Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minunatele Scorpiutze (43)


Recommended Posts

buna scorpiutelor, moama esme ce pofta-mi faci...ca pe vremuri [:D] elena pup [pup] kkacioasa mica, of greu este cand se constipa, la noi de cand a descoperit ruxi olitza am mai scapat de problema astad ar inainte... [bang] pup si pe georgica [pup] sanatate sotului adriana, spor la pregatirile de nunta mira, sanatate ana, unde o mai plimbi pe toyo in we? [:D] georgi spor la treburi noi suntem bine...pe langa casa omului [:D] monica mami de alex(7 iunie 2001)[bonjovi]si ruxi(16 dec 2004)[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 307
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by miraklucker esme, sa stii ca nu demult ma gndeam la tine ce mai faci. si asa cum zice si Ana, salivez in timp ce te citesc[:D]....cum faci tarta cu visine si ciocolata?? am niste visine in congelator de la mama de acasa si m-as incumeta sa o incerc si eu duminica[:D].
hihihi, ai noroc ca dupa ce am facut-o prima data am scris rapid reteta pentru altcineva, asa ca acu' voi face doar copy/paste. Tarta facuta far o reteta prealabila... Visinelor le-am furat samburii dupa care le-am pus intr-o strecuratoare desupra unui vas sa se scurga, in vasul ala am pus si tot sucul lasat de mai sus pomenitele in timpul extractiilor. Am facut un aluat nisipos cu migdale macinate (merge si cu alune sau nuci), intins in forma si apoi pus la copt. Intre timp in 200ml de frisca lichida plus o portie serioasa de rom am topit 200g de ciocolata amaruie. Am batut cu mixerul trei oua la care am adaugat o lingura rasa de faina, apoi am amestecat compozitia cu cioco si cea cu oua. Am scos tava din cuptor si am umplut-o cu compozitia de mai sus in care am mai adaugat si cateva visine (nu toate). Le-am reintrodus in cuptor pana s-a intarit oarecum umplutura. Din sucul lasat de visine +zahar+scortisoara+2 foi de gelatina am facut un jeleu. Cand tarta a fost gata am distribuit visinele in mod egal pe suprafata dansei si am acoperit cu jeleul. Operatiunea minus extractiile de samburi a durat in jur de 30 de minute. Rezultatul e o tarta cu o coca crocanta apoi o zona cremoasa, usor aROMata cu ciocolata si visine si in final VISINEEE esme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by monica-elizabet
esme [pup] salvai si eu reteta dar n-am visineeee [bang]
Mie imi zice papila ca in loc de visine ar mai merge urmatoarele: - cirese; - mure; - zmeura; - afine; - capsuni sau fragi; din unele din astea nu ai zeama pentru jeleul (de exemplu din fragi si mure, ca zmeura daca sta putin lasa la zeama...) dar poti face jeleul din siropuri aferente...ideal ar fi sa fie sirop produs in casa ca atunci stii precis ce ai in el. esme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esme, asta e tarta pentru slabit sau...?[alcool] Uite de asta nu vin eu la tine![:D] Ca doar cat e... acolo cativa km![;)] Offf, Gabi de abia a dormit azi cate putin, George nu vrea sa auda de somn ca e vacanta (ce cucuri are in cap, la orice are replica), eu ma chinui sa ma tin treaza. Asa mi-as dori sa mi-i tina cineva 3-4 ore sa dorm sanatos, ca nervii mei nu mai tin, incep sa ma lase bateriile! Uneori George se face ca invarte o cheita la spate si spune: "gata, ti-am incarcat bateriile"... ce simplu ar fi. Am incercat intr-o zi sa beau Red Bull dar m-a apucat o durere de inima de ziceam ca gata, vad spitalul. Am ramas pe pepsi sau cate o cafea, dar pana caaaaand nene? Hai va pup, ca inca un pic si plang cu totul! Mira... tu cum razbesti cu 3 copii? Cred ca incep eu sa iti fac statuie, ca mai ai si job, naveta si... 3 prichindei plini de energie (sunt sigura de asta). Si eu ma plang cu 2 ca stau acasa. Fug sa pazesc pitica sa nu se trezeasca, are cateva minute de somn... Elena Elena - mami de [bebic] [url="http://www.babiesonline.com/babies/g/gabrielacapraru/"]Gabriela[/url] (12.04.2007) si [auto] [url="http://www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC"]George[/url] (6.09.2002) [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2982d59ca18ccf32422fed"]Poveste fara sfarsit![/url]
[url="http://community.webshots.com/album/559358962FLYFxh"]filmulete copiii mei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elena asa-mi face si alex...aaa...eu nu dorm la pranz ca-s in vacantza...chiar daca-l bag la nani iese dupe 10 de min din camera si-mi zice ca nu poate sa doarma...adevarul ca atunci cand este liber si nu merge la gradi se trezeste la 10,30...cum sa mai adoarma saracul la pranz [:D] monica mami de alex(7 iunie 2001)[bonjovi]si ruxi(16 dec 2004)[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danke Esme, am s-o fac chiar maine...tocmai m-a anuntat sotiorul ca vineri primim vizita. asa ca maine ma voi odihni [:D]. vine preotul catolic de la Oravita la noi, pe care-l noi il vizitam de fiecare data cand mergem acasa. Nu ma intrebati de ce, nu suntem nici care catolici, numai prieteni. E pentru o luna in Elvetia intr-un orasel langa noi ii tine locul elvetianului. elena te inteleg perfect....o sa vezi o sa fie mult mai bine cadn vei lucra si va avea altcineva grija de prichidei. [:D] eu cand ajung acum acasa sunt mult mai relaxata si am mult mai multa rabdare cu ei decat cand eram non stop cu ei acasa....si chiar mai odihnita. V-am pupat Mira mami de [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346409398/24"] DAVID [/url](15.08.2002) [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346401061/26"]DARIA[/url](20.11.2004) si [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346410279/32"] SELIN [/url](07.02.2006) [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762404652499"]Poze noi ....cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by HelleneC
[green][font=Comic Sans MS]Esme, asta e tarta pentru slabit sau...?[alcool] Uite de asta nu vin eu la tine![:D] Ca doar cat e... acolo cativa km![;)]
Nu ma pune sa iti explic cat de sanatoasa e tarta cu visine, ba as putea sa iti explic cum aproape orice tarta e plina de sanatate si nu are nimic in comun cu caloriile :) Fii atenta: - oua (4 in total) proteine, bune pentru oricine, si apoi cum nu mananci o tarta de una singura nu ajunge prea mult...deci se poate si mai mult :) - unt (stiti ca eu nu folosesc margarina as spune ca o urasc din suflet) e natural (nu ca produsul mai sus amintit) => sanatos, contine calciu => face bine la oase ajuta la preintampinarea osteoporozei, niste grasimi acolo...dar si de astea are nevoie organismul :) - frisca (naturala nu vegetala) tot ce am scris la unt valabil si aici; - ciocolata - facuta din boabe de cacao si unt de cacaco (din nou nu folosesc ciocolata cu grasimi vegetale sau animale in prajituri) deci este absolut naturala basca sursa de fier :) - visine - pai ce sa mai spun despre ele...stie toata lumea ca orice fruct e binevenit in dieta noastra; - rom - se volatilizeaza alcoolul si ramane doar gustul; - scortisoara - avem din cand in cand nevoie si de un afrodisiac :) ; - zahar - mai tre' omu' sa isi permita sa sara calu' da' acu' pentru un singur ingredient nu o sa imi stric pofta de mancare :) vedeti ce simplu e? Elena ma tot uit la poze si ma tot minunez cat de tare semeni tu cu una dintre cele mai bune prietene ale mele din copilarie. Si de cate ori te vad in poza imi amintesc de Monica mea. Era un fel de fata de la scara vecina care totdeauna se juca cu mine oricat de batuta in cap eram eu. In copilarie eram catalogata de tocilara (si cat de departe de adevar era treaba asta...noroc ca la tzara nimeni nu avea habar asa ca acolo aveam gramada de prieteni) ba mai mult eram si grasa cat o bute, doua caracteristici cu care nu prea era bine de iesit in fata blocului dupa 6 ani :) esme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...