Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romanii din Marea Britanie (24)


Recommended Posts

Pai 15 ani no claims, mersi. [bibe]

 

Mada, cand schimbi permisul cu ala british, sa stii ca anii de cand ai obtinut categoria trebuie sa ii declari si nu anii de cand ai permisul britanic. Daca ai obtinut categoria in Ro in 2000 sa zicem si ai schimbat permisul romanesc cu britanic luna trecuta, tu declari ca ai 10 ani de cand ai permisul si nu o luna.

 

--------------------

 

Andra si bebe Theodora

 

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jacksonid="red">

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Luna wow 15 ani NC, superr. Is verde vreau si eu.[:D] Just joking.[:)] La multi fac asa si parinti pun copii cas tineri si le dau astia qoutes de ala astronomice sii pun ca additional drivers. Mota esti sigura? ca daca e asa poate mai scade putin eu am pus ca is fresh ca m-am gandit ca e dupa asta british, nu de cand am eu permisul. Complicat bre, acuma na am auzit ca astia isi aduc din ro hartie de la firma de insurance si le accepta asta ca dovada pt NCB. Da na eu nu am avut asigurare pe numelemeu in ro deci nam sanse la asta. Dupa cati ani scade mai insurance-ul 2 ani 3 ani?? Cand considera ei ca nu mai esti begginer? Voi ati facut pass plus ala? Ca cica unii il iau in considerare si mai scade oleaca cu pass plus asta. Voi aveti pe polita chestia aia cu legal protection si breakdown recovery si windscreen sau is cam useless astea? Sorry daca va annoy [:I] da intreb si eu sa ma lamuresc cum sta treaba. _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lui frate-miu ii ia in considerare vechimea din Romania dar trebuie sa-i sune sa negocieze. Si no claim poti solicita si din Romania dar trebuie sa le aduci dovada ( o scrisoare de la firma de asigurare din Romania ca ai fost asigurat de ei atatia ani si nu ai avut claim).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, noi am schimbat de 3 ori in 4 ani asiguratorul :) la fiecare am explicat situatia, permisul romanesc obtinut din 98, schimbat cu britanic in 07. Au discutat agentii cu superviserii lor si de fiecare data au pus 98 la full licence held from, mi se pare si normal, aia e data obtinerii categoriei, nu trebuie sa aiba legatura cu data eliberarii permisului britanic, caci de fapt nu am facut decat sa il dam pe ala romanesc in schimbul astuia, daca ramaneam cu cel romanesc tot 98 era anul nu? Discuta cu ei la telefon si pune-ti anul de cand ai obtinut categoria. Breakdown recovery e bun daca ramai cu masina pe undeva, ca vin ei sa te ia de acolo. Poti face si separat cu alta firma (AA, RAC), eu de exemplu am RAC breakdown recovery inclusa in contul curent de la Barclays (alaturi de alte asigurari si beneficii), pt care platesc 16 lire lunar. Eu la legal cover am renuntat, e vorba despre a te reprezenta un avocat in caz de proces cu ei sau alt asigurator. Masina mea face o mie si eu le platesc anual aproape 700 asigurare, sa ma scuteasca asadar cu tot ce nu e absolut necesar. La anu' oricum o schimbam, sa vedem atunci ce preturi ne ofera si noua iar. Cat despre cand scade pretul, teoretic ar trebui de la an la an daca nu ai nici un claim dar sunt smecheri, noua de cativa ani ne maresc si zic ca s-a scumpit ba una, ba alta, cum o dai tot ca ei ramane. Niste hoti, uite asa mi-ar placea sa imi fac un RCA in Romania, cu o suta de lire scap pe un an...[pk] -------------------- Andra si [url="http://media8.dropshots.com/photos/635610/20090703/231323.jpg"]bebe Theodora[/url] Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring [url="http://fc07.deviantart.com/fs49/f/2009/180/6/e/Michael_Jackson_Collage_by_Aley_Hand_Rough.jpg"]Michael Jackson[/url]
[url="www.world25.org"]We Are the World for Haiti -help now![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ms fetele de raspunsuri.[pup]

Luna pai eu aia ziceam ca eu am avut permisul da nu pot sa aduc dovada de NCB ca nu am avut asigurare pe numele meu.

Mota ms de info. Deci macar stiu ca imi ia anul de cand am permisul.[pup] Si noi avem breakdown de la contul nostru e cu Green Flag si dam si noi pe luna vreo £12,50 sau ceva de genul.

Letitia da acuma ma gandesc ca sotul tau are mai multi ani pe permis cu NCB, nu? Ca poate de aia desi tu esti principala si el secundar te costa asa putin, nu? Ca tu ziceai ca abia ai si tu permisul, nu?

Acuma sa vad ca direct line nus pe astea de comparatie tre sa intru la ei sa vad un qoute online si as vrea sa vad aia dela NFU mutual care ii recomanda astia de la which/ si are reviews asa bune ce pret ofera. Oi ajunge si eu prin iarna sa conduc [alcool], da na suntem la buget asa ca poa sa mai astepte toate oleaca, le facem pe rand, bine ca am road tax si poate sta masina pe strada.

 

Aveti ceva planuri speciale wknd asta?

Noi ne revenim dupa plecarea lui tata si ne pregatim de scoala ca i-am luat lui Ari uniforme noi si ciorapei si geaca de la tesco ca era oferta 12 lire geaca, 3 tricouri si pantalon sau fusta. Am iesit azi pana in parc dim dar e cam noroi de la ploile din ultimele zile si o fuga la tesco si na acuma pranzul si motaiala ca e sarbatoare cica azi si am zis ca las curatenia pe maine.

 

Va uram wknd placut![pup]

 

_______________________________________________________________________

Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.

Anatole Franceid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bune sunt subiectele astea ca mai afli cate ceva.

Asa cum au spus fetele se declara anii de cand ai permis nu de cand l-ai schimbat pe cel ro cu cel british.

Eu am permis de 4 ani si l-am schimbat in 2008 cu cel british.Sunt trecuta main driver si sotul additional(desi are permis de 20 de ani)insa el conduce masina de la companie.

Am platit 690 lire pe asigurare(toti banii pentru ca altfel ar fi iesit mai mult cum a spus Letitia),masina este cumparata anul trecut(9000 lire).Asigurarea este full comprehensive (inclusiv breakdown recovery ,courtesy car,windscreen).Am un 1 an no claim la aceeasi companie.Cam asta este tot ce imi vine in minte acum.

Si noi tot prin gocompare ne-am facut asigurarea.

Va pup si va doresc un Bank Holiday cu mult soare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adelyna ms de raspuns.[pup]

Eu zic ca si la tine si la Letitia e asa ieftin din cauza ca al doilea driver are mai multa experienta ca eu cand am cautat sa-mi dea qoute numai pt mine mi-a dat numai sume de astea astronomice mai mari ca pretul masinii.[alcool]

Am sa caut din nou si sa pun anii de cand am eu permisul luat prima oara sa vad asa cat iese si ce diferentza e.

Adelyna tu cu ce companie ai asig, daca nu te superi ca intreb?

 

Mai de aia suntem aici sa discutam chestii de aici din uk, e pacat ca nu scriu toate fetele din uk ca sunt mai multe, ca na uite aflam tot felul de chestii care ne pot fi folositoare.[flo]

 

Eu intreb cu ce firma aveti asig ca sa ma hotarasc ce sa aleg ca is atatea de te doare capul si multedintre sutele de firme care sunt is niste sarlatani.[bang]

 

_______________________________________________________________________

Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.

Anatole Franceid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu sot (ca eu inca nu am carnet) are asigurare la Elephant si e multumit. Avea vreo 4 ani non-claims bonus cand l-a pierdut ( a "busit" destul de rau masina din neatentiea "proprie-si-personala"), iar acum deja are din nou aproape 3. O sa-l intreb cat plateste, dar am inteles ca e multumit. O alta prietena romanca, la prima masina si cu permis romanesc schimbat recent in permis britanic, tot cu Elephant e.

 

[pup][pup]

 

Dark Bendis

& Hogmanay Baby (31.12.2008) [cavaler]

 

 

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dark Bendis ms mult de raspuns.[pup]

Voi ce mai faceti totul bine, ok? [flo]

 

_______________________________________________________________________

Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.

Anatole Franceid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...