Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cetatenia ro prin adoptie


Recommended Posts

Noi avem dubla cetatenie, romana si israeliana, si am adoptat aici 2 copii. Am vrea sa le facem si copiilor cetatenie romana si ne intereseaza, daca stiti, ce acte ne trebuie. Am sunat la ambasada Romana din Tel-Aviv dar ne-au spus ca ne "trebuie un avocat ca singuri nu ne vom descurca". Am cautat si pe net vreo lista cu actele necesare dar nu am gasit ceva specific pt cazul nostru ( doar redobindirea cetateniei pierdute). Ne-am bucura nespus daca cineva ne poate ajuta. Multumesc anticipat si astept raspunsuri. Mirga, o mamica fericita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va trebui intai ca actele de adoptie israeliene sa fie traduse si legalizate de ambasada. Un avocat va va trebui pentru ca incuvintarea adoptiei israeliene de catre statul roman este de competenta instantei judecatoresti. Imediat ce adoptia este recunoscuta ca atare de statul roman, copii vor fi cetateni romani in virtutea legii: LEGEA CETATENIEI ROMANE Nr. 21/1991 modificata si completata potrivit prevederilor Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 43 din 29 mai 2003 CAPITOLUL I Dispozitii generale Art. 1. - (1) Cetatenia romana este legatura si apartenenta unei persoane fizice la statul roman. (2) Cetatenii romani sunt egali in fata legii; numai ei vor fi admisi in functiile publice civile si militare. (3) Cetatenii Romaniei se bucura de protectia statului roman. CAPITOLUL II Dobandirea cetateniei romane Art. 2. – (1) Modurile de dobandire si de pierdere a cetateniei romane sunt cele prevazute in prezenta lege. Art. 3. – (1) Incheierea, declararea nulitatii, anularea sau desfacerea casatoriei intre un cetatean roman si un strain nu produce efecte asupra cetateniei sotilor. Art. 4. – (1) Cetatenia romana se dobandeste prin: a) nastere; b) adoptie; c) acordare al cerere. A. Prin nastere Art. 5. – (1) Copiii nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani, sunt cetateni romani. (2) Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care: a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman; b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana. (3) Copilul gasit pe teritoriul statului roman este cetatean roman, daca nici unul dintre parinti nu este cunoscut. B. Prin adoptie Art. 6. – (1) Cetatenia romana se dobandeste de catre copilul cetatean strain sau fara cetatenie prin adoptie, daca adoptatorii sunt cetateni romani, iar adoptatul nu a implinit varsta de 18 ani. (2) In cazul in care numai unul dintre adoptatori este cetatean roman, cetatenia adoptatului minor va fi hotarata, de comun acord, de catre adoptatori. In situatia in care adoptatorii nu cad de acord, instanta judecatoreasca competenta sa incuviinteze adoptia va decide asupra cetateniei minorului, tinand seama de interesele acestuia. In cazul copilului care a implinit varsta de 14 ani este necesar consimtamantul acestuia. (3) Daca adoptia se face de catre o singura persoana, iar aceasta este cetatean roman, minorul dobandeste cetatenia adoptatorului. Art. 7. – (1) In cazul declararii nulitatii sau anularii adoptiei, copilul care nu a implinit varsta de 18 ani este considerat ca nu a fost niciodata cetatean roman, daca domiciliaza in strainatate sau daca paraseste tara pentru a domicilia in strainatate. (2) In cazul desfacerii adoptiei copilul care nu a implinit varsta de 18 ani pierde cetatenia romana pe data desfacerii adoptiei, daca acesta domiciliaza in strainatate sau daca paraseste tara pentru a domicilia in strainatate. Sa fiti fericiti si sa bucurati de copilasi! ---------------------- [url="http://ospitalitateagaiei.blogspot.com/"]OspitalitateaGaiei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB_AC multumesc de raspuns. Avocat nu cred ca e necesar si sa iti spun de ce: baietelul e nascut aici asa ca are certificat de nastere la fel ca un copil biologic deci cei de la ambasada nu au de unde sa stie ca e adoptat. Iar daca ar fi biologic al nostru statul roman nu ar avea ce sa comenteze din moment ce noi sintem cetateni romani. Cu fetita e alta problema ca ea e nascut in alta tara si pt ea nu aven certificat de nastere. Deci ea e clar ca e adoptata. Eu as avea nevoie de o lista cu actele pe care trebuie sa le prezentam la ambasada pt a le face si lor cetatenie romana. Inca o data mersi de raspuns. Mirga, o mamica fericita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hi Mirga, Iata un link cu site-ul ambasadei romaniei la tel aviv http://telaviv.mae.ro/ sper sa te ajute... Eu te-as sfatui sa scrii un email . Eu am scris in trecut in legatura cu o nelamurire..si am primit raspuns...sec...dar am primit... Nu sunt ei campioni la amabilitate...dar sper sa fie cu folos... daca ai nevoie de un avocat stiu eu o doamna avocat aici care e o dulce si nu e scumpa deloc. E romanca de origine si face traduceri si toate cele... Multa bafta si multumesc de raspunsul pe PM... Am sa revin cu intrebari...cand am sa abordez mai serios subiectul. Multam Mona [:)] zuza [buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...