Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ce vizitam in Bucovina


Recommended Posts

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai sa incerc eu sa-ti raspund din ce imi mai amintesc din excursia de acum aproape 3 ani in urma din Bucovina. La Gura Humorului,un orasel micut de altfel,dar atat de pitoresc,sunt suficiente restaurante,terase si localuri unde se mananca foarte bine si traditional.Nu le stiu denumirea.Vorbind la modul general si din impresia mea de ansamblu asupra acestei regiuni romanesti,peste tot in Bucovina se mananca foarte bine si foarte traditional. De la Gura Humorului poti merge sa vizitezi,in Pasul Tihuta(atentie,ca se lucreaza la sosea),Castelul lui Dracula,in Piatra Fantanele,asa se numeste localitatea.Casteluul este chiar la sosea,nu ai cum sa-l ratezi.E impropriu spus castel,este o constructie gen castel,care adaposteste un hotel impresionant,cu un restaurant cu un decor de 1600-1700...si cu o bucatarie traditionala si traditional vanatoreasca.Intradevar preturile sunt cam maricele,insa daca te gandesti ca dintrun platou Dracula am mancat doi adulti si un copil...iti poti imagina cam ce dimensiune are o portie. Poti merge sa vizitezi Vatra Dornei si Campulung Moldovenesc,oricum cred ca vei trece prin ele.N-are rost sa tot repet ca in oricare din orasele prin care treci,chiar si in cele mentionate mai sus,dai de restaurante specifice bucatariei moldovenesti,ca se manaca bun si gustos si,depinde de stelele locatiei,cat se poate de ieftin. Poti vizita,plecand din Gura Humorului,casa memoriala Ion Creanga.Mergand catre manastirea Neamt,pe drum poti sa te abati sa vizitezi casa memoriala Mihail Sadoveanu si rezervatia de zimbrii.Pe asta ti-o recomand,zimbri mai grasani si mai frumosi nu cred ca am vazut nici macar in poze.Poti merge,de asemeni,sa vizitezi Suceava...olecuta mai departe de Gura Humorului,insa nu e de speriat.In Suceava mergeti la cetatea lui Stefan cel Mare...hm...daca nu sunteti pasionati de vestigii istorice,o sa va cam plictisiti...Vizitati orasul,este un oras foarte frumos.Incercati,de acolo,sa ajungeti la Durau....mergeti sa vedeti Ceahlaul. La Putna nu ratati muzeul manastirii,e foarte interesant.Banuiesc ca veti trece si prin Pasul Palma...e in drumul catre Vatra Dornei,din cate imi amintesc.Luati aminte la minunatia de peisaj de care veti fi inconjurati...cum se profileaza muntii,cum curge soseaua ca un sarpe printre vai...cum ai impresia ca atingi cu crestetul cerul....e atat de frumos acolo...Hai ca devin visatoare! Sincer...simplu fapt ca te vei afla acolo,in acea zona,si face cat toate muzeele...[:)] Ma gandeasc ca poate si fetele din sectiunea Suceava vor baga un ochi aici si vor scrie si ele mai multe.Eu cam asta mi-am amintit si imi pare rau ca nu stiu sa scriu mai mult.Nu mai tin minte denumiri si decat sa te bag in ceata,ma opresc. Daca ai timp si chef,te poti uita pe poze din excursia de acum aproape 3 ani [url="http://outdoors.webshots.com/album/559744999xSbDvj?start=12"]incepand de aici[/url] Sunt cateva facute in Bucovina,de cum incepe poza cu hotel Mario&Emma,in Pasul prislop. Vacanta frumoasa![flo] Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url] [url="http://picasaweb.google.com/dintimisoara/SfarsitulAnului2008#"]Album pi casa[/url] [url="http://picasaweb.google.com/anapetenchea/Danes28Martie2009#"]Pi casa nou[/url] [url="http://dintimisoara.blogspot.com/"]Amalgam de ganduri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Hai sa facem un traseu: Gura Humorului-punct de plecare (aici vei sta?) In acest oras: muzeul etnografic, in centru langa parc; agrement: parcul Arinis (momentan se lucreaza, dar pt mersul pe jos e OK); manastirile din apropiere situate la 3 km de oras M-rea Voronet si Humor. Suceava: 36 km de Gura Humorului: centru: muzeul de istorie(celebra sala tronului cu statui in marime naturala"stefan cel mare";muzeul etnografic, muzeul de stiinte ale naturii, Cetatea de scaun a Sucevei; Radauti: din Gura Humorului (aprox 50 km), spre Suceava,in Paltinoasa la stanga: treci prin Cacica:e important si frumos sa mergi la salina de aici, la basilica catolica( din caramida rosie construita de polonezi), apoi treci prin Marginea :ceramica neagra -muzeul oalelor de lut; ajungi la Radauti: gradina zoologica, orasul ca atare e mic si frumos. C-lung Moldovenesc : din Humor 36 km : muzeul lemnului (cu tot ce se poate face din lemn),poti urca pe Rarau (Pietrle Doamnei) e hotel sus pe munte: accesul cu masina pana la km 8, de acolo pe jos si atentie la haine ca in oras e cald si sus ..brrr... Pentru Castelul Dracula trebuie sa mergi mai departe spre Vatra Dornei si de acolo spre Bistrita-pasul Tihuta (de la Humor la Dorna 80 km + inca 30 pana la castel).In Vatra Dornei: parcul din oras, poti urca cu telescaunul sus la partie; orasul, parcul central. Cand mergi din Humor spre C-lung, dupa podul din Vama faci la dreapta spre Moldovita si in Vatra Moldovitei ai muzeul cu oua incondeiate.(apoi M-rea Moldovita, apoi poti trece Obcina -pasul Palma, ajungi la Sucevita). Pentru casa memoriala a lui Sadoveanu si Creanga, din Gura Humorului spre Tirgul Neamt (Falticeni casa lui Sadoveanu) si tot de aici spre Durau, masivul Ceahlau. Poti merge sa vizitezi lacul de la Ipotesti al lui Eminescu si casa memoriala. Si daca ai timp , mai sunt o multime de locuri frumoase. In Gura Humorului, multe restaurante ofera mancare traditionala bucovineana. Traseul se poate face cu ocolisuri sau direct (de ex daca pleci din Humor spre Moldovita, treci Palma, ajungi la Sucevita, apoi la Radauti -te poti intoarce prin Suceava). Concediu placut! Si asteptam impresiile dupa. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui helen75
Buna, Hai sa facem un traseu: Gura Humorului-punct de plecare (aici vei sta?) In acest oras: muzeul etnografic, in centru langa parc; agrement: parcul Arinis (momentan se lucreaza, dar pt mersul pe jos e OK); manastirile din apropiere situate la 3 km de oras M-rea Voronet si Humor. Suceava: 36 km de Gura Humorului: centru: muzeul de istorie(celebra sala tronului cu statui in marime naturala"stefan cel mare";muzeul etnografic, muzeul de stiinte ale naturii, Cetatea de scaun a Sucevei; Radauti: din Gura Humorului (aprox 50 km), spre Suceava,in Paltinoasa la stanga: treci prin Cacica:e important si frumos sa mergi la salina de aici, la basilica catolica( din caramida rosie construita de polonezi), apoi treci prin Marginea :ceramica neagra -muzeul oalelor de lut; ajungi la Radauti: gradina zoologica, orasul ca atare e mic si frumos. C-lung Moldovenesc : din Humor 36 km : muzeul lemnului (cu tot ce se poate face din lemn),poti urca pe Rarau (Pietrle Doamnei) e hotel sus pe munte: accesul cu masina pana la km 8, de acolo pe jos si atentie la haine ca in oras e cald si sus ..brrr... Pentru Castelul Dracula trebuie sa mergi mai departe spre Vatra Dornei si de acolo spre Bistrita-pasul Tihuta (de la Humor la Dorna 80 km + inca 30 pana la castel).In Vatra Dornei: parcul din oras, poti urca cu telescaunul sus la partie; orasul, parcul central. Cand mergi din Humor spre C-lung, dupa podul din Vama faci la dreapta spre Moldovita si in Vatra Moldovitei ai muzeul cu oua incondeiate.(apoi M-rea Moldovita, apoi poti trece Obcina -pasul Palma, ajungi la Sucevita). Pentru casa memoriala a lui Sadoveanu si Creanga, din Gura Humorului spre Tirgul Neamt (Falticeni casa lui Sadoveanu) si tot de aici spre Durau, masivul Ceahlau. Poti merge sa vizitezi lacul de la Ipotesti al lui Eminescu si casa memoriala. Si daca ai timp , mai sunt o multime de locuri frumoase. In Gura Humorului, multe restaurante ofera mancare traditionala bucovineana. Traseul se poate face cu ocolisuri sau direct (de ex daca pleci din Humor spre Moldovita, treci Palma, ajungi la Sucevita, apoi la Radauti -te poti intoarce prin Suceava). Concediu placut! Si asteptam impresiile dupa. [flo]
Uau helen,de ce nu te-am stiut de acum 2 ani si ceva?[pup]Ca nu mai orbecaiam prin Bucovina si sa vizitez din amintiri...minunata descriere,minunat traseu!Multumesc!E de tinut minte![asia][flo] Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url] [url="http://picasaweb.google.com/dintimisoara/SfarsitulAnului2008#"]Album pi casa[/url] [url="http://picasaweb.google.com/anapetenchea/Danes28Martie2009#"]Pi casa nou[/url] [url="http://dintimisoara.blogspot.com/"]Amalgam de ganduri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helen75, vad ca esti din Gura Humorului, poate ma poti ajuta cu o informatie. As vrea sa stau la vara vreo 2 saptamani la Gura Humorului, dar caut o locatie unde sa am acces liber la bucatarie, tinand cont ca am doi copii, de 8 si respectiv 1 an. Acum cateva saptamani, trecand prin oras in drum spre Vatra Dornei am vazut un indicator cu "self-catering", dar nu am mai oprit, era tare aglomerata soseaua. Stii ceva despre asta? Pe scurt, as inchiria pentru vreo 2 saptamani 2 camere intr-o casa cu bucatarie si curte mare. Iti multumesc! Numai bine tuturor, Ioana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...