Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Who (2)


Ingrid S

Recommended Posts

Care spunea ca se incheie serialul odata cu plecarea lui Tennant? Denizel sau Iileana? Mare dreptate a avut. Winston Churchill si Daleks, ceva mai cheap nu s-a regizat in tot Doctor Who. M S e...dar mai bine ma abtin. Mi-am amintit ca e joi si am revazut The Shakespeare Code. Cred ca asa o sa fac de acum inainte. Ma "abonez" la AXN Sci-fi. Iileana, dupa Pergamentul diafan am inceput Calatorii in lumea de dincolo. Sunt abia la inceput si ma enerveaza modul de exprimare, foarte abstract, nebulos. Povestirile si Religie si putere au constituit un deliciu, s-a jucat cu conceptele. Ma rog, sper ca stilul pretentios si greoi de aici se va maleabiliza pe parcurs. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui mihutza11
no am inceput seria 4! ce comici sunt Adipose aia mici! [:D] vreau si eu unul.. edit: amutii cu finalul primului episod [soc] Mihaela, mami de [ispita]Andra - 29 martie 2008 [url="http://family.webshots.com/album/570774585USjozM"]Mica dansatoare[/url]
De ce te-ai socat? Nu mai stiu cum era... Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, copilul e bine. A fost o alergodermie suficient de socanta ca sa ma determine ca in secunda nr. 2 sa-l iau de aripa si sa plec la spital, dar care a cedat la tratamentul soc aplicat acolo, si-acuma am ramas asa: cel mic cu un regim alimentar mult prea strict dupa parerea lui, iar noi, cei mari, cu o ingrijorare care a depasit-o pe cea de dinainte, legata de o tuse care nu mai trece de doua saptamini [bang]... "The Shakespeare Code". Hm. Nu stiu cum sa zic, nu stiu cum sa fac, dar... pe mine nu prea m-a incintat. Poate ca n-o fi genul meu de episod, poate ca pur si simplu nu-s "in the mood" ptr Dr. Who, ma mai gindesc care o fi explicatia [V]...
Citat:
M S e...dar mai bine ma abtin.
Ba te poftim sa nu te abtii, daca noua nu ne spui, atunci, cui? [:D] Stii, sintem o familie, sintem Mafia :)), te rog sa spui tot!!!! [8D]
Citat:
...ma enerveaza modul de exprimare, foarte abstract, nebulos.
Spre deosebire de Dr. Who [:D], lui Culianu n-am intentia sa-i fac lobby. E deja ceva mult prea serios, alege fiecare pentru el, dealtfel sper ca nimeni nu a interpretat entuziasmul meu vis-a-vis de Culianu ca fiind o recomandare de lectura, nu am avut asa ceva in vedere, nu era decit opinia mea proprie si personala exprimata la un topic care permitea off-topicurile, atita tot. [:)] [url="http://www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15"]see details[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Da, copilul e bine. A fost o alergodermie suficient de socanta ca sa ma determine ca in secunda nr. 2 sa-l iau de aripa si sa plec la spital, dar care a cedat la tratamentul soc aplicat acolo, si-acuma am ramas asa: cel mic cu un regim alimentar mult prea strict dupa parerea lui, iar noi, cei mari, cu o ingrijorare care a depasit-o pe cea de dinainte, legata de o tuse care nu mai trece de doua saptamini [bang]...
Interesant. Tuse ce nu mai trece si o alergodermie. Ciudata similitudine. De-abia acum am devenit ganditoare.
Citat:
"The Shakespeare Code". Hm. Nu stiu cum sa zic, nu stiu cum sa fac, dar... pe mine nu prea m-a incintat. Poate ca n-o fi genul meu de episod, poate ca pur si simplu nu-s "in the mood" ptr Dr. Who, ma mai gindesc care o fi explicatia [V]...
Cum asa? Nu de la tine stiam de magia cuvintelor, care scrise intr-o ordine anume declanseaza modificari spatio-temporale? Eram suta la suta ca il vazusesi deja, de unde impresiile astea pe mine...[ups]
Citat:
M S e...dar mai bine ma abtin. Ba te poftim sa nu te abtii, daca noua nu ne spui, atunci, cui? [:D] Stii, sintem o familie, sintem Mafia :)), te rog sa spui tot!!!! [8D]
Nu vreau sa va dezamagesc. In fond, episoadele sunt frumoase in felul lor (vai, ce tampenii debitez) si cred ca veti fi interesate de ele, vorbesc de sez. cu M S.
Citat:
Spre deosebire de Dr. Who [:D], lui Culianu n-am intentia sa-i fac lobby. E deja ceva mult prea serios, alege fiecare pentru el, dealtfel sper ca nimeni nu a interpretat entuziasmul meu vis-a-vis de Culianu ca fiind o recomandare de lectura, nu am avut asa ceva in vedere, nu era decit opinia mea proprie si personala exprimata la un topic care permitea off-topicurile, atita tot. [:)]
As adauga cu placere la titlul topicului si Culianu, ca sa nu ai mereu senzatia ca esti off-topic. In definitiv, daca un moderator a declarat ritos ca exista o compatibilitate intre exeget si Doctor, ba mai mult si Tolkien, nu vad de ce ne-am nevroza straduindu-ne sa ramanem intre niste limite prestabilite. Nu stii Iileana, ca sunt genul care incalca oricand granitele, numai pentru ca ele sunt trasate?[:D] Revenind la carte, pot spune ca eu am rabdare. Iar de Culianu sunt interesata mai mult decat dupa lobby-ul tau initial, pentru ca a fost executat. Si, doar incerc sa inteleg de ce. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
In fond, episoadele sunt frumoase in felul lor (vai, ce tampenii debitez)
[:-)))][:-)))][:-)))] Curat incurajator! :)))))))))))))) ------------- Ingrid, m-ai inteles gresit, nu de teama de off-topic nu doresc sa-i fac lobby lui Culianu, ci, dincolo de faptul ca ar fi nepotrivit (in calitate de ce anume sa-i fac eu lobby? si cum???), si pentru ca e cam riscant sa discuti pe un forum ca DC despre ceea ce iti e cu adevarat drag (cum imi spunea pe vremuri un vechi prieten). Cel putin pentru mine ar fi. M-as "sifona" din orice [:I]. La un topic care sa-l cuprinda pe Culianu in titlu m-as multumi cu cititul. In acest context, cred ca inteleg, de citeva zile incoace, si retragerea lui Beren din discutie, nu, probabil ca nu lipsa de auditoriu fusese problema, cum banuisem initial. Tin sa mentionez pe aceasta cale ca nu intentionasem in nici un fel sa-l ironizez pe Tolkien, cu ale sale urechi ascutite cu tot :p, [:)], doar glumeam si io pe-aci, evident ca in realitate inteleg perfect ca este vorba acolo de ceva dincolo de primul nivel al evidentei. Am sa si aflu, dealtfel, ce [hot].
Citat:
...un moderator a declarat ritos...
[:D], Ingrid, nu fi rea ! :))))))))..... [url="http://www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15"]see details[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iileana, Beren a avut motivele sale. Doar si Denizel si eu incercasem sa te convingem de frumusetea trilogiei, frumusetea de a visa, pentru ca dincolo de asta inteleg ca unii isi fac o meserie in a analiza fiecare amanunt din Stapanul inelelor si acestia sunt doar pasionatii. Nu cred ca el a plecat din discutie asa hop-tzop, presupun ca elemente exterioare au intervenit, servici, casa, familie...asta ar fi pentru mine suficient ca sa nu scriu o saptamana, doua, trei...poate a vrut sa deschida un subiect doar despre Tolkien si nu a apucat. Cine stie? Sa stii ca inteleg si faptul ca nu e mereu indicat sa-ti pui sufletul pe tava, sa te destainui, sa fii un visator generos si putin nebun. Mereu se vor gasi persoane care sa te ironizeze. Insa Culianu (l-ai prezentat asa frumos ca eu descriu atitudinea ca lobby) e un scriitor draga Iileana, asa cum la o sectiune mai sus se dezbat volume de tot felul, nu gasesc nefireasca o analiza pertinenta a lui. In fond, a fost un geniu. Ucis intr-un wc. Ce stupid.
Citat:
Ingrid, nu fi rea !
Nu-mi sta in fire sa fiu rea cu o persoana cu care n-am avut conflicte. Era o dulce intepatura[:)], pentru ca am asteptat sa ne descrie relatiile dintre cei trei sus-numiti. Care descriere n-a mai sosit... N-am vrut sa sune asa rau micul comentariu despre sezonul cinci. Uf, l-a vazut si Mihuta, ne poate spune ea mai multe. Dar totusi, Winston Churchill si Daleks[alcool]...in locul scenaristului mi-as smulge parul din cap. Edit: daca citesti trilogia si intri in metafizica ei, numa' da un semn. Sa o pun pe lista de dezbateri. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Culianu e un scriitor, asa cum la o sectiune mai sus se dezbat volume de tot felul, nu gasesc nefireasca o analiza pertinenta a lui.
A, bineinteles ca nici eu n-as gasi-o nefireasca. Voi citi oricind cu interes o asemenea dezbatere.
Citat:
N-am vrut sa sune asa rau micul comentariu despre sezonul cinci. Uf, l-a vazut si Mihuta, ne poate spune ea mai multe. Dar totusi, Winston Churchill si Daleks...in locul scenaristului mi-as smulge parul din cap.
Haha, cine era? Ia sa studiem lista episoadelor, sa vedem care dintre scenaristi a avut o zi proasta [:D]. Da, sper ca Mihuta sa ne redea increderea in sezonul 5.[:)] [url="http://www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15"]see details[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ingrid, ma socasem ca aparu Rose pe final! [:D] acum cu sez 5.. cred ca am mai zis, ca dupa ce l-am vaut pe DT nu mai merge MS [:D].. inainte cand comparam cu CE era ok, dar acum intra mai greu.. v-am zis ca MS e mai ciudat asa, si sincer eu pe MS nu vad sa-l prinda scenele de dragoste, adica nu i-ar sta prea bine pupacindu-se.. acum legat de episoade - ala cu Weeping angels (cred ca e dupa ala cu daleks si Churchill) m-a speriat un pic - pt mine astia-s cei mai scary.. mai apar apoi niste vampiri in Venetia si niste reptile antice - astea sunt pe 2 ep, dar parca nu m-au impresionat prea mult.. mai e un ep cu Van Gogh - mi s-a parut dragut; apoi un ep cand MS incearca sa traiasca ca un om normal - e funny.. si gata parca.. mai am 2 ep din sezonul asta sa le vad.. dar nu pot sa spun ca mi-a placut un ep asa mult ca Human Nature de ex, sau altele.. azi nu am avut timp de vizionari.. dar am timp sa recuperez.. Mihaela, mami de [ispita]Andra - 29 martie 2008 [url="http://family.webshots.com/album/570774585USjozM"]Mica dansatoare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Ingrid, ma socasem ca aparu Rose pe final!
Iacata si elucidarea misterului. Din fericire, Rose o sa-si mai faca aparitia. Eu am continuat cu Time of Angels si Flesh and Stone, opera mareata a lui Moffat, cel dinainte era Mark Gatiss, (stiam eu Iileana) vai de capul lui, mai bine sa mulga capre decat sa scrie scenarii. Mi-a placut. Insa, de ce trebuie acest Matt Smith sa isterizeze? De ce tipa? Ma scoate din sarite, parca-s crize de toddler.
Citat:
sincer eu pe MS nu vad sa-l prinda scenele de dragoste, adica nu i-ar sta prea bine pupacindu-se..
Eh, la final chiar vrea Amy sa il sarute si nu poate.[:D] David statea, chiar si "uluit", dar statea, pe asta l-a fugarit partenera si tot degeaba. Eu una nu-mi dadeam atata osteneala in locul ei, chestie de gust...[hot] Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
In fond, episoadele sunt frumoase in felul lor
Asta parca-i o parafraza dupa "toate femeile sint frumoase, numa' noi n-am baut destul". :)). Sint frumoase in felul lor episoadele seriei 5, insa... [:D]... E buna de motto la cap. 3 al topicului, daca-o mai fi sa fie.
Citat:
dupa ce l-am vazut pe DT nu mai merge MS
Citat:
de ce trebuie acest Matt Smith sa isterizeze? De ce tipa? Ma scoate din sarite, parca-s crize de toddler.
:)) Se pare ca ne indreptam spre consens. [hot] :)) Consider ca se impune o noua regenerare, [help], poate au (si avem) ceva mai mult noroc de data asta in alegerea facuta. La "avansati" ma gindesc, ca le-o fi si lor greu cu MS. In ceea ce ma priveste, pe AXN Sci-Fi e sezonul 3, pe TVR2 incepe de simbata viitoare sezonul 4, asadar eu tocmai ma aflu, nu-i asa, in cea mai buna dintre lumile posibile [8D]. [url="http://www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15"]see details[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...