Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

MICROCEFALIA


Recommended Posts

Buna,Amy27.miercuri ajungem si noi la Bagdasar,la dr.Iliescu,lucreaza cu dr.Ciurea,dar medicul nostru neurolog ne-a trimis la el.nu sunt semne de craniostenoza,dar vrem sa fim siguri.RMN nu prea vreau sa-i fac,mi-e groaza de acea anestezie.tratamentul este neurotrofic,doar pt.stimulare,nu avem nici un fel de alte complicatii.noi am fost la mai multi medici neurologi,unii ne-au recomandat tratament,altii dimpotriva,dar noi am ales sa-i dam si nu ne pare rau,rezultatele au fost spectaculoase.la injectii nu am ajuns inca,peste vreo luna vine si randul lor.te tin la curent.va pup si numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna!am fost la Bagdasar,am facut radiografii si fund de ochi.nu e craniostenoza.am terminat si prima cura de Cerebrolysin.am fost multumita de rezultate,parca si-a mai dat drumul la vorba.acum Ovidiu merge singurel dintr-o camera in alta,dar trebuie sa stau pe langa el,ca se dezechilibreaza.stie sa cada,dar nu as vrea sa prinda frica.dr.neurolog a zis ca din punct de vedere motor ar fi cam cu 3 luni in urma,adica pe la 1 an si 3 luni,dar psihic pare ok,doar ca nu spune cuvinte,vorbeste doar pe limba lui.oricum,progresele sunt spectaculoase.kineto nu mai facem,il mai stimulez eu din cand in cand,atunci cand mi-aduc aminte,iar tratamentul cu Tonotil si injectiile cu Cerebrolysin il mai urmam inca 2 luni,dupa aceea nu stiu daca ii va mai prescrie ceva.ne-a recomandat si Pikovit IQ,cica ar fi foarte bun.voi ce mai faceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Adinasmar, ma bucur foarte mult pentru realizarile voastre, felicitari [pup]. Noi marti avem programare la dna Craiu abia astept sa vad ce spune de achizitiile Anei. Oricum Ana nu conteneste sa ma uimeasca zilnic. Ma ingrijoreaza ca ii e frica sa se ridice singura in picioruse nu inteleg de ce. In rest sunt sigura ca si ea la capitolul psihic sta foarte bine. La fel mai greu cu vorbitul, si ea vorbeste pe limba ei dar important este ca totusi comunicam. Revin saptamana viitoare cu rezultatul. Caputul a mai crescut acum dupa masuratorile mele are 43.5 la 2 ani si 2 luni, fata de 31.5 cat a avut la nastere e foarte bine ink mai creste. Voi aveti rezultate si datorita tratamentului. Ana in afar de kineto nu ia nimik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna, am revenit cu rezultatul de la neurolog. Ana este bine dupa spusele dnei Dr., asteptam momentul in care se va ridica singurica in picioruse :). Pt ca Ana are doua operatii la palatul moale probabil a prins o frica in a vorbi desi scoate sunete atunci cand doreste ceva. Nu ne ingrijoram din pricina asta sunt copii perfect sanatosi care vb mai greu. Psihic e foarte bine :) spre multumirea nostra. A ramas uimita ca stie sa arate anumite obiecte si sa recunoasca animale manevreaza foarte bine obiectele, are o curiozitate iesita din comun :)) probabil e ca mami :D. Raspunde destul de bine la comenzi. In fine psihicul e ok. Medicatie nu a vrut sa ne dea :( e adepta fara medicatie, doar pe stimuli exteriori adica terapie ocupationala si kineto. Sper ca decizia ei este cea mai buna pentru Ana. In schimb rabdare cat cuprinde. Sanatate multa la bebei si voua putere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
ma bucur ca sunteti bine.si noi suntem super,multumesc lui Dumnezeu.Ovidiu merge foarte bine,face o gramada de chestii inteligente,i-am facut si o evaluare psihica,nu are nici un fel de intarziere,in concluzie,sunt multumita si fericita.va dorim si voua numai bine,sarbatori fericite,multa sanatate si un an nou mult mai bun!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Sunt mamica unui baietel cu microcefalie, sesizata destul de tarzior (pe la 1 an si 8 luni avea PC aprox 42 cm). Am facut rmn si totul este ok medical, numai ca prezinta o intarziere de dezvoltare cognitiva, a mers tarziu (1an si 4 luni), acum la 2 ani stie doar cateva cuvinte, are momente in care nu interactioneaza cu noi, nu este in totalitate comportamentul unui copil normal...am luat 3 luni tonotil-n la indicatia pediatrei, nu am vazut schimbari majore, ni s-a recomandat de un neurolog encefpabol iar urmatorul neurolog a zis ca nu avem de ce sa il dam daca rmn este normal; i-am mai dat un remediu homeopat, coincidenta sau nu i-a mai crescut putin capsorul. A facut cineva terapie ocupationala? ce fel de teste genetice ati facut si unde? Multumesc anticipat pentru raspuns. Narcisa, mami de printisor Mihnea Stefan 25.05.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Buna si eu am un baietel cu microcefalie.Nu am avut nici o problema in sarcina.Nici nu am simtit macar ca sunt insarcinata,decat ca imi crestea burta.La 39 de saptamani mi s-au administrat injectii cu calciu sa imi provoace nasterea,sa nasc normal,dar nici o durere.La 40 de saptamani am dacut cezariana.Nota noua,P.C.35.52cm,3600g.Nici o probleme.Eu am vazut ca e cam puturos,nu sugea la san deloc.avea o stare de somn cand ma duceam sa il alaptez.Am ajuns acasa,controlul facut de medicul de familie,ok nik de ingrijorat.La o luna a inceput sa ii salte o manuta,am plecat la medicul lui si a zis ca e lipsa de calciu.am dat calciu si la 1 luna jumatate a inceput sa planga si nu se mai oprea,am ajuns cu el de urgenta la spital unde ne-a descoperit o doctorita minunata ca are fontanela inchisa.A zis ca dupa cum se vedea era inchisa de la nastere,cum de nu s-a descoperit?Ne-a trimis la bucuresti ca sa faca tomograf sa vada daca e doar craniostenoza,dar din pacate avea creierasul afectat.Am urmat sedinte de kinetoterapie,tratamente fel de fel,fara nici un rezultat momentan.Acum are 1 an si 8 luni,nu sta in fundulet,nu isi tine capul,misca foarte putin mainile si picioarele.Singura mea bucurie e ca nu e trist,dimpotriva are mereu zambetul pe buze.Il iubesc enorm,acum P.C.este 39-40 depinde de medic.Daca imi puteti da si mie un sfat.Va multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
buna gheo_aura.am si eu un baietel de 10 luni care are microcefalie. si la fel ca in cazul tau nu isi tine capul, nici nu poate fi vorba de stat in fundulet. al meu nici nu papa, ci doar gavat. are 6 kg la 10 luni...si inafara de asta el are probleme si la inima, probleme ce au rezolvare doar pe cale chirurgicala. daca intre timp ai mai facut ceva progrese, scrie-mi, te rog. id meu este oanageani@yahoo.com. am intrat tarziu pe forumul acesta, dar sper sa imi raspunzi. multa sanatate!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Buna, am o fetita de 1 an si o luna care a fost diagnosticata cu microcefalie inca nu stim prea multe! Inca nu am facut nici o analiza doar dupa masuratorile capului (42 cm actual) sa pus deocamdata diagnosticul! Dupa cum am citit din comentari fetita mea nu are nici una din problemele copiilor celorlalte mamici, ea a stat la timpul potrivit in fundulet singura sa ridicat pe patut singura merge pe langa mobila in busi pt k ea la urechea dreapta nu aude 100% la 100% si ne gandim k de acea e mai greu cu mersul cu toate k acum 2 zile a facut primi ei pasi singura fara ajutor! Cat despre vorbit spune mama tata ars mai bai ai la lapte spune nate apa nein da pa intelege orice ii spui si te copiaza k un papagal in orice faci deci deaia nici nu ma gandeam k ar putea primi un diagnostic ca acesta cand ea este ca orice alt copil cu o marime a capului normala! Cine ma poate ajuta si informa va multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Tudy, ce perimetru cranian a avut fetita la naștere și cate kg? 

Am si eu o fetita de 9 luni care s-a născut cu pc=31; 2,550kg si 49cm lungime. 

La externare din maternitate ne-a spus neonatologul sa avem grija sa urmărim sa ii creasca perimetru cranian, sa nu aiba microcefalie. Nu ne-a confirmat nimic de această boală. Cand am venit acasa, am vb cu medicul de familie si ne-a spus ca este un bebelus absolut normal. Intre timp am fost la mai multi neonatologi,  la neurolog si Genetician pentru ca nu ma puteam liniști. Toti mi-au spus că am un bebe absolut perfect. 

Acum la 9 luni are perimetru cranian de 41,7cm. Mentionez ca a avut creșterea percentilei consecutivă si atat cat trebuia sa ii creasca normal, până la această vârstă . Ea de asemenea a făcut din pct de vedere motor totul normal până la vârsta asta. Acum merge dusă de manute, se ridică în picioare tinanduse de canapea sau de un obiect. Gangure in limba ei si mai zice ca si silabe ba-ba. Mă îngrijorează ca inca nu zice mai multe silabe si nu incearca sa imite( sa bată palmute, bravo, sau papa) dar sper ca inca e devreme. 

Eu sper si cu credinta in Dumnezeu  sa nu se adevereasca suspiciunea neonatologului la externare. Recunosc ca inca sunt stresata si speriată. Abia astept sa o vad macar la 2 ani sa fiu sigura. 

Din ce povestești tu de fetita ta nu pare a avea microcefalie. Pur si simplu e mai mică, cum imi spun si mie doctorii de a mea. Ca e mai miniona. A mea are acum 6,800kg si 70 cm. Cat are a ta acum?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...