Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (141)


Recommended Posts

Nelia, La multi ani! pentru Tudora si scuza-ma ca ieri am fost total prinsa de..."swine flu" si am uitat... Simona73...felicitari pentru bebe 3 sa vina pe lume sanatos(sanatoasa [:D]) si fara probleme. oanagabriela, pentru Antonia un set din ala de pictura cu sevalet cu tot, crezi ca i-ar place? Ca eu asa o vad pe ea (din poze)mai romantica, mai "artista" [:D] Eu, sa zicem, ca m-am linistit finally cu vacanta. Am reusit si am schimbat biletul cu Gran Bahia Principe Bavaro din Punta Cana. Am mai fost acolo (de fapt la aripa cealalta ca sunt 2 hoteluri in oglinda) acum 1 an. N-as fi vrut Dominicana...dar...asta este. Am stat aseara 3 ore numai pe telefon. Cred ca am vorbit cu vreo 8 agenti si intr-un final, cu ultima tipa am stat 1 ora jumate. Ce mai, nebunie curata. In timp ce faceam rezervarea, biletele au crescut cu 20$, ca de...trebuie sa profite putin si travel company dupa problemele altora...Oricum, zilele astea vor creste din ce in e. Numai Sunwing-ul avea 30 de avioane pe saptamana spre Mexic, va dati seama cati oameni cu bilete luate trebuie sa gaseasca alta destinatie???? In fine, bine ca s-a terminat...sper sa nu se duca virusul si prin insule pana pe 9 iunie cand plec, ca ..."ma duc cu capul" [:D] Dana (Podeanu), iti raspund aici. De aia te si intrebasem de Catalonia,ca ma gandeam sa iau in aceeasi perioada cu tine, numai ca Sunwingul avea bilete pentru Catalonia Royal Bavaro Resort ( Royal Section) unde nu se acceptau copii sub 18 ani. Asa ca ma duc la Bahia Principe Bavaro, anul trecut am fost la Bahia Principe Punta Cana. Chiar vroiam sa te intreb: ai scris tu de curand ca daca mergi a doua oara la resortul asta obtii un upgrade. Cum ai procedat si in ce a constat upgrade-ul? Eu am camera junior suite. Gata, va las ca ieri n-am facut nimic, nimic altceva, decat am stat numai cu ochii in calculator...ma lua cu greata aseara...[:D] Editez sa-i spun lui Mikiionfelicitari pentru terminarea scolii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ina, Maru, miine este ziua Tudorei! Mikiion, am intrebat-o ce vrea cadou de ziua ei si mi-a spus ponei si cal... dar un cal adevarat, cu care sa doarma.[:D] I-am luat deja o rochita si un pulovaras frumusele foc, cu care o imbrac miine dimineata, la prinz cind ii vor cinta La multi ani am vrea sa-i luam un puzzle cu cai, mare, din ala de facut pe parchet, se duce tati astazi sa-l cumpere ca a vazut el undeva (vrea de mult timp, dar nu am gasit pina acum, sper sa fie in magazin), seara va primi o cutie cu ponei de la vecina Ginette, iar simbata nasa ar trebui sa-i ia un cal de plus, cu care sa doarma, daca gaseste... anul trecut i-a luat broasca testoasa, ca asta si-a dorit tot anul... i-a trecut.[:D] Da, m-am gindit si eu la un tort normal, cu caluti pe el, si chiar ii ii cumpar niste caluti astazi, trebuie sa fac un ocol pe la un magazin unde am vazut ceva frumos, daca nu-mi iese sau nu am timp sa desenez calutul pe tort, il ornez normal si ii pun calutii pe el si gata... Si duminica o ducem undeva sa vada caluti adevarati si chiar sa se urce pe ei... daca nu i-o fi frica. Ah, si am facut comanda de un poster mare cu cai, sa i-l pun in camera, dar, din pacate, m-am trezit tirziu si nu va ajunge de ziua ei, ci peste citeva zile. La gradinita, unde doarme, a lipit cu educatoarea niste cai decupati dintr-un calendar, cu care vorbeste pina cind adoarme.[:)] E atit de pasionata de cai, ponei si unicornii din povesti incit imi dau lacrimile cind o ascult sau o vad atit de fascinata. Agata inca mai e fascinata de delfini si sirene... iar Lisandru de masini, mai ales de camioane. ii place sa le incarce cu de toate si sa le plimbe prin casa... gasesc in ele nasturi, betisoare de urechi, bucatele mici de servetele, biscuiti si fructe... tot ce gaseste prin casa sau pe afara, nu stiu cum le aduna, dar ma sperii ce gasesc in camioanele lui.[:D] Dar nu are locomotive! A vazut intr-o zi la un baietel o locomotiva si s-a jucat cu ea pina a adormit! Hai, ca vad ca eu sint mai fascinata de pasiunile lor decit ei insisi![:D] Felicitari pentru terminarea scolii!!![bis] Asta da motiv de sarbatorire, eu una nici nu vad luminita de la capatul tunelului... atit de mult mai am pina sa spun ca am terminat scoala. Sa ai multa bafta si sa gasesti un servici bun, ca sa merite efortul. Oana, voiam sa-ti spun ca pianina asta pe care o avem noi e tare cool, cum spune Agata, ca trece si pe orga si pe clape, practic aceeasi melodie o poate cinta in mai multe feluri. Nu stiu daca toate au... La noi vad ca a facut minuni pianul, se duce singura si studiaza, ei, acolo, 10 minute, dar nu trag de ea si i-am luat citeva ore private pina in iunie, ca poate prinde si mai mult gust. Dar tu poti sa-i cumperi Antoniei si chitara... de fapt, instrumentul muzical la care o vad cintind, pe linga chitara, este... harpa. Dar daca are si voce cit de cit, ai putea sa-i cumperi o chitara si sa o inveti muzica folk... romaneasca, dar am ascultat si unele frantuzesti superbe si sint si in engleza dragute. Alte cadouri pentru fetite ca Antonia ar fi seturi de lucru manual (goblen, tricotat, pictat pe ceramica - poate chiar o roata pe care sa faca ea oale si ulcele si apoi sa le picteze, pe sticla, am vazut prin oras etc.).
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare pe fuga, ca sunt overloaded de proiecte multe si urgente, dar se intampla evenimente multe pe aici si bune si mai putin placute, pe ultimele le ignor deocamdata, nu ca nu as avea de spsu ceva, dar din lipsa de timp[bang] Nelia- LMA pt Tudora-sanatate,noroc, o zi speciala si cadourile care i le luati sunt f. faine si deosebite- sunt sigura ca iti va iesi si tortul[flo]!Pupici la poneiul mare de 4 ani Simona73 -multe felicitari!!! Bravo pt curaj!cate mamici cu 3 bebelusi pe aici..Sa veti rabdare, putere si sa fie sanatosi! Miki-felicitari pt scoala! Maru-felicitari lui Victor, tineti-o tot asa amindoi[:D] Laura-sanatate multa, sa treaca durerile-ca de vb baba cu tiroida,care macar a identificat cauza-deci traiasca naturistii! mQQm-am scris mesaj[pup] TRY si Katrinelu-helloo...vesti please!Try-ti-am scris si ep adresa de acasa[pup] Ina2005-ma bucur ca ai rezolvat- o sa fie f. fain, don't worry! Atata poate neuronul acuma, ca tipa teancul de hartii de pe masa! O zi buna! Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Denisam![pup] Nasuc, s-a rezolvat cu scanerul, scanez si trimit! Olga, gata, trimis wrap! Ica, spuneam ca revin cu meniul. Eu ii dadeam pentru prinz supa in termos micut, in special creme, pentru ca puneam in ele de toate, faceam legumele la aburi, le blenduiam ca galbenus fiert de ou, brinzica si le subtiam cu lapte si stiam ca daca maninca supa aia, cu o feliuta de piine unsa cu unt sau cu pasta de brinza sau din altceva (si pe astea tot eu le faceam dimineata), are de toate in ea. Apoi ii mai dadeam un pic de carnita taiata bucatele cu rosii si castraveti (fara garnitura, ca ea nu prea o minca), legume facute la aburi taiate marunt cu brinza sau cascaval ras pe deasupra, sufleuri... astea ca si supa crema, au avantajul ca poti pune de toate pe linga leguma respectiva: ou, brinza, unt, alte legume. Daca vrei retete, le scriu si ti le trimit. Eu aveam un vas micut de yena cu capac si in alea ii faceam, sint simple de tot ce spun eu aici si se fac repede. Agata avea probleme cu constipatia, ii dadeam fructe crude si din alea mai moi, nu banane sau altele care constipa (piure sau intregi) la masa de seara fara nimic altceva. Adica ii dadeam sa manince pe la 6 si dupa baie, la 8-8.30, minca un fruct sau mai multe, dar singur. La ea a mers... Oricum, cu Tudora am trecut prin niste perioade cumplite referitoare la mincare, trei luni de vara a mincat numai afine si lapte![q] Sanatate! Maru, asta am vrea in vara asta, sa le ducem pe amindoua la calarie, numai ca Tudora e fricoasa, sincer, eu nu prea o vad pe cal sau ponei, dar s-ar putea sa avem o supriza... cum am avut-o cu broastele testoase ale nasilor, a luat-o una in mina si pina a am eu timp sa fac ceva, a pupat-o, de s-a bagata aia speriata la loc, in cochilie... Tudora, care tipa cit o tine gura daca vede o furnicuta prin casa: maaaami, a buuuuug! Si fuge cit o tin piciorusele de frica!
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nelia am vazut calarie pe ponei, in cerc, la Centre de la Nature Laval. Daca nu e prea departe pentru tine. Daca e frumos, mergem si noi sambata acolo. Mi-ar place si Marc sa aiba vreo obsesie ceva, el e cu toate animalele. Are asa cate o pasiune pentru vreo 2 saptamani. Azi a plecat cu calul de la Ikeea si cu iepurasul pe care l-am gasit la reducerile de dupa pasti( unul asa realist ca zici ca-i viu[:D]). Eu cred ca ii iau acvariu de ziua lui, chiar daca cred ca va fi greu sa-l conving sa nu-l strice. Am vazut ceva micut cu o corabie inauntru. Merci pentru felicitari, voi m-ati felicitat cand am pus poza de absolvent. Acum nu mai e nevoie[:D] Acum vorbind in general, mi s-a parut mult mai greu sa faci scoala aici, te tin in priza permamnent, nu ai mai mult de 2-3 saptamani pe sesiune in care sa nu ai ceva de facut, tema sau examen. Vorbesc mai ales la nivel master la timp plin. E un stres incredibil si trebui sa te planifici foarte bine. uf, scriu la mesajul asta de o ora, ca tot mestec in mancare. Am facut o ciorba de cartofi dreasa cu smantana, cum face mama si cartofi noi cu marar si smantana. Insa stiu ca nu o sa iasa perfect ca n-am smantana de acasa. Chiar, voi ce smantana folositi? In Quebec vorbesc, ca am impresia ca in Ontario marcile sunt diferite si voi aveti acces mai usor la produse mai bune. Eu folosesc acum Country Style 35% de la Quebon. E la cutie de carton. Dar are asa un gust metalic. [bang] Si a doua intrebare, ce firma de bulion? si rosii in conserva? Eu la bulion ma fixasem pe Hunt, dar in ultimul timp mi s-a parut tot mai prost iat sosul de pizza imi iesea foarte acru si acid, chiar daca ii puneam si zahar. La rosii in conserva Aylmer. Mai gasesc la Bonanza uneori de niste firme italenesti, facute chiar in Italia, dar nu sunt mereu chiar asa grozave. Ina ce bine ca s-a rezolvat. Eu am primit azi pe mail de la universitate avertisment ca univ. repatriaza toti studentii plecati in Mexic la stagii sau cercetare. Aseara mi-a venit sa plang, imi venise invitatia sa aplic pe un post grozav si financiar si profesional, la Ottawa. Cand ma uit ce scrie, nivel de limba CCC/CCC. Pai nu voi ajunge in veci la nivelul asta, cred ca numai cei nascuti aici si care au facut scoala si sunt perfect bilingvi pot sa realizeze asa un scor!!!!
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2008"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, am citit pe blog, cumpara si nisip, se vinde in saci de 20 kg la Toy-urs, vreo 5 CAd. Ca sa fie surpriza completa.[:D]
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2008"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, la multi ani Tudorei! Ai fetita mare! Felicitari pt graduare, mikiion! Laurjr, sper sa gasesti tratamentul sa te ajute! Donia, si eu devin foarte maleabila daca-mi arunca cineva o fleica, mai ales la gratar. Apropos de ce ziceam, o alta idee, e un loc, ii zice Kelso, e cam la intersectia rutelor Kitchiner-Toronto-Hamilton, are lac, de-alea de facut bbq, ar fi si-aia o idee. Daiopri, atata bai sa fie ca nu mai alaptezi, tu sa fii sanatoasa, asta conteaza. Te-au pus pe antibiotic? Voi va mai intaniti sambata? Ce-ati hotarat pana la urma... lcatie, ora. Cica al meu s-ar putea sa dea cu lac scarile daca nu-i umed si-atunci pot sa-mi iau liber. Daca ar fi un mall mai acatarii in zona aia sa combin cu alte chestii, poate as reusi sa apar si eu. In rest, totul ok, semnat: bila!
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa zic, pentru fetele din Montreal, a inceput vanzarea de carti anuala de la ville de Montreal. Ana, parca tu spuneai ca ai fost anul trecut. E pana pe 3 mai. http://ville.montreal.qc.ca/portal/page?_pageid=4276,5496140&_dad=portal&_schema=PORTAL
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2008"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...