Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Care este semnificatia ?


b.nica

Recommended Posts

pentru fiecare poate insemna ceva insuportabil , demodat ...sau ceva normal, ceva frumos de ce nu pentru mine , a pune voalul pe cap , imi aduce aminte sa las mandria la o parte , care e un pacat , daca s-ar putea sa nu fim mandre deloc ..., si sa simtim un pic de smerenie macar , voalul pe cap imi aduce aminte de cat de smerita ar trebui sa fiu atat sfaturi http://www.dianabostan.evonet.ro/Figure%201.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

"Cand femeia intra in biserica, i se cere sa-si acopere capul. Dimpotriva, barbatului i se spune ca nu trebuie sa aiba ceva pe cap in biserica. In acest sens, Sfantul Apostol Pavel spune: "Orice barbat care se roaga sau proroceste, avand capul acoperit, necinsteste capul sau (pe Hristos), iar orice femeie care se roaga sau proroceste, cu capul neacoperit, isi necinsteste capul" (I Cor. 11, 4-5). Basmaua sau valul cu care femeia isi acopera capul, a dat nastere la multe controverse. Si acest lucru s-a intamplat pentru ca pe de o parte nu au fost intelese cuvintele Sfantului Apostol Pavel, iar pe de alta parte, chiar fara sa cunoastem cuvintele Apostolului Pavel, vedem ca in biserica unele femei au capul acoperit, iar altele nu. Cand vezi ca Sfanta Liturghie poate incepe si se poate sfarsi in conditiile in care nu toate femeile au capul acoperit, nu poti sa nu-ti spui: nu e ceva obligatoriu purtarea baticului, altfel, preotul nu ar fi inceput Liturghia, iar daca in timpul desfasurarii ei si-ar fi facut aparitia vreo femeie fara a avea capul acoperit, parintele ar fi trebuit sa intrerupa Liturghia. Pe usa de la intrarea in unele biserici sta scris: nu intrati decat in tinuta decenta. Si se mentioneaza in ce consta tinuta decenta: sa nu intri in pantaloni scurti, in maiou, etc, dar nu se spune ca femeile trebuie sa aiba capul acoperit. Deci, nu poti sa nu te intrebi: trebuie sa poarte femeia capul acoperit in biserica? Pentru a intelege cum trebuie cuvintele Sfantului Apostol Pavel, trebuie sa afirmam dintru inceput ca locul din biserica nu este identic cu orice loc public, este unul sfintit. Iar in acest loc cu totul special, tinuta exprima in mod tainic modul de comuniune cu Dumnezeu. Daca pentru antici, a vorbi cu capul descoperit era semn ca vorbesti fara a ascunde ceva, de aici si vorba "a spune adevarul gol-golut”, pentru crestini, descoperirea capului inseamna deschiderea fata de Dumnezeu sincer, fara viclenie. Sfantul Maxim Marturisitorul spune ca descoperirea capului simbolizeaza mintea care, in vremea rugaciunii, trebuie sa fie locuita de Logos, de Cuvantul lui Dumnezeu. Adica nu trebuie sa mai aiba in ea alte ganduri lumesti. Nu in zadar se cere in "Imnul Heruvic” ca toata grija cea lumeasca sa o lepadam. Biserica vesteste ca barbatul este cap femeii si ca “femeile trebuie sa se supuna barbatilor” (Efeseni 5, 22). Ce inseamna asta? Ca odata ce mintea (capul) a fost luminata de Logos, ea trebuie acoperita, adica nu trebuie sa mai punem in ea ceva mai presus de Cuvantul primit, caci altfel se intuneca. Iata motivul pentru care femeia trebuie sa-si acopere capul. Asadar, faptul ca barbatii au capul descoperit, iar femeile il au acoperit, nu tine de traditia populara, ci de randuiala Bisericii, dupa cum se poate observa si din iconografie." Adrian Cocosila sursa http://www.crestinortodox.ro/editoriale/de-poarta-femeia-batic-biserica-119558.html sfaturi http://www.dianabostan.evonet.ro/Figure%201.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unducthable,raspunsul tau mi se pare potrivit pt. un crestin credincios care trece prin filtrul mintii credinta sa dar care este cu sufletul curat si cu o multime de intrebari carora le doreste raspuns si pe care nu le accepta fara ca sa le inteleaga. Ca sa-mi fac o impresie generala,asa cum am dorit la postarea acestui subiect,as fi dorit ca si reprezentanti ai altor culte:mozaica,islamica,de ex.,sa-si spuna parerea,pt. ca aceasta cutuma se intalneste si in aceste religii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca tine de randuiala Bisericii si nu de traditie, ca doar scrie in Biblie, nu a ramas ca Dragobetele sau Rusaliile sau mai stiu eu ce traditie populara... Ce e asa greu de inteles??? Poate ar trebui sa ne intrebam si ce este Biblia. (Ca nu e revista de dimineata....) Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iasmin 08,poti sa-mi raspunzi,simplu,de ce intre mine si Dumnezeu trbuie sa fie o panza pe cap ca sa-mi arat smerenia? El nu stie,inainte sa gandesc eu,ce este in sufletul meu? Nu am vrut sa spun exact ce gandesc,dar o bucata de panza pe cap nu-l poate amagii pe Dumnezeu daca smerenia mea nu este reala! Acest fapt imi este foarte clar in suflet! Scuza-mi indrazneala,dar explicatia ta,prin exemplul dat de tine,a fost mai aproape de un conflict cu problemele tale decat de semnificatia profunda a gestului! Daca privim la rece,psihologii ar gasi o explicatie extrem de simpla de ce te-ai simtit tu asa de bine cu baticul pe cap pe strada(desigur infruntand curiozitatea oamenilor),spunandu-ti rugaciunile care te-au ridicat de la nelinistile cotidiene spre sublimul ceresc! Nu vreau sa te necajesc,dar vreau sa te provoc sa privesti mai adanc in sufletul tau ca sa gasesti raspunsul potrivit. Am pus intrebarea in titlul subiectului pt. ca in toate religiile axista aceasta indicatie si eu vreau sa-i aflu intelesul real!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Iasmin, iarta-ma, ma bucur mult pentru tine[flo] eu cred ca baticul e mai mult decat un accesoriu vestimentar, tine chiar de chipul femeii, de firescul ei (pe care din pacate noi l-am pierdut), cred ca e ceva aproape mistic in purtarea baticului, pentru ca acoperamantul capului la femei semnifica supunerea si ascultarea, dar si taina, blandete, sfiala, simplitate, rabdare, saracie cu duhul si inca multe altele in ce ma priveste, nu port batic decat cand merg la biserica...decat o cotoroanta cu batic, mai bine una fara[:D]
[flo] [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flora, sa stii ca si la catolici se recomanda acoperirea capului femeilor in cadrul Liturghiei. Sf Fecioara in aparitiile Ei apare mereu cu capul acoperit. Uite, in Europa nu se practica asta din pacate, insa daca intri intr-o biserica catolica araba, ai sa vezi cum se acopera femeile, nu cu batic, ci cu un fel de voal alb, foarte frumos. De asemenea, catolcii din America latina se acopera, nu stiu in ce proportie dar oricum o fac. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

B.nica, panza de pe cap nu e doar smerenia ta, si dupa cum am spus de nu stiu cate ori pana acum, nu e pentru Dumnezeu ci citez din nou: semn de supunere pentru ingeri Ce este asa de neinteles aici??? Unde este contradictia? Dumnezeu iti spune sa faci asta ca semn de supunere pentru ingeri. Si uite, mai scriu odata, ca poate daca scriu de trei ori intelegi in limba romana: semn de supunere pentru ingeri. Pentru aia iti cere sa faci asta. Nu pentru El ca sa ii arati tu ce smerita esti. Te rog din suflet, ai mila de mine si citeste ce scriu eu cu atentie, ok? Altfel dai senzatia ca io vorbesc ciberlandeza si nu ma intelege nimeni... Am dat citatul exact din Biblie, si a trebuit sa il mai dea odata Undutch ca sa zici ca gata ai priceput. Pricepi cand citesti de la altii, cand scriu eu nu pricepi. Dar stiu si de ce: nu citesti ce scriu eu, simplu. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica .........in toate religiile axista aceasta indicatie si eu vreau sa-i aflu intelesul real!
interesul real este pentru fiecare diferit. si cred ca mai tine si de tinutul cultural. nu cred ca exista o explicatie universal valabila, in afara de cea prezentata in Biblie. multe femei isi acopera capul, pentruca asa au vazut in jurul lor, bunica, mama. altele o fac din convingere personala, altele doar in biserica.....si sunt foarte multe persoane care nici nu stiu de ce-l poarta, iti vor raspunde simplu:"asa-i la noi!" personal, nu cred ca Dumnezeu se uita la acoperitoarea de pe capul nostru (exista o multitudine de biserici in lume si e complet eronat sa credem ca Dumnezeu le asculta numai pe cele ce-si acopera capul) El se uita la inima omului. ne inselam amarnic crezand ca cele ce nu-si acopera capul sunt departe sau.....
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Normal ca tine de randuiala Bisericii si nu de traditie, ca doar scrie in Biblie, nu a ramas ca Dragobetele sau Rusaliile sau mai stiu eu ce traditie populara... Ce e asa greu de inteles??? Poate ar trebui sa ne intrebam si ce este Biblia. (Ca nu e revista de dimineata....) Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
eu am pus aici ce s-a scris pe site-ul crestin ortodox , nu stiu cu cine te iei la intrebari agresive Iasmin08, am o rugaminte mare cu mii de scuze inainte, incearca sa fi mai ingaduitoare , cu ortodocsi care se exprima asa cum simt ei , si cu oameni de alte religii, fii mai blanda i mai ingaduitoare , e ceva ce se simte cand citesti pe cineva. multumesc ca mi-ai primit sfatul, diana, peace sfaturi http://www.dianabostan.evonet.ro/Figure%201.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...