai este oarba ,este iar conditionata,il iubim ptru cea ce este si suntem nemultumiti ptru cea ce nu este( ex il iubim ca este bun sot dar suntem nemultumite ca nu este atit de bun tata)incepem sa cerem incepem sa asteptam raspunsuri la cerintele noastre(chiar daca nu rostim cererile,ele exista in noi) cred ca daca nu ar fi conditionata dragostea de ce a ce este el ,am renunta usor sa nu-l mai iubim ,am putea iubi foarte bine cersetorul murdar si zdrenteros din cartier. monica mami de print monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume
Rosey, pun remarca ta pe seama faptului ca ti-a ramas in minte si rezoneaza ultimul substantiv folosit de mine in postarea aia lunga :) nume
[alcool]Asta-i atac la persoana. Daca nu iti convine ce spun, ai putea macar sa dai argumente concrete, pt ca un ton condescendent nu ma va atinge.
quote:
In rest, nu stiu, ma ingrijoreaza faptul ca nu ma pot face inteleasa
Si eu as fi ingrijorata in locul tau... Totusi nu e vorba ca nu te intelegem. Ba iti intelegem f bine punctul de vedere. Numai ca tu vrei sa aprobare, "solidaritate". Si nu se poate...nu toate ne definim in functie de contul din banca al sotului!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nume,daca pentru o femeie este ok "sa aiba calitati fara situatie materiala, si sa astepte de la partener sa-i asigure situatia materiala" - absolut ok, criteriile difera, bla bla [:D] - de ce n-ar fi ok si invers? Aici criteriile brusc nu mai difera?! Teoria despre "masculinizarea " femeii cu bani e cam naiva - si pretindeai ca personal ai o situatie financiara stabila, deci ar fi trebuit sa stii ca asta nu face sa-ti creasca barba. Sau nici situatia nu era un exemplu personal, ci general? Eu zic sa nu pretinzi ca "toate" femeile peste 30 de ani se tem pentru feminitatea lor daca sint (si ) provider. Limiteaza la exemplul personal. Nu toate au apasarile astea. Mai sint si unele ceva mai sigure ca feminitatea lor nu se evapora pur si simplu in context. Si nu trebuie sa falfaie din gene si din portofelul gol pentru a o mentine. Din punctul tau de vedere, a fi femeie e o situatie trista rau: iti trebuie multi bani sa ai un standar ridicat, dar, daca pui mina si ii faci, brusc iti strici casa pentru ca ti se duce farmecul personal. Asa ca bietele femei au doar sansa de a vina vreun businessman. Nu ca vor ele...da' n-au alte solutii. Si uite asa am ajuns la capitolul "dama flower power" deviat din "sentiment" ca benchmark sau strategie de investitie. Chiar ca-s kestii "scoase cu petrol"[:D] Mi se pare si mie inutil sa explic cum e treaba cu "neconditionat" cuiva care nu intelege conceptul de "a simti" pu si simplu. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rosey, ca tot insisti, mi le-am platit singura, sunt independenta financiar. Cum am mai zis, conditiile, criteriile - cheama-le cum vrei - nu se rezuma la portofel: de unde inversunarea asta!? Daca eu sunt un perpetuum mobile, ma fac in 14 sa mentin un standard vreau sa stau la masa, sa merg intr-o biblioteca, sa fac o vacanta, sa ma vâr in pat, etc, cu un barbat care nu are acelasi mod de a gandi si se comporta ca mine. De unde fixatia asta cu bani? Dar ce, suntem la "Targul de Femei"? Banii conteaza, dar nu-s primordiali. Pentru barbati nu conteaza o femeie cu stabilitate finaciara? Ba da. Pentru ca prefera femei care se duc in mod regulat la cosmetica, femei care-si permit sa de 100 € pe un sutien, femei schic. Cate fete scriu pe forum ca se simt jignite ca sotii lor se uita dupa altele mai aranjate? Da, eu investesc in mine si vreau sa vad si asta la un barbat. Imi cumpar singura pantofii shic, dar nu vreau ca el sa ma duca la colt cu trotineta. Citesc si vreau sa pot vorbi cu un barbat la un anumit nivel, nu sa aud ca-j jignesc, il pun in inferioritate. Vreau un barbat manierat, nu unul care sa-mi rupa rochia de matase (cumparata de mine!) cu gesturi grobiene si unghii neingrijite. Acum e mai clar ce inseamna conditiile? Nu inseamna neaparat Mercedes si vacante pe Costa Smeralda! _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala, sexualitatea si stabilitatea economica. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume
Miss Parker, te rog explica-mi si mie cum iubesti un om atat de mult incat ii dai drumul? Eu cred ca atunci cand iubesti atat de mult un om incat il lasi sa plece este de fapt metafora pentru faptul ca el te lasa, pleaca oricum...pe bune... :) Dar probabil ca nu vad eu in clipa asta explicatia reala... nume
Pai nu e greu, am mai spus, daca ceea ce simti fata de el este mai presus de toate dorinta ca el sa fie fericit (pentru mine conditia sine qua non a iubirii neconditionate) si daca pe aceasta baza te-ai implicat in relatie. Nu vorbim de relatiile bazate de la inceput pe criterii gresite, unde partenerii doar se iluzioneaza ca se iubesc, pentru a ajunge ulterior la certuri urate, la inselat, la batai etc. Faptul ca te-ar lasa el nu ar trebui sa-ti diminueze iubirea. Nu vad cauzalitatea. Ah, ca ti se schimba din temelii viata, ca suferi, asta e adevarat, dar daca il iubesti ii doresti in continuare sa fie fericit si fara tine. Sa-ti spun un paradox. Cu fostul sot nu am avut nici 5% din ce am cu actualul. Totusi, cu fostul aveam permanent teama ca se va termina candva, eram permanent atenta sa nu cumva sa-i pierd "dragostea" etc. Acum sunt linistita, ma simt iubita cu adevarat si nu mai am o astfel de teama. Iar sotul meu se simte la fel.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by blue eyes
De unde fixatia asta cu bani? Dar ce, suntem la "Targul de Femei"?
Pai exact asta ziceam si eu, ca parca ne-am vinde la piata...NU eu eram cea cu fixatia cu banii:)
quote:
Pentru barbati nu conteaza o femeie cu stabilitate finaciara? Ba da.
Corect! Asa gandesc si eu. Adica nu trebuie sa fie el cel care asigura stabilitatea financiara in cuplu. Pt ca automat mi-ar conferi o pozitie inferioara. EL castiga banii, eu sunt "a lui" pt ca-s "valoroasa". Plus ca as putea trai cu sentimentul de insecuritate ca daca cumva gaseste pe alta mai educata, mai "valoroasa" si eu cui raman? Pe mine cine ma mai duce la Paris?[alcool] Ce e gresit daca ambii au bani? Daca ambii au case? Daca femeia isi permite si singura toate "atentiile" pe care le asteapta de la un barbat? Nu sa isi asume ea rolul de provider. Ci sa fie pe picior de egalitate cu el dpdv financiar. Nu mi se pare de neatins. Si inca ceva: barbatii generosi dpdv material sunt asa nu pt ca "barbatii sunt materialisti" si pentru ca femeile sunt! Daca nu exista cerere, nu exista nici oferta, nu?[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si hai sa nu comparam manierele, unghiile si faptul ca iti strica pantofii cu faptul ca BMWul lui iti ofera comoditate si independentza si te duce sa vezi Louvre fara ca tu sa muncesti sa te spetesti, asa cum spuneai anterior. Intai spuneai ca te respecti asa ca el trebe sa aiba un cont gras, dupa aia ca vrei de fapt sa se spele si sa nu-ti rupa rochia. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...