Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (184)


Recommended Posts

Felicitari mamaana pt cei 15 ani de casnicie! Felicitari Ione pt masina! interesant Ione ce spui de cursuri. de ce spui ana ca ti-e teama sa-ti spui parerile?! eu una te ascult cu multa buna credinta si cred ca nu sunt singura. e normal sa avem si pareri diferite, important e sa ne respectam opiniile, de fapt mai mult de atat sa ne respectam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ALEXA - toti copiii care implinesc 5 ani pana la 30 sept 2010 merg acum la scoala, in Qc. Aici maternelle-ul se deruleaza la scoala, spre deosebire de Romania unde pregatitorul este inca in gradinita. Dupa maternelle urmeaza clasa 1. In cazul vostru, indiferent cand ajungeti, copilul va merge la o clasa speciala unde va invata limba iar cunostintele ii vor fi "nivelate" cu cele din programa de aici. Uite [url="http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/education/index.html"]aici[/url] detalii actualizate si oficiale despre sistem. Sfatul meu este sa o inscri la primavara la scoala pe fetita ta, in Romania, ca sa mearga putin la scoala in Romania daca totusi nu aterizati aici inainte de august 2011. Chiar daca va avea abia 6 ani impliniti in august 2011 (este exact si situatia noastra, fata mea e pe 26 august). Aici se invata mai devreme scrierea, si, desi e destul de diferit, o va ajuta mult sa stie cate ceva din Romania. E drept, copiii se obisniesc repede si acumuleaza, dar usor nu le este. Eu nu am inscris-o la scoala in Romania si consider ca ar fi fost mai bine daca prindea macar cateva luni acolo, sa stie sa scrie. Edit: citind la Cris, mi-am dat seama ca ar fi bun sa scriu si orarul. La fi-mea, la clasa 1, sunt 4 cursuri pe zi, cu pauze generoase intre cursuri, inclusiv pauza de pranz pentru masa. Ea incepe la 9 si termina la 16:15. La alte scoli sunt alte orare, se incepe de la 7 jumate sau de la 8, se sta acelasi numar de ore. Poti opta pentru service de garde unde copilul poate sa stea daca voi lucrati pana mai tarziu. Asta costa ceva in plus, dar putin. Cat despre acte, studiaza cu atentie site-ul oficial si evita montreal punct ro. Vezi ca legalizari se fac doar la copiile simple. Toate traducerile trebuie doar autorizate, si nu legalizate! Totadata sunt acte care se pun doar in fotocopie, fara traducere, fara legalizare. IONE - bine ca ai zis de mail, tocmai mi-am daat seama ca mailul inregistrat pe DC s-a dezactivat dupa ce am plecat din RO, asa ca nu am primit nimic, dar nici nu pot momentan schimba adresa de la profil, imi tot da eroare. Iti trimit eu mail cu adresa corecta [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexa, in Ontario, indiferent de luna in care s-a nascut, daca face 5 ani in anul respectiv, merge la Senior Kindergarden incepand cu septembrie. Aici gradinita e la scoala, dar programul e mai scurt, 2h 45min. Incepand cu septembrie unele gradinite, trec la program lung ca la scoala, de 6h. Al meu a facut 6 ani pe 30 nov 2009 si a intrat in Grade 1 in toamna trecuta. Nu stiu cum e la alte scoli, dar la scoala unde suntem noi nu a avut clasa separata, a invatat din mers, cot la cot cu cei care stiau deja limba. In 6 luni de zile, a invatat sa vorbeasca, asa la nivelul lor...Despre scris/citit e alta poveste, aici mai e de tras, dar am vazut ca se descurca binisor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu legalizati traducerile
Citat:
citat din mesajul lui Alexa Ioana
[flo][flo][flo] multumesc din suflet pentru mesaje! mi'a soptit o pasarica [:D] despre voi ca sunteti dragute si saritoare, si m'am convins ca chiar asa este! ma apuc de "rumegat" informatiile, si mai ales de adunat hartii. saptamana viitoare sper sa incep cu legalizarile actelor. va multumesc mult, si va doresc la toate mult, mult succes in tot ce intreprindeti. si in scurt timp sper sa vin sa va bat din nou la usa cu rugamintea sa ma primiti printre voi [:)] edit ca mi'am mai amintit ceva. acolo de la ce varsta incep copiii scoala? fii'mea implineste 5 ani in august. daca reusim intr'un an sa ajungem... va trebui sa cautam scoala sau gradi? thanks!!!
mami de brotac rocker [pk]
[url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]Povestea unui Licurici[/url] [flo][flo]
Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui zavalita
Felicitari mamaana pt cei 15 ani de casnicie! Felicitari Ione pt masina! interesant Ione ce spui de cursuri. de ce spui ana ca ti-e teama sa-ti spui parerile?! eu una te ascult cu multa buna credinta si cred ca nu sunt singura. e normal sa avem si pareri diferite, important e sa ne respectam opiniile, de fapt mai mult de atat sa ne respectam.
Zzavalita [flo], nu de voi, care scrieti si va cunosc real sau virtual e vorba, ci de restul, dar nu mai reiau, nu demult am detaliat; Marule, ce succinta esti [:)]; am vazut c-ai postat si am intrat repede, ma gindeam la o veste buna, ceva sa vad ca ai trecut de perioada gri in care erai; http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oh Ana[flo] gri-ul meu incepe sa capete culoare... Sa speram ca o sa vad iar in culori ...si daca tot zic de culori, sa va zic ca am fost la optometrist, care a zis ca la distanta is 20/20, imi trebuie ochelari pentru aproape, dar....am muschii de la ochi facuti praf! pe o scara de la 0 la 30, 30 fiind perfect io is la 4. Si ca sa explic: cand citesc imi trebuie cateva secunde sa focusez imaginea. Cam mereu vad dublu si apoi imaginea se aduna intr-una singura. Asa, deci trebuie sa fac fizioterapie la ochi, sa exersez muschii astia... toate bune si frumoasa, acu, am o problema: fizioterapia la ochi la benefituri e la partea de ochi, ori la partea de fizioterapie? Ana, e bucuros Tudor de vacanta? Al meu asteapta rezultatele la ultimele 2 examene, sa stie cat de tare sarbatoreste :) Stie la business ca are 90%, mai are restul de 3 materii de asteptat results (la 2 are exams)
Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Citat:
citat din mesajul lui zavalita
Felicitari mamaana pt cei 15 ani de casnicie! Felicitari Ione pt masina! interesant Ione ce spui de cursuri. de ce spui ana ca ti-e teama sa-ti spui parerile?! eu una te ascult cu multa buna credinta si cred ca nu sunt singura. e normal sa avem si pareri diferite, important e sa ne respectam opiniile, de fapt mai mult de atat sa ne respectam.
Zzavalita [flo], nu de voi, care scrieti si va cunosc real sau virtual e vorba, ci de restul, dar nu mai reiau, nu demult am detaliat; Marule, ce succinta esti [:)]; am vazut c-ai postat si am intrat repede, ma gindeam la o veste buna, ceva sa vad ca ai trecut de perioada gri in care erai; http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexa- nu tb sa legalizezi traducerile, asta for sure. Legat de unde e mai bine, sincera sa fiu vazand ca nu o sa mai ai problema cu gradi, ca fetita va avea 6 ani,dc zici ca stapaniti bine engleza, then go for partea anglofona,caci marea diferenta intre ON si QC erau sumele platite la daycare/gradi. Asta e parerea mea aterizata insa in 2001 in MTL si dupa 2 sapt mutata la toronto in conditiile in care eram singura, deci jobul si salariul erau importante-nu ca mi-as fi gasit aici direct manager, dar am fost vazuta mult mai bine si nu mi-a reprosat nimeni ca nu am accent quebecos,etc...again,parerea mea-bafta multa! Denisa cu Emma Andrea 4 ani si Mark Alex 2,5 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zic ca eu am venit cu traduceri din Romania la diploma si foaia matricola, pe care am dat vreo 300 lei, dar aici a trebuit sa le fac din nou ca de...le vroiau facute si autentificate aici... Si am avut mare noroc ca am gasit aici cu 15$/pagina, ca imi daduse unul un deviz de vreo 600$ pentru 10 pagini (cica taxa pe cuvant, 40 centi cuvantul), iar altul imi cerea 25$/pagina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maru eu tocmai ce am sunat mai saptamana trecuta sa intreb la benefits ce intra la 'ochi' si, cel putin la mine, mi-au zis numai de control la ochi o data pe an si ochelari la 2 ani (parca) eu zic ca sigur intra la fizioterapie mie nu mi-a cerut nimeni niciodata vreun act tradus. si nici sotului. ha ha ne-au crezut pe cuvant inca o data va multumesc pentru urari! am fost aseara la un patio in cartier - frumos si relaxant va doresc un weekend minunat! vreau sa plec acasa mai devreme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris - mie mi-au acceptat aici traducerile din tara, doar verificate de un traducator de aici, stampilate, si a costat, ca si raport, doar o cincime din pretul ca pentru traducerea completa. Imi spusese MIKI de posibilitatea asta, si am intrebat traducatorul de aici, si nu biroul unde trebuia sa prezint actele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...