Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (36)


Recommended Posts

MIRA vaai acum am vizionat pozele! In sfarsit muuulte si MI-NU-NA-TE !!! Ati avut o super vacanta de primavara,mai ales copiii! Ce mai ... petreceri in pijamale,pictat de oua,gratare,pomi infloriti,la cules de flori pe camp sau la balaceala la balta,la "facut mancare" in nisip - fetele sau catarat in pom - David [:D] Suuper ! Maine seara le mai vizonez odata si cu Diana,ca sigur ii vor placea tare mult si ei!

 

MONI [gravi] [baietel] 26s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Daca traiesti cu ochii pe cer afli mai multe despre Pamint. Daca stai cu ochii in pamint, nu afli mare lucru despre cer."id="blue">
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello,

Un ceai dau, m-am cam lasat de cafea din cauza tioridei (adica 1 pe zi)-azi am si programare la naturista-deci plec mai devreme, asa ca scriu acuma ca apoi ma iau cu treaba si nu mai apuc.

Daniela- pai asa ma incurajezi tu, cu copil exemplar la vorbit si la mincat[:D]oricum bravo pt efortul tau ca rezisti mama casnica cu 2 copii mici.

Moni-de acord cu hainele sa le foloseti la max- la noi A a si primit multe, am cumparat numai ce ne trebuia, fata de Emma nici la jumate nu cred ca am ajusn- f. rar i-am luat ceva extra de sarbatori, ca sa arate si el la fel de elegant[:D] ca sorela sau ca mami[:)]-si da, pt ca mi-am permis si am zis ca o data trec si ei prin copilarie- sa stii ca la noi multe jucarii zac si am dat si nu si-au avut efectul scontat-poate si pt ca mereu a trebuit sa mai facem si treburi in loc zilnic sa le aratam avantajele jucariilor,etc.

Nu mi-ai zis, Ghita unde lucreaza acuma, dc nu sunt indiscreta?

Ingrid-cum ati petrecut,Dia e ok, la voi nu e vant cand e cald- ai mei cred ca deja au alergie la vant ca vad cale curge nasul la amindoi, normal ca E e mai ok ca frate-sau[bang]-tare mie teama ca ajungem cu el la operatie de polipi dc nu incep sa il tratez homeopat-dc o exista asa ceva pt polipi, pt amigdale exista,stiu.

Irina-vazut Sabina-nu ot las acomentarii in drop, scumpa foc si bravo ei si E il stie dar nu am filmat-o inca[bang]-sunt in ruma cu poze faine, instantanee, filmulete de chesti inteligente, haioase- VREAU SI EU ZIUA DE 30H-cer prea mult[alcool]

Mira- admirat poze faine cu copii deosebiti de fericiti si frumosi[pup]

O zi buna si pupici la toata lumea.

 

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Hai sa incep cu vestea buna:

Am fost din nou azi cu Diana la oftalmologie si iar n-a vazut clar tot din ultimul rand de jos,asa ca i-a pus picaturi pentru dilatarea pupilei.Rezultat - sunt bucuroasa ca nu i-a iesit deloc miopie [pk].Si ea zice ca nici nu va aparea mai tarziu,ca am intrebat-o de e posibil.Are doar astigmatism, ceva combinat 0,5 cu 1 ,dar zice ca poate fi fiziologic si sa dispara pana la 4 ani,sau chiar daca ramane asa e prea slab sa ii puna ceva probleme.Mai mergem peste 6 luni la control.Nu prea stiu exact care-i treaba cu astigmatismul - pe care si eu il am,dar nu-l simt din cauza miopiei mari,dar oftalmoloaga zicea ceva ca poate confunda pe b cu d,parca la cititul de aproape ( e cu +,nu cu -).Ma mai documentez,ca azi nu am avut timp.

Am avut o zi tare agitata.

La 9 am sunat-o pe colega si a zis ca merge tot, asa ca fuga-fuga la birou.Cand colo ... mergea doar internetul. Nici vorba de programe,sau sa putem lista macar ceva [cusca][bang] Colac peste pupaza ne mai si suna din Italia ca joi si vineri se sta iar acasa cu 75% si daca putem/vrem si noi.Cum sa nu?? [pk][pk] Noi suntem super la zi [:-@],ramanem si noi acasa [8D] dar saptamana viitoare sa vezi dupa aia distractie cate se vor aduna de facut [zid] Azi am fost mai mult calare pe telefoane si iar in oras la finante si la banca sa duc macar o parte din documentatia pentru prelungit o linie de credit.Pe la 15 m-am carat si numai bine dupa 15 minute, ma suna disperatu' de italian de la IT, ca trebuie sa vin inapoi,ca el nu poate pleca in Italia pana nu-i sigur ca merge tot la mine in PC,mai ales programul de salarii,care nu stie el cu ce e mananca.Evident cand plecasem, nu mergea inca nimic [xx(] I-am zis ca nu ma mai intorc azi,dar ca o sa trec maine pe-acolo,sa vad,dar mai sta frasu' dupa ei sa pierd vremea aiurea,ca mi s-a acrit.Oricum el mai sta vreo doua zile p-aci.

Cu Diana a trebuit sa bantui vreo ora dupa ce i-a pus picaturile de dilatare si pana a masurat-o. Dar era cam pe ploaie, am stat putin la niste hinte din zona,in rest ne-am fatzait printr-un complex din zona de unde ea s-a ales cu niste pantaloni de trening capsunii si eu cu o bluza alb-negru.Ajunsa acasa mi-am adus aminte ca puteam lua trening si bleu,verde sau alte culori neutre potrivite si la baieti [:D],dar nu mi-a trecut atunci prin cap,doar ca Diana mai are culorile respective - deja cam scurti,ce-i drept [bang]

Acasa ajunsa mi-am cam mancat nervii,Diana matzaita,taica-su nervos ca nu mergea si nu mersese toata ziua programele TV - era avarie la cablu si erau meciuri importante [alcool] Asa ca nu s-a mai inteles om cu persoana p-aci [cusca] M-am retras la bucatarit si in final am mai tras o tura de nervi cand Diana n-a mancat nimic,desi venise sa se puna la masa,dar nici nu ma lasa pe mine sa imi pice bine mancarea [bang] M-a scos din sarite ca naiba.Pe urma s-a tot lingusit de nu-i adevarat,ca mai sunt suparata? Ca ea nu mai face asa ceva etc. Daaa,precis asa o fi [bang]

La gradinita acum nu mai trebuie dat doar 5 lei pentru mersul la teatrul de papusi ,ci 10 lei,ca in alta zi ii duc si afara din Arad la ... manastirile Bodrog si Bezdin. Ca sa vezi !!! Numai la asta nu ma asteptam,dar e o idee buna [cool].Dealtfel daca au adus [popa][popa][popa] in gradinita,de ce sa nu-i duca si pe la manastiri?

Apropo de vizite,ieri au avut inspectie la gradinita si azi s-a laudat doamna educatoare [:-@] ca vaaai ce s-au mirat si ce incantati au fost de ei cei veniti in inspectie,ca nu le-a venit sa creada ca-s doar la grupa mica. De la Diana am reusit sa scot doar info ca au fost la ei "toate doamnele din gradinita" si ca au si cantat ceva .

Nu mai stiu ce voiam sa zic,dar inca-s nervoasa ca n-am reusit sa lucrez nimic la actele de-acasa azi,cum aveam in plan.Asta e,si maine e o zi ...

 

MONI [gravi] [baietel] 26s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Daca traiesti cu ochii pe cer afli mai multe despre Pamint. Daca stai cu ochii in pamint, nu afli mare lucru despre cer."id="blue">
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha mi-am amintit.DENISA cum o imbraci pe Emma la gradi pe sub uniforma aia? Cu pantaloni sau cu ciorapi cu chilot,sau ma rog,cum se zice la voi,dressuri? Ca tot uit. Ma gandesc la o temperatura asa in jur de 20 de grade.Ma intereseaza nu atat din punctul de vedere al temperaturii,cat al comoditatii si a usurintei de imbracat/dezbracat.Ca a mea nu se lasa neam ajutata nici la gradi si mai ales cand vine de la WC - unde o lasa alea singura de capul ei [bang] (si nu doar pe ea se pare) Eu ma gandeam sa ii mai dau si ceva rochite,dar ma gandesc ca poate nu ii trage ca lumea sus si ramane cu fundul si salele mai pe-afara ...

Si apropo tot de gradi Montessori,uite niste tipe care par a avea nevoie de info si de la tine: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134389&whichpage=1

INGRID tu picasi lata [nani] [:D] deci ...

Fug si io sa imi intind suncile ... chiar ca sunci [:D] Si ma doare pielea de pe burta parca,cum se intinde cred.Nu tin minte sa fi fost asa la Diana.Si cat s-o mai intindeeee.Ginecologul a zis iar ca programam cezariana cu o saptamana-doua inainte.Daca nu o fi si 'mnealui super-grabit ca sora-sa [:D].

Aaa uite si-asta! Cele ce-ati facut cezariana,cum e mai bine,cu anestezie generala sau locala? El zicea ca prima e mai comoda pentru mama,dar iese si bebe cam ametit,a doua mai nasoala pentru mama dar mai ok pentru bebe.Mi-e una mi-e cam groaza ... sa fiu treaza in timpul operatiei [help]

 

MONI [gravi] [baietel] 26s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Daca traiesti cu ochii pe cer afli mai multe despre Pamint. Daca stai cu ochii in pamint, nu afli mare lucru despre cer."id="blue">
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

Moni, dar daca ai nascut asa usor la Diana, de ce vrei neaparat cezariana. Cezariana ramane cezariana orice fel de anestezie ai folosi. Daca nu se poate altfel nici o probelma.

Cumnata mea a nascut in sfarsit pe 28 aprilie baietelul ei. La 10 zile dupa termen au internat-o. si i-au dat tableta sa se dilate. Ea cu colul luuung si inchis si fara contractii. Parca am asteptat eu sa nasc asa de nelinistita am fost. Tabletele alea care erau sa mi-l nenoroceasca si mie pe David. Binenteles c-am dupa 12 ore i-au pus peridurala. Ea era in sfarsit bine doar ca bebele a intrat in suferinta fetala, ea nu era decat 5 cm dilatata, i-au facut operatie la aproape 20 ore. Era foarte optimista, mi-a zis " Cea fost am uitat, data viitoare incerc din nou natural[:D], dar cu peridurala de la inceput"

 

O zi buna va doresc. Ma duc sa-mi hranesc piticotul. Azi merg la gradi la David sa ne sarbatoreasca pe noi mamicile. aici duminica e ziua mamei.

 

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinderid="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele,

 

Am aparut si eu dupa un week-end super pe care l-am petrecut in Franta, la Silvi, Alain si Jean. A fost super misto, copilasii s-au jucat in continuu in perioada asta, au alergat si tare dulci au fost. Alain e un scump frumos foc, cu niste ochisori superbi. [olala] Inutil sa va zic ca am deraiat de la dieta in perioada asta, ca Silvi gateste super (nu va zic ce muffins si tarta cu capsuni a facut[pofta]). Insa am reluat dieta si totul e in regula.

Aaaaa, ca mi-am amintit, DENISA, ca tu voiai poze cu mine silueta, stai linistita ca mai am pana sa ajung silueta, deci mai trebuie sa astepti. [:D]

Ti-am admirat copilasii, sunt superbi amandoi[olala], sa iti traiasca, cred ca iti va fi super greu fara ei cat vor fi in Romania insa le va face lor bine sa stea cu bunicii.

MIRA, si tie ti-am admirat minunatiile, sunt niste frumosi, tare dulci sunt fratiorii si cred ca tare fericiti sunteti voi cu trei copilasi. [olala] Asa vrea si sotiorul meu, tot trei, eu ii zic ca daca mai facem unul are noroc, d-apoi trei, ca la cat de 'fertili' suntem amandoi nu cred ca avem sanse prea mari. [bang]

DANIELA, si pe ai tai copilasi i-am vazut, tot asa, niste frumosi foc. Are Rares un perisor frumos, sa nu fie de deochi si o fetisoara superba de mic barbatel. Si nici Ioana nu e mai prejos.[olala]

MONI, si pe Dia ti-am admirat-o, cu desene cu tot, o fetita superba si niste desene tare simpatice.[olala]

INGRID, tu nu ai mai pus poze?

IRINA, Sabi la fel, e o dulce si o frumoasa, si pe ea am admirat-o.[olala] Si scoate si niste perlute super.

Dupa cum bine vedeti, am bantuit prin drop-urile voastre si prin picassa Mirei, fara sa las comentarii in drop-uri, evident, caci nu ma lasa browser-ul meu ala super securizat.

MONI, tu intrebai de cezariana.

Eu am avut anestezie locala, a fost nici nu stiu cum sa iti zic ca a fost[alcool], ca m-am jurat ca pe al doilea trebuie sa il nasc natural. [:-@] Eu am avut reactie adversa la anestezie sau nu a fost aia bine dozata pentru ca am zis ca mor acolo pe masa, ma sufocam si nu mai puteam deloc sa respir (deja ma gandeam ca raman ala mic si George singuri), noroc ca am apucat sa le zic. Au rezolvat cu adrenalina si atropina dar nu doresc nimanui asa senzatie. [bang] Cert este ca nu am simtit nimic, adica durere, si nici pe departe nu m-am gandit cu frica ca ma taie, ma gandeam ca ce bine ca taie si nu simt nimic[pk], insa eram atat de drogata incat nici nu stiu ce aberatii vorbeam, stiu ca tot le povesteam de studentii mei, de restantele acestora, de faptul ca nu apuc sa fiu in sesiune la faculta pentru examenele studentilor, de pisici etc. Stiu ca George era acolo cu mine si imi zicea ca imi tot spunea sa tac odata si eu nu mai taceam, Se pare ca anestezia locala are efecte de astea, adica vorbesti mult si pe urma nu iti mai aduci aminte. Nu stiu sa zic care anestezie e mai buna, se pare ca este preferata asta locala, e mai sigura si pentru mama si pentru copil. Nu stiu cum sunt durerile dupa cea totala, am auzit ca nu sunt atat de intense. La mine a fost si aiurea ca nu au putut sa imi lase cateterul ala in coloana pentru ca mi s-a facut rau de la anestezic si atunci am refuzat eu sa imi mai bage anestezic la terapie intensiva ca ma gandeam sa nu imi fie iar rau. Asa ca eu am tinut-o cu Ketonal pentru calmarea durerii care nu calmeaza el prea mult. in fine, nu stiu ce sa iti zic, eu operatie nu mai vreau sa fac (nici prima data nu am vrut), tare greu este dupa, dureri, pe urma cand se schimba vremea ma mai doare operatia, aiurea, ce sa zic. A, si dupa operatie, vreo zi, la terapie intensiva, aveam halucinatii vizuale, adica vedeam linii, puncte si obiecte ireale, nu vedeam bine, nu reuseam sa scriu un sms si nici sa caut un numar in agenda. Ce mai, asa or fi probabil betiile alea crunte, nu stiu.[alcool]

Sper sa fie Tudor grabit si sa nasti normal, ca e muuuuult mai bine. Ma gandesc ca avand prima nastere asa rapida, teoretic ar fi ca si a doua sa fie la fel. Sper ca te-am lamurit cat de cat, sa mai zica si alte mamici cu cezariene.

[pup], revin mai tarziu.

 

[roker]Avem pui [loveyou] de trei ani [comoara][bonjovi][olala][batetoba][cool]si mai vrem inca un [copil] [testoasa] [majoreta]

 

www.helpsonia.com

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceau fetelor!

Sunt la servici, la a doua cafea.

Daniela, e foarte idilic aici, e o statie de mecanizare a agriculturii (SMA), avem teren de la oameni si il lucram. Naturel ca pe langa birouri e si livada, avem si animale si o balta cu peste. Ce e mai putin idilic e seceta...nu ploua si ne omoara asta.[q]

Am vazut ca ai mai pus poze cu copiii, intoliti la fel, cu sepci si baticuri la gat, haiosi tare![olala]

Hai sa-ti zic eu de meseria de mama casnica: te termina psihic! Eu asa ma simt...cred ca 3 ani au fost limita maxima pe care am putut s-o indur. Pur si simplu esti atat de ocupata sa vezi de copii si activitatile casnice (si eu am un copil), incat restul nu mai intra in discutie. Sunt obosita, tot mai obosita daca stau acasa, nu ma mai pot concentra pe nevoile Dianei, cum o faceam altadata. Clar, la servici e mai usor.

Moni, iaca il vazui pe Ghita harnic nevoie mare![:D] Se putea concentra de cantecele Dianei? Tare scumpa e, vezi tu, e o fire zglobie, are nevoie de audienta. [pk] Bine ca ati fost la medic, daca are astigmatism, poate va fi totusi nevoie de ochelari. Poate...eu sper sa nu fie. Nepoata are si poarta ochelari. Abia la 9 ani s-au trezit parintii s-o duca. Dar se rezolva, asta-i partea buna.

Eu am dormit mai repede ieri, la ora 22 deja eram in lumea viselor. Azi cred ca urmez aceelasi pattern, simt ca am febra de somn.

Nu'sh ce sa-ti zic de operatie, parca e mai ok anestezie locala. Te trezesti cu greata dupa cea generala, te doare capul, poate vomiti..sora-mea a facut-o cand l-a nascut pe Robi.

Denisa, ce-mi place de razaciosul tau [:D], uite o alta fire vesela. Alex plange vreodata? E frumoasa si bicicleta Emmei, dar ea e superba de-a dreptul.[olala] As vrea s-o vad cu parul mai lung..nu cred ca se lasa carliontii.

Irinatuntza, e scumpa tare Sabina.[olala] Il invata pe baietel sa cante? [:D] Are o voce melodioasa, nu e asa de subtire cum zise Moni..

Mira, ca de obicei o placere sa ma uit la pozele tale. Alea idilice..[olala] Cred ca bati recordul la plimbari si excursii cu copiii...asa sa faci. Daca Diana n-ar avea rau de masina, am plimba-o peste tot..asa, mi-e frica de drumurile lungi. Vai, ma trec toate transpiratiile cand ma gandesc la mare.

No, trimit mesajul asta, ca l-am tot intrerupt, ba sa trag la xerox, ba sa sortez documente, plictiseala mare.[8D]

 

Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3

 

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa, MONI, ca mi-am mai amintit, in a treia si a patra zi de la operatie am avut niste frisoane crunte, insotite de niste dureri de cap groaznice. [alcool] Noroc ca eram acasa si avea sotiorul grija de mine ca era in concediu. Iar bebe era cumintel, deci era ok cat de cat.

Zic si eu ca Mira, daca poti naste normal, sa nasti normal. Ca e pacat sa te tai aiurea. [bang]

 

[roker]Avem pui [loveyou] de trei ani [comoara][bonjovi][olala][batetoba][cool]si mai vrem inca un [copil] [testoasa] [majoreta]

 

www.helpsonia.com

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denisa, medicul ORL-ist la care am dus-o pe Diana cand avea mereu otita mi-a recomandat sa-i scot polipii. La un an si jumatate! Eu am asteptat. Si bine am facut. Pe masura ce creste, s-a diminuat problema racelilor dese. Acum nu stiu daca la gradinita va rezista sau nu. Presupun ca va incepe calvarul..dar trebuie sa trecem si prin asta. Nu te grabi cu operatia, stiu ca e usoara, dar mai asteapta. La noi doar otitele au pus problema, uite ca s-a ingustat canalul, asa ca secretiile nu se mai depun usor. Sper ca am scapat de otite, mai ales cu Prevenarul ala.

Anda, fain weekend ati avut! Cred ca Silvi gateste bine, doar se vede in poze.[:D] Unii se ingrasa doar daca se uita..Eu am mai slabit si daca ma privesc mult in oglinda, incepe sa nu-mi mai placa de mine. Ce sa fac...mananc de zor si slabesc. Metabolismul si-a revenit...eram un batz inainte si ma indrept voios spre el acuma.[q]

Acusi cer pe aici sfaturi de ingrasare...o adevarata obraznicie!

Daca vrei sa slabesti, nu e musai sa tii regim. Am mai scris cum am slabit eu: am mancat ce manca si fetitza si in exact acelasi cantitati. Mi-am asigurat si vitaminele si calciul...doar ca mancam putin. Ia-o ca o idee...nu trebuie sa tii cont de ea.[pup]

Mira, felicitari de ziua mamei![flo][pup] Si felicitari pentru nepotel![olala][pup]

Gata, fug la cantina, mi-e foameee...

 

Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3

 

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helou ,

La noi a venit vara sunt vreo 25- 26 de grade de cateva zile , e foarte cald . Deja am inceput sa scot din dulap haine de vara. Sambata voi schimba si lenjeraia de pat , o schimb pe cea de iarna cu cea de vara , ascund plapuma .

Anda , zambeam cand am citit cat ai vorbit cu anestezia , da numai de ras nu e [bang]. Acum pare haios , da in momentele alea [bang].

Am niste vecini sot -sotie din Chile , si si-au facut amandoi o analiza la care trebuia anestezie locala. Ea a fost ok , ca mai facuse anestezii din astea , dar el ... dezastru. Era la prima anestezie , si dupa ce s-a trezit , vorbea numa [alcool], il tot mangaia pe doctor [:D], ii zicea ca ii place de dr. ca e o persoana foarte buna [alcool]. Cand mi-a povestit nevasta-sa eram pe jos de ras amandoua [:D].

Asa ca Moni mai gandeste-te

 

Ana si Clara Francesca (16.01.2006)

http://www.dropshots.com/ana_m

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...