Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

5 sfaturi...


Recommended Posts

E greu sa stii la 20 de ani daca la 80 o sa mai ai chef sa fii tot cu el/ea. Intervin oricum frecusuri, rutina, compromisuri... eu prin prisma celor 13 ani de convietuire cu al meu as spune asa: - sa provina acelasi context social si cultural - sa se asigure ca amandoi au, in mare, aceleasi planuri si scopuri in viata - sa constientizeze ca o relatie de lunga durata are sanse doar daca exista MULTA toleranta si respect fata de celalat - sa fie foarte atenti la defectele celuilalt, care in general se accentueaza cu timpul si sa fie siguri ca le accepta (chestia cu schimbatul celuilalt e o perceptie total gresita) - sa fie compatibili sexual Nu pomenesc nimic de iubire fiindca mi se pare de la sine inteles ca iti iubesti partenerul de vreme ce te lansezi in casnicie :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Elena, sarbatoare mare cand apari tu pe DC... [pup]! - nici unul dintre ei sa nu treaca peste propriile limite, daca asta se lasa cu frustrari, nefericire, victimizare. Fiecare sa respecte limitele celuilalt. - daca te deranjeaza ceva, spui atunci cand s-a intamplat, nu lasi sa se adune nemultumirile. - sa discute despre cum vad relatia lor cu viitorii copii si ce metode de educatie prefera fiecare. - sa faca un drum lung cu masina. Daca ei ii place cum se comporta el in trafic, inseamna ca se potrivesc. Si invers. - sa mearga intr-o casa in care proprietarii au caine/pisica. Conteaza mult daca el/ea doar se simte inconfortabil in prezenta animalutului sau ii da un sut cand stapanul s-a dus sa aduca berea din frigider. (pentru mine, ultimele doua sunt eliminatorii din prima [^]. Celelalte 3 pot fi puse pe masa tratativelor, concluziile initiale nu-s batute in cuie, se pot ajusta asperitatile. Daca nu si nu, asta e, nu ne mai luam :).
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu as mai adauga ceva destul de important pentru viitorul unei casnicii : - sa se asigure ca vor avea, imediat sau in viitorul apropiat, propria casuta, chiar si o garsoniera modesta pentru inceput, astfel incat sa nu fie nevoiti sa locuiasca pe termen lung, sub acelasi acoperis, cu parintii/socrii/bunicii sau alte rude; mai bine cu chirie, decat la comun cu altii... - sa nu permita nimanui (a se intelege mama sau soacra) sa intervina cu sfaturi bine-intentionate legate de modul de a se gospodari al tanarului cuplu, sa nu vina in control in casa in lipsa lor, sa le fie respectata intimitatea, deciziile luate privind amenajarea casei, achizitionarea unor bunuri, petrecerea concediilor, etc. - sa le fie respectate deciziile privind modul de crestere, ingrijire si educatie a copiilor au fost de-a lungul timpului aici pe DC destule subiecte/povesti, legate de frecusurile, tensiunile, certurile si nemultumirile legate de traiul in comun, uneori deznodamantul acestora a fost destramarea casniciei sau deteriorarea iremediabila a relatiilor cu parintii/socrii/bunicii respectivi... degeaba au iubire, respect, incredere, etc., daca traiul zilnic alaturi de altii devine un calvar... desigur, exista si exceptii de la regula, sunt atatea cupluri care locuiesc impreuna cu parintii/socrii/bunicii si se inteleg de minune, au ajutor la treburile casei si la cresterea copiilor, insa am impresia ca in ultimul timp aceste situatii devin din ce in ce mai rare... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca mai multi din voi n-ati inteles intrebarea: era vorba de doi tineri care se vor casatori si ar astepta cele mai importante 5 sfaturi pentru noua viata pe care o vor petrece impreuna. Cum naiba sa-i sfatuiesti sa fie compatibili sexual, sa aiba casa si sa provina din acelasi mediu? Se presupune ca, daca se casatoresc, s-au cunoscut deja-vorba reclamei. Cred ca eu i-as sfatui sa nu uite niciodata ca se iubesc, sa nu se insele niciodata (si nu ma refer doar la adulter), sa-si muste limba atunci cand "simt nevoia" sa se jigneasca, sa dea intotdeauna partenerului fara conditia de a primi inapoi si sa puna propria familie pe primul plan. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-au dat sfaturi romantice, dar pragmatice nu da nimeni? 1. contract prenuptial 2. increderea e buna, controlul e mai sigur 3. femeia trebuie sa-si pastreze independenta financiara, identitatea sociala si profesionala. 4. barbatul sa o ajute la treburile casnice si in educarea copiilor 5. femeia sa nu piarda prea mult timp pe DC! [:D] Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea! Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria! ___________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, multumesc mult pentru raspunsuri! [pup] Un coleg de-al meu se casatoreste si as vrea sa ii dau dau cateva sfaturi- pentru ca e deschis la asa ceva (altfel, nu m-as fi bagat). M-am gandit si eu la cateva, dar ca sa fiu sigura ca nu am scapat ceva, am apelat si la voi. Foarte utile sfaturile voastre, o sa le listez pe cele mai multe dintre ele sa i le dau. Din fericire stau singuri si asta e grozav, ii va scuti de amestecul parintilor/socrilor. Si mie mi se pare foarte important sa aiba aceleasi scopuri in viata si mai ales mi se pare important sa aiba cat mai multe preocupari comune- am vazut ca asta creaza o legatura puternica intre parteneri, se simt intelesi si tind sa treaca cu vederea mai usor neajunsurile celuilalt. Acum, vorba lui Rufus, e tardiv sa-i mai spun lucrul asta :), daca chiar n-or avea prea multe in comun, insa mie mi-au dat impresia ca au totusi. Blue eyes - sa stii ca incep sa cred si eu din ce in ce mai mult ca nu este o ideea tocmai rea contractul prenuptial :) Oricum, o trecere in revista exacta a ceea ce asteapta unul de la celalalt mi se pare esentiala. Pentru ca se trezesc oamenii dupa ceva timp neintelesi si frustrati ca celalalt nu i-a implinit asteptarile, in timp ce partenerul habar n-avea ce se astepta de la el/ea. Legat de casatorie in general, teoria mea este ca daca lucrurile care iti plac la partener sunt in proportie de minim 60%, sunt toate premisele sa fie o casnicie ok (daca este spre 80-90% inseamna ca sunt un cuplu aproape perfect). Daca procentul este de 50-50%, vor fi tot timpul pe muchie de cutit, se vor certa si vor fi deseori nemultumiti, iar daca lucrurile care iti plac vs. cele care nu-ti plac sunt in proportie de 40-60%, sau mai putin, casnicia aia nu prea are cum sa mearga. Denizel, esti mortala cu masina si pisica. [:D] _________________________ [url="http://spune-micevabun.blogspot.com/"]spune-mi ceva bun[/url] [url="http://perlelecopiilor.blogspot.com/"]perlute[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Eu cred ca mai multi din voi n-ati inteles intrebarea: era vorba de doi tineri care se vor casatori si ar astepta cele mai importante 5 sfaturi pentru noua viata pe care o vor petrece impreuna. Cum naiba sa-i sfatuiesti sa fie compatibili sexual, sa aiba casa si sa provina din acelasi mediu? Se presupune ca, daca se casatoresc, s-au cunoscut deja-vorba reclamei. Cred ca eu i-as sfatui sa nu uite niciodata ca se iubesc, sa nu se insele niciodata (si nu ma refer doar la adulter), sa-si muste limba atunci cand "simt nevoia" sa se jigneasca, sa dea intotdeauna partenerului fara conditia de a primi inapoi si sa puna propria familie pe primul plan. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Bine zis, se presupune [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut: "Iubirea adevarata e creatoare, mobilizatoare, restauratoare. E tonica, simpla, vitala... un corelativ al reusitei umane, o binecuvîntare care imbogateste si infrumuseteaza inventarul destinului pamantesc. Fericirea se multiplica, atunci cand e atenta la fericirea partenerului, iar fericirea cuplului asaza asupra intregii comunitati un cer mai curat si mai hranitor." A. Plesu _________________________ [url="http://spune-micevabun.blogspot.com/"]spune-mi ceva bun[/url] [url="http://perlelecopiilor.blogspot.com/"]perlute[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo si off topic: azi i-am admirat pe Victoria printesa Suediei si pe Daniel, sotul ei, pentru cat de frumosi si de indragostiti erau. Radiau de fericire, dragostea se vedea pe fetele lor; mi se parea ceva greu de crezut in zilele noastre. [:)] Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea! Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria! ___________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...