Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

orez cu lapte(reteta egipteana)


Recommended Posts

Am facut azi reteta asta de orez cu lapte si a iesit un deliciu, sper sa va placa. -80 grame orez se spala si se fierbe in 360 ml apa cu putina sare pana cand scade apa, se adauga apoi 720 ml lapte, 120 grame zahar, o vanilie si se mai fierbe putin, cand este orezul fiert bine se adauga 3-4 linguri de amidon (desfacut in putina apa in prealabil)si un pahar de smantana lichida(eu am folosit schlagsahne din care facem frisca)dar cred ca se poate si cu alt tip de smantana. Se ia de pe foc se rastoarna in cupe(am pus pe fundul cupelor ciocolata maruntita)iar deasupra scortisoara. Se lasa sa se raceasca si apoi se introduc pentru cateva ore la frigider, e foarte bun rece. E foarte bun, e un pic mai altfel decat clasicul orez cu lapte(de la amidon se intareste un pic , iar smantana ii da un gust fin).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oaspete bb_yasmi
[pofta][pofta][pofta] sigur maine o "comit" si eu...[:I] __________________________________________________ happy mom & [buburuza] ladybird Iasmina Alissa 2+ [buburuza] si [gravired] 4 ________________________________________ [autoroz][pool][beach][shopi] AMR 2 sapt jumate!!! pana la Antalya!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christel[flo], sa-ti dea Doamne-Doamne sanatate, buna reteta. Io nu am gustat, dar baietii da (cel mic si prietenii) si vreau sa spun ca au ramas super extaziati.[:D]. Habar nu am ce gust are, dar daca ma uit pe fetele lor, cu siguranta e super delicios. Multam fain[pup]. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pare super si as vrea s-o incerc dar masurarea asta, cu gramul...hmm, n-ai o alta unitate de masura?? mie mi-e greu sa masor 80 gr orez...daca pun 90 ??, 360 ml apa...adica cum ?? ceva la modul: un pahar de...s-ar putea ?? [flo]
Citat:
citat din mesajul lui Christel
Am facut azi reteta asta de orez cu lapte si a iesit un deliciu, sper sa va placa. -80 grame orez se spala si se fierbe in 360 ml apa cu putina sare pana cand scade apa, se adauga apoi 720 ml lapte, 120 grame zahar, o vanilie si se mai fierbe putin, cand este orezul fiert bine se adauga 3-4 linguri de amidon (desfacut in putina apa in prealabil)si un pahar de smantana lichida(eu am folosit schlagsahne din care facem frisca)dar cred ca se poate si cu alt tip de smantana. Se ia de pe foc se rastoarna in cupe(am pus pe fundul cupelor ciocolata maruntita)iar deasupra scortisoara. Se lasa sa se raceasca si apoi se introduc pentru cateva ore la frigider, e foarte bun rece. E foarte bun, e un pic mai altfel decat clasicul orez cu lapte(de la amidon se intareste un pic , iar smantana ii da un gust fin).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut aseara reteta. Este senzationala. Nu am gasit amidon alimentar in marketul in care am intrat si am luat un plic de budinca de vanilie Dr Oetker, care a tinut loc si de amidon si de vanilie. A iesit aromata si rece de la frigider este foarte buna. Multumesc Christel. Va ramane favorita noastra pentru multa vreme de acum incolo. Daria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...