Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

BEBE HIPOTON...:(


Recommended Posts

  • 9 months later...
  • Răspunsuri 251
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Raspund aici pentru ca suntem cam in aceeasi situatie. Fata mea are aproape 6 luni, dar nu tine capul bine si este foarte moale (neuroloaga ii spune 'Placintica'). Vizita la neurolog ne-a fost recomandata la varsta de 2 luni si ceva de catre pediatrul ei, si ceea ce ni s-a parut a fi doar o precautie a doamnei doctor s-a dovedit a fi o problema mai dificil de investigat - hipotonie, cauza necunoscuta. De pe la 3 luni face kinetoterapie la cabinetul la care consulta d-na dr. Robanescu, medic de recuperare motorie. Hipotonia s-a restrans, ultimul diagnostic a fost de hipotonie axiala, alaturi de alte prezumptii legate de simptomele neurologice remarcate la ea (usor tremor al capului, probleme de coordonare, dezvoltare usor diferentiata, particularitati faciale etc). De aproximativ o luna Amalia face ceva progrese (nu f mari - dr. neurolog ne-a cerut sa incercam 2 saptamani sa faca sedintele de kineto la alt centru medical, dar am oarecare dubii, in 2 saptamani se poate vedea asa bine diferenta intre un KT si altul?), tine capul mult mai bine (nu in ax, dar il ridica singura aproape imediat dupa ce incep ridicarea), se invarte pe burtica, are mai multa siguranta in manute, deschide palmele de cateva zile... lucruri mici, dar importante.Ca sa raspund si eu intrebarii tale, am fost si noi la d-na dr Craiu in prima instanta, la 10 saptamani, mi s-a parut o persoana care stie ce vorbeste. Ea ne-a prezentat un fel de 'plan de investigatie' incepand cu varsta de 6-7 luni (RMN, teste genetice....). Problema mea a fost ca dumneaei ne chema o data la 3 luni la control si mi s-a parut un timp mult prea lung fara a monitoriza starea bebelusului, si am schimbat neurologul mai mult ca sa ma linistesc eu pentru ca nu puteam astepta 3 luni, nu pt ca mi s-ar fi parut a fi un medic neserios (dimpotriva). Cu siguranta va acorda intreaga atentie copilului tau. pentru ca este deja la varsta la care se poate interveni in cazul in care se confirma o problema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...