Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Care este semnificatia ?


b.nica

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui crinuta
Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Citat:
citat din mesajul lui mamabear Referitor la motivul pt care e recomandata acoperirea capului la alte religii, in afara de imbogatirea culturii generale [:D], nu vad de ce ar conta pt o crestina.
Eu nu as numi-o "imbogatirea culturii generale" ci mult mai crestineste,imbogatirea spirituala de care se tot vorbeste la alt subiect si care presupune:toleranta si intelegerea credintelor care TOT la DUMNEZEU se roaga indiferent cum il numesc si indiferent cine le-au fost calauzitorii(PROFETII)!
Bine, am inteles ce vrei sa spui, dar, eu am serioase indoieli ca ne inchinam la acelasi Dumnezeu....( religiile crestine si altele necrestine)...
Scuza-ma Crinuta,eu am inteles din afirmatia ca avem mai multi Dumnezei,ceeace mi se pare TOTAL neadevarat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

b.nica, iti dau copy si paste la explicatia unui preot referitor la barba si batic - Rugam, cu iubire, pe cei carora li se adreseaza aceste indemnuri, de a nu lua aminte la sfatul vrajmasului, ma refer la sfatul dat persoanelor de parte barbateasca de a nu purta barba. Aceasta trebuie purtata, dupa marturia lui Hristos si a Sfintilor, care toti au purtat barba, si dupa marturia interioara a fiecarui barbat, care, daca se uita; in sinele sau, vede ca imaginea, sau starea lui ideala, este cu barba. Apoi, barba are functia care exista si la batic, aceea de a proteja de pacate trupesti si de ganduri, atat pe cel ce le poarta, cat si pe cei ce îi privesc pe acestia. Mai exista sigur si alte motive pentru care trebuie purtate, barba de catre barbati si baticul de catre femei, insa; acestea se vor descoperi numai oamenilor iluminati de Duhul Sfant, deoarece noi doar le luam din Cartile scrise sub inspiratia aceluiasi Duh Sfant. In afara de aceasta, un alt aspect este sminteala care se poate produce privitorilor. explicatia asta o gasesti in josul videoclipului de aici http://www.youtube.com/watch?v=IxCkr1SlXbA
"Dragostea lumineaza ochii mintii" (Sf. Efrem Sirul)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu Bnica, nu asta am vrut sa spun, credeam ca s-a inteles ce vreau sa spun. Exista un singur Dumnezeu adevarat. Eu zic ca doar crestinii se inchina LUI. Tu ce parere ai? Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru crestini, ortodocsi si catolici, Dumnezeu este reprezentat de Sfanta Treime. In aceasta Sfanta Treime recunoastem pe: Tatal, pe Fiul (Iisus Hristos) si pe Sfantul Duh. Alte religii recunosc venirea lui Iisus Hristos (ca de pilda islamul) dar unde Dumnezeu nu este reprezentat de Sfanta Treime, si unde Iisus Hristos (adica Dumnezeu Fiul caruia se inchina crestinii) este doar un profet. In credinta iudaica, Iisus Hristos nu este privit nici macar ca un profet. (desi in continuare pentru noi este Dumnezeu Fiul). In alte religii precum brahmanismul si hinduismul nici macar nu stiu cine este Iisus Hristos. Evident nu ne inchinam aceluiasi Dumnezeu, crestinii de inchina lui Dumnezeu care a murit pe cruce. De unde si semnul Sfintei Cruci: "In numele Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Amin" Nu exista fireste mai multi Dumnezei, ci Unul singur, si nu ne inchinam aceluiasi pentru ca Dumnezeu Fiul nu este recunoscut ca Fiul lui Dumnezeu de celelalte. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in crestinism purtarea baticului de catre femei simbolizeaza acceptarea ordinii pe care Dumnezeu a pus-o in creatie; deasemenea e o marturisire ca apartinem lui Hristos Sfantul Ioan Gura de Aur, intr-o predica la 1 Corinteni, spune cum distinctia dintre hainele femeiesti si barbatesti – si in special acoperirea capului la femei – “ajuta efectiv la mentinerea unei ordini bune intre oameni”. Indepartarea valului de pe capul femeii “nu este o eroare mica” spune Sfantul Ioan, “este neascultare”. Acest lucru “deranjeaza toate lucrurile si tradeaza darul Domnului, si arunca la pamant aceasta onoare. Pentru femeie cea mai mare onoare este sa-si mentina propriul rang”. Pentru cei care argumenteaza ca femeia, prin neacoperirea capului, “se ridica la gloria barbatului”, Sfantul Ioan spune: “Ea nu urca, ci mai degraba cade din propria onoare. Caci a nu te mentine in propriile limite si in legile Domnului, ci sa mergi dincolo de ele, nu este o crestere ci o diminuare” sursa http://www.femeiaortodoxa.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=183:despre-ingeri-de-ce-imi-acopar-capul&catid=78:acoperirea-capului-baticul&Itemid=62 ............................................. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , Otilia (9 oct. 09 ) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:

in crestinism purtarea baticului de catre femei simbolizeaza acceptarea ordinii pe care Dumnezeu a pus-o in creatie; deasemenea e o marturisire ca apartinem lui Hristos Sfantul Ioan Gura de Aur, intr-o predica la 1 Corinteni, spune cum distinctia dintre hainele femeiesti si barbatesti – si in special acoperirea capului la femei – “ajuta efectiv la mentinerea unei ordini bune intre oameni”. Indepartarea valului de pe capul femeii “nu este o eroare mica” spune Sfantul Ioan, “este neascultare”. Acest lucru “deranjeaza toate lucrurile si tradeaza darul Domnului, si arunca la pamant aceasta onoare. Pentru femeie cea mai mare onoare este sa-si mentina propriul rang”. Pentru cei care argumenteaza ca femeia, prin neacoperirea capului, “se ridica la gloria barbatului”, Sfantul Ioan spune: “Ea nu urca, ci mai degraba cade din propria onoare. Caci a nu te mentine in propriile limite si in legile Domnului, ci sa mergi dincolo de ele, nu este o crestere ci o diminuare” sursa http://www.femeiaortodoxa.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=183:despre-ingeri-de-ce-imi-acopar-capul&catid=78:acoperirea-capului-baticul&Itemid=62
dupa explicatia de mai sus, se pare ca numai cateva femei crestine se ridica la gloria barbatului. ptr ca nu toate crestinele isi acopera capul, asta inseamna ca nu accepta ordinea creatiei Domnului, sau ca nu apartin lui Hristos? ce muritor isi permite sa judece in locul Domnului? numai El stie inimile si cunoaste ce-i de nepatruns pentru ceilalti. nimeni nu-l pacaleste pe Dumnezeu purtand capul acoperit. repet, acoperirea capului e strict personala si vine din incredintarea personala. tot respectul pentru cele ce o fac,[asia] dar nu judecati sau condamnati pe cele care nu o practica. imi amintesc cu durere inca, acum trei ani intr-o calatorie, am intalnit o crestina, facea parte dintr-o congregatie destul de conservatoare, care nu mi-a permis sa intru in biserica pentruca nu aveam capul acoperit. eu, o straina, o calatoare in acele locuri aride, cu doi copii in masina, am vazut biserica (era intr-o zi de duminica) si am dorit sa intram. am fost SOCATA. se uita cu atata dispret la mine.....i-am spus de unde vin, ca sunt doar in trecere....din nou dispret. am mers la masina, am taiat un tricou si mi-am acoperit capul. doamna crestina si-a schimbat pe loc atitudinea...era toata numai zambet. fatarnicie. totala. i-am spus ca nu mai doresc sa intru, nu ma pot inchina cu cei prefacuti iar daca ea ar calatori in tara mea, cu siguranta nu i-as fi impus sa-si scoata acoperitoarea capului. sper ca a invatat ceva atunci. nu doresc dezbateri, acesta e un caz extrem.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari[pup], nu noi zicem, ci sfintii parinti si Biblia spune.. Nu e o ''practica'' asta. Daca cuvintele sfintilor parinti par ca judeca, apoi ei o fac, nu noi, cele care raspundem cu cuvintele lor la intrebari ca aceasta. Deci mare atentie: noi nu judecam. In plus, nu baga in aceeasi oala cu tanti aia deplasata peste care ai dat, cu noi restul...''purtatoarelor de batic". Eu (si Irina, te asigur, si Katya, Crinuta, Mamabear), nici una din noi nu am indraznit vreodata sa scoatem pe cineva din Biserica, sau sa spunem cuiva sa iasa ca nu are batic. Avem treburi mai importante de facut in Biserica, decat de a face politia baticului. Despre tanti asta (si cele ca ea) care vai nu te accepta fara batic, este exact ca si cum ai spune ca toti crestinii sunt egali cu fariseii de care ii era lehamite lui Hristos. Imi pare rau ca ai avut asa o intamplare nefericita in viata ta. Poate fiecare dintre noi am avut, dar important este sa nu te smintesti. Sa nu dai vina pe batic, ci sa dai vina doar pe tanti aia, exclusiv pe ea. A extinde asta asupra tuturor crestinelor nu e echitabil. [flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iasmin, [pup] departe de mine de a amesteca lucrurile. am si precizat ca exemplul dat este unul extrem. si ma repet, a nu stiu cata oara, ca am tot respectul [asia] ptr cele care isi acopera capul!
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:

in crestinism purtarea baticului de catre femei simbolizeaza acceptarea ordinii pe care Dumnezeu a pus-o in creatie; deasemenea e o marturisire ca apartinem lui Hristos Sfantul Ioan Gura de Aur, intr-o predica la 1 Corinteni, spune cum distinctia dintre hainele femeiesti si barbatesti – si in special acoperirea capului la femei – “ajuta efectiv la mentinerea unei ordini bune intre oameni”. Indepartarea valului de pe capul femeii “nu este o eroare mica” spune Sfantul Ioan, “este neascultare”. Acest lucru “deranjeaza toate lucrurile si tradeaza darul Domnului, si arunca la pamant aceasta onoare. Pentru femeie cea mai mare onoare este sa-si mentina propriul rang”. Pentru cei care argumenteaza ca femeia, prin neacoperirea capului, “se ridica la gloria barbatului”, Sfantul Ioan spune: “Ea nu urca, ci mai degraba cade din propria onoare. Caci a nu te mentine in propriile limite si in legile Domnului, ci sa mergi dincolo de ele, nu este o crestere ci o diminuare” sursa http://www.femeiaortodoxa.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=183:despre-ingeri-de-ce-imi-acopar-capul&catid=78:acoperirea-capului-baticul&Itemid=62
dupa explicatia de mai sus, se pare ca numai cateva femei crestine se ridica la gloria barbatului. ptr ca nu toate crestinele isi acopera capul, asta inseamna ca nu accepta ordinea creatiei Domnului, sau ca nu apartin lui Hristos? ce muritor isi permite sa judece in locul Domnului? numai El stie inimile si cunoaste ce-i de nepatruns pentru ceilalti. nimeni nu-l pacaleste pe Dumnezeu purtand capul acoperit. repet, acoperirea capului e strict personala si vine din incredintarea personala. tot respectul pentru cele ce o fac,[asia] dar nu judecati sau condamnati pe cele care nu o practica. imi amintesc cu durere inca, acum trei ani intr-o calatorie, am intalnit o crestina, facea parte dintr-o congregatie destul de conservatoare, care nu mi-a permis sa intru in biserica pentruca nu aveam capul acoperit. eu, o straina, o calatoare in acele locuri aride, cu doi copii in masina, am vazut biserica (era intr-o zi de duminica) si am dorit sa intram. am fost SOCATA. se uita cu atata dispret la mine.....i-am spus de unde vin, ca sunt doar in trecere....din nou dispret. am mers la masina, am taiat un tricou si mi-am acoperit capul. doamna crestina si-a schimbat pe loc atitudinea...era toata numai zambet. fatarnicie. totala. i-am spus ca nu mai doresc sa intru, nu ma pot inchina cu cei prefacuti iar daca ea ar calatori in tara mea, cu siguranta nu i-as fi impus sa-si scoata acoperitoarea capului. sper ca a invatat ceva atunci. nu doresc dezbateri, acesta e un caz extrem.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
kariguld, poate a fost impresia ta ca te-a dispretuit. Poate asta era regula lor, asa cum nici la noi in manastiri nu poti intra in pantalon scurt si in tricou decoltat si fara maneca. acoperirea capului o face fiecare din incredintare personala, in sensul ca nu te poate obliga nimeni sa asculti sau nu de Dumnezeu. nimeni nu-l pacaleste pe Dumnezeu avand capul acoperit,dar nici neacoperirea nu ne foloseste, din contra ............................................. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , Otilia (9 oct. 09 ) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...