Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Sanzi, toxoplasmoza o poti face si aici, nu e foarte scumpa. Eu am repetat-o aici, o facusem si in ro, stiam ca avusesem boala in trecut si voiam sa fiu sigura ca mi-a scazut IgM-ul. Lai, felicitari, sa fie intr-un ceas bun! Am inteles eu bine sau acum aplicati pt I-485? sau a fost deja aprobat? La mine a durat ajustarea de statut, de cand am depus I-485 si pana cand am primit GC-ul efectiv 6 luni (dar a fost prin loterie, deci s-ar putea ca voi sa aveti alti timpi de asteptare). [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Photo Album [/url] [url="http://www.eklipsse.net/gallery/"]FineArt gallery [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 229
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello fetele dragutele, mi-era dor ca n-am mai scris demult. Multe s-au mai intimplat, felicitari pentru examene luate cu brio. Am vazut pozici de copilasi frumosi, vesti super pentru Lai. Multumesc pentru complimentele la adresa Anutei. Miere, tu arati fantastic, dar nu ne suparam daca ne vizitezi pe spark anyway.[:D] Amami, bine ai revenit. Miere, eu am facut o singura vizita la daycare si am hotarit ca nici macar nu mai vizitez alta. Sper sa gasesti una buna. In orice caz, asculta-ti instinctul. AB, mi-a placut tare mult cum ai povestit despre mama ta. Cred ca-i o bunica super! Hugs Sinzi, o sa fie bine. Am vazut ca tot necajite sint rosiile, bine ca produc. Ma gindisem sa dau si eu preventiv cu Neem oil, dar acum am second thoughts. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna domnitelor, iar dau buzna in sezatoarea voastra [flo] Nepotul meu, student la fizica la Magurele, anul 3, a primit o bursa (J1) la Uni Colorado, din 7 iunie, timp de 2 luni. Acum alearga dupa nu stiu ce asigurari de sanatate. Aveti cumva impresii de impartasit: viza, cazare, sau ce va trece prin minte.. Sigur o sa revina, dupa cele 2 luni. Multzumesc mult, pt eventualele raspunsuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miereamea baietelul meu are 2 ani si 8 luni. Deci e vremea de day care pt.el. :) Pana la 2 ani a stat acasa pt.ca au venit bunicii prin rotatie sa ne ajute cu el (noi amandoi lucrand full time). Vara trecuta am luat o nanny si am avut tot felul de probleme cu ea, in plus ne-a lasat balta intr-o dimineata si dusa a fost. Asa ca am fost nevoiti sa-l ducem a 2-a zi la day care full time. Norocul a fost ca vizitasem cu cateva saptamani inainte vreo 5 gradinite sa ne formam o idee pt.viitor unde sa-l dam. Noi avem in zona multe daycare si am avut de unde alege. Pt.noi a fost f.imp. sa fie aproape de casa si in drumul spre job ca sa-l pot lasa/lua rapid. Apoi programul sa fie cat mai lung (la asta la care merge e de la 6:15am-6:15pm). Pretul pt.grupa lui e $950/luna pt.full time. Nu stiu sigur la bebelusi cat e, dar se invarte la ce ai gasit tu, chiar mai mult pe aici. Ne-am mai uitat la ce activitati au, cum e personalul, cat de des ii scot afara, cat de spatios e parculetul de copii. Am vrut neaparat sa ii putem duce noi mancarea de acasa ca sa-i pot controla alimentatia cat de cat. Deci gradinita asta nu provide mic-dejun si lunch, doar snacks-uri (care-s gen crakers, cereos, etc.) Mie-mi place sa-i pun supa, felul 2, fructe, iaurt, etc. Sa pape si el cat de cat echilibrat. Cina o ia cu noi acasa. Cred ca raportul educatoare/copii e de 1 la 8 pt.grupa lui. E oricum bazat pe legea statului respectiv. Uita-te aici si vezi cat cere pt.Florida pt.varsta lui Aidan. http://nccic.acf.hhs.gov/pubs/cclicensingreq/ratios.html Parerea mea e sa vizitezi cateva daycare, sa-ti formezi o lista de intrebari si sa le iei la purificat. Tu de cand te gandesti sa-l dai la daycare? E greu de luat decizia sa-l lasi asa mititel. Eu am fost praf in ziua in care l-am lasat si al meu avea 2 ani! :) I-a mers f.bine in cei 2 ani acasa dar de la 2 ani zic eu are nevoie sa fie in mijlocul copiilor, sa se joace cu ei, sa poata si el interactiona si socializa cu ei. E diferit cand e cu o pers. invarsta toata ziua, comparativ cu cateva ore intr-un mediu de copii. Ideal ar fi fost sa mearga doar cateva ore la gradi, pur pt.socializare, si restul acasa cu noi. Ma doare sufletul sa-l las 10h/zi la gradi. El e happy acolo in cursul zilei, dar mie mi se pare tare mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, no pb. Am zis ca incerc oricum si la tine ca tu esti tare la curent ce se intampla pe la NY. :) Da e mare feciorul. De cateva dimineti insa nu mai are chef sa mearga la gradi si se pune pe un plans de nici nu stiu de unde-i ies atatea lacrimi :) Pb. mare de ce merg eu la job si nu stau cu el sa ne mai jucam. Of of! Greu greu! Sa nu mai spun ca uneori face greva foamei la gradi desi ii pun mancaricile care-i plac lui cel mai mult. Si cum il pun in masina sa mergem spre casa, cum cere de mancare. Uite... de-ale gradinitei... Sper sa fie doar o faza trecatoare... si ca odata ce se face vreme mai buna (zic astia ca weekendul asta se incalzeste bine de tot) o sa fie mai ok. O sa-i scoata mult afara si atunci o sa-i placa tare ca el e o pers. mai outdoor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!![hia] Lai felicitari!![bis] si sa se rezolve si restul cat mai repede. Noi ne tot plimbam pe la medici dupa vaccinuri, analize, etc. Amami off.. dragul de el.[pup]ma gandesc cu groaza la ziua cand o sa ducem si noi fetele la gradi/ scoala. Miere, Sanzi gata pregatirile de botez? [:D]- aveti emotii? Mihutza am vazut pozele si ca de obicei e o dulce printesa ta.[pup] Ioana ai scos pozele..[q] iar eu cum intru rarut in ultima vreme nu am apucat sa le vad. Andreea lui Philip uau!!! numai 8 kg.. you rock!! Eu de fiecare data nu m-am oprit sub 15.. hihi[:D] Mirela ce vesti mai ai pentru noi?[flo] Didi Alex felicitari nepotului tau. Cred ca cel mai bine ar fi sa ia legatura cu cei de la universitate si ei o sa il indrume cel mai bine- probabil ca au un departament care se ocupa special de studentii internationali.[flo] Cami - mami de Sofia Alexandra - mai 2006 si Sabina Adriana - mai 2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amami nici eu nu stiu :(. Daca nu ai alta varianta ia un assit. prof de la Columbia. Ca-s tineri si buni si dispusi sa afle ca deh sunt in dorinta de afirmare. Ia si tu unul de aici http://cait.cumc.columbia.edu:88/dept/derm/patients/our_dermatologists.html dar asteapta-te la un app in iunie iulie. Eventual un "stein" in coada ca sa aplicam reteta Andradei Mey noi cu cupii ne-am aranjat intre noi ca aveam programe foarte flexibile. Apoi cand al meu o lasat cupii in poala mea si s-o carierit [:D] di tat am gustat din paharul cu nannys, a mai venit buni. Apoi am inceput sa lucrez jumatate de timp. In fine au inceput la trei ani colectivitatea. La fetita am intrerupt-o vreo sase luni ca nu se oprea din viroze respiratorii. Dar pe la varsta aceea chiar voiau ei la scoala-gradi si e pedeapsa sa nu-i las la scoala. Sunt tare fericita ca scapai de urletul clasic cu lasatul la gradi. Ca scoala sa fie asteptata am in general grija ca ultimele zile de vacanta sa fie plictisitoare rau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lai, felicitari! Abia astept sa fiu si eu in pozitia ta. Mi-am gasit job guv. zilele trecute, prietena mea trebuia sa-mi fie sefa, salariu bun, beneficii excelente dar m-am impotmolit la viza de munca. Gv nu sponsorizeaza straini. Sau sponsorizeaza numai daca nu au aplicanti locali. Lasa ca ma fac eu mare in curand! [q] Ioana, te admir tare mult. Si frumoasa si desteapta si devreme acasa. [flo] Miere, ce repede creste Aidan! Cand vad pozele lui, imi amintesc cand zicea tata ca noi cresteam prea rapid, de parca ne pune cineva fertilizer la radacina. [:D] Sa aveti o zi buna, fetele!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...