Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (184)


Recommended Posts

Multumesc fetelor pentru urarile pentru puiutul meu de 4 anisori [flo] Nelia, Dolores, Diana, Daiopri, Maru Lili [pup] si ne este tare dor de voi. Multumim pentru urari si pupa-i pe Tudoras si pe Tataie din partea noastra. Am avut avut 3 zile superbe, incepand cu vineri cand l-am sarbatorit pe Alex si a iesit totul grozav, si am continuat in week-end cu piscina, parcuri, plimbari. Noi incercam sa ne spalam in fiecare seara pe dintisori. Ai mei s-ar spala tot timpul (prevad ca o sa fie din aia care vor umbla cu periuta dupa ei si se vor spala dupa fiecare masa) iar noi incercam sa le dam exemplu pozitiv (daca unul din noi nu se spala o data cu ei ne atrag atentia). Recunosc ca am avut cateva seri cand eram asa de obosita (si am avut si niste dureri de spate cam nasoale in ultima perioada) cand nu imi mai ardea, dar imi aduceau ei aminte. Si cu toate astea, cred ca Alex are ceva cariute. Chiar, bine ca mi-ati adus aminte: trebuie sa ii duc pe copii la primul control la dinti si la ochi. Unde ma duc cu ei? Imi recomandati si mie pe cineva cu rabdare la copii? (trebuia sa il duc pe Alex de la 3 ani, dar am fost tare delasatoare in privinta asta). Stiti daca se plateste la copii ca si la adulti, sau este gratuit (nu mai am asigurare privata).
Citat:
citat din mesajul lui zavalita telef tot nu-l inchid, pt ca cum am zis e telef de urgente cu ai mei.
Dar poti schimba numarul de telefon si il dai numai celor care vrei sa te gaseasca [:D] Dar cum de au nr. tau de telefon din Canada? Oana ce nasol ce i s-a intamplat prietenei tale. Nu poate face o plangere ca politia (care se presupune ca protejeaza populatia) a dat informatii despre ea asa, la oricine? In cel mai rau caz venea politia la ea la usa ca a plecat fara sa plateasca. Am patit si eu anul trecut, exact cand era mama aici, sa vina acasa (in Romania) o factura neplatita de la Orange (cu care nu am avut nici o data contract), dar avizul venea de la o firma de recouvrement (nici nu stiu daca exista asemenea companii in RO). Suma era maricica (vreo 450 ron) si vecinul care ii lua pensia mamei a si platit-o (fara macar sa ne ceara voie) si ne-a anuntat dupa (mi-a trimis apoi scanata ca nu intelegeam ce mi-a venit de plata dupa 4 ani de la plecarea din RO).
[url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"] Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic [/url]
Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati "Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Monicutza La multi ani lui Alex! Sa creasca mare si sanatos! Eu am dus-o pe Isa la control la ochi cam acum o luna. De fapt am fost pentru Seba si erau afise pe acolo ca-i bine sa-i duci si pe cei mici dupa 3 ani si mai ales dupa ce am vazut ca lui Seba i-au cam crescut dioptriile desi a purtat ochelarii, m-am gandt ca nu ar fi rau sa-i facem si ei un control. Nu costa nimic controlul (pana la 18 ani), mergi doar cu cardul Soleil. Platesti doar daca-i cazul de ochelari. La denstist inca nu am dus-o. O sa mergem vara asta candva.
[hippi] Bijoux by Mitziad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ZAVALITA - bun deal! MAMAANA - exact aici a fost mirarea, ca din lei, am doua schimburi valutare ca sa ajung la CAD (leu-euro si euro-cad), ceea ce e o aberatie, PLUS comisionul de schimb valutar [bang] Oricum nu puteam renunta la cardul asta, mai ales ca mai platesc in Romania o asigurare de studii a Elizei. Poze am trimis pe mailul comun, pe sezatoare. MONICUTZA - eu am inteles ca telefonul Zavalitei este un telefon romanesc cu roaming activ. A propos de copii si studii si asigurari. Are cineva REEE pentru copil? In Romania, o asigurare de-asta de studii e cam porcarioara, la fel de bine poti sa pui bani deoparte intr-un cont, sau la saltea. Dar na, in contul de la banca mai umblii, sau nu depui constant, iar la saltea poate nu pui niciodata [alcool] Asa ca am mers pe varianta cu polita. Aici insa habar n-am cum e treaba cu REEE-ul asta, stiu ca REER-ul pentru pensie e chiar foarte indicat (stiu corect? [alcool]) dar de REEE nu stiu nimic...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka merci, se vede ca am citit pe deasupra [:I] ca nu am inteles cum trebuie. Rox unde le-ai facut copiilor control la ochi? ceva clinica speciala? sau la centre din astea obisnuite, gen Greiche & Scaff? Merci pentru urari [flo]
[url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"] Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic [/url]
Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati "Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka noi avem un REEE la Universitas. Dar il poti deschide cu orice institutie financiara/ banca abia te-asteapta toti. Punem o suma pe luna si speram sa acopere la sfarsit toate costurile cu universitatea, sau macar o parte. Sau costurile colegiului / scolii profesionale, depinde ce va vrea el sa faca mai tarziu. Fondurile pot fi folosite oriunde in lume, deci daca il bate gandul sa mearga in State o sa-i ajunga toata suma numai pe un semestru [:D] De asta e avantajos in Quebec, e scoala ieftina tare comparativ cu America. Guvernul pune si el o parte. In caz ca nu vrea sa foloseasca banii aia pentru studii, ii putem transefra fratelui / surorii lui. Apoi daca nici ala nu vrea, atunci imi pot retrage banii mei ( strict cotizatia mea) insa nu si partea pusa de Guvern sau eventualul castig acumulat. uite aici pentru cat depune si guvernul pe langa tine: http://www.canlearn.ca/fra/epargner/scee/index.shtml
Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si [gravi] -DPN 15.02.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni am fost la un centru normal de optometrie. Pentru copii au un set special de recunoscut, ca ei nu stiu literele si atunci se joaca cu diverse imagini cu obiecte. Isabella nu vroia sa mai plece de acolo, mai ales ca la sfarsit i-a mai dat sa-si aleaga si un mic cadou, ar fi vrut sa ramana acolo! Si a fost tare dezamagita ca nu are nevoie de ochelari dar nu am scapat fara sa probeze macar niste rame... [:-@] Anka pe care cont ai trimis pozele? Nu pe adresa de pe yahoo... Si noi avem REEE pentru amandoi. Eu zic ca merita investitia, mai ales daca incepi cand copii sunt mici.
[hippi] Bijoux by Mitziad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mamaana
maru te-ai intalnit cu demonstrantii? cum ajungi tu la munca? sau parca ai zis ca esti acasa...
am ajuns ieri ca vantul si ca gandul acasa Gardinerul liber, 427 liber, ba mai mult, am vazut o motorcade, impreionant, pfui!, ca sa aud la radio in masina ca au fost demonstranti, hihii... maine ma mai car pe acilea, apoi joi si vineri lucrez de acasa, viata! Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975
A fost cineva in vacanta in zona Bostonului? Am vrea sa mergem in vacanta la plaja pe langa Boston sau Cape Cod, New London , Mattapoissett sau alte locatii apropiate. As vrea undeva cu apa cat mai calda.
Da, Ica, noi am fost la Cape Cod acum 4 ani,pela sfarsitul lui iulie. Apa a fost calduta, nu calda ca in Virginia, dar ok. Este foarte frumos in zona, plaja cu nisip fin si apa nu-i adanca la mal. Noi am stat in zona Yarmouth.
[hippi] Bijoux by Mitziad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...