Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O noua aparitie...o viitoare mamica de 21 de ani


Recommended Posts

in primul rand as cauta alt doctor. in bucursti ai de unde sa alegi, sunt multe maternitati. apoi la partea cu banii - eu zic ca si xio. un doctor bun nu o sa iti ceara de la obraz, nici nu te va neglija daca nu dai sau daca nu dai destul. colega mea de salon la maternitate a dat 50 de lei, ca atata a avut, stia ea ca se da la doctor si a insistat. si a fost tratata absolut normal si frumos si exact cum trebuie de toata lumea. asta la cezariana cu anestezie generala. eu am dat un pic mai mult (ca toata sarcina am avut eco si toate controalele gratis) si am fost tratata exact ca ea. apoi cezariana - mai, eu cred ca sunt rezistenta la durere in general, dar dupa operatie am plans de durere si cand m-au ridicat prima data din pat m-am rugat sa mor pe loc. asta cu tot cu calmante.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

of... m-ai speriat rau de tot :)... am citit si eu fff mult si nu prea as mai vrea sa fac cezariana.... am inteles fff bine abia acum ca te refaci mult mai repede dupa nastere normala decat dupa cezariana... si sti cum e... mai bine de chinui putin si nasti normal decat sa te chinui toata viata cu o operatie... pt ca o taietura pe uter tot taietura ramana... acum sper numai ca atunci cand vine mom sa nasc bebele sa nu mai stea pelvian si sa vrea sa se nasca normal.... dar doctora sustine ca e fffff lenes! referitor la bani o sa dau cat voi avea... spoer sa fie multumita, daca nu asta e.... sunt persoane si persoane.... sa ia de la altu nu de la mine care nu am :)) ma voi duce luni la un control la giulesti... la doctora cu care a nascut o colega sa vad ce spune si dansa in legatura cu saptamanile etc... si dupa ma voi hotara unde nasc... acum imi e si greu sa incep sa caut alt medic... pt ca pana la urma doctora mea din mom de fata stie sarcina si evolutia ei fff bine.... te pup si merci de raspuns
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

envy me- mai ai contractiile alea noaptea? eu cand am contractii primul lucru ma intreaba doctorul : cata apa ai baut? esti sigura ca bei destul? cica daca nu bei apa destula (min 8-10 pahare mari pe zi si urina sa fie transparenta) se poate sa ai contractiile alea intepatoare. e doar unul din motive. ai grija de tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

envy, ti-a zis cineva ce iti trebuie la maternitate pt. tine si bebe? adica asa pe indelete. nu ma refer la halat, papuci si periuta de dinti. ma refer la vata infasurata cu tifon, pampersi etc. Mami [9cer]de [baietel][url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png"]Mihai[/url] si[url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png"]Alex[roker][/url] [url="http://2.bp.blogspot.com/_3JDvL7CfdCE/S__wCJd8yZI/AAAAAAAAAY8/q8NmRvqr2XA/S240/P1010344.JPG"]AlexsiMihai[/url] [url="http://2.bp.blogspot.com/_3JDvL7CfdCE/TAAL1KuzY5I/AAAAAAAAAZE/56wJxNat0xE/S240/P1010500.JPG"]AlexsiMihai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

envy - nu trebuie nici sa mori de frica de operatie, daca chiar trebuie facuta asta este. fa cat mai multa miscare - eu eram soarece de birou, colega de salon femeie de la tara care muncea toata ziua prin gradina - evident ea si-a revenit mult mai usor ca mine. miscarea te auta si daca e nastere naturala si ajuta recuperarea daca nu se face la rece, ci se declanseaza travaliul si atunci abia se face cezariana. sa simta corpul ca naste, nu sa fie luat pe nepregatite. pt contractii iei no spa sau altceva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Envy bebe inca are timp sa se intoarca, fa miscare, in sensul ca e bine sa mergi mult, in plus sunt exercitii speciale pentru intoarcerea lui bebe, una stiu ca era sa stai intinsa pe spate cu picioarele indoite si bazinul ridicat. In plus parca in povestea nasterii pui paulush am citit ca ea s-a informat si a spalat pe jos in patru labe si bebe s-a intors pana la urma. Mai ales daca e mic si are loc inca mai este timp. Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

envy_me, eu cunosc cateva mamici care au nascut la varsta ta, si toate au avut ceva in comun. au nascut extrem de usor. in maxim maxim 6 ore iar unele povesteau ca efectiv nu au simtit cine stie ce durere. organismul fiind f tanar este mai bine pregatit sa isi faca treaba corect. asta iti doresc si tie, sa intri sa ne povestesti ca ai nascut foarte usor. despre varsta reala a sarcinii, se iau in considerare ecografiile pe care le-ai facut cand aveai pana in vreo 9 saptamani de sarcina. ce DPN ti-a zis atunci, ala e valabil. spre sfarsitul sarcinii ecograful devine total incapabil sa mai estimeze varsta reala a copilului. Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/mmM0p2.png"]bb2[/url] 19+ [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Envi si eu am avut aceeasi problema. Imi era frica tare de cezariana si bebe era pelvin la 33 de saptamani. Paulush ([flo][flo][flo]) m-a sfatuit sa stau in 4 labe 10-20 de minute pe zi si sa arcuiesc spatele ca o pisica. Nu stiu cand s-a intors dar la 37-38 de sapt era cu capsorul in jos, pregatit pentru nastere. La nastere (39s+5z) a avut 3900g deci destul de marisor si a avut totusi loc sa se intoarca. O nastere usoara si recuperare rapida iti doresc indiferent cum vei naste.[flo] Mamica de caprita si shtrumf AMR 6.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Envy,eu n-am nascut cu dr care mi-a monitorizat sarcina.Pe la 30 de saptamani mi-a dat dr un bilet sa merg la ce spital vreau sa nasc sa ma inscriu.Eu am fost la cel mai apropiat spital,m-am inscris,mi-au luat analizele,m-au controlat,am dat si un interviu,etc.Mi-au dat o listuta daca vreau sa merg la niste cursuri si intalniri si mi-au fixat un termin pe 13(eu aveam dpn pe 12)noiembrie sa merg la ei.Mie pe la 38 sapt si 5 zile mi s-a rupt apa si am nascut.Ce vreau sa zic este ca n-am nascut cu dr meu si am nascut fara probleme.In caz de complicatii aveau si ei toate analizele mele si tot.Nu stiu cat de important este sa nasti cu dr care ti-a monitorizat sarcina,important e sa fie totul bine cu voi 2.[pup] Despre bani,daca se da dupa nastere,mai bine ii iei la puiut lucrusoare decat sa-i faci buzunarul mare la dr.Ii dai si ei o atentie.[:)] Andreas-Georgian,comoara mea!!http://community.webshots.com/user/OanaAndreas?vhost=community
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele va multumesc mult pt raspunsuri... cryss_oana sa sti ca si eu m-am gandit la asta si din cauza asta voi da la sfarsit o mica atentie, ca la o adica e mai important bebe meu decat binele doctorului, si nu cred eu ca sta doctora in banii mei O sa incerc sa fac ce m-ati sfatuit pt a se muta bebe... miscare eu nu fac deloc pt ca nu prea pot .... singura "miscare" este sa ma dau jos din pat si sa umblu prin casa :)) si daca ma simt bine seara mai ies pe jos sa ma plimb... dar nu prea pot merge.... am incercat sa fac miscare si exercitii dar nu pot deloc... in clipa in care fac putin efort.... ma doare pe sub burta rau si am contractii puternice si am tentinta sa imping.... alinushca sper sa ai dreptate si sa nu simt cand nasc :)) mi-as dori sa fie o experienta ffff frumoasa si nu dureroasa... sa pot spune "exista nastere fara durere!" . eu prima ecografie am facut-o la 21 de saptamani... deci nu cred ca mai are o relevanta acum... sdcristian am luat nospa pana acum 1 luna jumate aproximativ si mi-a zis doctora sa nu mai iau... luam no spa pt ca ma durea rau de tot inspre ficat.... madyrizi am citit pe un forum gasit aici bagajul de spital... si am cam intels... dar inca nu stiu daca tampoane sau vata? (sincer nu am inteles ce e cu vata asta si cum trebuie facuta).... eu inainte foloseam OB... dar nu cred ca are rost sa zic sa folosesc acum pt ca imi dai si eu seama ca nu se poate :) .... bagajul lui bebe l-am facut in mare.... bagajul meu la fel.... acum mai astepptam doar sa "plecam" 1 la spital si sa venim 2 Mindy am contractii non stop.... au inceput sa se accentueze si ziua nu numai noaptea... si noaptea bebe inebuneste si se joaca prin burta.... beau cam 2 L de apa pe zi minim... si au fost unele zile cand am simtit nevoia sa beau putin suc si am baut 2-3 pahare de pepsi pe zi sau 7up (stiu ca nu prea e voie).... cafea nu beau deloc, de fumat nu mai fumez.... specific ca la baie ma duc din 30 in 30 de min... e o a 2-a casa pt mine.... si am observat ca daca stau in apa calda.... chiar calda bine.... imi calmeaza fff bine contractiile .... dar doctora mi-a zis sa nu mai stau ca imi provoc avort spontan? ati auzit de asa ceva??? ma bucur ca vor fi parintii mei langa mine, vor veni peste 2 saptamani... si ma vor putea ajuta cu bebe.... o sa stea cu mine pana se face bebe mai maricel aprox 1 an.... si este fff bine ca am si eu un ajutor... abia astept sa va scriu povestea mea si a lui David... si imi doresc din suflet sa incep cu "fetelor exista nastere fara durere!!!!" va pup serviciu usor (cine e la serviciu) si un weekend placut pt cine e deja acasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...