Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

As ruga moderatorii daca se poate sa lase 24h subiectul aici pt ca sunt foarte presata de timp dupa care probabil ar trebui trecut la legislative Miercuri am un nou termen in procesul de incredintare si pensie alimentara. Tatal este cetatean olandez asa ca incercam sa obtinem cei 25% din salariul minim pe economie dar pe minimul din olanda. Am gasit [url="http://www.minimumloon.nl"]aici[/url] dar nu stiu cat de oficial este site-ul. Am emotii oricum ca judecatoarea n-o sa accepte,as vrea ca macar dovezile pe care i le duc sa fie cat mai oficale iar olandeza mea nu ma ajuta foarte tare. De asemenea daca fetele din Olanda ar putea sa ma indrume catre un text din codul civil,ceva in engleza sau chiar si in olandeza unde se specifica exact cum se calculeaza pensia alimentara pt ca mie un amic olandez mi-a spus ca se obisnuieste ca mama sa ceara o anumita suma care i se pare corecta si doar daca tatal nu e de acord aduce dovezi ca e o suma prea mare si ca,din motive de confidentialitate, judecatorul nu cere din initiativa proprie o declaratie de venit. Eu judecandu-ma in Romania,pt un minor roman, ma judec dupa legile noastre( si ma judec de peste un an in conditiile in care tatal nu isi doreste nici un drept si nici o obligatie,simt ca ma lupt cu morile de vant) iar legile noastre cer o dovada a veniturilor de aceea as dori sa se stabileasca pe minimul pe venit pt ca nu stiu cum as putea sa-i aflu efectiv venitul( probabil de la belastingdienst dar nu stiu daca se poate cere de la ei) [mamica] de [bibe] [url="http://flickr.com/photos/9183414@N06/"] Ayleen-Alexandra [/url] *09.01.2007*[9cer]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna. Venitul il poti afla de la belastingdienst sau o scrisoare unde lucreaza.Vezi ca dupa legea olandeza primeste copilul o suma dar si mama acuma eu nu stiu daca ai fost casatorita cu el daca da ,atunci trebuie sa iti dea si tie niste bani.Situl dat de tine e cu salariu minin dar din el se mai opresc cateva taxe, asta daca el lucreaza daca nu si e cetatean olandez primeste de la primarie un ajutor social. Marilena si Mara Augusta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gusta multumesc[pup] Ma gandeam si eu la belastingdienst dar m-a dezumflat amicul olandez care mi-a spus ca nu se obisnuieste sa se ceara asa ceva. eu bani nu primesc de la el(si nici nu vreau) pt ca ne judecam dupa legile romanesti si nu,n-am fost casatoriti( am fost ceea ce se cheama samen wonen). Locul actual de munca nu i-l cunosc ca n-am mai vorbit de aproape 2 ani si la ultima discutie spunea ca isi schimba locul de munca( acum nu stiu daca era adevarat sau nu). [mamica] de [bibe] [url="http://flickr.com/photos/9183414@N06/"] Ayleen-Alexandra [/url] *09.01.2007*[9cer]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ati fost inregistrati la primarie cu acest samenwonen sau asa amical.Daca daca e inregistrat la primarie dupa 3 ani de convetuit ai si tu drepturi.Daca ai sofinumer lui si numele si daca de nastere le scrii si le explici situatia si iti pot da dar poti cere de la primaria unde locuieste si este inregistrat toate datele. Sper sa iti fie de folos. Marilena si Mara Augusta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...