Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Care este semnificatia ?


b.nica

Recommended Posts

In Biserica Ortodoxa,in Biserica Catolica,dar si in alte credinte,din cate stiu eu,nu este acceptata intrarea in Lacasul de cult a femeilor daca acestea sunt cu capul descoperit. Nu am inteles semnificatia,dar ma intriga constanta acestei cutume. Am intrebat la alt subiect(acolo unde se intalneau useri cu aceeasi credinta ca a mea),dar am fost ignorata ca si cum era nepotrivita intrebarea mea! Acum eu ii intreb pe toti cei care frecventeaza SC,indiferent de credinta lor:daca exista aceasta obligatie in cultul lor,ce semnificatie are?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai eu nu am indraznit sa-ti raspund la intrebare, caci spui ca esti ortodoxa, ca stii si iti cunosti credinta... Dar hai sa ma prefac ca nu stii (de data asta), si chiar ai intrebat ca sa afli. 5.Iar orice femeie care se roaga sau prooroceste, cu capul neacoperit, îsi necinsteste capul; caci tot una este ca si cum ar fi rasa. 6.Caci daca o femeie nu-si pune val pe cap, atunci sa se si tunda. Iar daca este lucru de rusine pentru femeie ca sa se tunda ori sa se rada, sa-si puna val. 7.Caci barbatul nu trebuie sa-si acopere capul, fiind chip si slava a lui Dumnezeu, iar femeia este slava barbatului. 8.Pentru ca nu barbatul este din femeie, ci femeia din barbat. 9.Si pentru ca n-a fost zidit barbatul pentru femeie, ci femeia pentru barbat. 10.De aceea si femeia este datoare sa aiba (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri. (Cor I, Cap 11, 5-10) De aici se deduce ca femeia trebuie sa se acopere atunci cand se roaga (ca semn pentru ingeri, nu pentru Dumnezeu, caci Dumnezeu stie ca ea este femeie). In acelasi timp, ni se spune, nu o singura data (dar doar o data dau eu exemplu): Rugati-va neîncetat. (Tesal I, Cap 5, verset 17) In Biserica ortodoxa, se practica rugaciunea neincetata, asa numita si rugaciunea lui Iisus, sau rugaciunea inimii (sau a mintii, depinde de stadiul la care te afli). Cum 1+1=2... Din cele doua aflam asa: suntem ca femei datoare sa ne rugam neincetat, dart si sa ne rugam doar cu capul acoperit. Doamne ajuta! Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jasmin08,ai dreptate,nu inteleg! Astept si explicatia altor culte poate ma lamuresc! Dar ca sa nu ma mai acuzi de falsitate,am sa-ti povestesc ceva. Studenta fiind ,am intrat intr-o vineri in Biserica Zlatari,aveam o rochie de care eram f. mandra pt. ca mi-o proiectasem singura,era ceva retro dar avea un decolteu cam generos. O batrana m-a luat la rost de am inlemnit,initial nici nu stiam de ce ma faceam vinovata! A aparut un preot care m-a privit ca la radiografie,a inteles ca ma aflam acolo cu suflet curat si mi-a zis ceva ce NU AM UITAT NICIODATA:daca ai sufletul curat si vii in Biserica pentru Rugaciune nu lua in seama vorbele rauvoitoarte(sincera sa fiu nu stiu exact cum a spus dar asta semnifica)! Atunci mi-a venit sa sarut mana acelui preot,ceeace am si facut, pt. ca el,prin harul lui,a inteles de ce ma aflam eu acolo si nu m-a alungat! Daca m-ar fi alungat acel preot,poate nu mai intram in Biserica!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

B.nica, nici o baba, nici o femeie, nici un nene, nimeni nu are voie sa te alunge din Biserica. Absolut nimeni nu are voie, nu are dreptul sa te desparta de Hristos. Baba s-a smintit de tine, caci multa lume este zelotista, uitand ca omul vine pentru Hristos in Biserica. Noi am fost intrebati asa: Daca ar fi sa te intalnesti cu Hristos, te-ai simti bine asa cum esti imbracat in acest moment? Ai simti ca esti ok? (asta fiind relativ la faptul ca intra fete imbracate intr-un anume fel) Si mai este si faptul ca o femeie poate sminti pe un barbat, care merge sa se roage in Biserica, nu sa admire picioarele si tzitzile unei fete care dintr-o data intra sa se roage. Asa cum mergem pe strada si nu dorim sa lovim trecatorii, asa si cand intram in Biserica trebuie sa avem grija sa nu smintim pe cei mai slabi (ca prea putini sunt cu adevarat tari in credinta, si se smintesc iute). Este alegerea ta- cum alegi sa te prezinti in fata Mantuitorului. Dar credinta noastra ne invata sa ne rugam cu capul acoperit (ca ai val, palarie, batic, ce vrei tu, dar sa fi capul acoperit). Preotul te-a primit, ca este de datoria pastorului sa primeasca oaia ratacita, sau fiica ratacita si sa taie vitelul cel gras de bucurie. Asa si trebuie sa fie pastorul. Dar pe mai departe, cel ce vine in Biserica, trebuie sa tina cont si de locul unde se afla. Caci asa suntem si invatati, sa tinem cont de locul in care intram. Si daca la stana mergi si mulgi oaia, la calculator bati din taste, in Biserica te rogi. Si bine ar fi sa respectam si regulile locului, mai cu seama cand vin de la Domnul. (iar daca ne smintim de Apostoli, apoi nu se mai cheama ca suntem credinciosi....ci putin credinciosi, asa cum certa si Hristos Domnul: ''putin-credinciosilor") Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca tine de incredintarea fiecarei femei in parte. daca poarta capul acoperit sau nu, atunci cand intra in biserica. personal mi se pare total nepotrivit sa te acoperi numai in biserica si in rest nu. iar ceea ce spune Biblia, legat de acest aspect se refera strict la acele timpuri cand a fost scrisa cartea respectiva a Bibliei. e vorba de contemporaneitatea contextuala de atunci, care astazi nu-si mai gaseste identitatea. Pavel le spunea crestinelor din acele vremuri sa-si acopere capul, ca sa se deosebeasca de celelalte femei, in special de cele care locuiau in temple idolesti si care se radeau pe cap. (cred ca am retinut bine) strict parerea mea, cei care impun baticul si opresc intrarea femeilor in biserica uita epoca in care traiesc si comit un abuz asupra femeii. daca ea doreste sa-l poarte, o face fiindca asa simte nu pentruca i se impune. tot ce nu vine din incredintare personala naste controvese si frustrari. mai vreau sa precizez, ca nu am nimik cu femeile care decid sa poarte batic, naframa sau altceva. apreciez daca o fac pentruca asa simt ele.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal nu cred ca avem doua Biblii, doi Hristosi, doua randuri de apostoli. Adica una scrisa pentru atunci si una scrisa pentru acum. Cum as putea sa stiu unde este limita de demarcatie, care este versetul pentru vremurile de atunci, si care se aplica oricand si e nemuritor. Eu dimpotriva, cred ca Hristos este UNUL, si nu degeaba zice ca e ingusta calea si stramta poarta.... E greu sa faci cele cerute, mai cu seama sa vrei, sa iubesti, sa te implici. Iubirea vrajmasilor a ramas pentru eternitate, nu doar pentru atunci. Asa si cu aceste lucruri absolut minore (adica ce mare branza sa te acoperi cand intri in Biserica, iti cade nasul, sau ceva? Te umpli de bube, iti scade self-esteemul asa mult, de e irecuperabil???) Sunt lucruri absolut minore. Daca aceste lucruri mici (si care pana la urma nu necesita din partea noastra cine stie ce sacrificiu si nici nu ne stramba creierul in gandiri abstracte) si nu le putem face, apoi ce facem cu cel mari, mari de tot??? De acele cum vom mai da socoteala? (si sa nu ziceti ca nu vom da socoteala, caci scrie in Evanghelii de nu stiu cate ori) Uite cum vad eu problema: alegi sa fii ortodox? Atunci fii ortodox! Da ortodox, nene, nu altceva, nu ne facem fiecare biserica noastra. Nu pot sa spun ca eu sunt mare fan salata de boef, dar din ea nu mananc decat mocovul, ca restul nu-mi da bine la digestie. Mananc totul, ca salata aia e un tot, nu doar morcovul. Asa si cu ortodoxia. Pana la urma cine se impiedica in batic??? Nu cele care poarta- evident. Nu cele care nu intra in Biserica pentru ca nu cred si nu apartin Bisericii- normal. Cine dar se impiedica de batic si alte asemenea amanunte (ca daca aprinzi 3 lumanari cand te rogi, daca te rogi la 12 noaptea fix, daca, daca, daca....amanunte). Iar daca alegi sa crezi si esti cu adevarat ortodox, atunci traiesti cu adevarat si nu te mai intrebi, nu mai exista nici un ''daca'', nici un ''de ce''. Crezi in Hristos si punct, restul se naruie la picioarele Lui si traiesti uitandu-te la El, nu la tzatza care vinde lumanari, nu la tanti de la 3 care face dulceata buna si o coliva super, deci, gata, stie ce e aia ortodoxie. Avem preoti, biserici, carti- ohoho- tot inainte. Cine vrea cu adevarat, afla. De altfel aceta este si indemnul. Si cum nu ma duc la tribul Nbu-Nbu sa aflu si sa intreb despre Hristos, sau la atei, ci ma duc in Biserica, atunci il aflu. Eu nu cred ca intra cineva aici pe forum zicand: ma duc, iata, la Sufletul Credintei, ca fetele alea imi arata Calea, si de maine, gata, ma fac crestin. Cine intra aici, are deja o opinie bine conturata, bine formata. Nu vine nici sa invete, nici sa aiba Iluminarea... De aceea ma tot mir eu de intrebari, caci stiu dinainte ca persoanele cu astfel de intrebari de fapt nu doresc nici sa afle raspunsul si nu fac nici efortul sa inteleaga (dupa cum s-a si demonstrat). Asta pentru ca autosuficienta e boala grea....(dar urasc fariseismul- ''pun intrebarea ca sa am de ce am lega mai tarziu") Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iasmin[pup], eu sunt pentru unitate in diversitate. orice crestin, aflat sub oricare denumire reliogioasa (ortodox, evanghelic, catolic, baptist,islamici etc, etc) spune ca biserica lui si practicile din ea sunt cele mai apropiatoare de Dumnezeu. si fiecare are partea lui de dreptate, atata timp cat se respecta unul pe celalat. eu nu am nici o problema sa ma rog in orice fel de biserica, langa orice persoana acoperita pe cap sau descoperita. foarte adevarat ca Biblia e una singura si Hristos numai Unul. insa noi traim in vremurile de azi, cand portul hainelor a evoluat foarte mult fata de cel de acum 2000 de ani, cand scria Pavel, Corintenilor. Corintul din acele timpuri era un oras idolatru, oamenii se inchinau idolilor si aveau temple unde slujeau femei, preotese care se radeau pe cap. in contextul de azi nu se mai potriveste, chiar daca Biblia nu s-a schimbat nici macar cu o litera. editez, ca sa repet, nu sunt impotriva baticului si nici a celor care il poarta, din contra, tot respectul.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu dimpotriva, gasesc ca astazi mai mult ca oricand este acel text actual. Nu a apus deloc, pentru ca desi pare ca s-a schimbat imbracamintea femeilor, de fapt Hristos a ramas acelasi. Cerintele sunt aceleasi, si desi pe mine nu ma deranjeaza cum aleg ceilalti sa se prezinte in fata lui Hristos, si pana la urma nu ma intereseaza, eu aleg sa urmez calea celor L-au cunoscut, care au stat la masa cu El, deci stiau mai bine cum anume gandeste Hristos. Legile pe care ni le-au lasat, au fost lasate de la unul la celalalt, au ramas scrise. Iar pe langa asta, Biblia- (Evangheliile) nu ne prezinta decat cateva lucruri, marea majoritate nu au ramas scrise, dar au fost transmise in invatatura noastra, pentru ca noi nu am schimbat o iota din cele de atunci. Eu stiu ca ei au vorbit cu Hristos, si au scris cele ce au vazut si au auzit. Daca mie imi cere Hristos semn de supunere (pentru ingeri) atunci cand ma rog, apoi semnul de supunere ramane pentru intotdeauna, caci ingerii nu se schimba ca m-am imbracat eu cu pantaloni. Eu urmez lui Hristos, care nu se schimba, si nu aleg sa urmez oamenilor care sunt atat de schimbatori. Am spus si cu alte ocazii, ce spun eu, e in numele meu, sau prin prisma ortodoxiei, nu vorbesc prin prisma altor culte. Kari [flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad nici un abuz asupra femeii prin cerinta de a purta capul acoperit la biserica, asta pentru ca nu oamenii cer femeilor sa se acopere, ci Hristos a rânduit asa. E adevarat ca nu am vazut biserica unde sa fie date afara femeile care au capul descoperit, mi s-ar parea absurd sa fie asa, oricui i se mai întâmpla uneori sa intre în biserica si sa nu aiba esarfa sau altceva la ea...În fond, decenta per ansamblu este importanta. Dar cel putin la Sf. Liturghie este bine ca femeile sa poarte ceva pe cap, în general la rugaciune este bine ca femeia sa aiba capul acoperit. Din pacate, acum vedem din ce în ce mai des femei care merg la manastire îmbracate indecent, cu fuste scurte, decolteuri, machiaj, etc., nu mai vorbesc de lipsa baticului/esarfei/palariei... Ma bucur când vad ca se impun unele reguli mai stricte în acest sens, ar trebui sa se faca asta inclusiv în bisericile de mir, nu cu asprime (nu trebuie îndepartati de Hristos crestinii care nu cunosc regulile), ci cu delicatete, numai asa vom reusi sa stopam putin afluxul goliciunii afisata/tolerata/promovata inclusiv în Biserica. „Cand femeia intra in biserica, i se cere sa-si acopere capul. Dimpotriva, barbatului i se spune ca nu trebuie sa aiba ceva pe cap in biserica. In acest sens, Sfantul Apostol Pavel spune: "Orice barbat care se roaga sau proroceste, avand capul acoperit, necinsteste capul sau (pe Hristos), iar orice femeie care se roaga sau proroceste, cu capul neacoperit, isi necinsteste capul" (I Cor. 11, 4-5).” [url]http://www.crestinortodox.ro/editoriale/de-poarta-femeia-batic-biserica-119558.html[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...