Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (141)


Recommended Posts

Am luat-o pe Tudora bolnava de la gradinita, e palida si are febra, ii este fff frig.[bang][q] I-am dat ceva pentru febra si am bagat-o in pat, sper sa fie miine in regula sa se duca la gradinita. E atit de trista, ca cica nu va avea birthday cake miine. Maru, magazinul despre care mi-ai scris si mi-a spus si Lorelai este si in Montreal, voi lua forme, ca m-am decis sa ma apuc de facut torturi pentru fete, sa nu mai cumpar.[:D] Dar e departe rau, este pe linga parcul unde a fost intilnirea... Exclus sa ma duc fara masina si cu un copil sau mai multi dupa mine. Monicutza, felicitari pentru viza, ma bucur ca ati reusit si ca ai gasit bilete atit de ieftine. Nemo, eu ma duc saptamina viitoare la Consulat pentru aceeasi problema, dar in Montreal. Daca nu rezolvi pina atunci, scrie-mi, te rog, ce vrei sa intreb si vin cu raspunsurile... daca are cine sa mi le dea. Eu am mai facut un certificat pentru al doilea copil si stiu ca nu a fost mare lucru, am dus toate actele care se cereau atunci si banii si mi l-a dat pe loc. Acum nu stiu ce acte mai trebuie si ce conditii mai sint, dar eu ajung la pasapoarte intr-una din zile si de acolo ma opresc la Consulat, nu mai stau sa caut pe net ce si cum... sper sa ma lamureasca ei direct. Eu astazi am fost pe drum, intre doua universitati, nu am rezolvat nimic![bang] S-ar putea sa nu pot lua cursuri pe sesiunea asta mai-iunie si sa pierd imprumutul care trebuia sa-mi intre peste citeva zile si bursa pe toata vara.[bang] Frumos, exact ce ne trebuia! Mai am miine o sansa, cu directorul de program direct, daca nu... nu stiu ce fac... caut de munca acasa. Stau cu copii sau fac torturi si prajituri...[:D] Ma duc la sarbatorita mea de miine, care e ca un puiut in pat, s-a facut mica-mica de frig... Ce ciuda imi este ca-i strica ziua![q] Si de cind o asteapta, de vreo doua luni spune la toata lumea ca va fi ziua ei, de cind a fost ultima aniversare din grupa ei... I-am promis ca-i fac un tort micut acasa si unul asa cum vrea ea pentru atunci cind se va duce la gradinita, asta daca nu se simte bine si miine va sta acasa... Dar in Montreal e vreun caz de gripa porcina!?![:0] Acum mi-am bagat singura morcovu'...
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nelia, "La multi ani" pentru Tudora [s][s] [flo][pup], sa creasca mare, sanatoasa si sa aiba mult noroc! Si mai ales sa fie in forma miine de ziua ei.[flo] Merci pentru informatii despre pian, dar 500 de dolari este cam mult. Si cum cele de 250 $ nu mai sint, mai asteptam... Daca mai aveti idei de cadou pentru copil de 9 ani, le primesc cu placere [flo] Oana, mama lui Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia Ica, spuneam ca revin cu meniul. Eu ii dadeam pentru prinz supa in termos micut, in special creme, pentru ca puneam in ele de toate, faceam legumele la aburi, le blenduiam ca galbenus fiert de ou, brinzica si le subtiam cu lapte si stiam ca daca maninca supa aia, cu o feliuta de piine unsa cu unt sau cu pasta de brinza sau din altceva (si pe astea tot eu le faceam dimineata), are de toate in ea. Apoi ii mai dadeam un pic de carnita taiata bucatele cu rosii si castraveti (fara garnitura, ca ea nu prea o minca), legume facute la aburi taiate marunt cu brinza sau cascaval ras pe deasupra, sufleuri... astea ca si supa crema, au avantajul ca poti pune de toate pe linga leguma respectiva: ou, brinza, unt, alte legume. Daca vrei retete, le scriu si ti le trimit. Eu aveam un vas micut de yena cu capac si in alea ii faceam, sint simple de tot ce spun eu aici si se fac repede. Agata avea probleme cu constipatia, ii dadeam fructe crude si din alea mai moi, nu banane sau altele care constipa (piure sau intregi) la masa de seara fara nimic altceva. Adica ii dadeam sa manince pe la 6 si dupa baie, la 8-8.30, minca un fruct sau mai multe, dar singur. La ea a mers... Oricum, cu Tudora am trecut prin niste perioade cumplite referitoare la mincare, trei luni de vara a mincat numai afine si lapte![q] Sanatate!
Nelia, cand ai timp poti sa le pui aici, sau daca le ai in fisier le poti trimite pe contul comun [flo] Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daiopri, offfff prin ce trebuie sa treci si tu cu dambocul tau [pup]. Imi pare tare rau dar sint convinsa ca vei scapa cu bine de interventie si pioiasul va creste mare si sanatos [olala]. Iar partea buna e ca nu trebuie sa te chinui mai tarziu cu introducerea biberonului ca altii... [;)] Simona73, felicitari pt. asa veste minunata [olala]. Ma bucur mult pt. voi si sa ai o sarcina super usoara. Ti-am scris un email poate ne auzim la un telefon. Cat despre bilet eu as astepta totusi sa aflu ca macar persoana a obtinut viza, sa nu ai cumva surprize. [pup] Nelia, La Multi Ani Tudorei [s][s][s], sa creasca mare si fericita. Si eu sint in cautare de noi retete pt. bebei. Simi, sa-ti traiasca domnisoara si La Multi Ani Alicei [s][s][s]… se pare toti mititeii de acolo au avut un superblast la party [olala]. Cand ma uit la ce mamica tanara esti, nu-mi vine sa cred ca feciorul din poze ti-e fiu [olala]….ai ramas cumva atemporala de atunci [:)]. De asta imi plac mie diferentele mai mari intre copii.[:D] Mi-a placut si gazeboul din curtea voastra, si noi ne gandim sa luam unul. mQQm, eu am fost acum vreo 2 ani la Kelso Beach si stiu ca e frumusel pe acolo, nu stiu totusi daca e acelasi lucru cu ce zici tu… deci unde ne-am intalni noi acum, ca banuiesc ca nu mergem totusi la plaja ?! [8D] Ina, superb tortul Theei. Cred ca in afara Mexicului, Aruba si Jamaica ar fi de asemenea destinatii interesante, stiu ca Riurile de acolo nu arata rau deloc, nu stiu insa de preturi, dar personal le-as incerca pe viitor caci avem destui prieteni care le-au recomandat highly. [pk] Am obtinut si noi certificat romanesc juniorului nostru acum vreo 2 luni, dupa multa birocratie care inca exista din pacate la Consulat, neschimbata as zice dupa 6 ani cand l-am obtinut pe primul, gen absenta pdf-urilor pe Internet, statul la coada pt. obtinerea fiecarui formular, verificarea lor la ghiseu, in concluzie practic pierderea unei zile de munca. Si eu sint interesata de lectii de pian pt. Yasmine....ceva idei ontariencelor? [flo] Cristina Mlle Yasmine et le bébé [baietel] Chris Anthony
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

te ajut eu. Lucrez in downtown si am sa le fac o vizita in numele tau
Citat:
citat din mesajul lui nemo
Incerc sa obtin niste informatii despre obtinerea certificatului de nastere romanesc pentru un copil nascut in Canada, dar tembelii de la consulatul din Toronto bineinteles ca nu se deranjeaza sa raspunda la telefon. M-as duce in persoana, dar stau la doi pasi a circa 2000 km bucata (Vancouver) de cel mai apropiat consulat din Canada. O sa mai incerc si in alte zile si la Ottawa si Montreal, dar tare ma tem ca bataia de joc e aceeasi peste tot si mereu. Daca are cineva drum la un consulat sau prin zona, il rog sa incerce sa obtina raspunsuri la intrebarile mele. Situl consulatului din Toronto specifica unele chestii, dar nu sint chiar edificat. Daca ma puteti ajuta, va rog trimiteti-mi un mesaj si va spun intrebarile, nu cred ca are rost sa le includ aici. De asemenea, daca a trecut cineva prin procedura asta, il rog sa imi spuna, poate ma poate ajuta cu lamuriri. Eu de aproape 8 ani incerc sa rezolv treaba asta, dar pina acum fara succes. De vreo 3 ani tot zic ca deschid consulat in Vancouver, dar nu cred sa apuc sa vad ca se si intimpla - daca era sa se intimple, se intimpla pina acum. Multumesc. Sa deschid un subiect separat pentru asta ?
Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simi si Nelia, sa va traiasca printesele si sa va bucurati de ele Simona73, felicitari pentru bb3, esti o mamica fericita, iti doresc sa ai o sarcina usoara si un bb mancacios Mikiion, felicitari pentru scoala si bafta multa in gasirea job-ului perfect [:D] Despre ultimele discutii incerc sa ma abtin, sunt pacifista din fire si consider ca fiecare are un stil "propriu" de exprimare [:D]. Ma bucur ca am revazut-o pe Ira, chiar daca numai in poze.Noi duminica avem innot de la 12 deci nu aveam cum sa ajungem dar m-am bucurat sa va vad in poze. Am incercat sa vad pozele lui Simi acum, imi spune insa ca parola nu este corecta.Daca s-a schimbat si este posibil as vrea si eu noua parola.Daca nu se poate sau nu "corespundem" [:D], atunci tot vreau noua parola ca sa-mi pot sterge pozele. Si acum daca chiar s-a schimbat, nu inteleg de ce si cu acordul cui ca pe mine nu m-a intrebat nimeni [alcool][:D]. Carmen77, bafta multa pe noul drum bebitzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, la multi ani Tudorei! Si multa sanatate, draga de ea![pup] Sper sa fie bine miine, la sarbatoare! Nelia, am vazut forme de torturi la un magazin aici in west-island, ii zice Ares si e pe auoruta 40 la intersectia cu Des Sources. Mor dupa magazinul ala, are tot ce ai visat vreodata pentru bucatarie, toate in stil european, e mortal. Eu stau acolo cite o ora si casc gura ca la muzeu! Mikiion, multe, multe felicitari![flo] Ai un mare buchet de... ce vrei tu (trandafiri, crini, lalele...) din partea mea! Te-ai chinuit, cu copil mic, cu familie si cu toate astea ti-ai facut master-ul. BRAVO! Fata desteapta! Acum multa bafta la gasirea job-ului dorit![pup] Mamaana, Khristin, multumesc de aprecieri, a fost foarte frumos la party, copiilor le sclipeau ochii de bucurie la trucurile magicianului, iar eu cu prietena mea eram cu gura cascata. Khristin, gazebo-ul l-am luat anul trecut cind am facut si deck-ul, nu ne-a costat foarte mult, vezi ca acum sint multe specialuri la Sears, Zellers. Dana (Podeanu) iti tin pumnii sa fie bine la mamografie.[flo] si pe mine m-a trimis ginecologul, ca dupa 40 te trimite automat. Numai sa ma invrednicesc sa-mi iau RV. Mult succes! Eu am o problema, nu stiu daca voi aveti asa ceva. Nu stiu, de la o virsta incoace, in preajma "acelor" zile din luna am niste pofte fetelor de zici ca-s nebuna. Eu nu pun gura pe zahar, prajituri, vreau sa slabesc, dar zilele astea zici ca-s turbata, nu mai judec, tot ce stiu e ca vreau ceva dulce. Si nu sint selectiva deloc, dar deloc. Aseara am infulecat la 10 noaptea o bucata serioasa de tort, gata sa ma sufoc. Cred ca-s bulimica. Dupa asta sint foaaarte linistita, ma mustra un pic constiinta dar nu cine stie ce! Ati mai intilnit cazuri, ce sa fac? Sau sint un caz fara speranta? Aaa si in afara de asta, ma enervez ceva de speriat, totul ma calca pe nervi, sufar de mania persecutiei. De obicei sint extrem de calma, dar de la un timp... sint ca leul in cushca!Plus ca simt nevoia sa spun rautati la tot pasul, parca-mi face placere sa ranesc prin vorbe. Ce sa fac? Ma uitam azi la farmacie dupa pastile contra PMS. Cred ca voi incerca pentru ca nu ma mai suport eu insami...ce sa mai zic de cei din jur. Va pup! Noapte buna![pup] Smile,tomorrow could be worse!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebitzu, ti-am trimis parola noua. Imi cer scuze ca nu ti-am trimis-o pana acum. Eu mi-am permis s-o schimb dupa cum am si zis intr-un mesaj anterior pentru ca tot eu i-am dat-o Irei pentru a vedea pozele si nu a fost bine primit acest lucru. Se pare ca in nici un fel nu e bine. Am incercat s-o trimit la cat mai multe persoane active pe sezatoare, cred ca am trimis mai bine de 40 de mesaje luni, dar au mai fost si scapari, fara nici o intentie insa. Cred ca este cazul sa nu ma mai bag ca sa nu mai supar pe nimeni. Imi cer scuze daca am mai deranjat si pe altcineva.
"Less is more" - Mies van der Rohe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...