Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O noua aparitie...o viitoare mamica de 21 de ani


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui monet
nu te teme, fata draga. treci prin cel mai miraculos si frumos moment din viata unei femei: ai un copil in tine. asa cum copilasul ala a crescut in tine, asa o sa si iasa. nu te gindi. simte si lasa-ti inima fericita. astept sa-ti citesc povestea nasterii [olala][flo] mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)
[flo] ce frumos spus !!! [pup] Dana, mama Tianei (23 august 2006) si a lui Tiberiu (7 iulie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am uitat sa spun ceva, de fapt nu m-am exprimat cum trebuie.... este posibil din cauza ca eu am aflat pe la aprox 5 luni (atunci a miscat prima data... si a inceput sa creasca burta, pana atunci nu am stiut nimic, nu aveam simptome nimic).... si abia de atunci am inceput sa am crija de mine etc (pana atunci am fumat.... nu aveam grija deloc de mine) am inceput sa iau elevit pe la 6 luni (ca a uitat doctora sa imi zica).... copilul sa nu aibe greutate de 35-36 de saptamani ci de mai putin si din cate mi-au explicat doctorii se iau dupa greutate.... sunt cam suparata.... [q] plus tin sa mentionez faptul ca noaptea.... simt ca un junghi in interior (nu prea stiu sa explic, in vagin... e ca o intepatura fff puternica....) dupa care incepe sa fie galagie in burtica..... miscari.... si trebuie neaparat sa ridic picioarele sa stau cu ele distantate si am tendinta sa imping (bineinteles ca nu imping de frica sa nu nasc :)) ) mai tin sa mentionez ca m-am hotarat la nastere normala.... epidurala.... daca este sa isi schimbe pozitia si sa nu mai vie pelviana voi fi cea mai fericita, daca nu asta e va trebuii prin cezariana, dar nu "o mai cer eu" ci asa va trebuii. va pup p.s: o sa am insomnie in seara asta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu.. Am 4 nasteri normale la activ, 3 cu epiziotomie si la ultima nu. Toti copiii mei eu fost mari, incepand de la 4.300 la 3.500, dar la ultima am refuzat epiziotomia, desi dr tocmai se pregatea sa taie. A fost cea mai usoara refacere, incredibil de mare diferenta intre cum eram la nasterile cu epiziotomie si cum am fost la ultima.. De aceea spun si eu ca e o barbarie sa tai, nu recomand deloc. envy_me felicitari pentru baietel. Si eu am avut burta mare, s-a dovedit ca aveam muuuult lichid, bebe nu a fost asa imens. Intepaturi in col pot fi semn ca ai facut prea mare efort, mai stai in pat, ti-a verificat colul? revin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mindy
fetelor e f interesant sa va citesc.[flo] Xio- la gine iti faci specializarea? zicea cineva de un masaj local cu ulei inainte si in timpul naterii pt evitarea epiziotomiei... ce fel de ulei? cum se face? imi pt face eu singura?
Mindy , nu stiu inca ce vreau [:D] Am o prietena , e ginecolog si a nascut pe la hmm...19 ani cred.In Chisinau. A refuzat epiziotomia dar pt. a putea naste fara ea si fara rupturi a facut Lamaze , exercitii de respiratie, masaje locale si impins tare de tot , corect. Bine , era si bebele normal spre mic si a putut.Ea spre exemplu prefera fara epizio , dar pana acum nu am vazut vreo nastere la care sa nu trebuiasca , chiar daca astepta pana in ultimul moment sperand ca trece bebele. Depinde si cand si cum o faci . Envy me , da , daca ai fumat bebele poate sa fie mai mic. Nu sunt chiar la mm masuratorile , dar mi se pare ciudat sa fie asa o discrepanta intre ele. Daca e pelvina ai indicatie de cezariana. NU te stresa , ca nu ai de ce . Gandeste-te la nume mai bine [:)] ***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio,multumesc pentru raspunsuri[flo] Envy,sper ca esti bine.Scuze ca intreb,dar pana la 5 luni n-ai stiut ca esti insarcinata?Absenta menstruatiei nu te-a pus pe ganduri?Cu fumatul,am citit ca se nasc mai devreme si/sau au o greutate mica la nastere.La unii copii cu mame fumatoare este valabila regula,la altii nu.Poate se insala ecograful si este mai mare bebe.Mie intr-o zi mi-au luat masuratorile si la spital si la dr la cabinet,iar la circumferinta capului se contraziceau rezultatele,dar era o diferenta de cativa mm.Curaj,o sa fie totul bine[pup][flo] P.S:abia astept sa-ti citesc povestea[pk] Andreas-Georgian,comoara mea!!http://community.webshots.com/user/OanaAndreas?vhost=community
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri fetelor... Macrina nu mi-a verificat nimeni colul.... Eu sunt si eu mic si presupun ca nu ma pot compara cu o femeie care e mai "grasuta" sau eu stiu.... mama avea 1.55 si 45 de kg si nu s-a ingrasat deloc cat a fost gravida cu mine.... nici nu prea ii se cunostea burta.... si cand ma nascut aveam 2600 g.... deci nu pot spune ca in fam mea se nasc copii de peste 3 kg :)) sau ca femeile au fost mari.... acum na... cred ca depinde si de constructia femeii... ca la mine daca bebe ar avea peste 4 kg.... nu cred ca m-as putea ridica din pay [:D]. Cryss_oana... eu aveam un ciclu care azi venea, si mai venea peste 3-4 luni .... de asta luam pastile.... pastilele le=am oprit acum aprox 1 an jumate.... si daca le opream era clar ca nu imi va mai veni.... (luam pastile ca aveam 2 chisturi ovariene).... bebele cand am ramas a fost ca sa zic asa o neatentie... a fost prima data cand nu m-am protejat.... dar pot spune ca nu imi pare rau, cu toate ca pe tatal copilului nu prea il intereseaza, adica deloc mai exact. deci din cauza asta nu am stiut ca sunt insarcinata, nu am avut nici un simptom nimic.... puteam sa fumez nu ma deranja... + a miscat la aprox 5 luni.... atunci mi-am dat seama "ca se intampla ceva" :)) ptt ca mi se intarea burta si imi iesea putin in afara... si cand am ajuns la doctor zice "pai aveti o sarcina de 22 de saptamani" :)) Credeti ca pot naste luna viitoare cum au zis la inceput sau in august cum zic acum? Eu deja nu mai stiu.... Doctorii au incercat sa imi explice ca chiar daca am 35 de sapt... pt ei am tot 32 din cauza ca bebe are greutatea de 1700.... deci... mi se pare aiurea... asta ar insemna sa nasc peste termen... la 46 de saptamani :))) p.s: nume are deja.... l-am ales din clipa in care am plecat prima data de la spital cu ecografia in mana.... David si ma bate gandul si Adrian. va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Am sa-ti povestesc ce mi sa intamplat mie cu privire la masuratorile cu bebele meu.Cand am ajuns in Romania aveam 32 de sapt.M-am dus la cel "mai bun medic" din orasul meu la ecograf bebe avea 1.700kg,ma chemat dupa o luna bebe avea 2.222kg deci 36 sapt.atunci el mia scris pe spatele ecografiei ca sarcina are doar 34sapt.cu toate ca l-am contrazis el o tinea una si buna.M-am enervat si am apelat la alt medic chiar a doua zi,care la prima atingere a burtii ca nu avea ecograf mi-a zis ca bebe e cam de 3kg.Am nascut cu ea e tanara si a fost mult mai buna decat medicul cel experimentat.Am nascut la 38 sapt si 3zile un bebe de 3.700kg prin cezariana ca era in pozitie pelviana.Daca nu iti place schimba medicul nu sta asa ca nu e aia singura doctorita din bucuresti.SUCCES
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...